İlginizi Çekebilir
civil-irmagi-nerededir
  1. Ana Sayfa
  2. Bayburt

Dede Korkut Kümbeti

Dede Korkut Kümbeti
+ - 0

Dede Korkut Kümbeti Bayburt ilinin yaklaşık 39 kilometre uzağında yer alan ve ziyaretçi yönünden oldukça büyük ilgi alan bir yerdir. Dede Korkut hikayelerinin kitabında resmi olarak yer aldığı belirtilen Dede Korkut Kümbeti Ali Baba veya Büyük Baba olarak da adlandırılmaktadır. Kümbetin gezintisi sırasında farklı taşlar ile yapılmış bir yapı olduğunu görebilirsiniz. Dede Korkut’un tarihçesinde yer alan bilgiler net olmamakla birlikte M.S 100. Yıl ile 290’lı yıllar arasında yaşadığı söylenir.

İshak Peygamberin soyuna bağlı olan Dede Korkut’un Türkleri islamiyetle tanıştıran kişi olduğu rivayetler arasındadır. Konakladığı ve kaldığı yer olarak lanse edilen Dede Korkut Kümbeti farklı mimari yapısı ile sizleri şaşırtacaktır. Osmanlı döneminde önemli bir yere sahip olan Bayburt ilinde yer alan bu harika yapı her yıl Temmuz ayında şenlikler ile büyük ziyaretçi almaktadır. 1994 yılında tekrardan restore edilerek ziyarete açılan yerde birçok yeme içme ihtiyacını gideren tesislerde güzel anlar geçirebilirsiniz.

Dede Korkut Kümbeti

Dede Korkut Kümbeti Nerede

Bayburt il merkezinden 39 kilometre uzaklıkta yer alan ile bağlı Yıldırım eski ismi ile Masat köyünde yer almaktadır. Kümbet yanında ayrıca birde köyün girişinde yer alan kalede mezarı olduğu bilinmektedir.

Dede Korkut Kümbetine Nasıl Gidilir

Şehir içinden devamlı olarak Yıldırım köyüne işleyen dolmuş ve minibüsler bulunmaktadır. Yaz aylarında ise şenlikler için özel hazırlanan Turlara katılabilirsiniz. Özel aracı ile gitmek isteyenler ise il merkezinin güneydoğu kısmında yer alan kara yolu üzerinden ulaşım sağlayabilirler.

Yorum Yap