Letoon Antik Kenti
 1. Anasayfa
 2. Fethiye

Letoon Antik Kenti

0

Muğla Fethiye de yer alan Letoon Antik Kenti çok dikkat çekici bir tatil beldesidir. Xanthos antik kenti hakkında bilgiler tarihi yazıtlardan elde edilmiş olup geçmişi MÖ 500’lü yıllara kadar gitmektedir. Bu tarihi mekânlar Antik Çağ izleri taşıyan ve dönemin gözde kenti olan yerleşim yerleridir. Büyük bir yangın sonrası yok olan şehir yeniden inşa edilir ki ksantos ve letoon antik kenti nerede ise yenilenir.

Letoon Antik Kenti

Xanthos letoon hikâyesi çok farklı olan yerlerdir. Likya’nın merkezi konumunda olan Letoon ile Xanthos antik kenti birbirine çok yakın beldelerdir. Xanthos hikâyesi de yine çok farklı medeniyetlerin izlerini taşır.

Letoon Antik Kenti ve Gezilecek Yerler

Günümüzde birçok tarihi kalıntının bulunduğu Letoon Antik Kenti yerleşkesinde tarihi eserler sergilenmektedir. Bu kalıntılar içinde en çok rağbet edilen Apollon tapınağıdır. Ayrıca Artemis tapınağı da çok beğenilen kalıntılardır. Bunlara ek olarak Leto tapınağı da çok bilinmektedir. Eski dönemden kalan bir çeşme ve manastır da yerleşkede ziyaretçilerini beklemektedir.

Letoon Antik Kenti 2

Xanthos antik kenti eserleri ve Letoon yapıları 1988 yılından beri UNESCO dünya mirası listesinde yer almaktadır. Koruma altına alınan bu iki kent gerek eski çağlarda gerek bugün çok önemli merkezler imiş. Bu arada yazılışı farklı olan xanthos letoon nasıl okunur diye merak edecek olursanız sentos ve Lituan şeklinde telaffuz uygun olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir