Hacer Ormanları
 1. Anasayfa
 2. Kayseri

Hacer Ormanları

0

Kayseri doğal güzellikleri arasında yer alan Hacer Ormanları, İç Anadolu Bölgesinin zengin oksijen deposu konumundadır. Dik yamaçlardan oluşan bir vadiyi saran, sık ağaçların yer aldığı Türkiye’nin en iyi post ormanıdır. Görsel zenginliğinin yanı sıra, yaban hayatı ile de turistlerin ve macera tutkunlarının merakını cezbetmektedir. Bu denli özel bir yer olan hacer ormanları üzerinde, yaz aylarında sıklıkla kamp yapanları görebilirsiniz.

Hacer Ormanları Hakkında Bilgi

Aladağlar Milli Park sınırları içerisinde yer alan Hacer Ormanı, Türkiye’nin en iyi post ormanı olarak kabul edilmiştir. Özellikle dağcılar ve trekking tutkunları için vazgeçilmez mekanlardandır. Hacer Vadisi uzantısında sık ağaçlar ile çevrili olup, Kapuzbaşı Şelalesine çok yakındır. Ormanın alanına baktığımızda, 2750 hektar olduğunu görürüz. Aladağlarda yapılan yürüyüşlerde ana rota olarak Hacer Vadisi kullanılır. Yerel halktan köylüler de burayı yaylacılık için kullanırlar. Ormanda ağırlıklı olarak, karaçam, kızılçam, köknar, sedir, ladin, ardıç ve titrek kavak gibi ağaç türleri vardır. Hacer Ormanı’nda bulunan dört su kaynağından en önemlisi, orman merkezinde bulunan ve çevresi kamp alanı olarak değerlendirilen ‘Soğuk Pınar’dır.

Hacer Ormanları
Kayseri Gezilecek Yerler: Hacer Ormanları

Aladağlar Milli Parkı

Kayseri doğal güzellikleri arasında yerini alan bir diğer güzel mekan ise; Aladağlar Milli Parkı’dır. Kayseri iline uzaklığı 175 km, Kapadokya bölgesine ise 170 km’dir. Aladağlar Milli Parkı’ nın, 20.608 Hektarlık. ormansız alanı, 10.750 Hektarlık ormanlık alan olmak üzere 31.358 Hektarlık bölümü Kayseri ili dahilindedir. Milli Park içerisinde 2 adet köy bulunmaktadır. Köylerin geçim kaynağı hayvancılık, bağ ve bahçeciliktir.

Eşsiz zirveleri ve derin vadileri ile dikkat çeken, görkemli kanyonları ve yaylaları ile bilinen bu doğa harikasında bitki türleri bakımında zengin çeşit bulunmaktadır. Buzul ve karstik topografyanın etkisi ile yüksek rakımlı Yedigöller oluşmuştur. Park içerisinde rafting, yamaç paraşütü, tur kayağı, bisiklet safari, kano, foto safari, jeep safari, doğa yürüyüşü gibi faaliyetler yapılmaktadır. Nisan ve Eylül aylarında rafting için en uygun zamandır. Aladağlar Milli Parkı’na gittiğinizde yakın çevrede bulunan Hacer Ormanı, Zamantı Vadisi, Yedigöller ve Takım Şelaleleri de ziyaret edilebilir.

Hacer Ormanları Nerededir?

Kayseri il sınırları içerisinde yer alan Hacer Ormanları, Aladağlar Milli Parkı içerisinde olup Kapuzbaşı Şelaleleri ve Yedigöller’i birbirine bağlar. Yahyalı ilçesinin Ulupınar köyü sınırları içerisinde yer alır.

Hacer Ormanlarına Nasıl Gidilir?

Kayseri şehir merkezine uzaklığı 180 km olan, Hacer Ormanlarına gitmek için karayolunu kullanabilirsiniz. Yahyalı otobüslerine binerek gidebileceğiniz ormanın Kapuzbaşı Şelalelerine olan uzaklığı, 15 km’dir. İlçeye geldikten sonra isterseniz, köy minibüsleri ile ya da taksi kiralayarak ormana rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kayseri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve daha fazla bölge keşfetmek isterseniz Kayseri linkimize tıklayabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir