Alanya Tatilinde Yapılacak Aktiviteler
 1. Anasayfa
 2. Alanya

Alanya Tatilinde Yapılacak Aktiviteler

0

Antalya’nın en güzel ilçelerinden birisi Alanya’dır. Alanya, Antalya’nın en büyük ilçesidir. Şehir merkezine uzaklığı 140 km olan Alanya, Akdeniz’in en meşhur tatil bölgelerinden biridir. Bu meşhur tatil şehrinde yapılacak o kadar çok şey vardır ki, bu yazımda Alanya Tatilinde Yapılacak Aktiviteler konusunda sadece en çok tercih edilen aktiviteleri anlatacağım. Öncelikle dilerseniz Alanya’nın nasıl bir yer olduğundan bahsedelim. Alanya kilometrelerce uzayan bir sahile sahiptir. Alanya sahillerinin diğerlerinden daha çok tercih edilmesinin en önemli sebebi sahilin neredeyse tamamının kum olmasıdır. Temiz olmasını da belirtmek gerekir. Sahilleri gibi havasının da temiz olması bir diğer tercih sebebidir. Sanayiden uzak, doğayla içi içe olan bu güzel şehirde ciğerlerinize temiz hava doldurarak, mutlu bir tatil geçirebilirsiniz. Günümüzde Avrupalı turistler başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinden turistler Alanya’yı tatil yeri olarak tercih ederler. Peki tatilimizi geçirmek için Alanya’yı tercih edersek Alanya Tatilinde Yapılacak Aktiviteler nedir.? Hepsini tek bir yazıda anlatmak zor ama en çok tercih edilenlere bir göz atalım.

ALANYA KALESİNDE GEZMEK

Alanya’nın en önemli simgelerinden biri Alanya Kalesi’dir. Kalenin tarihi dokusu çok eskilere işaret etse de günümüzdeki görünümü Selçuklu dönemine dayanır. 13.yüzyılda bölgeye hakim olan Selçuklular tarafından günümüzdeki görüntüsüyle inşa edilmiştir. Kalenin en dikkat çekici özelliği surlarının 6 buçuk kilometreyi bulmasıdır. Bunun Kanıtıda Alanya’yı Panoramik olarak izlemenize olanak sağlayan Kızıl Kule‘dir. Ayrıca Alanya Kalesi dünyanın en güzel gün batımı manzaralarından birine sahiptir. Burada izleyeceğiniz gün batımı bir ömür aklınızdan çıkmayacak kadar güzel anlar yaşatır. Alanya Kalesi ilkbahar ve yaz aylarında 09:00-19:30 arası, sonbahar ve kış aylarında ise 08:30-17:00 arası haftanın her günü açıktır.

Damlataş Plajı

ALANYA PLAJLARINA GİTMEK

Alanya’da geçirilen bir tatilin en zevkli kısımlarından biri de uçsuz bucaksız plajlarda Akdeniz’in masmavi ve temiz suyunda denize girmektir. Alanya’nın deniz suyu o kadar berraktır ki durgun havalarda su altındaki balıkları çıplak gözle görebilirsiniz. Geniş kumsallardan oluşan ve mavi bayraklı pek çok plajdan size uygun olanı seçerek gezebilirsiniz. Bu plajlardan başlıcaları; Kleopatra Plajı, Portakal Plajı, Damlataş Plajı, İncekum Plajı, Keykubat Plajı, Ulaş Plajı, Mahmutlar Plajı, Fuğla Plajı olarak sıralanabilir. Bunların dışında da pek çok plaj mevcuttur.

ALANYA MAĞARALARINI GEZMEK

Alanya’nın doğal güzellikleri saymakla bitmiyor. Plajlarını gezdikten sonra ertesi gün şehre vakit ayırıp mağaraları gezmek güzel bir aktivite olacaktır. Alanya’da birçok mağara bulunur. Bunlardan en meşhuru Damlataş Mağarası’dır. Damlataş Mağarası şehrin 3 km dışında, Alanya Kalesi’nin batı kıyısında yer alır. Ayrıca Dim Mağarası yazımızda detaylarını da verdiğimiz Dim Mağarası, Fosforlu Mağarası vs gibi bir çok mağaralar Alanya da bulunmaktadır.

Alanya Tatilinde Yapılacak Aktiviteler

1948’de madencilik faaliyetleri esnasında bir dinamitin patlatılmasıyla tesadüf eseri bulunan mağara, günümüzde Alanya’da doğa turizminin en önemli merkezidir. Birbirinden ihtişamlı yüzlerce sarkıt bulunur. Ayrıca mağaranın içindeki havanın astım hastalarına iyi geldiği de söylenir. Bu mağaranın bir diğer özelliği de Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarasıdır. Alanya’ya gelip bu mağaraya uğramadan şehirden ayrılmanız çok büyük bir hata olacaktır.

DİM ÇAYINDA RAFTİNG YAPMAK

Alanya doğal güzellikleriyle turizmin merkezi olmaya aday olmakla birlikte bölgede yapılan doğa sporlarının da merkezi konumunda diyebiliriz. Alanya Tatilinde Yapılacak Aktiviteler konusunda rafting önemli bir yere sahiptir. Alanya’nın 6 km doğusunda bulunan Dim Çayı rafting yapmak için biçilmiş bir kaftandır. 5,5 km’lik rafting alanıyla bu spora merak saran turistlere keyifli anlar yaşatır. Dim Çayı torosların eteklerinden çıkar ve Akdeniz’e dökülür. Dim Çayı’nın tercih edilmesinin bir sebebi de anayola olan yakınlığıdır. Ayrıca Sapadere Kanyonu da trekking yürüyüşleri ve kısmen rafting yapmak için elverişlidir.

Alanya Tatilinde Yapılacak Aktiviteler 3

ANTİK KENTLERİ GEZMEK

Alanya tarihi açıdan çok zengin bir şehirdir. Pek çok tarihi eseri ve yapıyı sınırları içinde bulunduran şehirde tarih turizmi de turizmin önemli bir kısmını oluşturur. Alanya Tatilinde Yapılacak Aktiviteler konusunda yazımızın başında anlattığımız Alanya Kalesi’yle aynı güne sığdırabileceğiniz birçok antik kent vardır. Alara Han ve Alara Kalesi‘de örnek olarak sayılabilir. Bunlardan birini seçerek tüm gün tarihi eserlerle büyülenerek, unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz. Alanya’da bulunan antik kentlerden bazıları; Hamaxia(Sinek Kalesi), Syedra, Leartes, Aytap şeklinde sıralanabilir. Ayrıca Alanya Arkeoloji Müzesi de mutlaka uğranılması gereken bir yerdir.

ALANYA YAYLALARINI KEŞFET

Alanya’da yaylalar da turizmde önemli bir yere sahiptir. Torosların eteklerinde pek çok yaylada keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Ayrıca yazları yaylaya çıkarak burada mevsimi geçirmek bin yıllık Yörük Türkmen kültürüdür. Yayla kültürü günümüzde geleneksel çadırların yerine konforlu prefabrik evlerde sürdürülür.

ALANYA GECE HAYATI

Gece hayatının özellikle yaz aylarında bir hayli canlı geçtiği Alanya’da pek çok disko, gece kulübü ve bar bulunur. Alanya Tatilinde Yapılacak Aktiviteler konusunda yine en önemli unsurlardan bir tanesi de Alanya Gece Hayatı seçeneğidir. Yorucu bir günün ardından delicesine eğlenerek günü kapatmak isterseniz diskolara ya da gece kulüplerine gidebilirsiniz. Dilerseniz sakin bir mekanda biranızı yudumlayarak günü noktalamanız da mümkündür. Alanya’da gece hayatının akıcı geçtiği mekanların yerli ve yabancı turistlerden oluşan çok uluslu bir ortamı vardır. Şimdiden belirtelim Alanya’da gece hayatının eşsiz eğlencesine alışırsanız bir daha vazgeçmeniz çok zor olacaktır.

Alanya Tatilinde Yapılacak Aktiviteler 4

ALANYA SU SPORLARI

Alanya’ya gittiğinizde çeşitli su sporlarıyla zaman geçirmeniz de mümkündür. Doğasıyla, deniziyle elverişli olduğu başlıca su sporları; jet-ski, deniz paraşütü, muz turu, deniz yataklar, marble, rafting, kano ve sörf şeklinde sıralanabilir. Bu sporları yapmanız için çeşitli etkinlikler düzenlenir. Bu etkinlikler otellerde ve açık alanlarda yapılabilir.

Gördüğünüz gibi Alanya’da geçireceğiniz bir tatilden memnun kalmama ihtimaliniz çok düşüktür. Bana kalırsa tatil fırsatınızı Alanya’da değerlendirmelisiniz. Daha önce gittiyseniz zaten benim bunları söylememe gerek yok, çünkü siz tekrar gitmek isteyeceksinizdir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir