Uzun ve Kumlu Plajların Şehri, Didim

Uzun ve Kumlu Plajların Şehri, Didim
PAYLAŞ

Didim ülkemizde turistik bölgeler genellikle iç veya dış turizmin ağır bastığı biçimde şekillenir. Bir merkez eğer dış turizme odaklanmışsa, yerli turistin bu bölgelere fazla rağbet etmemesi söz konusu iken, tersi biçimde iç turizme yönelmiş bölgelerde de yabancı turist akışı yoğun değildir. Zira merkezlerin biçimlenişleri bu yönde olur ve her iki turist grubunun beklentileri farklı olduğundan ortak nokta bulmak pek kolay olmaz.

Didim

Oysa Didim, bu prensibi bütünüyle ortadan kaldıran, ülkemizin bu anlamda en ilginç tatil bölgelerinden bir tanesidir. Aydın iline bağlı, Yenihisar ilçesi sınırlarında bulunan Didim, Özellikle İngiliz turistlerin yoğun biçimde akın ettiği bir bölgedir. Hatta Didim-Milas yolu üzerinde bulunan Akbük kasabası adeta bir İngiliz kentine dönüşmüş durumdadır. İngilizlerin burada yazlık konutlar satın alıp yazları mutlak suretle burada geçirdiği, hatta bir kısmının kalıcı olacak yerleştiği bilinmektedir. Yani Didim, ezber bozan bir turistik mekandır.

Altınkum ismine yakışan bir kumsala sahiptir ancak, yazın kalabalık aylarında sahile olağan üstü bir nüfus akışı gerçekleştiğinden , denizin durumu pek de bu kadar iç açıcı olmamaktadır. Öğleden sonra deniz suyunun rengi kahverengiye döner ve pek de çekici olmamaktadır. Elbette bunun nedeni büyük ölçüde kirlilik değildir. Didim Altınkum Sahili, sığ ve kumlu bir koydur. Aynı anda binlerce kişi denize girdiğinde ister istemez deniz tabanındaki kumlar yükselir ve denizde açık kahverengi bir renk ortaya çıkar.

didim otelleri

Didim Ulaşım

Didim’e erişim oldukça kolaydır. Aydın Üzerinden Ankara’ya 8, İzmir’e 2.5, İstanbul’a 8 saat mesafededir. Genellikle karayolu ulaşımı tercih edilir. Hava yolu ile, Aydın ve İzmir meydanlarına iniş yapıldıktan sonra erişim mümkündür. Demiryolu ulaşımı direkt olarak söz konusu olmayıp, 2016 yılı demiryolu haritasına göre bu yolla erişim pek de verimli olmayacaktır. Zira İzmir yönüne hali hazırda hızlı tren uygulaması yoktur ve Ankara-İzmir arası 10 saat kadar sürmektedir. Buradan da bir aktarmayla Didim’e ulaşmak mantıklı bir tercih olmayacaktır.

Konaklama

Didim otel ve motel bakımından çok zengin bir bölge değildir. Birkaç büyük tesis dışında genellikle pansiyon ve butik oteller söz konusudur. Esasında Didim, Küçük Eskişehir veya Küçük Ankara olarak tanımlanır zira, yaz aylarında 06 ve 26 plaka zenginliği yaşanır. Çünkü bölgede Türkiye’nin belkide en geniş yazlık stoğu vardır ve misafirler genellikle Ankara ve Eskişehir’den gelmektedir. Elbette yurdun her tarafından yerli turistin geldiği bir mevki olmakla birlikte bu özellikten bahsetmeden geçmek olmaz tabii.

didim konaklama

Didim, butik konaklama ile bilinen bir merkezdir. Büyük oteller ve tatil köylerinden ziyade pansiyon ve küçük oteller bölgede konuşlanmıştır. Konaklama maliyetleri genel olarak ortalama ve ortalamanın altındadır. Tam bir memur kenti olduğunu söylemek hiç de yanlış olmaz.

Yeme – İçme ve Eğlence

Didim’de büyük şehirlerde var olan tüm yeme-içme kaynaklarının tümüne erişmek mümkündür. Bu anlamda hiçbir eksiklik hissedilmez. Çok sayıda süpermarket ve benzeri alışveriş merkezi ile birlikte Türk damak zevkine uygun pek çok restoran da mevcuttur. Tabii İngiliz turistler için steak house tipi mekanlar da hatırı sayılır miktardadır. Didim, daha çok aile tipi eğlence merkezlerine sahiptir. Turistik amaçla açılmış bölgenin en büyük gösteri merkezlerinden birisine ev sahipliği yapar. Bunun yanında küçük boyutta çok sayıda cafe ve bar da şehri donatmış durumdadır.

Ekonomik ve keyifli bir aile tatili için Didim en doğru tercihlerden birisidir. Aileniz ve dostlarınızla birlikte geniş yaz tatilleri yapabileceğiniz, bununla birlikte büyük şehirdeki ihtiyaçlarınızı eksiksiz biçimde karşılayabileceğiniz bölgede konaklama için olabildiğince erken hareket geçmek doğru hareket olacaktır.


PAYLAŞ


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR