Fethiye Yamaç Paraşütü Yaş Sınırı Nedir
 1. Anasayfa
 2. Akdeniz

Fethiye Yamaç Paraşütü Yaş Sınırı Nedir

0

Fethiye Yamaç Paraşütü Yaş Sınırı Nedir? İngilizce de paragliding olarak adlandırılan yamaç paraşütü, serbest paraşütle yamaçlardan ve yüksek bir yerden koştuktan sonra gökyüzüne süzülmesi şeklinde yapılan doğa sporudur. Yamaç paraşütü yapacak olan kişiler herhangi bir hava aracıyla yükseklere çıkmazlar. 6 ile 15 kilogram arasında değişen ağırlıklara sahip paraşüt ile yüksek bir dağ veya tepeye çıkıldıktan sonra yere serilen paraşütü pilotun koşarak hızlanması sonrasında hava ile dolar ve gökyüzüne doğru yükselerek uçuşa başlanmış olur.

Serbest paraşüte uçak ve helikopter gibi hava araçları ile yükseklere çıkan kişiler kapalı olan paraşütleri ile kendini boşluğa bırakırlar daha sonrasında paraşütü açarak iniş gerçekleştirirler. Yamaç paraşütünde ise herhangi bir hava aracına ihtiyaç duyulmadan yüksek bir tepede açık olan paraşütün koşarak hava ile doldurulması ile havalandıktan sonra yapılan bir spordur. Serbest paraşüt sporunu gerçekleştiren kişilere paraşütçü yamaç paraşütünü yapan kişilere ise pilot adı verilmektedir. Tek başına yapılabilen yamaç paraşütü aynı zamanda 2 kişi ile de yapılabilmektedir. Tandem adı verilen ikili uçuşlarda bir pilot ve bir de yolcu yer alır.

Tandem Uçuş Kuralları

İkili olarak yapılan yamaç paraşütü pilot ve yolcunun Can güvenliği için bazı kurallar çerçevesinde yapılması gerekir. Öncelikle tandem uçuşlarını T1 uçuş sertifikasına sahip pilotlar tarafından gerçekleştirilir. T1 uçuş sertifikası bulunmayan pilotlar tandem uçuşu gerçekleştiremezler. Bu uçuşlarda yolcu tamamen pilotun yönlendirmesine uymak zorundadır. Uçuş öncesinde gerekli ön hazırlıklar yapılmalıdır. Yedek paraşüt takıldıktan sonra tandem uçuşu gerçekleştirilir.

Uçuş öncesi rüzgar ve hava durumunun müsait olup olmadığı kontrol edilmelidir. Havada hareket kabiliyetini engelleyecek giysiler giymekten uzak durulmalı, kalp rahatsızlığı veya yükseklik korkusu olan kilo sınırını aşan kişiler tarafında yamaç paraşütü yapılamaz. Alkollü veya yaş sınırının altında bulunan kişilerin yamaç paraşütü yapmaları yasaktır.

Fethiye Yamaç Paraşütü Yaş Sınırı Nedir?
Fethiye Yamaç Paraşütü Yaş Sınırı Nedir?

Fethiye Yamaç Paraşütü Yaş Sınırı Nedir?

Öncelikle pilot olarak yamaç paraşütünü gerçekleştirecek olan kişilerin Türk hava kurumundan gerekli eğitim ve sertifikaları aldıktan sonra yamaç paraşütü sporunu gerçekleştirmeleri serbest hale gelmektedir. 16 yaşını doldurmuş 1.55 ile 2 metre boy aralığında 45 kilo ile 110 kilogram arasında bir değere sahip kişiler tarafından eğitim başvurusu yapılmaktadır.

Tandem uçuşlarda yolcu olarak katılmak isteyen adrenalin tutkunları için yaş sınırı bulunmamaktadır. Ancak 18 yaşına doldurmamış olan kişilerin ailesinin onayı ile yamaç paraşütü gerçekleştirebilirler. Bunun dışında herhangi bir sağlık sorunu olmayan bütün yaş gruplarında kadın veya erkek fark etmeksizin yamaç paraşütü gerçekleştirebilirler.

[alert-warning]Güncel Yamaç Paraşütü Yaş Sınırı Bilgileri için Fethiye Yamaç Paraşütü yazımızı ziyaret ediniz.[/alert-warning]

Unutulmaz Anlar İçin Yamaç Paraşütü

Türkiye ve dünyanın birçok noktasında gerçekleştirilebilen yamaç paraşütü adrenalin tutumlarından unutulmaz anlar yaşamasına olanak sunmaktadır. Özellikle Fethiye Babadağ da yapılan yamaç paraşütü ile ölüdeniz’ in doğa ile iç içe geçmiş renkleri ve manzarasını seyretmek mümkündür. Doğaseverlerin unutulmaz anılar bildirmesine olanak veren yamaç paraşütü kurallara uyulduğu takdirde güvenli bir spordur. Kuş bakışı doğanın bütün güzelliklerini doyasıya yaşamaya imkan veren ve anı yaşamanızı sağlayan yamaç paraşütü sizlere unutulmaz anlar vaat etmektedir.

Fethiye Yamaç Paraşütü

Yamaç Paraşütü Güvenli Bir Spor Mu?

Tehlikeli sporlar arasında 23.sırada yer alan yamaç paraşütü doğru ekipman ve hava şartlarında yapıldığında güvenli bir spordur. Yolcu olarak yamaç paraşütü yapacak olan kişilerin tecrübeli ve gerekli eğitim sertifika bakma sahip pilotları tercih etmeleri kendi güvenlikleri için önem arz etmektedir. Deneyimli pilotlar eşliğinde gökyüzüne karışan yolcular rüzgarın güneşin ve doğanın tadını çıkarırken hayatınızda unutamayacağınız anlara şahit olmanız mümkündür. Sizlerde bu anı yaşamak isterseniz bizlere ulaşabilir ve yolcu olarak yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Fethiye bölgesinde doğanın eşsiz yüzünü keşfedebilirisin.

[alert-note]Fethiye Yamaç Paraşütü Firmaları, En İyi Firma Önerisi[/alert-note]

[alert-note]Fethiye Yamaç Paraşütü Yaş Sınırı Nedir?[/alert-note]

[alert-note]Fethiye Yamaç Paraşütü Fiyatları[/alert-note]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Saklıkent Resimleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir