Dalyan Yaz Tatilinin Gizli Cenneti

Dalyan Yaz Tatilinin Gizli Cenneti
PAYLAŞ

Muğla ili, Türkiye’nin Majör 3 Tatil bölgesine Ev sahipliği yapar. Bunlar Bodrum, Marmaris ve Fethiye’dir. Bu şehirler çok ciddi nüfusları ağırlayabilmeleri nedeniyle popüler merkez halindedirler. Yine Muğla’da bulunan ve diğer merkezleri aratmayacak kadar yüksek vasıflara sahip olan bazı yerler pek bilinmezler. Dalyan namı dünyaya yayılmış olmasına karşın iç turizmin daha az rağbet ettiği bir bölgedir.

1987’ye kadar Köyceğiz ilçesinin bir kasabası iken, Ortaca’nın ilçe olmasından sonra buraya bağlanmıştır. Dalaman, Köyceğiz ve Ortaca’nın tam ortasında yer alır. Köyceğiz Gölü’ne doğrudan bağlıdır. İçerisinden geçen kanal, göl ile denizi birbirine bağlar. Kasaba’da tam bu nehrin üzerine kurulmuştur. Beldenin ciddi bir konaklama potansiyeline sahip olduğunu söylemek doğru değildir. Hem tarihi, hem de doğal ortamlar bakımından birinci derecede koruma alanıdır. Dalyan’da yapı izni sınırlamaları hayli ciddi boyutlardadır. Bu nedenle beldeye kapsamlı turizm tesisleri yapılamamaktadır. Benzeri biçimde Köyceğiz de büyük ölçüde koruma alanı olduğundan turizm tesisi açılması mümkün olmamıştır.

Dalyan

Geleneksel olarak turizm tesisleri, kumsallara konuşlanmak eğilimindedir. Oysa bu merkezde, buna hiçbir şekilde müsait olmayan bir yapıya sahiptir. Ülkenin, hatta dünyanın en büyük kumsallarından birisi olan İztuzu Plajı’na ev sahipliği yapmaktadır. Bu bölgeye herhangi bir inşaat yapılabilmesi ise söz konusu değildir. Zira plaj Caretta Caretta kaplumbağalarının önde gelen yumurtlama alanlarındandır. Uluslar arası müeyyidelere bağlı olarak koruma altındadır. Plaja inşaat yapmak bir yana dursun, şemsiye dahi çakabilmek söz konusu değildir. Bu sebeple 7 kilometre uzunluğundaki bu kumsal tamamen el değmemiş biçimde korunabilmeyi başarmıştır.

Turizm tesisi inşa etmenin mümkün olmadığı bir bölgede, turizm potansiyelinin yükselmesi de takdir edilecektir ki mümkün olmamaktadır. Ancak, her şeye rağmen burası ciddi bir günü birlik turist potansiyeline sahiptir. Dalaman, Köyceğiz, hatta Fethiye ve Marmaris’ten bu eşsiz ortamı görmek için her gün binlerce turist bölgeye akın etmektedir. Tabii Dalyan’ın tek özelliği İztuzu da değildir. Lydia dönemine ait en büyük antik kentlerden birisi olan Kaunos, esasında bu bölgenin orijinal ismidir. Kaya mezarları olarak da bilinen bölge, oldukça büyük bir roma dönemi ve öncesine ait tarihsel kalıt cenneti gibidir.

Dalyan diğer adıyla Kaunos

Esasında Kaunos kadar iyi korunmuş bir başka tarihi kent daha yoktur. Kent silüeti bütün detayları ile net biçimde ortada olup, cumhuriyet dönemindeki koruma tedbirleri sayesinde ortadan kalkması engellenmiştir. Tabii buna etken olarak erişilmesi hayli zor bir mevkide yer alması da gösterilebilir. Ancak burası ile Marmaris’i ayıran sıra dağların üzerinde yer alan ve karadan erişimi, yakın zamana kadar tamamen imkansız olan Kaunos, günümüzde yapılan yollar ile erişilebilir olsa da, milli park statüsünde olduğundan zarar görmemektedir. Tarih merakı olanların mutlaka görmesi gereken bu antik kent ülkemizdeki nadir kıymetlerden bir tanesidir.

Dalyan İztuzu

Şehir yeme içme konusunda da maalesef çok zengin seçeneklere sahip değildir. Her ne kadar ismi bir balıkçılık teriminden geliyor olsa da, Ege yerlisinin balıkçılığa az ilgi göstermiş olmasından dolayı, ciddi deniz ürünleri sunumu söz konusu değildir. Daha doğrusu, bir Yunan sahil kenti ile kıyaslandığında yok denecek kadar azdır. Ancak elbette pek çok restoran bulunmakta ve çeşitli seçenekler tercih edilebilmektedir. Dalyan’a ulaşım ise oldukça kolaydır. Dalaman hava alanına yaklaşık 15 Kilometre uzaklıkta olan turizm bölgesi Muğla ve Marmaris’ten karayolu ile intikal edilmek istendiğinde, Köyceğiz’den gelen ara yollarla erişilebilir durumdadır. Bir ova üzerinde yer almasından ötürü, düz bir coğrafyaya sahiptir, tehlikesiz yolları mevcuttur.


PAYLAŞ


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dalyan Resimleri
22 Eki, 2016     1

Dalyan Resimleri