İlginizi Çekebilir
bayburt-kalesine-nasil-gidilir
  1. Ana Sayfa
  2. Samsun

Gazi Müzesi

Gazi Müzesi
+ - 0

Cumhuriyet tarihinde büyük öneme sahip olan Samsun ilindeki Gazi Müzesi il içinde yapacağınız gezintiler için büyük önem arz etmektedir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919 yılında Samsun’a ayak bastığı tarihlerde kullandığı yeri muhakkak ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Gazi Müzesi harika yapısı ve muhteşem tadilat ile sanki halen yaşanır bir vaziyette duruyor.

İçerisinde özenle hazırlanmış ve iki müzenin birleşimi ile oluşturulan harika bir gezinti sizi bekliyor olacak. Atatürk’ün kullandığı kişisel eşyalarında bulunduğu odaları tek tek gezebilirsiniz. Müze içine yer alan yatak odası, toplantı odaları ve çalışma odası tamamen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eşyaları ile donatılmış bir şekildedir.

Müzenin üst kısmında yer alan Kongre Salonunda yine Atatürk’e ait resimler ile hazırlanmış muhteşem slaytlar ile gezileriniz unutulmaz olacaktır. Samsun denilince akla ilk gelen Bandırma vapurunun da bir maketi bu alan içinde yer alıyor. Bilinen en önemli eser ise Osmanlıca olarak yazılmış Nutuk’un bu alanda sergilenmesidir.

Gazi Müzesi Nerededir?

Samsun il merkezinin en ünlü caddesi olan Mecidiye Caddesi üzerinde yer almaktadır. İl merkezinde yapılan tüm gezilerde ziyaretçilerin muhakkak uğrak yerleri arasında olan müzenin akşam görüntüsü muhteşemdir. Özel ışıklandırmalar ile harika bir görüntü oluşturulmuştur.

Gazi Müzesine Nasıl Gidilir?

Samsun il merkezinde yer alan bu tarihi yapıya gidişler için otogardan direk olarak servisler bulunmaktadır. Özel araçları ile gezintilerini yapmak isteyenler Meydan ismi verilen yere araçlarını park ederek şehir içinde yaklaşık 50 metre yürüyerek bu alana varabilirler. Tramvay istasyonundan iç kısma doğru 5 dakikalık bir yürüyüş ile müzeye ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap