Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı
PAYLAŞ

Yazın sıcak günleri için enfes bir belde olan Kuşadası bir cennet belde. Zira yazın en sıcak günlerinde dahi esen hafif rüzgârı ile içinizi ferahlatır ve Ege Bölgesi’ndeki en yumuşak iklimi size sunar. Bununla birlikte çok hoş bir lokasyonda olduğu için tarih içinde de çok tercih edilmiştir. 1600’lü yıllarda Osmanlı sadrazamı olan öküz mehmet paşa hayatı içinde de Kuşadası önemli bir yer tutar. Zira bu beldeyi çok seven paşa ismi ile anılan öküz Mehmet Paşa Kervansarayı yaptırarak tarihe not düşer. Bu kervansaray bugün bir otel hizmet verirken oldukça da muhkem bir yapıdır.

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı

öküz Mehmet Paşa Kervansarayı

Kuşadası çevresinde bilinen öküz mehmet paşa hikayesi paşanın isminin başındaki öküzün nereden geldiğini anlatır. Öküz mehmet paşa fıkrası diye de anılan bu hikâye etrafında keyifli bir Kuşadası gezisi yapabilirsiniz.

Tarihte birçok yapı bırakmış olan öküz mehmet paşa hanı ile Kuşadası tarihine geçmiştir. Ancak sadece burada değil Niğde’de de öküz mehmet paşa kervansarayı ulukışla yolu üzerinde bulunmaktadır ki şair Faruk Nafiz’in bahsettiği Han Duvarları’ndaki handır. Kuşadası’ndaki bir başka tarihi yapı ise öküz mehmet paşa camii olmaktadır.

Bu eksende hareket ederek Kuşadası’nda tabiat ve tarihi birlikte görebilirsiniz. Muhteşem denizinde yüzerken damad mehmed ali paşa eserlerini de inceleyerek Osmanlı tarihine eşsiz bir yolculuk yapabilirsiniz.


PAYLAŞ


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR