Erythrai Antik Kenti
 1. Anasayfa
 2. Çeşme

Erythrai Antik Kenti

0

İzmir’e yaklaşık olarak 60 km. mesafede bulunan antik kent, Çeşmenin Ildırı köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Antik Ege yerleşimleri arasında önemli bir konuma sahip olan kent, Antik İon devletinin en önde gelen 12 kentinden biridir. M.Ö 4. Yüzyılda İona’daki sosyal ve politik değişimlerde önemli roller üstlenen Erythrai Antik kenti yapılan kazılardan elde edilen bilgiler ışığında, ilk yerleşimin M.Ö 3000 yıllarına kadar dayandığı anlaşılmıştır. Fenikeliler ile yoğun bir siyasi-İktisadi ilişkiler içerisinde olduğu anlaşılan kentin, ilerleyen dönemlerde antik Mısır uygarlığı ile ilişkilerine dair kalıntılar da ele geçmiştir.

Erythrai Antik Kenti 8

Arkaik dönemlerde bölgenin dağıtım merkezi olarak görev yapan antik şehrin, doğudan gelen malların bölgedeki dağıtımına aracılık eden bir görevi üstlendiği anlaşılmaktadır. Perslerin egemenliğinin sürdüğü M.Ö 6. Yüzyıl dönemlerinde, bir liman kenti olmanın verdiği avantajları kullanarak İon birliğinde en çok vergiyi ödeyen yer olarak kayıtlara geçmiştir. Büyük İskender’in Asya bölgesine yaptığı seferde Erythrai Antik kenti tiyatrosu ve uzunluğu 4 kilometreyi geçen surların yapıldığı anlaşılmaktadır. Günümüzde antik kentten geriye, İ.Ö 3 yüzyılda yapılan bir tiyatro, anıtsal mezarlar, yapıldığı dönemde yüksekliği 5 metreyi bulan surlar kalmıştır.

Erythrai Antik Kentine Ulaşım

İzmir yaz tatili için tercih edilen bölgelerin ilk sıralarında yer almasının dışında, tarihi geçmişe dair büyük izler barındıran birçok antik kente de ev sahipliği yapmaktadır. Bölgede yer alan antik kentler arasında bulunan Erythrai Antik Kentine ulaşım konusunda birçok farklı alternatif bulunmaktadır. Yurt dışından bölgeye gelmek isteyen veya yurt içinden hava yolu ile bölgeye gelmek isteyen ziyaretçiler, ilk olarak İzmir Adnan Menderese havalimanına ulaşım sağlamalıdır. Buradan Çeşme istikametine sürekli ve düzenli olarak düzenlenen otobüs seferleriyle ulaşım sağlanabildiği gibi, havaalanından kiralık araç edinmek suretiyle de ulaşım sağlanabilmektedir.

Çeşmeye sahil yolundan 23 km mesafede bulunan antik kente, Çeşmeden kalkan Ildırı dolmuşlarıyla ulaşım sağlanabilmektedir. Ankara, İstanbul, Adana gibi büyük şehirlerden direk Çeşme istikametine giden otobüs seferleri ve Türkiye’nin tüm illerinden İzmir’e yapılan otobüs seferleri dolaysıyla bölgeye ulaşım oldukça kolay yapılmaktadır. Deniz yoluyla Erythrai Antik Kentine ulaşım konusunda ise yurt dışından gelen ziyaretçiler, İtalya Trieste limanından yaz boyu düzenlenen gemi seferleri ile Çeşme’ye ve oradan da Ildırı köyüne ulaşım sağlayabilmektedir.

Erythrai Antik Kenti Bölgesinde Yer Alan Oteller

Bölgenin hem antik yerleşim yerlerine ait kalıntıları barındırması, hem de İzmir’in en güzel tatil beldeleri olan Çeşme ve Alaçatı’ya yakın olması oldukça kalabalık bir ziyaretçi sayısının oluşmasına sebep olmaktadır. Erythrai Antik Kenti bölgesinde yer alan oteller farklı bütçelere hitap edebilecek şekilde konaklama imkânlarına sahip bulunmaktadır.

Erythros Boutique Hotel

 Çeşme Ildırı köyüne 1 km mesafede yer alan otelde, 2 kişilik 1 gece konaklama ücreti, kahvaltı dahil olmak üzere 310 TL civarındadır. Eşsiz bir doğa ve deniz manzarasına sahip olan otelde tüm odalar klimalı ve otel genelinde ücretsiz internet erişimi mevcut. Denize nazır sabah kahvaltıları bol çeşitten ve yöresel gıda ürünlerinden oluşan bir ziyafet şeklinde sunuluyor. Otelin restoran ve barı mevcut olup, ücretsiz otopark hizmeti de bulunuyor. Oldukça huzurlu ve sakin bir ortama sahip olan tesis, ailece konaklamalar için uygun bir seçenek.

Erythrai Antik Kenti 9

Çağla Otel

 Çeşme ilçesi Ildırı Köyünde bulunan tesiste 2 kişilik 1 gece konaklama bedeli kahvaltı dahil olmak üzere 350 TL civarında. Odalarından mükemmel deniz manzaralarının izlenebildiği otelde, 4 adet oda yer almaktadır. Oldukça temiz ve sakin bir yapısı bulunan otelin, Türk damak tadına uygun lezzetlerin yer aldığı restoranında öğlen ev akşam yemekleri yenebilmektedir. Tam bir aile konaklama tesisi olan Çağla otelde tüm odalar klimalı ve otel genelinde ücretsiz internet bağlantısı bulunuyor.

Erythrai Antik Kenti 10

Erythrai Antik Kenti Bölgesinde Yer Alan Eğlence Mekânları ve Restoranlar

Çeşme ve civarındaki tatil beldeleri özellikle yaz aylarında oldukça fazla sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Son yıllarda yabancı turistlerin gözde tatil yöreleri arasında ilk sıralarda yer alan Çeşme-Alaçatı bölgesine yakın konumda olan Erythrai antik kenti bölgesinde yer alan eğlence mekânları, ziyaretçilere unutulmaz eğlenceler yaşatmaktadır.

Babylon Aya Yorgi

 Çark plajı mevkiinde bulunan ve yaz aylarında kalabalıktan çoğu zaman yer bulunamayan Babylon Aya Yorgi, tadına doyulmaz bir deniz manzarasına sahip mükemmel bir eğlence mekânı. Gündüzleri dinlenerek ve denize girerek zaman geçirilebilen mekânda, gün batımıyla başlayan eğlenceler vakit ilerledikçe doruk noktalarda yaşanmaya başlıyor. Yeme içme konusunda birçok alternatif bulunan kulüpte, alkollü ve alkolsüz tüm içecekleri bulmak mümkün. Ücretli olarak girilmesine rağmen, eşsiz güzellikteki konumuyla en çok tercih edilen eğlence mekânları arasında yer alıyor.

Erythrai Antik Kenti 11

Dusk Gece Kulübü

Çark plajı mevkiinde bulunan konumuyla sürekli dolu ve hareketli müziklerin eşlinde çılgınca eğlencelerin adreslerinden biri olarak tanınıyor. Gece eğlencesine doyamayanların geç saatlerde akın ettiği mekân, 03.00 saatlerinden itibaren sabaha kadar süren eğlencelere ev sahipliği yapıyor. Denizin dalga sesleriyle müzik sesinin birbirine karıştığı bir ortamda yapılan eğlencelerde, içkiler su gibi akıyor. Fiyatlar bu tür eğlence merkezlerinde olduğu gibi biraz yüksek.

Restoranlar

Erythrai antik kenti bölgesinde yer alan restoranlar genellikle deniz ürünleri ve Akdeniz mutfağına ait yiyeceklerden oluşturulan menülere sahiptir.

Ildırı Balık Restoran

Ildırı köyü sınırları içerisinde yer alan restoran deniz ürünleri ve balık çeşitleriyle bilinen oldukça popüler bir mekân olarak tanınıyor. Denize sıfır bir konumda yerleştirilmiş olan masalarda dalgaların sesleri arasında yenilen yemekler olağanüstü bir atmosfer meydana getiriyor. Ahtapot güveç, kalamar tava mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında yer alıyor.  Biraz pahalı olmasına rağmen huzurlu bir şekilde yenilen akşam yemekleri için oldukça ideal bir mekân olarak akılda tutulması gereken bir yer.

Erythrai Antik Kenti 12

Ünlü Pide

Geleneksel Türk mutfağı lezzetleri içerisinde yer alan pide çeşitlerinin yer aldığı menüde ayrıca pizza ve çorba çeşitleri uygun fiyata karın doyurmak için en ideal mekânlardan biri. Farklı lezzetlerde pide çeşitleri içinde kavurmalı ve tahinli pide efsane lezzetler arasında olup, mutlaka denenmesi gerekir.

Erythrai Antik Kenti 13

Erythrai Antik Kenti Bölgesinde Yer Alan Festival ve Sosyal Etkinlikler

Bölgede yer alan antik kentin tarihini yeniden canlandırmayı hedefleyerek bölgeyi daha fazla tanınır hale getirmeyi amaçlayan Erythrai Antik Kenti bölgesinde yer alan festival ve sosyal etkinlikler, bölge halkının organik yöntemlerle ürettiği ev yapımı ürünlerin tanıtılmasına yönelik olarak ta büyük faydalar sağlamaktadır.

Erythrai Antik Kenti 14

Ildırı Kültür ve Sanat Festivali

Çeşme belediyesinin katkılarıyla düzenlene festivalde 5 bin yıl önceye dayanan Erythrai antik kentinin tarihi hakkında yapılan söyleşiler, Belediye kent orkestrası konserleri, tiyatro etkinlikleri ve seramik atölyesinde yapılan etkinlikler yer alıyor. Yöre halkı tarafından yapılan doğal yiyeceklerin sunulduğu stantlara oldukça yoğun ilginin olduğu festivale katılım oldukça yoğun oluyor. Bölgenin tarihi ve turistik özelliklerinin öne çıkarıldığı birçok farklı festivale ev sahipliği yapan Çeşme yöresinde ayrıca, uluslararası özelliğe sahip olan Windsurf festivali, uluslararası balıkçılık festivali, Çeşme uluslararası şarkı yarışması gibi festivaller tüm dünya tarafından bilinen festivaller olarak her yıl düzenli olarak yapılıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir