Marmaris Hafsa Sultan Kervansarayı

Marmaris Hafsa Sultan Kervansarayı
PAYLAŞ

Marmaris Hafsa Sultan Kervansarayı, Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Kanuni sultan Süleyman annesi Hafsa Sultan için bu Kervansarayı inşa ettirmiştir. Osmanlı Dönemi’nin etkisi alındaki bu yapı, turistlerin oldukça tercih ettiği bir yerdir.

Hafsa Sultan Kimdir?

Ayşe Hafsa Sultan, Yavuz Sultan Selim’ in eşi ve Kanuni Sultan Süleyman’ın annesidir. Kanuni Sultan Süleyman’ın tahta geçmesi ile birlikte Valide Sultan unvanına sahip olmuştur. Kanuni sultan Süleyman fikir alırken çok sık annesi Hafsa Sultan’a danışırmış ancak Hafsa Sultan’ın son yıllarında Hürrem’ in etkilerinden dolayı Kanuni Hafsa Sultan’a fikir danışmayı bırakmıştır.

Marmaris Hafsa Sultan Kervansarayı

Yavuz Sultan Selim, aynı zamanda şairliği ile de bilinir. Yavuz Sultan Selim’ in pek çok şiirinin Ayşe Hafsa Sultan için yazıldığı bilinmektedir.

Marmaris Hafsa Sultan Kervansarayı Niçin Yapılmıştır?

Hafsa Sultan Kervansarayı 1545 yılında inşa edilmiştir. O dönemde Marmaris ticaretçilerin uğrak yerlerinden birisidir. Kanuni Sultan Süleyman’ da dinlenme ve konaklama amacıyla bu kervansarayı inşa ettirmiştir. Daha sonra yaptırdığı Kervansaraya annesi Hafsa Sultan’ ın adını vermiştir.

Hafsa Sultan Kervansarayı’nın Özellikleri

Hafsa Sultan Kervansarayı, 8 odadan oluşmaktadır. Bu odaların bir tanesi oldukça büyüktür. Diğer 7 oda daha küçük odalardır. O dönemde konaklamanın sağlanması için önemli bir dinlenme yeriydi.

Hafsa Sultan Kervansarayı, güçlü bir mimari yapıya sahiptir. Dayanaklılığı sayesinde günümüze kadar hiçbir hasar almadan gelmiştir. Osmanlı Dönemi’nin mimari anlayışı Marmaris Hafsa Sultan Kervansarayı’nda karşımıza çıkar. Bu nedenle turistler tarafından oldukça tercih edilir. Günümüzde Hafsa Sultan Kervansarayı kafe ve restoran olarak hizmet vermektedir.

Marmaris Hafsa Sultan Kervansarayı, son dönemlerde oldukça gündeme gelmektedir. Bunun nedeni bir bölümünün bar olarak kullanılmasıdır. Alkollü içeceklerin tüketildiği o bölüm, halk tarafından tepki toplamıştır. Bunun sonucunda da yetkililer tarafından bu konuda bir düzenleme yapılacağı açıklanmıştır.

Yapılacak düzenlemeye göre Marmaris Hafsa Sultan Kervansarayı koruma altına alınacaktır. Marmaris’in Osmanlı Dönemi tarihi yapısı olduğu gibi korunmaya çalışacaktır. Yeni yapılacak düzenlenme ile Marmaris Hafsa Sultan Kervansarayı de müze haline dönüştürülerek; böylelikle ziyaretçilerin beklentileri karşılanmaya çalışılacaktır. Marmaris tatiliniz sırasında bu güzellikleri görmeden geçmeyiniz.


PAYLAŞ


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR