İlginizi Çekebilir
fethiye-kayakoy-tarihi-evler
  1. Ana Sayfa
  2. Fethiye
  3. Likya Yolu

Likya Yolu

featured

Antalya ile Fethiye arasından Akdeniz’e uzanan tarihi yarımada, antik çağlarda Likya olarak adlandırılmıştır. Günümüzde Teke yarımadası olarak bilinen bölge doğa yürüyüş parkuru olarak düzenlenmiştir. Likya yolu parkuru, yerli ve yabancı doğa tutkunlarının, rota üzerindeki doğal güzellikleri, tarihin günümüze taşınan sırlarını yaşayıp hissedebilmesi adına tasarlanmıştır. Fethiye’den başlayıp Antalya’nın Hisarçandır köyünde sona eren Likya yolu 535 kilometre uzunluğundadır. Dünyanın en iyi uzun parkurları arasında gösterilen Likya yolu parkuru, rota üzerinde bazen deniz sahiline inerek, bazen sarp kayalıkların üzerine kurulmuş antik kentlerden geçerek inanılmaz güzelliklere şahit olabilmeye imkân sağlıyor.

İngiliz amatör tarihçi Kate Clow tarafından uzun süren uğraşlar sonucunda işaretlenen rota 1999 yılında faaliyete başlayarak gizemli dünyanın kapıları açılmıştır. Yürüyüş rotası üzerinde Sdyma, Pyndai, Phellos, Apelia, Theimussa, Letoon, Xanthos, Patara, Antiphellos, Apollonia, İdyros, Simena, Myra, Lmyra, Gagae, Olympos, Sura, Belos, Phaselis yer almaktadır.

Tarihi zenginlikler bakımından dünyanın en ilgi çekici yerleri arasında yer alan bölge, tarihte ‘’Işık Ülkesi ‘’ olarak adlandırılmış ve birçok medeniyetin doğuşuna tanıklık etmiştir. Likya yolu üzerinde yer alan medeniyetlerin oluşturduğu bölge kalıntıların incelenmesi sonucunda, İ.Ö 2 bin yıllarında Kafkaslardan Anadolu’ya inen İndo-Germen ırkına ait Lukka kavimlerinin kurduğu yaşam alanları olduğu anlaşılmıştır. 150 kadar yazıtın incelenmesi sonucu ortaya çıkarılan Likya yolu tarihine ait kalıntı ve yazıtlar, Antalya Fethiye müzesinde sergilenmektedir.

Likya Yoluna Ulaşım

Dünyada aynı bölgede birçok antik kent barındıran bölge olarak bilinen Antalya, Türkiye’nin hemen her yerinden hava, kara ve deniz yolu ile ulaşım sağlanmasına müsait bir konumda yer almaktadır. Likya yolu rotasını izleyerek, olağan üstü bir serüven yaşamak isteyen herkes farklı ulaşım tercihlerini kullanarak bölgeye gelebilmektedir. Likya Yolu ulaşım seçenekleri arasında her yıl milyonlarca ziyaretçiyi bölgeye taşıyan hava yolu ulaşımı ilk sırada yer almaktadır.

Yılda 10 milyon yolcu kapasitesine sahip olan Antalya havaalanı şehrin 12 km doğusunda yer almaktadır. Hava alanından şehir merkezine ulaşım toplu taşıma araçları veya havayolu servis araçlarıyla sağlanabiliyor. Alternatif ulaşım aracı olarak seçilebilecek taksi kiralama fiyatları da oldukça uygun.

Likya Yolu 4

Fethiye bölgesine ulaşım için kullanılan en pratik yöntem ise Dalaman havaalanı. Bölgeye havayoluyla gelen ziyaretçiler Likya yolu ulaşım aracı olarak, havalimanından Fethiye’ye giden otobüslerden faydalanabilirler. Ayrıca Fethiye otogarından kalkan ölüdeniz dolmuşları Likya yolu rotasının başlangıç noktasından geçiyor. Rota üzerinde bakir kalmış doğal güzellikler arasında yürüyüş için en uygun zaman, havaların aşırı ısınmasından hemen önce (Şubat-Mayıs) aylarında veya ( Eylül-Kasım) aylarıdır. Rota üzerinde inanılmaz güzellikte dağ ve orman manzaraları, mavinin tüm tonlarına sahip denizler, dağların arasında yer alan yaylalar ve her biri birbirinden muhteşem kalıntılara sahip olan antik kentler yer almaktadır.

Likya Yolu Bölgesinde Yer Alan Oteller

Likya yolu bölgesinin gerek Antalya bölümünde gerekse Fethiye tarafında birçok farklı konaklama imkânı bulunmaktadır. Doğa aktivitesi hayranlarının büyük ilgi gösterdiği Likya yolu turlarına katılan ziyaretçilere otel, pansiyon, apart otel gibi birçok seçenek sunulmaktadır. Likya yolu bölgesinde yer alan oteller farklı konfor ihtiyaçlarına uygun olarak hizmet vermektedir.

Tunacan Hotel: Ölüdeniz Ovacık bölgesinde yer alan tesis, Likya yolu rotasına oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. Standart oda fiyatı iki kişilik tek gece 100 TL civarında. Mükemmel bir havuza sahip olan otel, bol çeşitten oluşan kahvaltı sofralarıyla dikkat çekiyor. Aile konaklamaları için tüm özelliklere sahip olan otelde, tüm odalar klimalı ve ücretsiz internet bağlantısı mevcut. Ücretsiz otopark bulunan otelde ayrıca restoran ve bar konukların yeme içme ihtiyaçlarına çözüm sunuyor.

Likya Yolu 5

Yel Holiday Resort: Likya yoluna yaklaşık 1 km mesafede yer alan otel, Ovacık ölü deniz mevkiinde bulunuyor. İki kişilik bir gece konaklama bedeli kahvaltı dahil olmak üzere 190 TL civarında. Gerek mimarisi gerek doğal güzellikler arasında yer alana konumuyla mükemmel bir görünüme sahip olan otel, begonvil kokuları arasında dinlenmenize olanak sağlayan harika bir ortama sahip. Animasyon gösterilerinden, yemeklerine kadar her şey çok iyi planlanmış olarak müşterilere sunuluyor.

Likya Yolu Bölgesinde Yer Alan Eğlence Mekânları ve Restoranlar

Dünyanın dört bir yanından bölgeye gelen ziyaretçiler tüm sosyal etkinliklerin tadını çıkarırken, birçok farklı konseptte tasarlanmış mekânda sabahlara kadar süren eğlencelere katılım gösteriyor. Yabancı turistlerin ilgisini çekecek tarzda müziklerin çalındığı Likya yolu bölgesindeki eğlence mekânları yaz sezonunda sabahlara kadar dolup taşıyor.

Mojito Bar: Likya yolunun Fethiye Ölüdeniz bölgesinde yer alan mekân, genel olarak yabancı turistlerin tercih etmesi sebebiyle sürekli yabancı müzik çalınıyor. Turizm mevsiminde sürekli kalabalık olan barda fiyatlar bu yapıdaki mekânlar için oldukça uygun. Kokteyl çeşitleri oldukça fazla ilgi görüyor. Özellikle mekâna adını veren mojito konusunda oldukça iddialı bir bar.

In Bar: Antalya Kaş ilçesinde yer alan bar, en canlı ve dinamik eğlence mekânları arasında yer alıyor. Mekâna özel kokteyller, özellikle turistler tarafından oldukça beğeniliyor. Honolulu ve karadut cin kokteylleri çok tercih ediliyor. Sabahlara kadar süren eğlencelerde tercih edilen müzikler oldukça kaliteli. Fiyat bu tür eğlence yerleri için oldukça uygun ve personel oldukça sıcakkanlı davranışlar sergiliyor.

Restoranlar

Likya yolunda yürüyüş turuna katılacak olan ziyaretçiler,  yürüyüş öncesi veya sonrası bulundukları bölgelerde, mükemmel lezzetlere sahip olan Likya yolu bölgesindeki restoranlar sayesinde yeme, içme ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Aubergine’s: Ovacık Ölüdeniz mevkiinde kurulu bulunan restoran, Likya yolu güzergâhına en yakın noktada yer alıyor. Mekân Akdeniz, Avrupa ve Türk mutfağından oldukça lezzetli yemeklerden oluşan bir menü içeriyor. İngilizce ve Türkçe hazırlanan menü kitapçığı sayesinde turistler tercihlerini zorlanmadan yapabiliyor. Biftek çeşitleri ve Akdeniz yeşillikli salataları oldukça beğeniliyor. Türk mutfağına ait birçok örneğin sunulduğu restoranda fiyatlar oldukça uygun seviyede.

Panaroma Restoran: Likya yolunun Antalya bölümünde yer alan restoran Kemer ilçesinde Beycik köyü sınırları içerisinde yer alıyor. Türk mutfağının damak çatlatan lezzetleri arasında yer alan kuzu şiş, pirzola ve kavurma konusunda son derece iddialı bir mekân. Yorucu dağ yürüyüşü turlarına çıkan yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği mekânlar arasında yer alıyor. Birçok çeşit meze ile sunulan yemekler oldukça doyurucu porsiyonlar halinde servis ediliyor.

Likya Yolu Bölgesindeki Festivaller ve Sosyal Etkinlikler

Likya yolu bölgesindeki festival ve sosyal etkinlikler ziyaretçilerin eğlenceli vakit geçirmelerine olanak sağlamaktadır. Önemli sayıda yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği festivaller,17-21 Mayıs 2016 yılında başlatılan Lycian yoğa festivali, 26 Haziranda başlayan Likya-Kaş kültür ve sanat festivali, büyük katılımlarla yapılan festivaller arasında yer almaktadır. Ayrıca Türk mutfağına ait yemeklerin tanıtıldığı festivaller, Kaş bölgesindeki yabancı turistlerin beğenerek katıldığı festivaller arasındadır.

Likya Yolu 6

Likya yolu turlarında zaman zaman belirli bölgelerde bahar parkurları, kamp eğlenceleri gibi etkinlikler yapılarak Likya yolu yürüyüşüne katılan ziyaretçilerin hoşça vakit geçirmesi sağlanmaktadır. Dünyanın en güzel doğa manzaraları eşliğinde tarihin derinliklerini keşfetmek, mavinin ve yeşilin kucağında sağlık yürüyüşleri yapmak için, her yıl daha fazla turist bölgeye akın etmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap