Kekova Antik Şehri
 1. Anasayfa
 2. Kaş - Kalkan

Kekova Antik Şehri

0

Konu Başlıkları

Mavi yolculuğa çıkan ziyaretçilerin uğramadan geçemediği bir yer olan Kekova Antik Şehri, tarihi içine hapsetmiş bir deniz ve küçük bir adadan meydana gelmektedir. Geçmiş tarihinde yaşadığı şiddetli depremler sebebiyle bir kısmı denize çökmüş olan adaya ‘batık şehir’ adı verilmektedir. Antalya’nın Demre ilçesi yakınlarındaki Kaleköy ve Üçağız açıklarında yer almaktadır. Birçok tarihi kaynakta Kakava olarak geçen antik kente ve üzerinde yer alan restoran ve otellere tekneler vasıtasıyla ulaşım sağlanmaktadır. Tüm Akdeniz bölgesinde en temiz deniz suyuna sahip olan bölge özel koruma alanı olarak ilan edilmiştir. Tarihi geçmişinde, daha çok gemi inşa merkezi ve karşısında yer alan iki küçük şehri düşmana karşı perdeleme amacıyla kullanılmıştır.

Kekova Antik Şehri 9

Kuzey batı yönündeki yıkıntıların işaret ettiği tarihi geçmişi İ.Ö 5. Yüzyılı gösteren Kekova antik şehri, 7,4 km uzunluğunda, 500 metre genişliğinde alana sahip olan bir adadır. Bizans dönemine ait bazilika kalıntılarına sahip olan ada kent, sit alanı olarak ilan edildiği için yapılaşma engellenmiş ve bakir doğa güzellikleri binlerce yıldır bozulmadan günümüze kadar ulaşmıştır. Dünyaca bilinen en önemli özellikleri arasında, en temiz deniz suyuna sahip olmasıdır bu sebeple, bölgede ve tüm Akdeniz’de yüzmek için en ideal yer olduğu tespit edilmiştir. Kuzey yönünde M.S 2. Yüzyılda depremlerle tamamen yıkılan Dolkisthe antik kentinin batık kalıntıları bulunmaktadır.

Kekova Antik Kentine Ulaşım

Kekova Antik şehri Antalya merkeze 170, Demre ilçesine 150 ve Kaş ilçesine 35 kilometre uzaklıkta yer alan bir konumda bulunmaktadır. Antalya Kekova arasındaki mesafe özel araçlarla yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir. Antalya otogarından otobüslerle Kaş ilçesine ulaşıp, oradan da taksi kiralayarak Üçağız bölgesine ulaşabilir, sonrasında tekne ile yaklaşık olarak 30 dakika süren bir yolculukla Kekova’ya ulaşım sağlanabilir.

Kekova Antik kentine ulaşım için bölgeye hava yoluyla gelecek olan ziyaretçiler, Antalya havalimanı veya Dalaman havalimanını kullanabilirler. Antalya havalimanına büyük şehirlerden her gün karşılıklı uçak seferleri düzenli olarak yapılmaktadır. Karayolu ile farklı illerden gelmek isteyen ziyaretçiler için, her gün otobüs seferleri düzenlenmektedir. Antalya Kekova arasında ise her gün otogardan 14.30 seferleriyle ulaşım kolaylıkla sağlanabilmektedir. Aynı şekilde düzenli olarak her gün 17.30 da Demre Kekova arası minibüsler düzenli olarak ulaşım sağlamaktadır.

Kekova Antik Kenti Bölgesinde Yer Alan Oteller

Önemli bir tarihi geçmişe sahip olan Kekova bölgesinde, konaklama yapmak isteyen ziyaretçiler için farklı seçeneklerde konaklama imkânları yer almaktadır. Kekova antik kenti bölgesinde yer alan oteller tarihe tanıklık etmek için bölgeye gelen ziyaretçilere en iyi şartlarda konaklama imkânları sunmaktadır.

Kekova Koç Pansiyon: Derme ilçesinde bulunan pansiyon Üçagız köyü bölgesinde yer almaktadır. İki kişilik gecelik konaklama fiyatı kahvaltı dahil bir şekilde olmak üzere 175 TL civarındadır. Barbekü partilerine olanak sağlayan geniş bir bahçeye sahip olan pansiyon, her odada klima ve ücretsiz internet bağlantısı hizmeti vermektedir. 24 saat açık durumda bulunan resepsiyon, müşteri isteklerini en kısa sürede yerine getirmektedir. Lezzetli yemekleri ve mükemmel sabah kahvaltıları ziyaretçilerin bu mekânı tercih etmelerini kolaylaştıran bir etken olarak görülüyor.

Kekova Antik Şehri 10

Kekova Pansiyon: Kale Üçağız bölgesinde yer alan pansiyon dış görünüşüyle bile olağanüstü etkili. Taş örme dekoruyla deniz kenarındaki konumu birbirini oldukça güzel tamamlıyor. Gecelik konaklama fiyatı standart odalar için kahvaltı dahil 150 TL civarında. Huzur içerisinde dinlenerek günün yorgunluğu atabilmek için her şey oldukça yeterli. Pansiyona ait barda içecekleri yudumlayıp, doğanın kucağında zaman geçirmek için tercih edilmesi gereken bir mekân. Odaların tamamı klimalı ve pansiyonun her yerinde internet erişimi ücretsiz olarak sağlanıyor.

Kekova Antik Şehri 11

Kekova Antik Kenti Bölgesindeki Eğlence Mekânları ve Restoranlar

Kekova bölgesini ziyaret eden yerli ve yabancı konukların, gece hayatı ve eğlence için tercih ettiği mekânlar, genellikle Kaş ilçesinde yer almaktadır. Kekova Antik kenti eğlence mekânları, sabahlara kadar müzikli eğlencelerin yapıldığı birbirinden farklı mekânlardan oluşmaktadır.

Deco Stop: İşletme sahibinin aynı zamanda dalış hocası olması sebebiyle, kaş bölgesinde eğlenmek isteyen dalış meraklılarının buluşma noktası haline gelmiş bir mekân olarak görülüyor. Oldukça sakin bir ortamda içki yudumlayıp müzik dinlemek için tercih edilen bir yer olma özelliğine sahip. Oldukça makul fiyatlarla eğlenmenin mümkün olduğu barda, kendine özgü özel kokteyller oldukça beğeniliyor.

Kekova Antik Şehri 12

Turkuaz Restoran Meyhane: Kaş ilçesinde yer alan Andifli mahallesinde yer alan meyhane, özellikle yerli turistlerin ilgisini çekebilecek türden eğlencelere sahip. Mükemmel nameleri eşliğinde klasik Türk müziğinin doyulmaz lezzetine eşlik eden rakı balık sofraları, mekânın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Masalara servis edilen 12 çeşit mezesi inanılmaz lezzetler içeriyor, ahtapot ızgarası ve kalamar konusunda oldukça iddialı bir mekân. Fiyatlar oldukça uygun. Gerek işletme sahibi gerekse çalışan personel oldukça samimi ve ilgili.

Kekova Antik Şehri 13

Restoranlar

Kekova antik kenti restoranları, antik kenti ziyareti için bölgede bulunan yerli ve yabancı tüm konukların, yeme içme ihtiyaçları için olağan üstü lezzetler üreten mekânlardır. Restoranlarda deniz ürünleri ve Akdeniz mutfağı başı çekerken, geleneksel Türk mutfağının en güzel örnekleri de müşterilere sunulmaktadır.

Cafe Ankh: Kekova bölgesine en yakın lokasyona sahip olan mekânlar arasında bulunan cafe-restoran, Demre ilçesine bağlı Üçağız köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Tekne turlarının uğrak yerleri arasında yer alan mekân, lezzetli yemeklerinin yanında el yapımı özel dondurmaları oldukça meşhur.  Genellikle mükemmel manzarası ve çok lezzetli dondurmalarını tatmak için bile uğramaya değer bir restoran.

Kekova Antik Şehri 14

Hassan Restoran: Üçağız Kekova bölgesinde yer alan mekân, her şeyden önce mükemmel lezzetlerden oluşan mezeleri ile biliniyor. Masaya servis edildiğinde adeta bir tablo gibi görsel etkiye sahip olan mezelerin yanında, karides ızgara ve çupra mutlaka denenmeli. Bir aile işletmesi olan restoranın sahipleri oldukça sıcakkanlı ve misafirperver olmakla tanınıyor. Balık servisinden sonra ikram olarak verilen sıcak helva, tam anlamıyla mükemmel. Denize sıfır bir konumda olan restoranda fiyatlar biraz göreceli duruyor.

Kekova Antik Şehri 15

Kordon Restoran: Üçağız Kekova işletmeleri arasında oldukça popüler olan mekânlar arasında yer alıyor. Menüsü deniz mahsullerinden oluşan restoran, bölgede rakı-balık ziyafeti için en uygun mekân olarak görülüyor. Eşsiz deniz manzaralarına doyum olmayan bir yerde kurulu bulunan işletmede zeytinyağlı mezeler oldukça lezzetli.

Kekova Antik Kenti Bölgesindeki Festivaller ve Sosyal Aktiviteler

Bölgede belirli tarihlerde yapılan ve geleneksel hale gelmiş olan festivaller, Kaş ilçesinde yapılmakta ve oldukça büyük ilgi görmektedir. Kaş ilçesinin dışında Kekova antik kenti festivalleri arasında Demre ilçesinde 6-25 Mayıs tarihleri arasında yapılan bahar festivali, 11 Ocak tarihinde yapılan deve güreşleri oldukça ilgi çekmektedir. Ayrıca 13-15 Haziran arasında yapılan Likya-Kaş kültür sanat festivali ve 17-20 Eylül tarihleri arasında, Likya seyirlik oyunları festivali yapılmaktadır.

Kekova Antik Şehri 16

Kekova bölgesi doğa sporlarına ve özellikle, dalış ve tekne turlarına en uygun bölgeler arasında yer almaktadır. Kaş civarındaki plajlar ise yamaç paraşütü için ülkemize gelen binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Doğa yürüyüşleri, bisiklet turları su sporları vb. gibi etkinlikler, Kekova antik kenti sosyal aktiviteleri olarak ülke turizmine önemli katkılar sağlamaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir