Kınık Semt Pazarı
 1. Anasayfa
 2. Kaş - Kalkan

Kınık Semt Pazarı

0

Antalya bölgesi turizmin yanı sıra, Türkiye’nin sebze ve meyve ihtiyacını karşılayan en önemli bölgemizdir. Üretilen sebze meyveler tüm Türkiye’ye ve birçok farklı ülkeye ihraç edilmekte, önemli bir bölümü de semt pazarlarında tüketime sunulmaktadır. Bu pazarlar arasında Kalkan bölgesine oldukça yakın bir konumda bulunan Kınık semt pazarı oldukça bilinen bir konumda yer almaktadır. Kalkan’a yaklaşık olarak 17 km mesafede yer alan pazarda organik sebze ve meyvelerin yanı sıra, bölgeye mahsus birçok yemeklik ot çeşitleri satılmakta ve büyük ilgi görmektedir.

Yiyecek çeşitleri dışında yöresel motiflerle bezeli kumaşlarla yapılan yazlık elbise çeşitleri, işlemeli gömlek ve bluzlar özellikle turistler tarafından büyük ilgi görmektedir. Kısa zamanda iyice ünlenen ve herkes tarafından bilinen Kınık semt pazarı bulunduğu bölgeye canlılık kazandırarak, pazarın daha da gelişmesine destek olmaktadır.

Kınık Semt Pazarına Ulaşım

En çok bilinen turistik noktalardan biri olan Patara plajına 15 dakika mesafede yer alan Pazar, Kınık bölgesine her yönden bölgeye gelen otobüs ve dolmuş seferleriyle ulaşıma açık bir konumda yer almaktadır. Kaş ilçesi sınırlarında bulunan Kınık semt pazarına ulaşım yerel imkânlardan faydalanmak suretiyle sorunsuz gerçekleştirilmektedir. Yurt içinden bölgeye ulaşım sağlamak için Türkiye’nin tüm bölgelerinden Antalya’ya otobüs seferleri düzenlenmektedir. Otobüs terminalinden Kaş veya Kalkan ilçelerine direkt otobüs seferleriyle ulaşım sağlanabildiği gibi, kiralık araç seçenekleri de bölgeye ulaşım için oldukça uygun bir yöntemdir.

Kınık Semt Pazarı 8

Yurt dışından Bölgeye ulaşım sağlamak veya yurt içinden havayolu ile bölgeye gelebilmek için en yakın havaalanı Dalaman havaalanıdır. Kınık bölgesine yaklaşık olarak 100 kilometre uzaklıkta bulunan havaalanından araç kiralama yöntemini kullanarak veya şahsi araçlarla Fethiye istikametinden ulaşım sağlama olanağı bulunmaktadır. Antalya Yönünden gelmek durumunda olan ziyaretçiler ise, Antalya havalimanından direk Kaş veya Kalkan istikametine giden otobüslerle veya havaalanından kiralanacak araçlar vasıtasıyla ulaşım sağlayabilirler. Antalya havaalanı ile Kınık arası yaklaşık olarak 220 km mesafededir.

Antalya yönünden Kınık bölgesine araçla gelmek isteyen ziyaretçiler, Termesos milli parkından devam ederek, Korkuteli, bekçiler istikametinden sahile iniş yolunu izleyerek bölgeye ulaşım sağlayabilirler. Kaş ve Kalkandan bölgeye ulaşmak için toplu taşım araçlarından faydalanmak mümkün olup en kısa sürede Kınık semt pazarı bölgesine ulaşım sağlamak mümkün olmaktadır. Patara plajı ve Kaputaş plajı bölgesinden ulaşımlarda ise kiralık araç veya toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşım sağlamak mümkün olmaktadır. Kiralık araç seçeneği bölgenin diğer turistik yerlerine ulaşım için en ideal yöntem olarak görülmektedir.

Kınık Semt Pazarı 9

Kınık Semt Pazarı Bölgesinde Yer Alan Restoranlar

Kınık semt pazarı bölgesinde eğlence mekânı çok fazla olmadığından dolayı, genellikle eğlenmek için Kalkan veya Kaş tercih edilmektedir. Kınık semt pazarı bölgesinde yer alan eğlence mekânları Kalkan ilçesinde yer almakta ve bölgeye yaklaşık olarak 20 dakikalık bir mesafede bulunmaktadır. Kalkan Patara plajı ve Kaputaş plajına yakın olması sebebiyle, sınırsız gece eğlencelerine olanak sağlayan mekânlarla dolu bir bölgedir.

Botanik Garden Bar: Kalkanda bulunan bar adından da anlaşılacağı gibi, bir botanik bahçesini andıran rengârenk ve mis kokulu bitki ve çiçeklerle dolu bir mekân. İçeri girişte karşılaşılan bu manzara, daha oturmadan mekâna ısınmanızı sağlıyor. Mükemmel müziklerle birlikte harika kokteyllerin sunulduğu bir yer olan garden bar, fiyat konusunda da oldukça uygun. Loş ışıklar altında, her yanınız farklı koku ve renkte çiçeklerle sarılmış halde unutulmayacak eğlencelere yelken açmak için, mutlaka uğranması gereken yerler listesine alınması gereken bir mekân.

Kınık Semt Pazarı 10

Deniz Cocktail Bar: Kalkanda bulunan eğlence mekânları arasında, havadar oturma terası sebebiyle en fazla tercih edilen eğlence yerleri arasında yer almaktadır. Yabancı turistlerin gözde mekânları arasında bulunan barda, enfes lezzetlerde hazırlanan kokteyller ve atıştırmalık yiyecekler bolca tüketiliyor. Çok huzurlu bir ortama sahip olan mekân, gerek çalınan müziğin kalitesi gerekse işletmecilik anlayışıyla takdiri hak eden yerlerin başında geliyor.

Kınık Semt Pazarı 11

Mojıto Lounge Club: Girişte karşılaşılan ışıklandırma ve mekânın ambiyansı, insanı hemen saran bir özelliğe sahip. Avrupai bir konseptte tasarlanan tesis yabancı turistlerin en çok beğendiği eğlence yerleri arasında yer alıyor. Fiyatları oldukça makul olan mekânda müzikler Türkçe ve İngilizce karışık olarak çalınıyor. Daha çok gençlerin uğrak yerleri arasında bulunan barda, meyveli kokteyller tam tadında ve oldukça ucuz. Zamanın nasıl geçtiğini anlayamadan gecenin bitmesinin dışında eksik bir yönü yok.

Kınık Semt Pazarı 12

Restoranlar

Kınık küçük bir yerleşim bölgesi olmasından ve turist sayısının az olması dolayısıyla genelde Kalkan ve Kaş restoranları daha ağırlıklı tercih edilmektedir. Bölgede yer alan restoranlar Akdeniz, Türk, İtalyan, mutfağı ve deniz ürünlerine ağırlık verilen menüler sahiptir. Mükemmel doğa ve deniz manzaraları eşliğinde yeme içme ihtiyaçlarının giderildiği Kınık semt pazarı bölgesinde yer alan restoranlar mükemmel lezzetlere ev sahipliği yapan oldukça popüler mekânlardan oluşmaktadır.

Şamdan Restorant: Kalkan Mahallesi iskele sokakta bulunan restoran Avrupa, Akdeniz mutfakları ve deniz mahsullerinden oluşan bir menüye sahip. Mükemmel dağ ve deniz manzaralarının ortasında yer alan mekânda, kalamar ve karides mutlaka denenmesi gereken yiyecekler arasında yer alıyor. Oldukça düzenli bir servis anlayışının hakim olduğu restoranda müşteriye ilgi oldukça sıcak. Yabancı turistlerin de sıkça ziyaret ettiği mekânın doğal dokusu güzel lezzetlerle buluşunca, tadına doyulmaz bir hal alıyor. Fiyatlar oldukça uygun ve yemekler kesinlikle çok lezzetli.

Kınık Semt Pazarı 13

Rose Restorant: Kalkan menteşe mahallesinde bulunan restoranın menüsü Akdeniz, Türk yemekleri ve İtalyan pizzalarından oluşuyor. Hem yerli hem de yabancı turistler tarafından oldukça beğenilen mekân sürekli hareketli olmasıyla dikkat çekiyor. Türk yemeklerinden elbasan tava, patlıcanlı kuzu, deniz ürünlerinden ise levrek iddialı yemekler arasında yer alıyor. Pide ve pizzalar müşterilerin görebileceği bir şekilde yapıldığı için tüm yiyecekler içinize sinecek şekilde tertemiz bir şekilde masaya servis ediliyor. Fiyatlar gayet makul servis oldukça hızlı ve temiz.

Kınık Semt Pazarı 14

Kınık Semt Pazarı Bölgesinde Yer Alan Festival ve Sosyal Etkinlikler

Kınık bölgesine en yakın durumda bulunan Kalkan ve Kaş festivaller açısından oldukça hareketli bölgeler arasında yer almaktadır. Genellikle bölge insanının kültürü, yaşamı ve geleneklerine yönelik olarak düzenlenen festival ve etkinlikler, önemli sayıda ziyaretçinin katılımlarıyla geleneksel olarak her yıl yapılmaktadır. Bu festivaller arasında Likya- Kaş kültür ve sanat festivali, Kaş-kalkan-Likya Yemek festivali en fazla ilgi gören festivaller arasında yer almaktadır.

Kaş-kalkan-Likya Yemek Festivali: Kalkan yat limanında yapılan ve Kalkan restorancılar derneği tarafından düzenlenen festivale, Kaş Kaymakamlığı katılmaktadır. Ayrıca Belediye tarafından önemli destekler sağlanmaktadır. Halk oyunları gösterilerinin ardından kurulan stantlarda, yabancı turistlere yemek ve tatlı ikramı yapılarak bölgenin yemek kültürünün tanıtımı yapılmaktadır. Yarışma sonucunda dereceye giren aşçıların ödüllendirildiği etkinlikler her geçen yıl gittikçe büyüyen bir ilgiyle tekrarlanmaktadır.

Antalya Bölgesinde yer alan bir diğer önemli festival Kaş-Likya kültür ve sanat festivalidir. Festivalde müzik dinletileri, tanınmış sanatçılar tarafından verilen konserler, film günleri, sokak gösterileri, yapılmaktadır. ve Bölge kültürünün ve tarihinin önemini anlatan söyleşiler düzenlenmektedir. Yapılan tüm sosyal etkinlikler, farklı kültürleri kaynaştırmaya yönelik etkileri dolayısıyla uluslararası düzeyde ilgi görmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
likya-yolu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir