Marmaris Hafsa Sultan Kervansarayı
 1. Anasayfa
 2. Marmaris

Marmaris Hafsa Sultan Kervansarayı

0

Marmaris Hafsa Sultan Kervansarayı, Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Kanuni sultan Süleyman annesi Hafsa Sultan için bu Kervansarayı inşa ettirmiştir. Osmanlı Dönemi’nin etkisi alındaki bu yapı, turistlerin oldukça tercih ettiği bir yerdir. Ayşe Hafsa Sultan, Yavuz Sultan Selim’ in eşi ve Kanuni Sultan Süleyman’ın annesidir. Kanuni Sultan Süleyman’ın tahta geçmesi ile birlikte Valide Sultan unvanına sahip olmuştur. Kanuni sultan Süleyman fikir alırken çok sık annesi Hafsa Sultan’a danışırmış ancak Hafsa Sultan’ın son yıllarında Hürrem’ in etkilerinden dolayı Kanuni Hafsa Sultan’a fikir danışmayı bırakmıştır.

Yavuz Sultan Selim, aynı zamanda şairliği ile de bilinir. Yavuz Sultan Selim’ in pek çok şiirinin Ayşe Hafsa Sultan için yazıldığı bilinmektedir. Hafsa Sultan Kervansarayı 1545 yılında inşa edilmiştir. O dönemde Marmaris ticaretçilerin uğrak yerlerinden birisidir. Kanuni Sultan Süleyman’ da dinlenme ve konaklama amacıyla bu kervansarayı inşa ettirmiştir. Daha sonra yaptırdığı Kervansaraya annesi Hafsa Sultan’ın adını vermiştir. Hafsa Sultan Kervansarayı, 8 odadan oluşmaktadır. Bu odaların bir tanesi oldukça büyüktür. Diğer 7 oda daha küçük odalardır. O dönemde konaklamanın sağlanması için önemli bir dinlenme yeriydi. Hafsa Sultan Kervansarayı, güçlü bir mimari yapıya sahiptir. Dayanaklılığı sayesinde günümüze kadar hiçbir hasar almadan gelmiştir. Osmanlı Dönemi’nin mimari anlayışı Marmaris Hafsa Sultan Kervansarayında karşımıza çıkar. Bu nedenle turistler tarafından oldukça tercih edilir. Günümüzde Hafsa Sultan Kervansarayı kafe ve restoran olarak hizmet vermektedir.

Marmaris Hafsa Sultan Kervansarayı 4

Marmaris Hafsa Sultan Kervansarayı, son dönemlerde oldukça gündeme gelmektedir. Bunun nedeni bir bölümünün bar olarak kullanılmasıdır. Alkollü içeceklerin tüketildiği o bölüm, halk tarafından tepki toplamıştır. Bunun sonucunda da yetkililer tarafından bu konuda bir düzenleme yapılacağı açıklanmıştır. Yapılacak düzenlemeye göre Marmaris Hafsa Sultan Kervansarayı koruma altına alınacaktır. Marmaris’in Osmanlı Dönemi tarihi yapısı olduğu gibi korunmaya çalışacaktır. Yeni yapılacak düzenlenme ile Marmaris Hafsa Sultan Kervansarayı de müze haline dönüştürülerek; böylelikle ziyaretçilerin beklentileri karşılanmaya çalışılacaktır. Marmaris tatiliniz sırasında bu güzellikleri görmeden geçmeyiniz.

Marmaris Hafsa Sultan Kervansarayı

Hafsa Sultan kervansarayını gezdikten sonra bölgede gezecek uygun yerlere listemizde ilk olarak;

Cennet Adası

Seyahatin kültür ve turizm dönüşüm gösterdiği ilk nokta olacak. Tatilde geçen sürenizin çok daha verimli ve sağlıklı olması için Cennet adasında dalış yapma ayrıcalığını mutlaka yaşamanız gerekiyor. Zira bölgenin kara kadar denizde de antik medeniyetlere ait kalıntılara gemi batıklarına yer verdiğini söyleyebiliriz. Son derece zengin su altı güzellikleri ile görülmeye değer bir bölge olan Cennet adası ve etrafında dalmanıza olanak sağlayan özel işletmelerden söz edilebileceği gibi profesyonellerin tekne kiralayarak kendi dalış olanaklarını yaratması da mümkün. Baca mağaraları ve Cennet adası etrafında derinliğin 50 metreye kadar ulaşması dalmak için oldukça zengin olanakların ortaya çıkmasına neden oluyor. Tatilden sonra iyi bir anınız olsun istiyorsanız bölgede bu aktiviteyi mutlaka denemenizde fayda olacaktır.

Marmaris Hafsa Sultan Kervansarayı 5

İçmeler Plajı

Halk plajı olarak öne çıksa da sunduğu hizmetin bir halk plajından daha fazlası olduğu bölge olan içmeler plajı Marmaris merkezinde yer alan plaj olma özelliği taşıyor. Bu nedenle bölgenin her zaman yoğun ve kalabalık olduğunu söyleyebiliriz. Bu adreste yer alan plajın en büyük özelliği ise ince kumlu ve geniş bir plaj yapısına sahip olması. Oldukça kalabalık günler de olsa plajın büyük olması rahatsız olmanızı engelleyecektir. Aynı zamanda daha sonra paylaşacağımız konaklama olanaklarının pek çoğu da yine bu plaj üzerinde yer alıyor.

Amos Antik Kenti

Amos antik kenti bölgenin sahip olduğu antik medeniyetlerin günümüze kadar ulaşan son ışıklarını yansıtıyor. Marmaris merkeze 25 km uzaklıkta yer alan antik kent içinde günümüzde de görülebilen tiyatroya ve tapınağa ait kalıntıları dolaşmanız mümkün. Amfitiyatro olarak da adlandırabileceğimiz eser ve şehir etrafında henüz kazılar devam ediyor. Korumak ve bölgenin büyüsünü bozmamak adına kazılar son derece yavaş devam ediyor.

Marmaris Koyları

Marmaris’i tanımlamak için en önemli ayrıcalık koylarından söz etmek olacaktır şüphesiz. Bu yönü ile bakıldığı zaman bölgeye gelip de en önemli koylardan biri olan Abdi Reis koyunu ziyaret etmemek olmaz. Özellikle tekneleri ile tatile çıkanların günlerinin büyük bölümünü bu koyda geçirdiklerini söylemek mümkün. Koyda tekne ile açılıp yüzmek isteyenler için son derece durgun sular olduğunu söyleyebiliriz. Biraz yoğun bir trafik de olsa henüz yaşanmış bir kazadan söz etmek mümkün değil. Bu koyda zaman geçirip sıkılanlar için alternatif en iyi durak Bördübet koyu olacaktır.

Barlar Sokağı

Marmaris de eğlence çok önemli bir hamle ile tek noktaya toplanmış durumda. Barlar sokağı ile hizmet veren tüm gece kulüplerinin bir araya toplanmış olması oldukça pozitif bir hamle olmuş durumda. Bir mekanda canınız sıkılıyorsa hemen bir bina yanda yeni bir mekan keşfetmeniz mümkün. Ayrıca bölge de acıktığınızda yemek yiyebileceğiniz 24 saat açık işletmeler de yer alıyor. Müziğin ve eğlencenin merkezi olan bu özel adrese mutlaka uğramanızda fayda var.

Marmaris Hafsa Sultan Kervansarayı Ulaşım

Marmaris büyümekte olan bir tatil merkezi. Bu nedenle henüz kendine ait uluslararası ya da iç hat uçuşlarına açık bir havalimanı bulunmuyor. Bu nokta da en önemli ayrıcalık ulaşımın havalimanı ile Dalaman’dan sağlanabiliyor olması. 88 KM Yakınlığı ile bölgeye hava yolu ile ulaşmak isteyenler için oldukça güzel bir ayrıcalık sunuyor. Dalaman hava limanından sonraki yolculuğunuz için hemen hemen her saat başı hareket eden servisler ve yerel toplu taşımaya ek olarak bölgeden oto kiralama hizmeti ile de ulaşım sağlamanız mümkün.

Kara yolu ile ulaşım ise İstanbul Ankara ve İzmir gibi şehirlerden otogara gitmek kadar kolay. Çünkü büyük şehir merkezlerinden her gün Marmaris ya da Marmaris yakınlarında bir adrese otobüs seferi düzenleniyor. Fakat küçük şehirlerden bu ayrıcalık sadece yaz dönemi boyunca uygulanmakta. Otobüs ile bölgeye ulaşmak isteyenlerin İstanbul’dan 13 saat İzmir’den 5 saat ve Ankara’dan 10 saat süreyi göze alması gerekiyor. Marmaris otogarının şehir merkezinde yer alması belde içinde ulaşımınızı kolaylaştıran bir başka ayrıcalık olacak.

Marmaris Hafsa Sultan Kervansarayı 6

Eğer Marmaris’e yat ya da tekne ile ulaşmak isterseniz, Akdeniz sahilleri boyunca feribot seferleri ile ulaşımın mümkün olduğunu bilmeniz faydalı olacaktır. Bodrum ve Datça’dan yapılan seferlere Arabalı feribot olanakları ile de ulaşmanız mümkün. Bölge de kendi yatı ile taşımacılık yapan pek çok özel yat ise Marmaris Marinasında demirlemiş durumda.

Marmaris Hafsa Sultan Kervansarayı Özeti ve Tavsiyeler

Bölgeye Osmanlı devletinin verdiği önemin anlaşılması için Marmaris Hafsa Sultan Kervansarayı oldukça büyük önem taşıyor. Zira antik medeniyet döneminden bu yana her zaman cazibe merkezi olan bölge, belki de tarihinin en sessiz ve sakin dönemini Osmanlı dönemi ile birlikte yaşamıştır. Bu nedenle bölgenin kalkınması ve ticaretin gelişmesi için günümüzün beş yıldızlı otelleri sayılabilecek kervansaraylar oldukça büyük öneme sahiptir. Bölgede Türk imzalı yerlerin değerinin anlaşılması için mutlaka ziyaret etmenizde fayda olacağını düşünüyoruz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Hisaronu-Marmaris

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir