Muğla’da Bir Cennet: Kelebekler Vadisi
 1. Anasayfa
 2. Akdeniz

Muğla’da Bir Cennet: Kelebekler Vadisi

0

Kelebekler Vadisi nerededir, nasıl gidilir, giriş ücreti ne kadar? gibi soruların tüm yanıtları bu içeriğimizde! Ülkemizin güzellikleri denildiği zaman her an ilk akla gelen şeyin Ölüdeniz olduğu gelir. Muğla iline bağlı Fethiye ilçesine bağlı olan Ölüdeniz’in sınırlarında kalan cennet parçasına olarak da Kelebekler Vadisi ön plana çıkıyor.

Ortalama olarak boyu 350 metreye kadar çıkan sarp kayalıkları ile çevrili vadide tam 80’den daha fazla kelebek çeşidi gözleniyor. En çok da herkesi kendisine büyülemeyi başaran kaplan kelebeğine ev sahipliği yapıyor. Faralya köyünde kaynakları olan ve 50 metrelik yükseklikten vadiye kadar dökülen muhteşem ötesi şelale ile farklı bir manzaranın oluşmasını sağlıyor. Şelaleden akan sular da Akdeniz’in sularına karışır.

Kelebek Vadisi Gezi Rehberi
Kelebek Vadisi Gezi Rehberi

Kelebek Vadisi Hakkında Bilinmeyenler

Kelebek Vadisi muhteşem güzelliği ile ön plana çıkıyor. Vadinin etrafı dik kayalıklar ile beraber denizle ana dünyadan adeta izole olan bir konumda yer alıyor. Çevre kirlilikleri sonucunda meydana gelebilecek tüm olumsuz etkilerden korunmakta olan bölge, bu özelliği ile beraber adeta doğal bir park görünümüne sahiptir. Bu yapısı ile beraber kelebeklerin yaşam alanı olarak hala korunması sağlanıyor. Kaplan kelebekleri ile dünyanın birçok farklı bölgesinde görülmelerine karşılık olarak koloniler halinde dolaşılan tek yerdir.

Akdeniz ile bölgedeki nemli ve bunaltıcı havanın sıcaklıkları vadi genelinde hissedilmediği biliniyor. Gündüz saatlerinde yer alındığında vadide esen meltemler gece boyu sarp dağlarından gelmekte olan akım ile hava üzerinde olumlu etkileri ile bilinir.

Muğla Gezilecek Yerler başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Adeta sonbaharın yaz ayları gibi hissedilmekte olduğu bölge içerisinde bahar aylarının tadı da bir farklı oluyor. Dünya mirasını koruma vakfı aracılığı ile şu an korunması gereken 100 dağ içerisinde bulunan Baba Dağı, bir yandan da kültür ve tabiat varlıkları koruma kurulu tarafından sit alanı olarak belirlenmiş ve bu şekilde ilan edilmiştir.

Vadinin önceki yıllarda ismi Güdürümsu olarak biliniyor. 1987 yılı içerisindeyken turizm içerisine dahil edilmiş olan vadinin ismi de bölgede bulunan kelebek popülasyonundan ötürü Kelebekler Vadisi olarak güncellemesi yapılmıştır. Adeta doğa ile uyumlu yaşam koşullarının devreye alındığı bölge içerisinde işletmelerde her türlü işlemler biyolojik çözümler kuramlarına dayalı bir şekilde meydana getiriliyor. Vadi içerisinde yer alan ender ve endemik türler de kendiliklerinden yetişmediği bilinir.

kelebekler vadisi
kelebekler vadisi

Kelebekler Vadisi’nde Kamp Alanı

Kelebek Vadisi’nde kamp alanları içerisinde yapılan konaklamalarda sabah 08:00 ila 10:00 arasında açık büfe şeklinde kahvaltı hizmetleri veriliyor. Akşam yemek saatleri için de 20:00 ila 22:00 arasında açık büfe olarak hizmetler sunuluyor. Sabah ile akşam saatlerinde ikram edilen yemekler kamp alanı için verilen fiyatlara dahil edilmektedir. Kamp alanında sunulan şartlara bağlı bir şekilde oldukça kaliteli olan yemeklerin sunulduğu hizmetler, öğle saatleri içerisinde de snack büfe alternatifleri olarak veriliyor.

Vadi içerisinde bir yandan da mini market hizmetleri verilmeye devam ediyor. Bu vadi içerisinde geçirilen her süre içerisinde gerekli ihtiyaçları karşılamak için gerekli tüm olanakları sunuyor. Kumsalın sonuna doğru ilerlendiği zaman bir balık evi alternatifleri sunuluyor. Akşam yemekleri için balık tercih edecek kişilerin genel olarak ilk tercihi olacak.

Çadır hayatı ile içli dışlı olmayı sevmeyenler için de bungalovlar yer alıyor. Çadır seven kesim kendilerine ait ekipmanlar ile gidebilecekleri gibi kamp alanında yer alan işletmeden de çadır ile gerekli olan tüm malzemeleri alabilecekler.

Vadi zemininin tamamen taşlık olmasından ötürü çadır alternatiflerini tercih eden kişilerin çadırlarının altında branda ile mat gibi alternatifleri bulunması gerekir. Çadır için gölgelik bir alan bulunarak bu tarz alanlara kurmak bir anda dünyanın stresli hayatından kurtularak zaman geçirme fırsatları elde edilir. Bir yandan da anı yakalamak he açıdan daha kolay bir hal alabilir. Hazır kurulu olarak yer alan hamakların tadı da bir başka olacaktır.

kelebekler vadisi giriş ücreti
kelebekler vadisi giriş ücreti

Vadi içerisinde genel olarak üç farklı konaklama alternatifleri dikkatleri çekiyor. Kelebek vadisi konaklama türleri başında bungalov geliyor. Kendi arasında iki farklı türü biliniyor. Bir tanesi standart olanlar olurken bir tanesi de daha büyük bungalovlar oluyor. Standart olan yapısında iki kişi rahatlık ile kalabilirken içerisinde elektrikli prim ile beraber aydınlatma da bulunuyor. İsteyenler için çift kişilik yatak ya da iki tane tek kişilik yatak alternatifleri sunuluyor.

Büyük olan bungalovda ise hem çift kişilik yatak hem de iki tane tek kişilik yatak alternatifleri tercih edilebiliyor. Fakat geri kalan alanı diğerine oran ile çok geniş oluyor. Vadi içerisinde toplamda 29 adet bungalov yer alıyor. Ortak kullanım olarak da sıcak su, tuvalet ve duş alternatifleri ön plana çıkıyor.

Konaklama alternatiflerinden bir tanesi de Glamping çadırlar oluyor. Konaklama yapılacak olan bu çadırların oldukça konforlu oldukları da bilinen bir gerçek. Çadır içerisinde çift kişilik bir adet yatak, priz ve aydınlatma alternatiflerine ek olarak klima seçenekleri ön plana çıkıyor. Üçüncü ve son konaklama alternatifi olarak da kamp çadırları ön plana çıkıyor.

Ayakta durması için uygun olan çadırlar ile beraber konaklama hizmetleri veriliyor. Her ne kadar diğer iki alternatife göre daha uygun fiyatlı bir konaklama sunuyor olsa bile konfor açısından da biraz geride kalacaktır. İsteyenler kamp alanlarına şahıslarına ait kamp çadırlarını getirebilecekleri gibi isteyenler bu konaklama alanından da kiralama yapabilirler. Ücretler çadırın boyutuna göre değil de çadırda kalacak olan kişi sayısına göre değişiklik gösterecektir.

Kelebekler Vadisi, kamp ve turizm Türkiye ile dünya üzerinde yer alan en iyi adreslerden bir tanesidir.

kelebekler vadisi nerede
kelebekler vadisi nerede

Kelebek Vadisi’nde Neler Yapılır?

Kelebek Vadisi’nde neler yapılır sorusu için eşsiz birçok liste hazırlanabilir. Fakat bu kadar eşsiz güzellik içerisinde koyda yüzmek ilk sırada yerini alıyor.

Vadi içerisinde biri birinden farklı 80 taneden fazla türde kelebek eşliğinde yürüyüşe çıkılabilir. Sert kayalıkların ara kısımlarında eşsiz doğada tırmanışlar yapılabilir. Vadi içerisinde yapılacak olan yürüyüşlerde yüksek sesler çıkarılmaması gerekir. Çünkü meydana gelecek yüksek sesler kelebeklerin zarar görmesine neden oluyor.

Vadi içerisinde bulunan tırmanış parkurlarında genel olarak zaman geçirebilmek için illa profesyonel olmak gerekli değildir. İki farklı tırmanış parkuru bulunmasından dolayı herkes rahat edebilmektedir. Şelale tırmanışı ile beraber Faralya köyü tırmanışı olarak yer alan iki seçenek dikkatleri çekiyor. Tırmanış ardından herkesi harika bir manzara bekleyecektir.

Kelebek Vadisi kamp keyfi yapanlar muhteşem bir denizin yanında onlarda kelebek türüne ev sahipliği yapan eşsiz doğanın harika tadına varacaktır. Kafa dinlemek isteyen herkesin kesinlik ile ilk tercihi olmalıdır. Bölgenin alt kısımlarında yer alan su birikintileri her ne kadar şelale olarak düşünülse bile şelale orası değildir. Bu bölgelere ulaşabilmek için ilk olarak bir tırmanış yapmak gerekir. Tırmanış sırsında önce kayalara tutturulmuş olan merdivenler ardından da tırmanma sırasında ip tercih edilerek bölgelere ulaşım sağlanır.

Bu kadar zahmetin ardından ulaşılan manzara da tabi ki görülmeye değer alanlardan birisidir. Çok sayıda kamp alanlarının yer aldığı bölge genelinde verilen hizmetler de her açıdan oldukça kalitelidir. Konaklama alternatifleri, süresi ve alınan hizmetlere göre değişiklik gösterecek ücretlendirme kısmı ise normal tatil beldeleri ile aynı düzeydedir.

kelebekler vadisine nasıl gidilir
kelebekler vadisine nasıl gidilir

Kelebekler Vadisi Denizi ve Plajı

Kelebekler Vadisi denizi ve plajı ile adeta gören herkesi mest etmektedir. Oldukça berrak ve temiz bir denizi olan bölgede su sıcaklığı da oldukça soğuktur. Fakat bir kere girdikten sonra insanlar hemen alışacak ve adeta çıkmamak için can atacaklar. Klasik tatil anlayışlarından çok farklı olan bir ambiansı vardır.

Derin fakat ne kadar derin olsa bile bir o kadar da şeffaf bir görünümü olan deniz, bölgede yer alan en temiz koyların olduğu alandır. Bölgeye tatil amacı ile giden fakat sığ bir deniz arayanlar için de en iyi alternatif Ölüdeniz olacaktır. Bölgede meydana gelen günü birlik tekne turları ile beraber Akdeniz sınırlarına ait muhteşem kristal renkli sularda yüzme için molalar verilecektir. Bu turlar sırasında uğranan duraklar arasında da;

 1. Mavi Mağara,
 2. Soğuk Su,
 3. Akvaryum Koyu,
 4. Deve Plajı
 5. St.Nicholas Adası ön plana çıkıyor.

Fethiye sınırlarına gelen bir kişinin bu alanda gezilecek ve görülecek birçok alan bulunmasından dolayı her alana gitmesi gerekir.

 1.  Belcekız Plajı, 
 2. Kabak Koyu,
 3. Kıdrak Koyu,
 4. Hisarönü
 5. Kayaköy,
 6. Gemiler Adası, 
 7. Likya Yolu,
 8. Çalış Plajı,
 9. Fethiye Kral Mezarları
 10. Fethiye Müzesi ön plana çıkacaktır.
Muğla'da Bir Cennet: Kelebekler Vadisi 1

Kelebekler Vadisi Nerede?

Kelebekler Vadisi nerede diye merak eden herkesin Muğla iline bağlı Fethiye ilçesindeki Ölüdeniz beldesinde yer aldığını bilmesi gerekir. Kelebekler Vadisi ulaşım için Ölüdeniz sınırlarından kalkan tekneler bile beraber rahat bir ulaşım sağlanır. Tekne seferlerinde ücretlendirmeler genel olarak gidiş ve dönüş olarak kişi başı ortalama olarak 30 TL olarak alınır. Yolculuk ise 30 dakika kadar kısa sürüyor.

Sefer saatleri;

 1. Ölüdeniz – Kelebekler Vadisi: 11:00 – 12:30 – 13:30 – 14:30 – 18:00
 2. Kelebekler Vadisi – Ölüdeniz: 09:30 – 10:30 – 12:30 – 14:00 – 17:00 – 18:00 olarak yapılıyor.

Özellik ile yaz ayları içerisinde son teknenin kalkış saati olarak da 18:00 belirlenmiştir. Fethiye otogarından bilinen minibüsler ile beraber son durakta indikten sonra Ölüdeniz sınırlarından kalkan teknelere bilinir.

Son sefer saatini kaçırmış olan kişilerin de özel taksi ya da çalışan tekneler ile beraber kesintisiz ulaşım sağlama fırsatları yer alır. Ulaşım adımlarını havayolu alternatifleri ile tercih eden kişilerin de en yakın havalimanı olarak Dalaman havaalanı tercih etmesi gerekir ve teknelerin olduğu Ölüdeniz sınırlarına ortalama olarak 60 km uzaklıkta yer alır.

Antalya üzerinden gitme düşüncesinde olan kişilerin Antalya havalimanı ile arasında 200 km kadar uzaklık olduğunu bilmesi gerekir. Bu uzaklık sadece teknelerin yer aldığı Ölüdeniz ile arasındaki mesafedir. Buraya geldikten sonra bir de teknelere binerek vadiye erişim sağlanır.

Muğla'da Bir Cennet: Kelebekler Vadisi 2

Kelebekler Vadisi İklimi

Kelebekler Vadisi iklimi şartları incelenecek olduğu zaman mevsim şartlarına göre değişiklik gösterdiğini bilinir. Her ne kadar Akdeniz ikliminin bunaltıcı yaz ayları olsa bile bu durum Vadi’yi pek de etkilemiyor. Gündüz vakitlerinde esen meltemlerin yanı sıra geceleri dağdan gelen esen hava akımları oldukça rahatlatıcı ve serinletici bir etkisi ile ön plana çıkar. Sonbahar mevsimi gibi yaz ayları yaşanıyor.

Koş ayları geldiği zaman denizden gelen hava akımları havanın yumuşamasını sağlayamıyor. Senede birkaç kez görülmesi mümkün olan ve Fethiye’yi bile vurması söz konusu olan don olayları da Vadi üzerinde etkili olamıyor. Bahar aylarında plajı yararak denize dökülen dereyi de izlemek gerçekten buralara kadar gelenler için eşsiz bir deneyim olacak.

Kelebekler Vadisi giriş ücreti ne kadar?

Kelebek Vadisi giris ücreti hafta içi ve hafta sonu fark etmeksizin yetişkinler için 17,5 TL, çocuklar için de 7.5 TL olarak belirlenmiştir.

Kelebekler Vadisine karadan nasıl gidilir?

Karadan Kelebekler Vadisi gidişi planlayan kişilerin Fethiye Otogarı’ndan kalkan Fqralya minibüslerine binerek, Ölüdeniz sınırlarını geçmeleri ve Kelebek Vadisi üst tarafında inmesi gerekir. Aşağı doğru ortalama olarak 1 saat yürüdükten sonra ancak varış olabilir.

Kelebekler Vadisi nerede kalınır?

Kelebekler Vadisi kalış için genel olarak çadırlar ile kamplar tercih edilir. Fakat isteklere göre daha rahat etmek isteyen kişiler bungalovları tercih edebilir.

Kelebekler Vadisi nasıl bir yer?

Kelebekler Vadisi adeta Muğla’nın cenneti olarak tanımlayacak, bol yeşillik ve şelalenin yanı sıra 80 taneden farklı kelebeğin yer aldığı bir alandır. Genel olarak sakin, huzur ve kafa dinlemek isteyen kişilerin mekandır.

Kelebekler Vadisi Kaynak: Wikipedia

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Taseli-Platosu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir