Erythrai Antik Kenti

Erythrai Antik Kenti
PAYLAŞ

Erythrai Antik Kenti Egenin incisi Çeşme’de bulunmaktadır. Medeniyetin ilk yapı taşları, geç jeolojik dönemde oluşan Anadolu’nun her bir köşesinde peyda olmuştur. Bu coğrafya Antik Grek medeniyetlerinden Yunan kültürüne, muhtelif Anadolu uygarlıklarından Türk – İslâm toplumlarına kadar birçok ulusun barınmasına olanak sağlamıştır. Adeta dev yarımada olan bu coğrafya, geçmişteki birikimleriyle günümüze ışık tutmaktadır. Ege bölgesindeki antik kentler de, bilhassa yabancı uyruklu turistlerin dikkatini çekmektedir. Her sene milyonlarca gezgin, târihimizin bu güzide mekânlarını görmeye gelmektedir.

Erythrai Antik Kenti

Eski Yunanca’da kırmızı ya da kızıl anlamına gelen Erythrai sözcüğünden türemiş olan Ildırı Antik Kenti ismini taşımaktadır. Türkçede tam olarak Kızılkent olarak ifâde edilen bu antik yerleşim yeri, Çeşme’ye sâdece 20 kilometre uzaklıktadır. Tatilinizi Çeşme’de yaparken, kuzeydoğusunda bulunan Ildırı Köyü’nü ziyaret etmek, seyrüseferinize ayrı bir hava katacaktır muhakkak.

Erythrai Antik Kenti

Erythrai Antik Kent olarak adlandırılan bu yerleşim yerindeki ilk yaşam izleri Tunç Çağı’nı işaret etmektedir. Daha sonra Atina kolonisi altına kalmış ve İon yönetimine de katılmıştır. Ayrıca şehir, Lidya ve Pers hâkimiyetinde de yaşamıştır. Büyük İskender’den sonra Bergama’nın ele geçirdiği antik kente daha sonraları Roma İmparatorluğu sâhip olmuş ve kenti bağımsız bir statüye kavuşturmuştur.

Kentin ünlenmesinin önüne açan şeyler ise; şarap ve kadın kâhinler olmuştur. Roma hâkimiyetinden sonra Bizans (Doğu Roma) ve en nihâyetinde de Türk topraklarına dâhil edilmiştir. Ildırı Antik Kenti, Çeşme’de tatil yapan tatilciler için uğranılması gereken odak noktalarından biridir.


PAYLAŞ


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çeşmede Gezilecek Yerler
31 Oca, 2018     0

Çeşmede Gezilecek Yerler

Çeşme Arkeoloji Müzesi
24 Ağu, 2017     0

Çeşme Arkeoloji Müzesi

Çeşme Ilıca
16 Ağu, 2017     0

Çeşme Ilıca

Çeşme Eşek Adası
14 Ağu, 2017     0

Çeşme Eşek Adası

Alaçatı
13 Ağu, 2017     0

Alaçatı