Rize Müzesi
 1. Anasayfa
 2. Rize

Rize Müzesi

0

Rize il merkezinde yer alan Rize Müzesi yaklaşık olarak 19. Yüzyılda inşa edilmiş olup, şehrin turisttik gezilerde en çok ziyaretçi alan mekanlarındandır. İnşa edildiği tarihlerde zamanın en muhteşem ve gösterişli evleri arasında yer alan ve halk arasında kimi zaman Sarı Ev veya Tuzcuoğlu Konağı olarak adlandırılan yer daha sonra müze haline getirilmiştir.

Herhangi bir mimari eser özelliği yerine sivil mimari olarak adlandırılan müze yakın geçmişimizde kullanılır vaziyete imiş. 1998 yılında müze haline getirilen konutun içinde 17. Yüzyıldan kalma mobilya tarzı eşyaların bulunduğu bilinmektedir. Rize Müzesi ilk olarak 27/06/1998 günü ziyaretçilerine açılarak halkın hizmetine sunulmuştur. Müze içinde yer alan en alt kat zamanında depo olarak kullanılmış ve taş malzeme ile örülmüş bir şekilde hazırlanmış ancak yapılan tadilatlar ile artık bu alan ziyaretçilerin gezilerinde göz önünde olan teşhir eserleri ile süslenmiştir.

Rize Müzesi 2

Üst katta yer alan mutfak ve misafir odalarının düzenlemesi sizi tarihin yolculuğu için hazırlayacak şekilde dizayn edilmiş. Büyük genelinin yığma taşlarla hazırlandığı duvarlardaki tarihi yapı halen korunmaktadır. Taş merdivenlerden çıkarken yaşayacağınız tarihi yolculuk hissi üst katta bulunan ve orta kısma yerleştirilen büyük zincir ile sizi büyüleyecek durumdadır.

Rize Müzesi Nerededir?

İsminden de anlaşılacağı gibi Rize ilinde bulunan müze il merkezinde yer almaktadır. Piriçelebi Mahallesi içinde yer alan müzenin ziyareti esnasında konaklama ve yiyecek ihtiyaçlarınızı çok rahat bir şekilde karşılayabilirsiniz.

Rize Müzesine Nasıl Gidilir?

Rize Müzesine gidişlerde Karadeniz Sahil yolunu kullananlar için en kestirme gidiş yolu Rize merkezinden iç kısma giriş yapılarak Rize Belediyesi önündeki yolu takip etmek olacaktır. Belediye önünden giden yolun kesiştiği Atatürk Caddesinden sola dönerek yaklaşık 250-300 metre yolu takip edilmesi halinde müzeni önüne ulaşabilirsiniz. Pakt etmek için gerekli düzenlemeler Turizm İl Müdürlüğünce ayarlanmış ve konaklama yeme ihtiyacı gibi konularda da zorluk çekmeyeceksiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Sivrikaya Yaylası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir