Uzun ve Kumlu Plajların Şehri, Didim
 1. Anasayfa
 2. Didim

Uzun ve Kumlu Plajların Şehri, Didim

0

Adını yaklaşık 2500 yıl önce bir mitten alan Didim Antik çağlarda Didymos olarak anılmaktadır. Anlamı ikiz olan bölgenin tarihi inanışa göre bölge de birbirini gören iki tanrı aşık olmuş ve bölge de sevişmiştir. Ardından Apollon ve Artemis dünyaya gelmiştir. Bu hikayeden sonra bölgeye Didymos denilmeye başlanmıştır.

Didim son derece zengin bir arkeolojiyi içinde barındırmaktadır. Aydın’a bağlı olan bu turistik ilçe şimdiler de 40 bin civarı yerliye ev sahipliği yapmaktadır. Bölgenin tarihi Neolitik döneme uzanmakta ve tam olarak M.Ö 8000 yılı ile bölge de medeniyetin temellerinin atılmaya başlandığı düşünülmektedir. Zaman içinde Perslerin Romalıların Tekrar Perslerin ve Romalıların kontrolüne giren bölge 1071 Yılından itibaren tamamen Türklerin kontrolüne geçmiştir. Haçlı seferleri ile birlikte bir dönem yeniden Hristiyanların eline geçse de Menteşe beyliği kontrolü sağlamış ve bir daha bölge Türk kontrolünden çıkmamıştır.

Uzun ve Kumlu Plajların Şehri, Didim 5

Bölgeye Osmanlı döneminde Yeronda yani Yoran ismi verilmiştir. Daha sonra halk arasında hisar olarak anılmaya başlansa da bu da yeterli gelmeyerek ismi Yenihisar olarak evrime uğramıştır. Son olarak kelimenin kökü olan Didymaion dan Didim ismini alarak tarihsel yolculuğunda son ismine kavuşmuştur.

Didim Gezilecek Yerler

Neolitik dönemde başlayan yerleşim çabaları Miken kolonisi ile başlamış olsa da M.Ö 16 Yüzyılda başlayan el değiştirme süreci bölge de Pers, Selevkos, Attalid Roma, Bizans ve Türk eserlerinin de bölgeye ulaşmasını mümkün kılıyor. 1413 Yılına kadar Menteşe oğullarına ait olan bölge bu tarihten sonra Osmanlı imparatorluğuna katılan Menteşe oğulları ile birlikte tarihsel serüvenine yeni eserler katarak devam ediyor.

İçinde lonia ve Miletos’u bulunduran Didim belki de bölge de en çok gezilecek alanı bulunduran bölgelerden biridir. Apollon tapınağı ile başlayan eserler yolculuğu aynı zamanda kadim dönemlerin en büyük kehanet ve bilicilik merkezinin oluştuğu adres olma özelliği de taşımaktadır.

Uzun ve Kumlu Plajların Şehri, Didim 6

Samsun dağı bölgesinde yer alan Priene şehri ise bölge de gezilmeye değer bir başka önemli adres olarak öne çıkmaktadır. Dağın eteklerinde yer alan antik kent döneminden medeniyet kriterleri ile üstün olan bir bölgedir. Köyün girişinde yer alan 3 su sarnıcı antik dönemde dahi şehirleşmeye verilen önemi ortaya çıkarmaktadır.

Dünyanın en eski tiyatrolarından olan 5000 kişilik yapı da yine bu bölgede yer alırken, bölgede Mısır tapınakları da yer almaktadır. Bizans dönemine ait kilise ise ilk Hristiyan kiliseleri arasında yer almaktadır.

Didim Ulaşım

Öncelikli olarak ülkemizde her yerde bulunabilen acentesi ile Didim turizm seyahat firması oldukça önemli avantajlar sunan işletmeler arasında yer almaktadır. Buna ek olarak İzmir ve Aydın otogarlarından hareket eden Didim birlik ve Didim Seyahat işletmeleri de bölgeye ulaşmanızda büyük yarar sağlayacaktır.

Tüm bunlara ek olarak dilediğiniz yerden hava yolu firmaları ile Didim’e yakın hava limanlarını tercih ederek dilediğiniz hava limanına ulaşmanız mümkün olacaktır. Bölgeye en yakın hava limanı Bodrum Havalimanıdır. Ayrıca İzmir hava limanı ile de bölgeye ulaşım için yolu kısaltmanız mümkün olmaktadır.

Eğer şahsi aracınız ile bölgeye gelmiyorsanız mutlaka araç kiralamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü sahip olduğu eşsiz güzelliklerin yürüme mesafelerinde olmaması bölgenin tam manası ile ziyaret edilebilmesi için minimum 3-5 gün arasında zaman gerektirdiğini ortaya çıkartmaktadır.

Didim Bölgesinde Yer Alan Oteller

Bölge de konaklamak için oldukça geniş bir alternatif listesinden söz etmek mümkündür. Fakat en ideal oteli arayanların farkı detaylarda araması doğru olacaktır. Çünkü oteller birbirinden farklı hizmetlere imza atabilmektedir.

Letoon Plus Otel

%64 tavsiye edilme oranına sahip bir işletme olsa da düşük sayılabilecek puan ortalamasının istatistiki veriler ile değerlendirmeyi yeni kabul etmiş bir işletme olmasından kaynaklandığını söylemek doğru olacaktır. Bu nedenle otel ile ilgili bu alanda yeterli veri henüz ortaya koyulabilmiş değildir.

Uzun ve Kumlu Plajların Şehri, Didim 7

Fiyat performans etiketine baktığımızda ise %69 fiyat etiketine sahip olduğu görülmektedir. Çok pahalı bir işletme sayılmasa da konuklarının yaş ortalaması 31-35 yaş arasında olması genel ortalamanın daha anlaşılabilir olmasını sağlamaktadır. Yine buna ek olarak 10 üzerinden değerlendirilen yemek kalitesi ise 6.6 puan almıştır. Aynı değerlendirme seviyesinde hizmet kalitesi 8 puan alırken yüzme olanakları 8.5 puan almayı başarmıştır. Genel memnuniyet derecesi ise 9.5 Puana ulaşmıştır.

Kapalı RestoranTelefon ve Faks Hizmeti *
BahçeÇamaşırhane *
LobiSu Sporları *
Döviz BozdurmaFitness Center *
Açık RestoranHamam *
24 Saat Resepsiyon HizmetiSauna *
Masa TenisiJakuzi *
BocciaMasaj, Kese ve Cilt Bakımları *
Açık HavuzKuru Temizleme *
Su KaydırağıDoktor *
DartKuru Temizleme *
Açık Çocuk HavuzuTaze Sıkılmış Meyve Suları *
Masaj *Bar *

İşletme de yer alan başlıca özelliklere baktığımızda ise beş yıldızlı tesislerde olması gereken hiçbir özelliğin eksik olmadığı görülürken tablo da yer alan olanaklar arasında yıldızlı olan olanakların ise ücrete dahil olduğu görülmektedir.

Deniz ile 50 metre mesafede olan otel yürüyerek denize ulaşılabiliyor. Kendine ait kumsal plajı bulunan tesisin bu yönü ile bakıldığında özel bir mekan olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Konuklarına sunacağı tüm şezlong ve şemsiyeler ise ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Mutfak ve İçecekler

Her şey dahil konaklama olanağı sunan tesis günün her saati açık büfe hizmet vermektedir. Bu nedenle eşsiz lezzetleri dilediğiniz an tatmanız mümkün olacaktır. Oda servisi sürekli güncellemeler yapmakta ve minibar her gün tazelenmektedir.

10:00 ile 23:00 arasında tamamen ücretsiz olan yerli ve bir gurup yabancı içki 23:00 dan sonra oda servisi ile talep edilebilmekte olup ücretli olmaktadır. 07:30 da başlayan yiyecek ve içecek ikramı gece 23:30 da sunulan gece çorbasına kadar devam etmektedir.

Didim Bölgesinde Yer Alan Eğlence Mekânları

Bölge de yer alan en önemli gece kulüpleri arasında yer alan:

Rehab bar

Mutlaka altı çizilmesi gerekilen önemli işletmeler arasında yer almaktadır. Daha çok yabancı turistlerin ilgisini çeken mekan son derece temiz ve nezih hizmetler vaat etmektedir. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar çılgın eğlenceler ve müziğin susmadığı adres de genel memnuniyet puanı ise 4.4 olarak görülmektedir.

Uzun ve Kumlu Plajların Şehri, Didim 8

Denize sıfır olan işletme aynı zamanda bahçesi ile konuklarına açık hava da kafa dinleme olanağı yanı sıra kumsalda uzanıp güneşi izleme ayrıcalığı da sunmaktadır. Mutlak ziyaret edilmesi gerekilen adres de çalışan görevlilerin tamamı İngilizce hakim kişiler tarafından oluşmaktadır.

Didim Bölgesi Özet

Tarihin en kadim topluluklarına ev sahipliği yapan bölge günümüzde de bu ev sahipliğine devam etmektedir. Bu nedenle ülkemizin en çok yatırım talebi alan bölgelerinden biri olsa da devlet korumasında masalsı yolculuğuna devam eden beldenin bozulmayan doğası insanlık için kısa da olsa bir mola anlamı taşımaktadır. Tertemiz denizi ve çevresine ek olarak yem yeşil doğası ve pırıl pırıl gökyüzü ile yeniden enerji bulmak isteyenler için son derece ideal bir adres olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
bodrum-yalikavak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir