Ege Port
 1. Anasayfa
 2. Kuşadası

Ege Port

0

Her insanın tatil anlayışı farklı olabilmektedir. Kuşadası tüm tatilcilerin keyifle vakit geçirebileceği pek çok imkânı bir arada sunmasından dolayı en çok sevilen yerlerden biri olmaktadır. Tarihi ve doğal güzellikleri ile adından her zaman söz ettirmeyi başarmış olan Kuşadası’nda alışveriş severler için de zengin olanaklar bulunuyor. Bunlardan biri de Kuşadası limanı yakınlarında yer alan Ege Port olmaktadır. Kuşadası manzarasına karşı kurulmuş olan Ege Port içinde yapılan gezilerde birbirinden farklı ürünleri satın alarak alışverişin tadını çıkarabilirsiniz. Bunun yanı sıra yine Ege Port içinde yer alan pek çok kaliteli restoran sayesinde de Kuşadası manzarasını karşınıza alarak unutulmaz akşam yemeklerini yiyebilirsiniz.

Ege Port 9

Karşısına Güvercin adayı bir yanına tarihi surları bir yanına da Kuşadası şehir merkezini alan Kuşadası limanı özellikleri ile buraya gelenleri hayran bırakan bir yer olmaktadır. Kuşadası merkezden sahil kenarındaki yolu takip ederek bölgeye kolaylıkla ulaşmak mümkün olmaktadır. Ancak bu noktaya şahsi araçları ile gelen kişiler zaman zaman araçlarını koyacakları yer bulmakta zorluk yaşayabiliyorlar. Bu tür durumlar için Kuşadası limana yakın otopark yerlerinde araçlar bekletilerek bölgeyi en iyi şekilde gezme fırsatına sahip olabilirsiniz. Son yapılan Kuşadası Egeport yenileme çalışmaları ile birlikte çok daha zengin bir yer haline gelmiştir. Araçlarını buraya koymak isteyenler artık Kuşadası belediye otoparkı da kullanabiliyorlar.

Egeport Bölgesinde Gezilecek Yerler

Egeport bölgenin en önemli merkezlerinden biri olma özelliği taşıyor. Bu nedenle değim yerindeyse sadece limanı ve alışveriş merkezlerini görmeye gitmiyorsanız, amacınız kaliteli bir tatil ve gezi ise Ege bölgesinin önemli merkezlerine vakit ayırmanızı ve listemizi dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz. Bu liste de ege bölgesinde gezmeniz için oldukça özel mekanları sizlere tanıtacağız.

Asos, Ayvalık

Bir belde düşünün ki tarihin en ünlü düşünürlerinden birinin aşkı için felsefe okulu kurduğu bölge olsun. Asos işte tam olarak böyle bir yer. Doğası ile denizi ile ve sunduğu doğal güzellikleri ile ziyaret etmeniz gereken önemli adreslerden biri. Bölge de yer alan antik şehrin izlerini takip ederek kendi maceranızı yazabileceğiniz gibi, koyları gezerek oldukça farklı noktalarda yüzme olanağı yakalayabilirsiniz. Ayrıca oksijen depolamak isteyenlerin ise İda dağının zirvesine ulaşması ve bol oksijen ile kendini yenilemesi mümkün.

Ege Port 10

Bergama Akropol

Eski medeniyetlerden biri olan Bergama tarihin izlerini günümüzde de taşımaya devam ediyor. Yüksek yerin halkı olarak bilinen Bergamalıların kurduğu ve tarihi milattan önce 2. Yüzyıla dayanan 200.000 cilt kitabı ile eşsiz bir kütüphaneyi içinde barındıran bölge, dağ yamacına kurulmuş ve denizi hakim bir tepeden görmesi ile yüzyıllar boyunca oldukça avantajlı bir konumu elinde bulundurmuştur. Bölge de kurulu olan tiyatro ve diğer tarihi eserlere ek olarak dünyanın ilk kez kaplıca tedavisin kullanıldığı bölgeleri arasında yer aldığı da biliniyor. Eczacılığın simgesi de yine bu şehirden çıkmadır. Bölgeden götürülen en önemli ayrıcalık ise Zeus tapınağı. Günümüzde Berlin müzesinde yer alıyor.

Ege Port 11

Bodrum

Halikarnas balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın yaşadığı yer olan Bodrum, dünyanın yedi harikasından biri olan Mousoleium kalıntılarını üzerinde bulundurmaktadır. Türkiye’nin önemli tatil rotaları arasında yer alan bölge her yıl milyonlarca turistin akınına uğramaktadır. Su altı müzesi ve yel değirmenleri ile konuklarına görülecek oldukça fazla eser sunan bölgeyi tanımlamak için harika kelimesi yeterli olmayacaktır. Yaz mevsimi ile oldukça büyük bir kalabalığı içinde barındıran bölge için söylenecek en büyük ayrıcalık mutlaka listenizde yer alması gereken özel bir bölge olduğudur.

Dalyan, Dalaman, Köyceğiz ve Göcek

Caretta carettaların eşsiz yaşam döngüsüne şahitlik etmek isterseniz, Dalyan en uygun adres olacak. Cennetten bir bölüm gibi görünen doğası ile ister yüzmek isteyenler için ister yürüyüş yapmak isteyenler için olağan üstü ayrıcalıkları sizlere sunacak.

Yine aynı bölge de bulunan Köyceğiz gölünü ziyaret ederek doğanın insanlığa armağanı olan eşsiz manzaralara şahitlik edebilmeniz mümkün. Antik şehir Kaunos da yine Köyceğiz köyünde karşınıza çıkacak olan önemli alanlardan biri.

Ege Port 12

Dalaman ise termal suları ile antik dönemden günümüze şifa dağıtan bir merkez olma özelliği taşıyor. Özellikle çamur banyosu ile cildinize yeni bir şans tanımak isterseniz bölgeyi ziyaret etmenizde fayda var. Nil kaplumbağalarının da doğal üreme alanı olan bölge, sedef haftalığını tedavi eden doktor balıklarında yaşam alanı. Astım mağazasını ziyaret ederek şifa bulmanız mümkün.

Fethiye

Yolculuğunuzun en önemi duraklarından biri olacak olan Fethiye, kelimeler ile anlatılamayacak bir güzelliğe sahip. Yeşil ve mavinin eşsiz uyumunun görüldüğü olağan üstü bir nokta. Çevresinde yer alan muhteşem plajları ile Tlos Saklıkent terk edilen kara köy, kelebekler vadisi ve ölüdeniz gibi saymakla bitmeyen ayrıcalıklı bölgeleri içinde barındırıyor. Bu nokta da paraşüt ile atlamanın da mümkün olduğu bir adres. Babadağ’dan yükselerek tüm bölgeyi kuş bakışı izlemeniz mümkün.

Ege Port 13

Didim

Medusa’nın şehri olan Didim, yılan saçlı Medusa’nın bakışları ile insanları taşa çevirdiği yer olarak bilinmektedir. Altın rengi kumsalı ile herkesi kendine hayran bırakan yapısı hakkında konuşacak pek çok farklı nokta bulunuyor. Bölge de ziyaret etmeniz gereken başlıca noktalara baktığımızda Poseidon sunağı, olsa da antik dönemde hiçbir zaman büyük bir şehir olmayan bölge de yer alan önemli tapınaklardan biri. İçinde Apollon tapınağının ve Didyma antik şehrini de barındıran bölge, kış aylarında son derece sessiz olsa da yaz aylarının en önemli noktalarından birine dönüşmektedir.

Ege Port 14

Marmaris

Türkiye de en çok bilinen ve yabancı turistlerin en sık ziyaret ettiği bölgeler arasında yer alan Marmaris, içmeler plajı, Bozburun ve Turunç gibi önemli plajlara ev sahipliği yapmaktadır. Son derece büyük bir bölgeye yayılan Marmaris ilçe merkezinin oldukça büyüdüğünü ve etrafa yayılmasının önünde ki en büyük engelin koruma kanunları olduğunu söylemek mümkün. Zira bölgeyi ziyaret eden tatilcilerin bölgeden bir daha ayrılmak istemediğini söyleyebiliriz. Yerleşim olanaklarının içmeler ve Turunç bölgesinde gelişmemesi hala bölgenin doğal görünümünün bozulmasını engellemiş durumda.

Ayvalık

Kuzey Ege de yer alan en önemli tatil rotalarından biri de hiç şüphesiz Ayvalık. Daha çok yazlıkçıların başkenti olarak bilinen Ayvalık yaz ayları ile birlikte turistlerin de akın etmesi ile birlikte oldukça önemli bir konuma erişiyor. Denize girmenin mümkün olduğu bu bölge de başlıca önemli plaj ise Sarımsaklı plajı. Ayvalık bölgesine gidenler için küçük bir tavsiyemiz ise Cundayı da ziyaret etmeleri olacak.

Ege Port 15

Kuşadası

Ege bölgesinin avantajlarından biri olan Kuş adası üzerinde kadim medeniyetlerden bu yana yaşamın olduğu bir bölgedir. Osmanlı devletinin de önem verdiği bölge de hem antik yunana dair hem de Osmanlıya dair eserleri görmek mümkün. Denizi ve koyları ile yaz tatilcilerinin de oldukça ilgisini çeken bir nokta olması nedeni İle Egeport limanından mutlaka ziyaret etmeniz gerektiği alanlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Bölgenin üzücü tek yanı ise sahilde görülen hızlı betonlaşma noktasında oluyor. Git gide denize yaklaşan binaların ve otoyolun korunması için merkezde pek çok nokta da sahilin betonla kapatıldığını söylemek mümkün.

Ege Port 16

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Çeşme Müzesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir