Marmaris Halıcı Ahmet Urkay Müzesi
 1. Anasayfa
 2. Marmaris

Marmaris Halıcı Ahmet Urkay Müzesi

0

Halıcı Ahmet Urkay Müzesi turizm şehrimiz olan Marmaris’te bulunmaktadır. Marmaris Muğla’nın ve ülkemizin turizm açısından en önemli şehirlerinden biri olma özelliğine sahiptir. Her yıl yerli ve yabancı 10 binlerce turist Marmaris’i ziyaret eder. Ziyaretçilerine büyülü anlar yaşatacak derecede doğal güzelliklere sahiptir.

Doğanın yeşil örtüsünün, denizin ve gökyüzünün mavisiyle birleşip, benzersiz bir uyum sağladığı harika bir şehirdir. Doğal güzellikleri sayesinde turistlerin cazibe noktası olmuştur. Ancak Marmaris’i ziyaret etmek için tek sebep doğası ve denizi değildir. Doğal zenginliklerinin yanı sıra tarihi mekânları da oldukça fazla ve cezp edicidir.

Marmaris, tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış, bu medeniyetlerin dünyaya açılan kapısı olmuştur. Akdeniz’e kıyısı bulunan şehir, doğal liman olma özelliklerine sahip koyları ve sahilleri sayesinde medeniyetlerin en önemli şehirleri arasında kendinden söz ettirmeyi başarmıştır. Hal böyleyken, burada kurulan medeniyetler yüzyıllar öncesinden günümüze ulaşan izler ve eserler de bırakmıştır.

Halıcı Ahmet Urkay Müzesi

Marmaris’ten ve Anadolu’nun diğer bölgelerinden tarihi nitelik taşıyan eserleri koleksiyon halinde satın alan ve saklayan iş adamı Ahmet Urkay, Marmaris’te kendi adında bir müze açmıştır. Halıcı Ahmet Urkay Müzesi sahip olduğu koleksiyonları sergilemeyi ve gelecek nesillere değerli bir miras bırakmayı amaç edinmiştir.

Müzenin açılma sürecinde mevzuattan dolayı Kültür Bakanlığı tarafından defalarca sorun çıkarılmış, Ahmet Urkay tüm zorluklara rağmen pes etmemiş ve müzenin hizmete girmesini sağlamıştır. Ahmet Urkay kimdir sorusuna da kısa bir cevap vermek gerekirse; Marmaris’in ilk ve en önemli turizmcilerinden biridir.

Halıcı Ahmet Urkay Müzesi’nde arkeoloji ve etnografya eserleri sergilenmektedir. Özellikle etnografya bölümü oldukça zengindir. Osmanlı dönemine ait ibrikler, tarihi el dokuması halı ve kilimler, beşikler, çiniden yapılmış sobalar, antik sütunların başları, beşikler gibi farklı birçok tarihi eser müzede yer almaktadır. Bu koleksiyon Ahmet Urkay tarafından yaklaşık 50 yıllık bir çalışma sonucu oluşturulmuş, paha biçilemez bir koleksiyon olma özelliği taşır. Müze haftanın 7 günü açıktır.

Halıcı Ahmet Urkay Müzesi Nerededir?

Halıcı Ahmet Urkay Müzesi Marmaris’e 13 km uzaklıkta yer alır. Çamlı Köyü’nün Taşhan Mevkii’nde kurulmuştur. Marmaris ve Muğla arasındaki karayolunun 9.kilometresinde yol üzerinde müzeye ulaşım sağlanabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir