Fethiye Gemiler Adası
 1. Anasayfa
 2. Fethiye

Fethiye Gemiler Adası

0

Fethiye Gemiler Adası günümüzden geçmişe bir yolculuğa çıkıp 1700 yıl önce olan biteni anlamaya çalışırken, gölgelerin ayaklarımıza çelmeler taktığı bir adadır. Fethiye Gemile Adası olarak da bilinen ada Muğla’nın Fethiye İlçesi’nin güney ucunda ve merkeze 9 km. mesafede olan bir adadır. Burası adanın en yüksek kısmına ulaştığımızda Ölüdeniz’i, Kelebekler Vadisi’ni, Göcek Körfezi’ni ve açık denizleri görebileceğimiz efsanevi bir yerdir.

Ada üzerinde Bizans döneminden kalma 4-5 adet kilise kalıntısı bulunmaktadır. Helenistik dönemde adı Aya Nikola olan adanın karşısında Gemile Koyu ve plajı bulunmaktadır. Tümüne Gemile Vadisi adı verilen ve bir doğa harikası oluşturan Gemile 1. Derece Doğal Sit Alanı ilan edilmiştir. Gemiler sit alanı ve açık hava müzesi niteliğinde olduğundan giriş ücretlidir. Ortalama kişi başı 5 TL gibi cüzi bir ücret karşılığında giriş yapabilirsiniz.

Fethiye Gemiler Adası

Bir dönem Noel Baba’nın bu adada yaşadığına dair ortaçağ denizcilerinin rehber kitaplarında da efsanevi bilgiler bulunmaktadır. Adanın yollarında yürürken onlarca yıkıntı ile karşılaşırsınız. Taş yolları adımlarken kilisenin içinde evlerin avlularında oturup uzak denizlere bakıp dalabilirsiniz. Tekne ile yanaştıktan sonra adaya ayak bastığımızda resmi görevlilere 5 TL giriş ücretini ödedikten sonra hakkında kısa bir bilgi alabilirsiniz. Sonrasında adanın zirvesine tırmanıp, muazzam manzara eşliğinde hafif bir tırmanış gerçekleştirerek en üst kısımdaki kiliseye kadar çıkabilirsiniz. Burada etrafınıza baktığınızda manzaranın güzelliği karşısında hayran kalıyorsunuz.

Fethiye Gemiler Adası 4

Zamanında Ayatekla kilisesine bağlı ilk hristiyanları Anadolu’da egemen olan Roma’nın askerleri her yerde kovalıyordu. Ve yakaladıkları zaman anında yok ediyorlardı. Bunun nedeni ise Roma’nın o dönem Hristiyan değil Pagan olması idi. O dönemlerde çocuk, kadın ve erkeklerden oluşan bir grup Roma askerlerinden kaçarak Fethiye Gemiler Adası olarak bilinen yerleşkenin karşı tepelerine kadar gelmişlerdir. Roma askerleri onlara ulaşıp kıyıma başladıklarında gecenin karanlığından istifade eden bir kısım insan yüzerek adaya kadar geçmişler ve buraya sığınmışlardır. Ortalık sakinleştiğinde ise buraya kalmaya karar verip bir koloni kurmuşlardır. Adayı gezerken bu hüzünlü hikayeyi ve atmosferi hissedeceksiniz.

Fethiye Gemiler Adası 5

Ancak yıllar sınra trajikomik gelse de Bizans İmparatorluğu’nun, Hristiyanlığı resmi din olarak kabulünden sonra Avrupa, İstanbul ve Filistin Topraklarındaki kutsal yörelere hac ziyaretleri başlamıştır. Kara ulaşımının tehlikeli ve zahmetli olmasından dolayı deniz yolculuğu tercih edilmiştir. Hem korunaklı bir liman olması hem de dönemin önemli azizlerini barındıran kiliselerin bulunması Gemiler Adasını meşhur etmiştir. Hatta öyle ki kutsal yerlerden birisi olarak anılmıştır.

Üzerinde denizin iç kısımlarına kadar uzanan kalıntılar vardır. En çok göze batan ise erken Hristiyanlık ve Bizans döneminden kalma kiliseleri deniz kıyısındaki sarnıç kalıntılarıdır. Ayrıca mozaik yollar ve 1500 metre uzunluğunda bir tünel vardır. Tünel içindeki merdiven aralarına yerleştirilmiş 17 tane durak bulunmaktadır. Bu durakların İsa Peygamberin çarmıha gerilmek üzere götürüldüğü sırada 17 kez dinlenmesinden esinlenilmesi sonucu yapıldığı tahmin edilmektedir.

Fethiye Gemiler Adası

Adada ayrıca zirvenin alt kısmında birde büyük kilise bulunmaktadır. Kilisenin harikulade manzarası denize dönük balkonvari bir terası bulunmaktadır. Buraya inen eski merdivenleri bulup bu terasda eşsiz manzara eşliğinde dinlenebilirsiniz. Ancak kilisenin içine giriş yasaktır. Bunun sebebi olarak zaman zaman kazıların devam etmesi düşünülebilir. Kilisenin tabanında ise tamamen mozaik kaplı ve koruma altındadır.

Fethiye Gemiler Adası 6

Dinlendikten sonra teknenize dönmek için inişe geçtiğiniz sırada çok sayıda resim çekebilirsiniz. Adanın koyuna yelkenli bir kaç tekne demir atmıştır. Yolcuların hepsinin yabancı turist olduğu bu ziyaretçiler rehberleri eşliğinde adaya çıkmaktadırlar. Teknelerin demirlendiği koy deyim yerindeyse harika bir yerdir. Turkuaz renkli denizi, sarı renkli yosunlar ile muhteşem bir kolaj oluşturmaktadır.

Gemiler adası nasıl gidilir diye arayış içine girdiğinizi görür gibiyim. Gemiler koyu Fethiye ziyaretçilerine ulaşım konusunda deniz yoluyla veya kara yoluyla ulaşım olarak 2 seçenek sunmaktadır. Gemiler koyu kamp yapmak isteyenlerinde uğrak noktalarından birisidir. Koya karayolu ile ulaşmak isteyenler Fethiye – Kayaköy istikameti üzerinden Gemiler tabelasını takip ederek ulaşabilirler. Aziz Nikolas adası olarak da bilinen bu adaya tüm tatilcilerin gitmesini tavsiye ediyoruz. Gemiler plajı adanın en özel yerlerinden birisidir. Hem tarihi dokuyu görüp hem de akdenizin muhteşem sularında serinlemek için burası muhteşem bir fırsattır. Gemiler koyu konaklama konusunda malasef ziyaretçilerine bir kaç bungalow seçeneğinden fazlasını sunmamaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Saklıkent Resimleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir