İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri
 1. Anasayfa
 2. Marmara

İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri

0

İstanbul ülkemizin en kalabalık ilidir. Bu sebeple birçok insan yılın farklı zamanlarında İstanbul’a yakın tatil yerleri için araştırma yapmaktadır. Böylece insanlar işlerinden ve evlerinden uzakta kalmadan, şehirden bir nebze de olsun uzak kalabilmektedir. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

 1. Sapanca
 2. Ağva
 3. Kilyos
 4. Riva
 5. Polonezköy
 6. Kerpe
 7. Enez
 8. Şarköy
 9. Kumbağ
 10. Avşa Adası
 11. Kıyıköy
 12. İğneada
 13. Yalıköy

Eğer tatil zamanı henüz gelmemişse ancak siz yine de İstanbul’un dışarısında bir nefes almak istiyorsanız, bu destinasyonlar sizin için güzel bir fırsattır. İle yakın olduğu için, istediğiniz kadar kalıp geri dönme fırsatınız vardır. İşte İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri

İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri
İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri

İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri: Sapanca

Eğer göl manzaralı ve sessiz sakin bir ortam arıyorsanız Sakarya ilinde bulunan Sapanca Gölü sizin için muhteşem bir bölgedir. Bölgede uygun fiyatlı çok sayıda otel olduğu için, nerede kalacağınız hakkında endişelenmeniz gerekmez.

Her ne kadar buraya istediğiniz zaman gelmede özgür olsanız da, özellikle Ekim ile Nisan arasındaki dönemde gelirseniz, sessizliğin tadını daha iyi çıkartabilirsiniz. Eğer adrenalini seven bir yapınız varsa, bölgede su sporları da yapıldığı için bunlara katılım yapabilirsiniz.

Ayrıca burada koşu ve bisiklet yolları da olduğu için isterseniz spor da yapabilirsiniz. Böylece kendi başınıza ya da sevdiğinizle kafanızı güzel bir şekilde dinleyebilirsiniz.

İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri: Ağva

Eğer Sakarya size çok ters kalıyorsa ya da farklı bir yer arıyorsanız, mavi ile yeşilin büyüleyici şekilde birleştiği Ağva sizin için güzel bir konumdur. Yeşilçay ile Göksu arasında bulunan bölge, İstanbul’a 100 kilometre gibi yakın bir mesafededir.

Böylece hem sessiz bir ortamın tadını çıkartabilir, hem de şehirden fazla uzaklaşmayabilirsiniz. Bölgede piknik ve kamp yapılmakta olup, denize de girilmektedir. Ağva tatil yerleri arasında oldukça popüler olup, birçok görmeniz gereken yer de vardır. Bunlardan bazıları,

 1. Gelin Kayası,
 2. Ağva Feneri,
 3. Ağva Plajı,
 4. Karacaköy Plajı,
 5. Kurfallı Altı Plajı,
 6. Sahilköy Plajı,
 7. Kadırga Koyu,
 8. Kilimli Koyu,
 9. Göksu Nehri,
 10. Saklıgöl,
 11. Yeşilçay Deresi,

Şeklindedir.

İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri
İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri

İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri: Kilyos

İstanbul’un Karadeniz kıyısında yer alan Kilyos, yılın farklı dönemlerinde birçok İstanbullunun uğrak yeridir. Zira plajı ve doğa ile iç içe yapısı, onu oldukça ilgi çekici bir yer yapmaktadır. Eğer 1-2 günlük bir tatil arıyorsanız, sizin için mükemmel bir tercihtir.

Sarıyer ilçesinin komşusu olan Kilyos, şehir merkezine de oldukça yakındır. Eğer işten çok kısa bir izin almışsanız ve şehrin dışına çıkmak için yetersizse, sizin için mükemmel bir destinasyondur. Geldiğinizde burada özellikle 1453 senesinde İstanbul’un fethedilmesi anısına dikilen çınarı ziyaret etmeniz, kalesini de mutlaka görmeniz önerilmektedir. 

İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri: Riva

Eğer Kilyos size çok sıradan gelmişse ya da farklı yerler değerlendiriyorsanız, Riva 2 günlük tatil için nereye gidilir? Sorusuna verilebilecek bir cevaptır. Zira Beykoz’a bağlı olduğu için hem tatil yapmanıza, hem de şehirden uzaklaşmamanıza yardımcı olur.

Denizi ve doğası ile oldukça ilgi toplayan Riva, temiz bir havaya da sahiptir. Ayrıca burada bir kale de mevcut olup burada gerek gün doğumu, gerekse gün batımı güzel bir şekilde izlenebilmektedir. Dolayısıyla sevdikleriniz ile sevgi dolu zaman geçirmenize yardımcı olur.

İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri: Polonezköy

Eğer denize girmek istemiyorsanız ve doğanın tadını çıkarmayı düşünüyorsanız, Polonezköy sizin için güzel bir fırsattır. Adından da anlaşılabileceği üzere Polonyalılar tarafından kurulmuştur ve 1800’lere kadar dayanan, eski bir tarihi vardır.

Büyüleyici bir ortamı olan Polonezköy, yeşilin tüm tonlarını keşfetmenize olanak tanır. Üstelik burada çok sayıda butik otel, kır restoranı da vardır. Ayrıca burada 1914 senesinde inşa edilen Czestochowalı Meryem Ana Kilisesi gibi görmeniz yerler de bulunur. Eğer şehirden fazla uzaklaşmamanız gerekiyorsa, İstanbul’a sadece 25 kilometredir.

İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri
İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri

İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri: Kerpe

Denizden vazgeçemiyorsanız ancak Riva ve Kilyos’tan farklı yerler arıyorsanız, Kerpe 2 günlük tatil önerileri arasında yer almaktadır. Kocaeli ilinin, Kandıra ilçesinde yer alan lokasyon, şehirden yaklaşık 2 saat uzaklıktadır.

Eğer İstanbul’un gürültüsünden ve yoğunluğundan sıkılmışsanız, Kerpe oldukça sessiz bir yerdir. Dolayısıyla size kafanızı dinleme imkânı tanıyacaktır. Burada plaj olduğu için denize girebilir, Pembe Kayalardan manzarayı seyredebilirsiniz.

İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri: Enez

Karadeniz kıyılarını değil de Avrupa yakasını düşünüyorsanız, Enez tercih edebileceğiniz lokasyonlar arasındadır. Yeşil ile maviyi güzel bir şekilde birleştiren bu destinasyon, Edirne’nin aynı isimle anılan ilçesinde bulunmaktadır.

İstanbul’a 285 kilometre olup, denizi oldukça berrak ve temizdir. Bu bakımdan size güzel bir tatil fırsatı sunar. Ulaşımı oldukça rahat olup,

 1. Sahil Kervansarayı,
 2. Deveci Hanı,
 3. Enez Kalesi,

Gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri: Şarköy

Şarköy, İstanbul’a uzaklığı 234 kilometre olan bir yerdir ve Tekirdağ’a bağlıdır. Tatil yerleri şehirler arasında, oldukça temiz ve büyüleyici bir denizi vardır. Bölgede çok sayıda otel ve pansiyon olup, konaklama bakımından çok sayıda seçeneği bulunmaktadır.

Mavi bayrağı olan Şarköy, görmeniz gereken birçok yeri de bulundurmaktadır. Özellikle Mürefte, Eriklice, Hoşköy ve Uçmakdere bunlar arasındadır.

İstanbul çevresi tatil yerleri
İstanbul çevresi tatil yerleri

İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri: Kumbağ

Tekirdağ içerisinde yer alan Kumbağ, İstanbul’a oldukça yakın bir tatil konumudur. Eğer tatiliniz çok kısaysa ve farklı konumları bu nedenle değerlendiremiyorsanız, size güzel bir fırsatı sunar. Özellikle eski şarap evleri ünlü olup, büyüleyici bir denizi vardır.

İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri: Avşa Adası

Avşa Adası, Marmara Denizi’nin orta noktasına bulunan bir tatil yeridir. Kapıdağ Yarımadası uzantısı olup, deniz otobüsüyle hemen hemen 3 saatte varabileceğiniz bir konumdur. Dolayısıyla 2 günlük tatil önerileri arasında seçenekleriniz arasındadır.

Avşa Adası güzel ve oldukça temiz koylara sahip olup, kumsallarıyla oldukça büyüleyicidir. Aynı zamanda Şarap Adası olarak da bilinmekte olup, şehirden uzak kalmadan denizin tadını çıkarmanızı sağlar.

İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri: Kıyıköy

İstanbul’a 165 kilometre olan Kıyıköy, Kazan ile Pabuç ırmakları içindedir. Yeşil ve mavinin birleştiği Kıyıköy, gören herkesi şaşırtan bir güzelliğe sahiptir. Eğer kamp yapmak veya denize girmek için sakin bir yer arıyorsanız, tercih listenizde ilk sırada bile olabilir.

Bölgede çok sayıda yöresel lezzet de olup, gittiğinizde mutlaka tatmanız önerilir.

Yakın Tatil Yerleri
Yakın Tatil Yerleri

İstanbul’a Yakın Kamp Alanları başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri: İğneada

İğneada, Tekirdağ tatil yerleri kapsamında değerlendirilebilecek bir konumdur. Denizi, deresi ve ormanıyla herkesi kendine bağlamakta olan bu konum, İstanbul’a oldukça yakındır. Böylece 2-3 günlük bir tatil için de uygundur.

Bölgede daha önce görmediğiniz çok sayıda ağaç ve kuş türü olup, bunlarla beraber etkileyici bir tatil yapabilirsiniz.

İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri: Yalıköy

Eskiden Rumların bir balıkçı köyü konumu olan Yalıköy, günümüzde İstanbul’un Çatalca ilçesine bağlıdır. Oldukça güzel bir denizi olup, ormanıyla herkesi büyülemektedir. Bölgede oteller ve bazı lokantalar olsa da, sessizliğini hâlâ koruyan bir yerdir. Eğer İstanbul’un yoğunluğundan uzaklaşmak ve biraz bile olsa kafanızı toparlamak istiyorsanız, sizin için mükemmel tercihtir.

İstanbul’a Yakın Tatil Yerlerine Giderken Neler Alınmalıdır?

Eğer kısa tatilinizde bazı eşyaları unuttuğunuz için koşturmak zorunda kalmak istemiyorsanız, yanınızda nakit para ve tatil boyunca size ve ailenize yetecek kadar kıyafet almanız tavsiye edilir. Ayrıca baş ağrısı için ağrı kesici ve güneş losyonu gibi malzemeler de unutulmamalıdır.

İstanbul’a Yakın Nerelere Gidilebilir?

İstanbul’a yakın bir yer tercih etmek istiyorsanız gerek Marmara Denizi ve Sakarya – Kocaeli tarafları, gerekse Edirne ve Tekirdağ çevresinde çok sayıda yer vardır. Ayrıca İstanbul içerisinde de değerlendirebileceğiniz konumlar vardır. Sizin için hazırladığımız listeyi incelerseniz, aradığınız yeri kolaylıkla bulabilirsiniz.

İstanbul’a Yakın Yerlere Nasıl Gidilebilir?

Tatile gidecekseniz, nasıl gideceğiniz seçtiğiniz konuma bağlıdır. Örneğin Avşa Adasına gitmek için deniz otobüsü gerekmektedir. Ancak diğer lokasyonlara kişisel aracınızla kolayca gidebilirsiniz. İstanbul’a oldukça yakın olduğu için uçağın getirdiği telaşla uğraşmak zorunda da kalmazsınız.

Kaynak: Google Haritalar

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir