Pirha Bezirgan Antik Şehri
 1. Anasayfa
 2. Kaş - Kalkan

Pirha Bezirgan Antik Şehri

0

Antalya dünya kültür mirasına ait birçok antik kenti bünyesinde barındıran bir turizm cennetidir. Olağanüstü doğa manzaraları, masmavi denizi, inanılmaz güzellikteki sahilleriyle her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Kentin farklı bölgelerinde bulunan, binlerce yıllık tarihe sahip antik kent kalıntıları günümüze kadar ulaşmış durumdadır. Bu antik kentler arasında yer alan Pirha Bezirgan antik şehri denizden 850 metre yüksekte kurulmuş tarihi yerleşim yeridir. Kaş ilçesine bağlı Bezirgan köyünden 20 dakikalık bir yürüyüşle ulaşılabilmektedir. Antik şehirde yer alan kalıntılar kaya mezarları ve lahit kalıntılarıdır. Bölgede yapılan arkeolojik kazılarda bulunan birçok heykel ve rölyef, günümüzde Antalya arkeoloji müzesinde sergilenmektedir. Günümüzde yayla turizmine yönelik olarak önemli sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır.

Pirha Bezirgan Antik Şehri 11

Pirha Bezirgan Antik Şehrine Ulaşım

Antalya yılda 10 milyondan fazla yerli ve yabancı turistin tatil amaçlı olarak geldiği önemli bir turizm şehridir. Bulunduğu coğrafik yapı gereği hava, kara, deniz ulaşımına uygun bir konumda yer almaktadır. Pirha Bezirgan antik şehri bölgesine ulaşım sağlayabilmek için öncelikle Antalya’ya, sonrasında ise Kaş ilçesine ulaşmak gereklidir. Antalya’dan Kaş ilçesinde günlük olarak karşılıklı otobüs seferleri yapılmaktadır. Yurt dışından veya yurt içinden bölgeye hava yolu ile ulaşım için Antalya havalimanı ilk ulaşım noktasıdır. Bölgeye özel araçlarla gelmek isteyen ziyaretçiler ise Antalya yönünden D400 karayolundan Finike-Demre istikametinde ilerleyerek, yaklaşık 3,5 saat süren bir yolculuktan sonra ulaşım sağlayabilirler. Fethiye yönünden gelmek isteyen ziyaretçiler ise 1,5 saatlik bir yolculuktan sonra Kaş ilçesine ulaşım sağlayabilirler.

Pirha Bezirgan Antik Şehri Bölgesinde Yer Alan Oteller

Bölgeye gerek tarihi kalıntıları görmek gerekse yayla turizminden faydalanmak için gelen ziyaretçilerin konaklama ihtiyaçlarına yönelik olarak Pirha Bezirgan antik şehri bölgesinde yer alan oteller her türlü konfor seçenekleriyle hizmet vermektedir.

Samira Resort: Kalkan mevkiinde yer alan otelde 1 gecelik iki kişilik kahvaltı dahil konaklama bedeli 165 TL civarında. Muhteşem bir konuma sahip olan otel, hem dağ hem deniz manzarası eşliğinde dinlenebilecek huzurlu bir yer. Ağırlıklı olarak yabancı turistlerin tercih ettiği otelde çalışanlar oldukça ilgili ve güler yüzlü. Tüm odaları klimalı ve ücretsiz internet hizmeti sunuluyor. Mükemmel bir havuza sahip bulunan tesiste yemeklerde oldukça lezzetli ve ucuz.

Pirha Bezirgan Antik Şehri 12

 

 

Hotel Zinbad: Kalkan Yalıboyu mahallesinde yer alan otelde konaklama bedeli, 2 kişilik 1 gece fiyatı kahvaltı dahil olmak üzere yaklaşık 265 TL civarında. Terasında yenilen kahvaltı ve yemekler oldukça bol çeşitten oluşuyor. Araçlarıyla giden ziyaretçiler için ücretsiz otopark mevcut. Oldukça temiz bir görünüme sahip olan otelin tüm odaları klimalı ve ücretsiz wi-fi hizmeti sunuluyor. Dağ ve deniz manzaralarının iç içe olduğu bir ortamda huzurlu bir konaklama için, en ideal mekânlar arasında yer alıyor.

Pirha Bezirgan Antik Şehri 13

Pirha Bezirgan Antik Şehri Bölgesinde Yer Alan Eğlence Mekanları ve Restoranlar

Antalya bölgesini tercih eden ziyaretçilerin büyük bölümünü yabancı uyruklu konuklar oluşturmaktadır. Bu sebeple yeme-içme, konaklama gibi tüm hizmetler titizlikle yerine getirilerek konukların ülkemizden hoşnut olarak ayrılması sağlanmaktadır. Pirha Bezirgan antik şehri bölgesinde yer alan eğlence mekanları aynı hassasiyete önem vererek, yabancı kültürden gelen konukların eğlence tarzlarına uygun olarak hizmet vermektedir.

Shade Lounge:  Genelde yabancı konukların tercih ettiği eğlence mekânları arasında yer alıyor. Kalabalık bir sokağın içinde yer alan bar, gün boyu harika müzikler eşliğinde eğlenen insanlarla dolu. Birbirinden farklı lezzetlerde yapılan alkollü kokteylleri fiyat olarak oldukça uygun. İşletmecileri ile müşteriler arasında oluşan sıcak bağ, zamanla birçok müdavim kazanılmasına sebep olmuş. Dev ekranda izlenen spor karşılaşmaları oldukça ilgi gören bir etkinlik halini almış.

Pirha Bezirgan Antik Şehri 14

 

Botanik Garden Bar: Kalkanda bulunan bar, yüzlerce farklı bitki, ağaç ve çiçeklerle bezenmiş bir bahçeye sahip. Çalınan harika müzikler eşliğinde, kendinizi dünyadan soyutlanmış hissedebilirsiniz. Çalışan personel ve işletme sahipleri oldukça ilgili ve sıcak davranışlar sergiliyor. İçilen kokteyller fiyat bakımından oldukça uygun ve lezzet olarak mükemmel. Bölgenin yoğun kalabalığından uzaklaşıp sakin ve huzurlu bir eğlence gecesi arayanlar için, mutlaka gidip görülmesi gereken bir mekân.

Pirha Bezirgan Antik Şehri 15

Restoranlar

Pirha Bezirgan antik şehri bölgesinde yer alan restoranlar genel olarak Türk, Akdeniz menüleri ve deniz ürünlerinden oluşan bir yapıda hizmet veriyor.

Adam’s Place: Kalkan bölgesinde yer alan restoran, Akdeniz ve Türk mutfağında yer alan nefis yemeklerle dolu bir menüye sahip. Çardaklar altında mükemmel deniz manzarası eşliğinde yenilen yemekler arasında zeytinyağlı mezeler çok lezzetli. Et yemekleri konusunda oldukça iddialı olan mekânda, yemeklerde kullanılan sebzelerin birçoğu kendi ürettikleri mahsulden oluşuyor. Özellikle sabah kahvaltılarında deniz manzarası, görsel olarak büyük keyif veriyor. Çeltik kebabı ve çiğ börek inanılmaz lezzetli.

Pirha Bezirgan Antik Şehri 16

Sunset Restoran: Deniz mahsulleri, Akdeniz ve Avrupa mutfağından oluşan bir menüye sahip olan restoran, Kalkan bölgesinde yer alıyor. Dağ ve deniz manzaralarının eşlik ettiği yemekler arasında yenilen deniz ürünleri ve zeytinyağlı mezeler birer lezzet harikası. Ispanak soslu levrek mutlaka denenmesi gereken bir lezzet olarak menüde yer alıyor. Müşterilere karşı oldukça ilgi gösterilen mekânda, güzel manzaraya sahip bir masa için mutlaka önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Muhteşem manzaraya karşı rakı-balık sevenler için bulunmaz bir ortam.

Pirha Bezirgan Antik Şehri 17

Küçük Ev: Yalıboyu mahallesinde bulunan restoran bir aile işletmesi. Ev yemekleri konusunda mükemmel örnekler sergilenen mekânın kendine özgü yemeği vişneli köfte. Ayrıca güveçte karides mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında yer alıyor. Daha önce restoranda bulunmuş müşterilerin yazdığı notlarla bezenmiş duvarlar, nostaljik duygularla mekanı daha da sıcak bir hale dönüştürüyor. İşletme sahipleri her müşteriyle birebir ilgilenerek muhteşem bir işletmecilik örneği veriyor.

Pirha Bezirgan Antik Şehri 18

Pirha Bezirgan Antik Şehri Bölgesinde Yer Alan Festival ve Sosyal Etkinlikler

Turizm yörelerimizin tamamına yakını, yaz sezonu ile birlikte, yörenin kültür, sanat, sosyal hayatını yansıtan birçok festival ve etkinliklerle ziyaretçilere ülkemizin tanıtımını yapmaktadır. Pirha Bezirgan antik şehri bölgesinde yer alan festival ve etkinlikler aynı amaca yönelik olarak düzenlenmektedir.

Uluslararası Likya-Kaş Kültür ve Sanat Festivali: Festival yürüyüşü ile başlayan etkinlikte, Türkiye’nin tanınmış sahne sanatçılarının sahne aldığı müzikli eğlenceler, halk oyunları ekiplerinin gösterileri, konferanslar, festival programı içerisinde yer alan etkinlikler arasında bulunuyor. Binlerce yıllık tarihe sahip olan Likya medeniyetinden günümüze, aynı topraklarda yaşayan toplumun kültürel gelişiminin göz önüne serildiği etkinliklere büyük ilgi görüyor.

Pirha Bezirgan Antik Şehri 19

Likya Seyirlik Oyunlar Festivali: Kaş ilçesinde yapılan festivalde farklı tiyatro gruplarının katılımıyla gerçekleşen sahne performansları sergileniyor. Geleneksel olarak her yıl düzenlenen etkinlikler Kalkan belediyesi, Yeşilköy belediyesi, Patara muhtarlığı ve sivil toplum örgütlerinin ortaklaşa çalışmaları ile yapılıyor. 27-30 Eylül tarihleri arasında yapılan etkinliklere birçok sanatsever ilgi gösteriyor.

Pirha Bezirgan Antik Şehri 20

Dünyada en fazla antik kentin aynı coğrafyada buluştuğu bir bölge olan Antalya, 2018 beklentilerine göre 14 milyona yakın ziyaretçi tarafından gezilip görülecek bir konumdadır. Tarihi ve doğayı içi içe barındırmayı başarmış bir kent olarak dünyanın turizm merkezi adıyla ün yapmıştır. Tarif edilemez doğal güzelliklere, muhteşem deniz ve kumsallara sahip olan Antalya, mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde en üstte yer almalıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir