Efes Harabeleri

Efes Harabeleri
PAYLAŞ

Türk ve Yunan izlerini taşıyan ve binlerce yıllık arka planı ile sizi ağırlayan Efes Harabeleri mutlaka görmeniz gereken bir antik kenttir. Efes antik kenti hangi ilimizdedir diye soracak olursanız tabii ki cevabımız Kuşadası İzmir olacaktır.

Efes Harabeleri

Efes genel bilgi kısaca anlatılacak bir mesele değildir ancak birkaç kelime ile sizi o enfes kalıntılara götürmek gerekmektedir. Tam 6 bin yıllık bir tarihi arkasına alan antik kent içinde sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın merak ettiği birçok tarihi yapıyı da barındırır. Bunlardan birisi olan Artemis Tapınağı mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir. Selçuk ilçesinde yer alan bu harabeler içindeki Meryem Ana Evi enfes tabiatıyla da dikkatiniz çekmektedir.

Helenistik Bir Kültür ve Efes Harabeleri

Efes antik kenti hakkında bilgi almak için mutlaka iyi bir rehber bulmalısınız. Böylelikle Helenistik çağın izlerini doğru takip edebilirsiniz. Efes Harabeleri UNESCO dünya mirası listesinde yer alan bir yerleşkedir. Ülkemizdeki en derli toplu antik kent olan bu yer çok geniş bir alanı gezmenizi gerektirecektir.

Yüzlerce fotoğraf çekebileceğiniz Efes antik kenti giriş ücreti çok uygun seviyededir. Eşsiz mimari eserlere ev sahipliği yapan antik kent yarım gün içinde gezilebilecek bir yapıdır. Efes antik kenti nedir sorusuna verilebilecek en güzel cevap “Geçmişten günümüze kadar devam eden bir gelenek” cevabıdır. Bunun en büyük kanıtı günümüzde de yaşayan bir kent olmasıdır.


PAYLAŞ


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR