Eşsiz Gün Batımı Manzarasıyla, Çalış Plajı
 1. Anasayfa
 2. Fethiye

Eşsiz Gün Batımı Manzarasıyla, Çalış Plajı

0

Konu Başlıkları

Güneşe nazır bir sahilde, kulağınızda kulaklık, radyoda en sevdiğiniz şarkı tesadüfen çalıyor ve mutlusunuz. Çünkü Çalış Plajı bütün berraklığı, muazzamlığı eşliğinde üstüne üstlük radyoda en sevilen müzik çalıyorken sizi karşılamaktadır. Şimdi de bu kadar övgüye layık olan plajı yakından tanıyalım isterseniz. Öncelikle yazımız içerisinde aşağıdaki başlıkları bulabileceksiniz.

Başlık hatırlatmamızdan sonra devam edelim isterseniz.

Çalış Plajı Hakkında Genel Bilgiler

Çalış Plajı
Çalış Plajı

Plaj hem yaz aylarında hem de kış aylarında insanların en uğrak mekanları arasına girmeyi başarmıştır. Hatta bu plajın artık müdavimi olmuş misafirleri vardır. Plaj ayrıca tatilcilerin gelmekten büyük keyif duyduğu yerlerin başında gelmektedir. Bunun nedeni de sanırım sonlarına doğru gidildiğinde bulunan ağaçlık ve pikniğe fırsat veren alanlarının bulunmasıdır.

Yerel halk tarafından da hem piknik yapmak hem de denize girmek amacıyla sıkça kullanılmaktadır.

Plaj bir çok farklı kültüre ve tarza hitap eden konseptte otel ve apart seçeneklerini bir arada sunmaktadır. Son derece temiz, berrak denizi ve muhteşem gün batımı manzarası eşliğinde bir tatil fırsatı burada sizleri beklemektedir. Fethiye’de yer alan plajlar arasında en iyilerinden birisi durumundadır.

Diğer Fethiye Koyları ve Plajları hakkında bilgi almak içinde buraya tıklayarak ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Çalış Plajı’nda Konaklama Seçenekleri

Şimdi de gelelim plaj etrafın yer alan otel, apart ve pansiyon seçeneklerini incelemeye. Bölgede konaklama yapacak iseniz bu yazımızı dikkatli okumalısınız. Çünkü yazımız içerisinde sizler için fethiye çalış plajı pansiyonları ve çalış plajı otelleri fiyatları konusunda yaptığımız araştırmaları paylaştık.

Yazımızın başında Plaj etrafında bir çok konseptte tesisisin bulunduğunu söylemiştik. Plaj Fethiye’nin en önemli turizm beldelerinden birisidir. Sonraki paragraflarda da ayrıntısına değineceğimiz plajın altın sarısı kumsalı insanları cezbediyor. Tatil için bölgeye gelen kişilerin hemen hepsi de bu özelliği için buraya geldiklerini itiraf ediyorlar. Tabi bunları söylerken bir gerçeği de ağızlarından kaçırıyorlar. Bölgede yer alan konaklama seçeneklerinin çok ekonomik olması bir kat daha fazla tercih edilmesine yol açıyormuş.

Oda + Kahvaltı seçeneğinden Her şey dahil seçeneğine kadar bir çok alternatif konaklama tercihinin sizi beklediği lokasyonda sizde bütçenize uygun bir tesis bulabilirsiniz. Daha çok butik otelcilik tarzında tesislerin yer aldığı plaj kenarında sizde denize sıfır tatil yapmanın keyfini sürebilirsiniz.

Şunu da hatırlatalım: Fethiye’de Denize Sıfır Tatil Yapmak için en uygun bölge burasıdır.

Çalış Plajı Yapısı Hakkında Bilgiler

Eşsiz Gün Batımı Manzarasıyla, Çalış Plajı 1
Çalış Plajı

Ülkemizde yer alan plajların en iyilerini listelesek herhalde herkesin listesinde ilk 5 belkide ilk 3 sırada kendine yer bulacak bir sahil burası. Hem doğal olması hemde altın sarısı bir kumsala sahip olması Fethiye’nin de doğal bir körfez yapısına sahip olması nedeniyle denizin yaz aylarında neredeyse hiç dalgasının bulunmaması burada tatil yapma fikrini ortaya çıkartıyor.

Çalış Plajı derin mi yada çalış plajı kum mu şeklinde aklınıza takılan sorulara da böylelikle cevap verdikten sonra gelelim plajın diğer özelliklerine. Bir çok plajın malasef ücretli olduğu ülkemizde çalış plajı da ücretli mi diye merak etmiyor değiliz hani.

Ölüdeniz Plajı’nda olduğu gibi bu plajımızda da ücretli ve ücretsiz iki ayrı bölüm vardır. Bugün halen Şat Restaurant kısmını da içinde bulunduran bölüm ücretli iken diğer kısımlar ücretsizdir. Ancak bir çok otel plaja kendi şemsiyesini ve şezlongunu koyduğu için o hizmetlerden faydalanmak istediğiniz de otel müşterisi değil iseniz zorlukla karşılaşabiliyorsunuz.

Fethiye Koyları ve Plajları başlıklı yazımız da da detaylı olarak anlattığımız bölgedeki tüm plajları ve koyları bir arada incelemek isterseniz buradan ilgili makaleyi okuyabilirsiniz.

Çalış Plajı Ulaşım Bilgileri

Şimdi de gelelim Fethiye’de yer alan bu muhteşem plaj ile ilgili ulaşım bilgilerine. Öncelikle bu plaja hangi ulaşım yolunu kullanarak gideceğinize karar vermelisiniz. Bunun için hava yolu ve kara yolu seçeneği olduğunu belirtelim.

Çalış Plajına Havayolu ile Ulaşım

Hava yolu ile gelecek iseniz öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta bölgeye özel hava alanı seçeneğinin bulunmaması en yakın hava alanının 45 km mesafade yer alan Dalaman Havalimanı olduğudur.

Yaşadığınız şehirde bulunan hava limanından Dalaman Havalimanı için biletinizi aldıktan sonra uçuş saatini bekleyip bölgeye ulaşıyorsunuz. Burada Havaş yada Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne ait Muttaş araçlarından bir tanesini tercih ederek Fethiye merkeze geliyorsunuz. Merkezden iki farklı çalış plajı ulaşım için iç hat servis seçeneği var. Bunlar Günlükbaşı – Çalış ve Sahilden Çalış seçenekleridir. Her ikisi de plaja geliyor sadece güzergahları farklı. Ayrıca Dalaman Hava limanından yada Fethiye Merkez’den özel taksi kullanarak plaja ulaşabilirsiniz.

Çalış Plajına Karayolu ile Ulaşım

Şimdi de gelelim kara yolu ulaşımına. Fethiye’de yer alan plaja kara yolu ile gelmek için öncelikle İzmir –  Aydın – Muğla ya da Antalya – Fethiye istikametlerinden hangisini kullanarak geleceğinizi belirliyorsunuz. Ayrıca Ankara ve diğer İç Anadolu yada Karadeniz illerinden gelecek misafirler de Afyonkarahisar – Burdur – Fethiye istikametini kullanabilirler. Sonrasın da belirlediğiniz güzergahlar doğrultusunda ulaşımınızı gerçekleştiriyorsunuz.

Fethiye merkeze kadar geldikten sonra plaja yalnızca 5 – 6 kilometre kaldığını söyleyebiliriz. Merkezden plaja siz de iç hat servisleri gibi dilerseniz Günlükbaşı – Çalış Plajı dilerseniz de Sahilden Çalış Plajı güzergahını tercih ederek gelebilirsiniz.

Şimdi de Çalış Plajı ile diğer büyük şehirlerin mesafelerini listeleyelim.

 • İstanbul Çalış arası yaklaşık olarak 818 kilometre mesafede ve ortalama 11 saat 40 dakika civarı sürmektedir.
 • Antalya Çalış arası yaklaşık olarak 209 kilometre mesafede ve ortalama 3 saat 15 dakika civarı sürmektedir.
 • Kocaeli Çalış arası yaklaşık olarak 728 kilometre mesafede ve ortalama 10 saat 10 dakika civarı sürmektedir.
 • Bursa Çalış arası yaklaşık olarak 640 kilometre mesafede ve ortalama 8 saat 50 dakika civarı sürmektedir.
 • İzmir Çalış arası yaklaşık olarak 351 kilometre mesafede ve ortalama 5 saat 10 dakika civarı sürmektedir.
 • Ankara Çalış arası yaklaşık olarak 638 kilometre mesafede ve ortalama 8 saat 55 dakika civarı sürmektedir.
 • Kayseri Çalış arası yaklaşık olarak 820 kilometre mesafede ve ortalama 12 saat 10 dakika civarı sürmektedir.
 • Adana Çalış arası yaklaşık olarak 769 kilometre mesafede ve ortalama 11 saat 50 dakika civarı sürmektedir.
 • Samsun Çalış arası yaklaşık olarak 1059 kilometre mesafede ortalama 14 saat 10 dakika civarı sürmektedir.
 • Muğla Çalış arası yaklaşık olarak 135 kilometre mesafede ve ortalama 2 saat 25 dakika civarı sürmektedir.
 • Çalış Ölüdeniz arası yaklaşık olarak 18 kilometre mesafede ve ortalama yarım saat (35 dakika) civarı sürmektedir.

Çalış Plajı Yörük Çadırı

Çalış Plajı Yörük Çadırı

Fethiye’nin Kültürel Yapısının mimarı olan yörük kültürünü kaynağından yaşamak isterseniz bu mekan tamda size göre. Otantik Kıl Çadır içerisinde kurulan canlı müzik dinleyebileceğiniz mekanda eğlenceye doyamayacaksınız.

Tamamen aile ortamına uygun olan mekanda sizde türkü dinlerken bir yandan da zengin menüsü ile açlığınızı giderebileceksiniz. Ayrıca alkollü ve alkolsüz içecekler ile çok çeşitli sıcak soğuk mezeleri burada bulabileceksiniz.
Çalış Plajına tatile geldiğiniz zaman muhakak uğramanız gereken bu kültürel mekan da türkü ziyafeti sizleri bekliyor olacak.

Fethiye Kerimoğlu İsmail Yörük Çadırı ve Müzesi yılın 12 ayı hizmet vermektedir. Yerel halk tarafından da yoğun rağbet gören mekanda Yörük çadırlarının o meşhur lezzetleri olan yörük kavurması, katmer, yayık ayranı, yörük kebabı, dağ çayları ve nefis türk kahvesi gibi lezzetler burada damak tadınıza uygun biçimde sunulmaktadır.

Fethiye’de Tatil yaparken akşamları ne yapabilirim diye hiç düşünmeyin. Çünkü bu mekan sizde de bağımlılık yapacaktır. Anadolu’nun muhteşem ezgilerini dinleyeceğiniz ailenizle güzel vakitler geçirebileceğiniz mekan da ayrıca yörük kültürünü de yakında tanıyabileceğiniz yörük kültürüne ait araç gereçlerin sergilendiği bir de müze kısmı bulunmaktadır.

Fethiye Yörük Çadırı Telefonu arayarak rezervasyon yapmak isterseniz 0 252 622 13 36 | 0 532 284 09 52 numaralı telefonları kullanabilirsiniz.

Çalış Plajı Kuş Cenneti

Çalış Plajı Kuş Cenneti adından da anlaşılaccağı üzere Muğla – Fethiye’de yer alan dünyaca ünlü Çalış bölgesinde yer almaktadır. Deniz ile iç içe olan bölgede doğal bir kuş cenneti mevcuttur. Bu şekilde isimlendirilmesinin nedeni de kış ve bahar aylarında burada 200’den fazla türde kuş yaşamasıdır.

Bu kadar çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan bölge özellikle doğa gezileri yapmayı seven kişiler tarafından çokça ziyaret edilmektedir. Kuş Cenneti ziyaret saatleri konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Dilediğiniz her dakika gelip bu doğal güzelliği yerinde görebilirsiniz. Ayrıca Kuş Cennetine giriş de ücretsizdir. Plajın hemen son kısmında bulunan bölgeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Çalış Plajında Gün Batımı Manzarası

Çalış Plajı Gün Batımı Manzarası

Plaja geldiğiniz zaman muhteşem gün batımı manzarasını izlemeden gününüzü noktalamamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca dünyanın hiçbir yerinden göremeyeceğiniz bu eşsiz manzarayı ölümsüzleştirebilirsiniz. Başka hiç bir yerde göremeyeceğiniz güzellikte manzaraları sizi bekliyor.

Aşıklar mekanı olarak da adlandırılan plajı boylu boyunca yürüyebilir yada plaj kenarında bulunan kafelere oturup bu muhteşem manzarayı doya doya izleyebilirsiniz. Ayrıca yürürken gün batımı manzarası ile kırmızının her tonunun üzerinize dokunduğunu hissedeceksiniz. Bu da sizin eşsiz bir deneyim olacaktır.

Çalış Plajı ve Bölgesi’ni tüm bilinmeyenleri ile incelediğimiz bu makale de size bölge hakkında keyifle okuyacağınız içerikler sunmaya çalıştık. Eğer yazımızı buraya kadar okuyup, beğendiyseniz Sosyal Medya platformlarında paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Yine bölge hakkında merak ettikleriniz var ise yorum kısmından bizlere yazabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir