Şehit Fethi Bey Parkı
 1. Anasayfa
 2. Fethiye

Şehit Fethi Bey Parkı

0

Türkiye’de popülaritesi her geçen gün yükselen tatil cenneti Fethiye’de Belediye tarafından hizmete açılan Fethiye Şehit Fethi Bey Parkı Rekreasyon Alanı yerel halkın yanı sıra bölgeye gelen ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarmış durumdadır. Yaz aylarında akşamları sahil kenarına gelen halkın büyük çoğunluğu bu alana gelmektedir. İçerisinde oyun parklarından kitap okuma alanlarına bir çok detayın düşünüldüğü alanı sizlerinde mutlaka görmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

Rekreasyon alanı Fethiye’nin 2018 yılı itibariyle son 20 yılına damga vuran başarılı Belediye Başkanı Behçet Saatçı tarafından Fethiyelilere armağan edilmiştir. Bu değerli rekreasyon alanına ismini veren tayyareci fethi bey kimdir diye merak edenler için kısaca bu konuya da değinelim.

Şehit Fethi Bey Kimdir?

İstanbul Ayazpaşa semtinde doğan Tayyareci Fethi bey 1907 yıllarında Bahriye Mektebi’ni bitirmiştir. Seçmiş olduğu mesleğinde ilerleyebilmek adına 1911 yılında İngiltere Bristol Uçak Fabrikasına havacılık eğitimi almak için gitmiştir. Aldığı eğitimin ardından ülkesine dönmüş ve yüzbaşılığa yükselmiştir. Sonraları İstanbul’da çeşitli gösteri uçuşları gerçekleştirmiştir.

Fethiye Koyları ve Plajları

Tayyareci Fethi Bey ve Sadık Bey isimli yardımcısı MUAVENET-İ MİLLİYE isimli uçağı ile 08 Şubat 1914 tarihinde İstanbul’dan havalanarak İskenderiye’ye uçmaya başlamıştır. Sırasıyla Konya ilinden, Ulukışla’ya oradan Adana iline ve devamında Humus ile Şam üzerinden İskenderiye’ye uzanan bir hava yolculuğu yapması planlanırken Şam’ın Taberiye İlçesinin Şimiriye Bucağı yakınlarında düşmüştür. Bu acı olay üzerine Şehit Fethi Bey Türk havacılık tarihinin ilk şehidi olmuştur. Mezarının Şam yakınlarında bulunan Selahattin Eyyubi Türbesi içerisinde olduğu bilinmektedir.

Sehi Fethi Bey Büstü Fethiye

Fethi Bey’in hedefine ulaşamadan şehit düşmesi, o günlerde ülke üzerinde büyük üzüntülere yol açmıştır. Bu nedenle Muğla’nın o dönemki adıyla Megri olan kasabasına Fethiye adı verilmiştir. Şimdiye kadar Fethiye’de liman kesiminde bulunan bir parkın içerisinde bulunan Tayyareci şehit Fethi Bey’in büstü de rekreasyon alanının açılması ile buraya taşınmıştır. Tarihi olarak büyük anlam ifade eden Fethi Bey’in ismi de yeni açılan bu alana verilmiştir.

Öncesinde 2004 yıllarında TOKİ tarafından bu alana villa yapmak için başvuru yaptığını belirten Fethiye Belediye Başkanı “Burasının bataklık alan olduğunu, yabancılara mülk satışının revaçta olduğu yıllarda TOKİ tarafından buraya talip olunduğunu ve direndiklerini belirtmiştir. O dönemde siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin verdiği destekler sonucu İdari dava açtıklarını Muğla İdare Mahkemesi tarafından TOKİ’nin haklı bulunduğunu ancak Temyiz ettiklerini ve Danıştay 10. Dairesinin kararı Fethiye Belediyesi adına bozduğunu ve bu süreçlerden sonra Parkın tamamlanarak şimdiki haline getirildiğini belirtmiştir. Hatta verilen bu kararların resimlerinin de rekreasyon alanı içerisinde bir köşede “Türkiye’de Hakimler Var” adı altında sergilendiğini geldiğinizde göreceksiniz.

Turkiye'de Hakimler Var Diyen Başkan Saatçı

Şehit Fethi Bey Parkı Rekreasyon Alanı İçindeki Bölümler

Şimdi de yeri gelmişken park içerisinde yer alan bölümleri inceleyelim. 120 bin m² gibi dev bir alan içerisinde yer alan parkta Fethiye Belediyesi’ne ait 68 bin m² modern peyzaj düzenlemesi mevcuttur. Şehit Fethi Bey Parkı’nın açılmasıyla daha önce yapımı tamamlanan 1. 2. ve 3. Etap sahil bantları ile başlayan Fethiye’nin eşsiz körfez manzarasının deyim yerindeyse altın gerdanlığı tamamlanmıştır.

68 bin m² alanda yapılan park da 800 metre uzunlukta bir koşu bandı, 650 metre uzunlukta bir sahil yolu, 800 metre uzunlukta bir bisiklet yolu bulunmaktadır. Yine 5 bin m² alana sahip çocuk oyun alanları, yel ve su değirmenleri, seyir terasları, çeşitli aktivitelerin yapılabileceği 3 bin m² alana sahip meydan ve 35 bin m² alana sahip yeşil alanda mevcuttur. Ayrıca 126 çeşit bitki ve bitki gösteri alanları, biyolojik doğal göletler ile açık hava kütüphaneleri, tuvalet, fitness istasyonları, basketbol sahası, kay kay pisti, engelli bankları, dev macera parkı, köprüler ve giriş takları yer almaktadır.

Sehit Fethi Bey Parkı Oyun Alanları

Yine park için de Türk Bahçesi adı ile anılan bir bahçe, Yaşları 100’den fazla olan zeytin ağaçları, Akdeniz bölgesinden yetişen bitkilerden oluşan bir Akdeniz bahçesi, tulumba oyun alanı, gün batımı şezlongları ve begonvil şemsiyeleri de bulunmaktadır.

Fethiye Şehit Fethi Bey Parkı Nerededir ve Nasıl Gidilir

Bölgenin en büyük parkı olarak lanse edilen alan Fethiye ilçesinde Akarca Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Fethiye’ye ilk defa geliyorsanız Merkezden Çalış Plajı istikametine doğru ilerlediğiniz zaman Fethiye Adliyesi ve Fethiye Devlet Hastahanesi karşısında bu alanı göreceksiniz.

Gün boyu sıkılmadan çocuklarınızla birlikte zaman geçirebileceğiniz alan Belediye Başkanı Behçet Saatçı’nın ifadesi ile sizlere nefes aldıracaktır. Şehit Fethi Bey Parkı Resimleri bizlere aslında yeşilin maviyle buluştuğu yer olarak anlatılan Fethiye şehrinin bu yönünü ispat etmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Fethiye Atv Turları1

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir