Marmaris Plajları
 1. Anasayfa
 2. Marmaris

Marmaris Plajları

0

Konu Başlıkları

Türkiye’nin en önemli tatil başkentleri arasında yer alan Marmaris her yıl çok daha yoğun bir ziyaretin gerçekleştiği tatil rotaları arasında yer almayı başarıyor. Güneybatı sahillerimizde yer alan belde aynı zamanda Muğla’ya bağlı bir liman kenti olma özelliği de taşıyor. Ege kıyılarımızdaki en büyük tatil platosu olan bölge de her cebe uygun tatil olanağı mevcut. Doğal güzelliklerine ek olarak sahip olduğu sahil şeridi ile ister beş yıldızlı tesisleri tercih edin isterseniz kendi karavanınızla ve çadırınızla tatil yapın aradığınız tüm güzellikleri size sunacaktır. Çam ormanlıkları ile kaplı doğası ile en çok tercih edilen şehirler arasında yer alan bölge aynı anda 400.000 kişinin tatil yapabileceği kapasiteye sahiptir.

Marmaris Plajları 9

Marmaris Ulaşım

Marmaris’e en yakın hava limanının Dalaman hava limanı olması ulaşımı Dalaman üzerinden mümkün kılmaktadır. Bu nedenle 88 KM mesafeyi ister kiralık araç olanağı ile isterseniz de servisler ya da dolmuşlar ile kat etmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca şehirler arası ulaşımı tercih edeceklerin ise İstanbul’dan 13 saat İzmir’den 5 Saat ve Ankara’dan 10 saatlik mesafeyi göze alması gerekmektedir. Marmaris otogarında ister taksi hizmeti isterseniz de otogar çevresinde yer alan dolmuş hizmeti ile dilediğiniz işletmeye ulaşma olanağınız bulunmaktadır.

Marmaris sahip olduğu yat limanı sayesinde hem yat ile hem de ticari tekneler ile ulaşımın mümkün olduğu bir adrestir. Bodrum ve Datça’dan arabalı feribot seferleri bölgeye düzenlenmektedir. Hafta da sadece iki kez düzenlenen Hidrofil seferi ile de Bodrum Marmaris arasında ulaşımınız mümkün olacaktır.

Bölgesinde Yer Alan Plajlar

Bölge de denize girebilmeniz için oldukça ideal koşullarda pek çok plaj bulunmaktadır. Plajların ortak özelliği ise yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği adresler olarak öne çıkmalarıdır.

İçmeler Plajı

Bölge de yer alan en özel plajlardan biri olan İçmeler plajı hem en popüler hem de en kalabalık olmanın avantajlarını ve dezavantajlarını sunmaktadır. Merkeze en yakın plaj olma özelliği taşıyan adres, en öncelikli olarak bu mesafenin avantajını yaşıyor. Konaklama tesislerinin hayli fazla olması tesisi önemli kılan en önemli özellikler arasında yer almaktadır. Marmaris merkezden 8 km uzakta olan İçmeler plajı, ulaşımın gerek toplu taşıma gerekse taksi seferleri ile kolaylıkla sağlandığı bir adres olma özelliği taşımaktadır. Bölge de sizi karşılayan muhteşem deniz ve her bütçeye uygun konaklama olanakları bu nokta da sizlere sunulacaktır.

Marmaris Plajları 10

Marmaris Halk Plajı

Uzunyalı ve Merkez plajlarının birleşimine Marmaris halk plajı adı verilmektedir. Denize girmek için hiçbir engen olmayan bu adres şehir merkezinde yer almaktadır. Gerekli önlemlerin belediye tarafından alındığı tesis de özel bir işletme bulunmuyor. Bu nedenle havlunuzu yanınızda götürmeniz de fayda olacaktır. Plaj boyunca şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz yerler olduğu gibi duş almak ve yemek yemek için gerekli alanlarda bulunuyor.

Marmaris Plajları 11

Turunç Halk Plajı

Marmaris merkezden 21.km uzak olan Turunç kasabasında yer alan halk plajı bölge de yer alan önemli tesisler arasında yer almaktadır. Mavi bayraklı olan plaj, temizliği ve statüsü ile yat limanı olarak da kullanılmaya uygundur. İçmeler plajından sonra en çok tercih edilen plaj olma özelliğine de sahiptir. Turunç bölgesine hem minibüs ile hem de deniz yolu ile ulaşım mümkün olurken yaşayacağınız tekne yolculuğu son derece keyifli olacaktır. Kara yolu için ise muhteşem çam ormanlarının sizleri beklediğini söyleyebiliriz. Turunç koyunda dalış için son derece elverişli alanlar olduğu gibi, bu spor için profesyonel işletmeler de bölge de yer almaktadır.

Marmaris Plajları 12

Kumlubük Plajı

Marmaris şehir merkezine 25 km uzaklıkta olan Turunç koyundan ise 6 km uzakta olan Kumlubük plajı, sahip olduğu berrak deniz ve harika kumsallar ile bölgenin en çok tercih edilen alanları arasında yer almaktadır. Marmaris’e deniz ulaşımı ile gitmenizin mümkün olduğu adres için son derece şirin bir sahil kasabası olduğunu söylemek doğru olacaktır. Yamaçlarında yürüyüşün son derece keyifli olacağı bölge için harika bir manzaraya sahip olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır. Güneşi denizi ve kumsalı ile aradığınız tatilden çok daha fazlasını sizlere sunacaktır. 5000 yıl öncesine dayanan yerleşim yeri anlayışına sahip olan bölge de ayrıca geçmişe tanıklık edebileceğiniz pek çok alan da sizleri bekliyor. Amos antik kenti yakınlarında olan bölge de antik şehrin ve antik tiyatronun izlerini günümüzde de görebilirsiniz.

Marmaris Plajları 13

Cennet Adası

Yapısı ile insanların oldukça ilgisini çeken bölgelerin başında gelen Cennet adası Marmaris plajları arasında en özel yere sahip olan alanların başında gelmektedir. Yüzmek için ideal bir plaja sahip olan ada genel olarak dinlenmek ve huzurlu birkaç saat geçirmek için son derece elverişli doğaya sahip. İster çam ormanlarının altında tatlı bir uykuya dalın isterseniz da plajda müzikler ile eğlencenin tadını çıkarın. Cennet adası ayrıca size tekne turları ile Marmaris ve bölgeyi keşfetme olanağı sunacaktır.

Marmaris Plajları 14

Sedir Adası Kleopatra Plajı

Sedir adası bölgenin en önemli alanları arasında yer alıyor. Çünkü Mısırlı Kleopatra ve Romalı Antonius’un bu plajda aşk yaşadığı biliniyor. Kuzey Afrika’dan Mısırdan getirilen altın rengi kumlar ise bölgeyi diğer tüm plajlardan ayıran en önemli özellik. Zira gemiler ile taşınan kumlar olağan üstü mühendisliğin bir eseri olarak görülebilir. Sedir adasında yer alan Cedrae antik kenti de yine bölge de bulunan antik kentlerden biri olma özelliği taşıyor. Şehrin kalıntılarını ve şehre ait duvarları günümüzde de görebilme şansı yakalayacaksınız. Piknik ve gezi alanı olmak için fazlası ile güzel olan bu bölge ultra lüks bir tatil beldesine dönüştürülmemek ve halk kullanımına açık kalması için özel korunuyor.

Marmaris Plajları 15

Orhaniye Kızkumu Plajı

Muhteşem bir çam ormanının içinde yer alan kumsalı ile oldukça beğeni toplayan plajlar arasında yer alıyor. Plajında çakıl taşlarının bulunmadığı ve sımsıcak kumları ile tatilciler için olağan üstü bir tatil olanağı sunan belde, sakin denizi ve kaliteli yaşam alanları ile son yıllarda en çok talep gören adreslerden biri olsa da kalabalığın ve maksimum potansiyelin daima zorlandığı bir adres değildir. Buna rağmen her geçen gün artan turist sayısı ile Orhaniye beldesinin misafir canlısı yaklaşımları ile yılın en hızlı gelişen tatil beldesi olmayı başarmıştır. Bybassos Krallığının geri de kalan önemli yapılarından olan kale ve sur kalıntılarına şehrin her bölgesinde rastlamak mümkün. Bu yönü ile bakıldığında hem bölgenin hem de Marmaris’in mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir alan olduğunu söyleyebiliriz.

Marmaris Plajları 16

Bölgesinde Yer Alan Eğlence Hayatı

Bir tatil beldesi düşünüldüğünde gece hayatını bu düşüncenin dışında tutmak imkansızdır. Marmaris sahip olduğu özel işletmelere ve gece hayatı anlayışı ile bu denli önemli bir merkez olma özelliği taşımaktadır. Bölge de istediğiniz tür ve özelliklere sahip yüzlerce gece kulübü ve bardan söz etmek mümkündür. Bu yönü ile bakıldığı zaman Marmaris barlar sokağını bütünü ile ele almanız ve sizin için en doğru adres seçmeniz çok daha mantıklı olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
alaçatı1

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir