Fethiye Yamaç Paraşütü

Fethiye Yamaç Paraşütü yaz aylarında şehre gelen her tatilcinin yapmak istediği kiminin cesaretini yenip yaptığı kiminin de yapamadığı o muhteşem aktivitedir. Ölüdeniz beldesinde bulunan Babadağ Pistinden yapılmaktadır. Fethiye Yamaç Paraşütü Fiyatları da diğer aktivitelere nazaran ortalama seviyelerdedir. 1960 metre yükseklikten kendinizi özgürlüğe bırakıp kuşlar gibi uçmanın keyfini sürmek için yapmanız gereken belkide biraz cesaret etmektir. Şimdi gelelim bu aktiviteyi tüm yönleriyle incelemeye. Yazımız içerisinde aşağıdaki başlıklara ait bilgiler yer almaktadır.

1. Fethiye Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Hakkında Bilgiler
2. Fethiye’de Yamaç Paraşütü Fiyatları
3. Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Babadağ Pisti
3. 1. Fethiye Babadağ’dan Yamaç Paraşütü ile Atlama
3. 2. Fethiye’de Yamaç Paraşütü Yükseklik Bilgileri

4. Fethiye’de Yamaç Paraşütü Deneyimi
4. 1. Fethiye Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Kaç Dakika Sürmektedir
5. Fethiye’de Yamaç Paraşütü için En İyi Firma
6. Fethiye’de Yamaç Paraşütü Kazası
7. Fethiye Babadağ Yamaç Paraşütü Uçuş Saatleri

Başlıkları listeledikten sonra gelelim bu adrenalin deposu aktiviteyi anlatmaya.

1. Fethiye Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Hakkında Bilgiler

Ülkemizde ilk olarak Yamaç Paraşütü 1990 yılında Fethiye Babadağ pistinden yapılmaya başlanmıştır. Bu tarihten beri anılan aktivite ülke genelinde en yoğun olarak Ölüdeniz de yer alan Babadağ pistinden yapılmaktadır. Aktivite yaparken bir yandan özgürce uçmanın keyfini sürecek bir yandan da muhteşem Ölüdeniz Manzarası izleyeceksiniz.

Dünya genelinde tanınan ve yıllardır ülkemizin turizm anlamında tanıtım yüzü olan Ölüdeniz Plajı ve Fethiye’deki diğer koylar ve plajlar ile ilgili detaylı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ülkemizdeki turistik mekanları incelediğimiz de Fethiye’nin ayrı bir yeri olduğunu hemen anlayabiliyoruz. Diğer bölgelerde sadece belli başlı imkanları değerlendirebilirken Fethiye’de her türlü olanağı değerlendirebiliyorsunuz. Bazen kendinizi çılgın bir aktivite olan Yamaç Paraşütü yaparken buluyorsunuz, bazen de Çalış Plajı’nda Gün Batımı manzarası izlerken. Yada Kayaköy’de tarihin derinliklerine doğru yolculuğa çıkarken. İşte bu yüzdendir ki yerli tatilcilerin her geçen gün bölgeye ilgisi yoğunlaşmaktadır.

Çalış Plajı’nda Gün Batımı Manzarası ile ilgili detaylı bilgileri bu yazımız da bulabilirsiniz.

2. Fethiye’de Yamaç Paraşütü Fiyatları

Fethiye Yamaç Paraşütü Fiyatları

Aktiviteyi yapma konusunda cesaretinizi topladıktan sonra ilk akla gelen konu aslında fiyatlar diyebiliriz. Fethiye Yamaç Paraşütü Fiyatları her yıl %15 – 20 aralığında bir artış gösterse de aslında turizmin her alanında olduğu gibi sezonsal kriterlere göre değişkenlik göstermektedir. Zaman zaman firmalar arasında da rekabet oluşmasından dolayı fiyatlar aşağı yukarı değişkenlik göstermektedir.

Bu konuda yazımızın devamında sizlere Fethiye Yamaç Paraşütü En İyi Firma başlıklı yazımızda güvenle çalışabileceğiniz acenta temsilcileri hakkında da bilgi vereceğiz.

Şimdi konumuza dönecek olursak Fethiye Yamaç Paraşüt Fiyatları 2017 yılı genelinde ortalama 200 – 280 TL aralığında olmuştur. Bayram tatili gibi özel durumlarda ise fiyatlar da normal sezona nazaran bir miktar artış yaşanmıştır. Ancak bu durum önceden rezervasyon yaptıranları etkilememiştir. Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Fiyatları 2018 yılı itibariyle de 2017 yılı gibi ortalama %15 – 20 değer artışı ile 230 – 330 TL aralığında seyredecektir.

2019 Yılı itibariyle fiyatlar olağanın dışında ekstra bir artış göstererek ortalama 550 – 750 TL aralığına çıkmıştır. Bunun nedenleri arasında Babadağ giriş ücretine gelen zam ve pilotların kendi aralarında aldığı karar etkili olmuştur.

Fiyatlar arasındaki bu aralığın yüksek olması gözünüzü korkutmasın aslında bir çoğu aynı fiyat politikasını izliyor firmaların. Bazıları Babadağ Pist Giriş Ücretini önceden dahil edip fiyat veriyor bazıları ise son anda süpriz yaparak sizden istiyor. Yani 230 TL ucuz bilet aldım aktiviteyi ucuza yapıyorum düşüncesine kapılmak için henüz erken. Aktiviteyi tamamladığınızda aslında bir fark olmadığını anlayacaksınız.

Bir diğer konuda aktivite sonrası Çekilen Video ve Fotoğraflarınız için istenen bedel; bu ücreti ödeyip ödememek tamamen size kalmış. Bir başka anlatımla siz isteseniz de istemeseniz de pilotlar büyük bir titizlilikle sizin video ve fotoğraflarınızı en kaliteli şekilde çekiyorlar aşağı indiğiniz zaman bilgisayardan bakıp beğenirseniz satın alıyorsunuz, beğenmezseniz de almıyorsunuz. Ücret konusu da sizin ve pilot arasında ki pazarlık sonucu netleşiyor. Ortalama 100 – 150 TL istenen bu ücrette bir nevi pazarlık yeteneğinizi test etmiş oluyorsunuz.

3. Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Babadağ Pisti

Şimdi de sıra geldi nereden hangi koşullarda atladığımızı öğrenmeye. Fethiye’de Yamaç Paraşütü yapmak için kullanılan Babadağ Pisti’nde yaz aylarında 3 ayrı atlama noktası var. Sırayla hepsinin özelliklerinden bahsedelim.

Babadağ 1969 Pisti: Bu pist Babadağ’ın en yükseğinde yer alan pisttir. Pilotlar buradan atlayış yaptıklarında ortalama 40 – 45 dakika kadar havada kalabilmektedirler. Ancak bu süre hava koşullarına bağlı olarak artış gösterebilir yada azalış gösterebilir.

Babadağ 1700 Pisti: Bu pistte yine Babadağ’ın güney yönünde yer almaktadır. Diğerine nazaran yüksekliği az gibi görünse de yaz aylarında en sık kullanılan pist burasıdır.

Babadağ 1800 Pisti: Aslında bu pist yüksekliği nedeniyle 2. sırada olması gerekirdi diyorsunuz haklısınız da. Ancak bu pist diğerlerine nazara daha az kullanılmaktadır. Bu nedenle de sıralamada burada yerini aldı. Kuzey kısmında bulunan pist çeşitli rüzgar yönlerinde tercih edilmektedir.

Babadağ 1200 Pisti: Bu pistte kış aylarında kullanılan pisttir. Böylelikle aktivite hız kesmeden kış aylarında da devam edebilmektedir. Ancak buradan yapılan uçuşlar da havada kalma süreniz diğerlerine göre biraz daha kısadır.

3. 1. Fethiye Babadağ’dan Yamaç Paraşütü ile Atlama

Şimdi de genel olarak bu pistlerden atlayarak yapılan aktivite için neden Babadağ pistleri tercih ediliyor onlara değinelim. Aslında bunun en önemli nedenlerinden birisi de Ölüdeniz Plajı’na kuş bakışı bakma fikri diyebiliriz. Fethiye Babadağ’dan Yamaç Paraşütü ile Atlama fikri her geçen gün artarken bölge turizmine değer katan bu aktiviteye yönelik yatırımlarda devam ediyor.

Bunun en bariz örneği 2018 yılı itibariyle bölgede yapımına başlanan Skywalk isimli Fethiye Teleferik Projesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Projenin tamamlanması ile birlikte Babadağ bölgesini önemi daha da artacağa benziyor.

Sizlerde bölgeye tatili geldiğiniz zaman bir gününüzü ayırarak bu aktiviteyi denemelisiniz. Biraz da olsun heyecan tutkunu iseniz zaten kesinlikle denemelisiniz. Ayrıca atladığınız zaman rüzgarın da etkisi ile doğal botoks yaptırmış olacaksınız zaten.

3. 2. Fethiye Yamaç Paraşütü Yükseklik Bilgileri

Fethiye Yamaç Paraşü Deneyimi ile ilgili yukarıda da değindiğimiz gibi Babadağ Pistleri kullanılmaktadır. Yaz aylarında genellikle 1969 metre yüksekliğe sahip olan pist kullanılmakta iken kız aylarında da 1200 metre yüksekliğe sahip pist kullanılmaktadır.

Ancak rüzgar yönü ve özel istekleriniz doğrultusunda diğer pistler de tercih edilmektedir. Ancak pistlerden yükseldiğiniz zaman hava akımı ile birlikte daha da yükseğe çıkmaktasınız. Böylelikle Fethiye Yamaç Paraşütü Yükseklik korkunuzu yenmeniz için de bulunmaz bir fırsattır aslında. Düşünseniz ya 1969 metreden uçuyorsunuz ve hava şartları da uygun 2500 – 3000 metrelere çıkıyorsunuz sonra süzüle süzüle muhteşem Ölüdeniz Plajı’na iniyorsunuz. Hayali bile heyecan veriyor değil mi?

4. Fethiye’de Yamaç Paraşütü Deneyimi

Fethiye’de Yamaç Paraşütü Deneyimi yaşamaya karar verdiğiniz zaman sizi aktivite de hangi süreçler bekliyor bunlara değinelim biraz da isterseniz. Yamaç Paraşütü Rezervasyon yaptığınız zaman sizden otel bilgilerinizi alan firma yetkilileri, uçuş saatinizden yaklaşık yarım saat kadar önce sizi Fethiye bölgesinde konakladığınız otelden alarak toplanma alanına getirmekteler.

Sonrasında burada pilotlar ile birlikte yarım saat kadar sürecek olan Babadağ Paraşüt Pisti yolculuğuna başlıyorsunuz.

Siz meraklı gözlerle etrafı seyrederek zirve yolculuğu yapıyorsunuz. Pilotlar ise o esnada tüm organizasyonu ayarlamak ile meşgul oluyorlar.

Kilo ve boy oranlarınız dikkate alınarak kim hangi pilot ile uçuş gerçekleştirecek ise bunu belirliyorlar.

Unutmadan kısa not olarak eklemek gerekirse belkide bir kaç yıl sonra bu zirveye araç ile değilde teleferikle gidebilecekmişiz. Yamaç paraşütü sporu yapanların haricinde eğitimini de almak isteyenler için bu durum oldukça ilgi çekeceğe benziyor. Skywalk olarak adlandırılan Fethiye Teleferik projesi tamamlandığı zaman yıllık yamaç paraşütü yapan kişi sayısının %40 artacağı öngörülmekteymiş.

Nitekim zirveye vardığınız da sizi tatlı bir heyecan sararken, pilotları da hummalı bir çalışma içerisinde görüyorsunuz.

Sonrasını mı merak ediyorsunuz 🙂 Sonrasında sırası gelen herkes o muazzam heyecanı tatma fırsatını yakalıyor. Pilotunuzun direktiflerini dinleyerek bir kaç adım atıyorsunuz ve gökyüzünün muhteşem güzelliği ile Ölüdeniz’in mavisini izleyebiliyorsunuz.

4. 1. Fethiye Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Kaç Dakika Sürmektedir

Aslında yazı içerisinde bu konuda ara ara sizlere bilgiler verdik. Ancak ayrıca bir başlıkta da belirtmek istedik. Yamaç Paraşütü yaptığınız zaman ortalama bir uçuşta sezon içerisinde yaklaşık 30 – 45 dakika olarak havada kalıyorsunuz. Ayrıca Babadağ Pisti’ne Ulaşım için de yaklaşık olarak 45 – 60 dakikalık bir yolculuk yapıyorsunuz. İniş yaparken de yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Toplamda 2 saat bu aktivite için yeterli olmaktadır.

Hatta bu nedenle tüm gününüzü bu aktiviteye ayırmadan yanında başka bir aktivite daha yaparak zamanınızı dolu dolu geçirebilirsiniz.

5. Fethiye’de Yamaç Paraşütü için En İyi Firma

Sıra en önemli konuya geldi sonunda Fethiye Yamaç Paraşütü En İyi Firma. Aktivite için seçtiğiniz acenta sizler için büyük önem arz ediyor sonuçta 1 saatlik de olsa canınızı teslim ediyorsunuz. O nedenle pilotlarının sertifikalarının eksiksiz olduğu belli bir atlayış tecrübesi yakalamış profesyonel pilotlar ile hizmet veren firmalar kesinlikle tercihiniz olmalıdır.

Biz bu konuda sizlere kesinlikte bir tek kişiyi öneriyoruz. Çünkü bizzat deneyimlerimiz sonrasında bu sonuca ulaştık. Ve sizi daha çok meraklandırmadan hemen iletişim bilgilerini paylaşıyoruz.

Fethiye Yamaç Paraşütü En İyi Firma Temsilcisi İletişim Bilgileri

Yasin Avar – 0 539 352 12 61

Kendisi ile sadece yamaç paraşütü hakkında değil Fethiye bölgesindeki tüm aktiviteler hakkında iletişim kurabilirsiniz. Tüm samimiyeti ile sizlere en doğru bilgileri aktaracağından şüpheniz olmasın.

6. Fethiye’de Yamaç Paraşütü Kazası

En çok aklımızı kurcalayan sorulardan ve korkularımızı endişelerimizi arttıran unsurlardan birisi de Fethiye Yamaç Paraşütü Kazası olayıdır. Bu konuya giriş yapmadan önce Yamaç Paraşütü Kazası Nedenleri konusuna açıklık getirelim isterseniz.

İstatistiklere bakıldığında genelde yamaç paraşütü yaralanmalı yada ölümlü kazaların genelde pist ve hava koşullarını bilmeyen ilk defa atlayan ve single olarak yani tekli olarak atlayan yabancı paraşütçülerden kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Tandem yani ikili uçuşlarda ise pilotun direktiflerini dinleyerek hareket ettiğiniz zaman kaza yapma riskiniz sıfıra yakındır. Ayrıca Tandem uçuşları için yolcuların özel bir eğitim almalarına hiç gerek yoktur. Son derece güvenli bir şekilde yalnızca pilotun direktiflerini dinleyerek havalanabilirsiniz.

Yolcu ve Pilot birbirlerine terazi adı verilen aparat ile bağlıdırlar. Zaten profesyonel bir pilot tercih ettiğiniz zaman sorunsuz bir uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Uçuşların süresi kullanılan malzemenin kalitesine ve tandem pilotunun tecrübesine bağlı olarak 1 saati bulmaktadır. Havada termik adı verilen sıcak hava dalgasını yakalarsanız bu süre çok daha uzun olacaktır.

Buradan hareketle şunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Yamaç Paraşütü Dünya genelinde tehlikeli sporlar listesi içerisinde 22. sırada yer almaktadır. Tehlikesiz görünen Futbol ise 7. sıradadır. Bu nedenle korkmadan mutlaka yapılması gereken bir aktivitedir.

7. Fethiye Babadağ Yamaç Paraşütü Uçuş Saatleri

Yamaç paraşütü uçuş saatleri sezon boyunca 08:30 – 10:30 – 13:00- 15:00 ve 17:00 olmak üzere günde 5 defa tekrarlanacak şekildedir. Ancak özel istekleriniz doğrultusunda da bu saatleri esnetmek mümkündür. Bu özel istekler bazen bir evlilik teklifi de olabilir.

Düşünsenize havada sevgilinize evlilik teklifi edeceksiniz. Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi? İşte bunun için bile özel organizasyon ve özel uçuş saati belirleyen firmalar mevcut. Bu konuda size yazımızın orta kısımlarında Fethiye Yamaç Paraşütü En İyi Firma başlığında kiminle iletişim kuracağınızı belirmiştik. Sizin uçuş ile ilgili tek yapmanız gereken rezervasyon saatinizden bir saat kadar önce buluşma noktasına gitmeniz olacaktır.

Hatta yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı acentalar sizi konakladığınız otelden kendi aracı ile alıp uçuş pistine götürmektedir. Eğer bu şekilde anlaşma yaptıysanız tek yapmanız gereken uçuş öncesi sizi konakladığınız otelden almalarını beklemek olacaktır. Fethiye Yamaç Paraşütü aktivitesi ölmeden önce muhakkak yapılması gereken 100’ler listesine girmeye adaydır.

Yazımızı buraya kadar okudunuz ve beğendiyseniz. Sosyal medya hesaplarınız da paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz. Ayrıca bu aktivite ile ilgili deneyimlerinizi de yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Fethiye Yamaç Paraşütü” için 16 yorum

 • Haziran 20, 2017 tarihinde, saat 4:47 pm
  Permalink

  Fethiye yamaç paraşütü gerçekten de adrenalin tutkunları tarafından mutlak suretle yapılması gereken aktivitelerden birisidir. ölüdeniz yamaç paraşütü aktivitesi ile ilgili görselleri gördüğünüz zaman sizde imreneceksiniz.

  Yanıtla
 • Haziran 20, 2017 tarihinde, saat 4:55 pm
  Permalink

  fethiye yamaç paraşütü firması olarak yaptığımız araştırma sonrası geldiğimiz sitenizde bulunan içeriklerin hepsinin birbirinden değerli olduğunu gözlemledik. Paylaşımlarınız için teşekkürler.

  Yanıtla
  • Temmuz 18, 2017 tarihinde, saat 2:40 pm
   Permalink

   Güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederiz.

   Yanıtla
 • Haziran 22, 2017 tarihinde, saat 7:09 am
  Permalink

  her ne kadar ölüdeniz yamaç paraşütü konusunda korkularımız olsa da yaz tatili için tercih ettiğimiz fethiye bölgesinde bu aktiviteyi yapmaktan kendimizi alıkoyamadık ve iyi ki de yapmışız. Muhteşem bir deneyim oldu bizim için.

  Yanıtla
  • Ağustos 2, 2017 tarihinde, saat 8:51 am
   Permalink

   Bu deneyimi yaşadığınız için sizleri kutlarız.

   Yanıtla
 • Haziran 22, 2017 tarihinde, saat 10:24 am
  Permalink

  Yıllardır ölmeden önce mutlak suretle yapmak istediğim aktivitelerden bir tanesi olan ölüdeniz yamaç paraşütün hafta sonu yapma fırsatını elde ettik. Sitenizde yer alan numaradan ulaştığım Yasin bey gerçekten uçuş öncesinde ve sonrasında bizlerle son derece misafirperver şekilde ilgilendi. Kendisine teşekkür ederiz.

  Yanıtla
  • Eylül 5, 2017 tarihinde, saat 8:46 am
   Permalink

   Sizlerin memnun bir şekilde bu aktiviteyi yapmasına katkıda bulunma fırsatını bizlere sunduğunuz için biz teşekkür ederiz

   Yanıtla
 • Eylül 10, 2017 tarihinde, saat 12:25 pm
  Permalink

  aklımıza takılan tüm sorulara karşılık veren bir yazı olmuş detaylı paylaşımınız için teşekkürler.

  Yanıtla
  • Ekim 30, 2017 tarihinde, saat 9:52 am
   Permalink

   Vakit ayırıp okuduğunuz için biz teşekkür ederiz.

   Yanıtla
 • Eylül 26, 2017 tarihinde, saat 2:42 pm
  Permalink

  kesinlikle bu çılgın aktiviteyi herkese tavsiye ediyorum.

  Yanıtla
 • Ekim 29, 2017 tarihinde, saat 7:23 pm
  Permalink

  Detaylı ve iyi bir anlatım olmuş teşekkürler.

  Yanıtla
 • Ocak 8, 2018 tarihinde, saat 9:04 am
  Permalink

  Fethiye muhteşem bir tatil şehri. Geçen yıl orada tatilimizi yapmıştık. Bu tatil esnasında yamaç paraşütü yapma şansımız oldu. Ve iyi ki de yapmışım çok heyecanlı bir deneyim oldu benim için. İnşallah tekrar yapma şansı yakalarım.

  Yanıtla
 • Mayıs 29, 2018 tarihinde, saat 10:25 am
  Permalink

  Merhaba geçen yaz bu eşsiz deneyime tanıklık ettim yamaç paraşütü her zaman büyük hayalimdi. Fakat güvenlik ve yükseklik korkum her zaman engel olmuştu. Öncelikle anlatımlarınız için teşekkür ederim. Sonrasında gelecek yıl bu kez daha kalabalık bir gurup ile ziyaret edeceğiz. Sabrınız ve anlayışınız için teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • Mayıs 29, 2018 tarihinde, saat 1:36 pm
  Permalink

  Aslinda en basta korkacagimi dusunerek cesaret edememistim fakat yamac parasutunu yaptiktan sonra neden bu kadar erteledim diye kendime kizdim. Her yil fethiye de tatil yapiyorum ve artik tatilin vazgecilmezi yamac parasutu. Artik ailecek bu harika duyguyu yasamadan tatili sonlandirmayacagiz…

  Yanıtla
 • Haziran 19, 2018 tarihinde, saat 6:06 pm
  Permalink

  Merhaba,

  bir sorum olacakti kilo ile alakali neden erkeklerdeki kilo siniri daha fazla bayanlara bakildigi zaman. Ve bayanlarda kilo siniri 90 olarak yaziyor eger 90’ni 3 kilo falan gecerse ucus yapmak yasakmidir? Bende bu sene yurtdisindan gelmek istiyorum cunki o yuzden soruyorum. Ben baska bir siteden kadinlarda kilo siniri oldugunu okudum ve bu yuzden sormak istedim.

  Yanıtla
  • Haziran 25, 2018 tarihinde, saat 7:17 am
   Permalink

   Merhabalar efendim. Kilo ile ilgili 90 olması bir standarttır. Bunun erkek yada bayan misafirler için bir ayrımı yoktur. Gördüğünüz sitede muhtemelen eksik yada yanlış bilgi bulunmaktadır. Ayrıca 90’ı 3 – 5 kilo geçmesi uçmanıza engel değil şöyle ki; pilotunuzun ağırlığı standartın daha altında olduğu takdirde bir engel olmayacaktır. Bu konuda yazı içerisinde iletişim bilgilerini verdiğimiz Yasin Bey ile görüşebilirsiniz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir