Şirince Köyü
 1. Anasayfa
 2. Kuşadası

Şirince Köyü

0

Ege’nin incisi İzmir birçok tatil beldesini de içinde barındırmaktadır. Bunlar arasında yer alan Şirince Köyü ise ismi gibi gerçekten çok şirin bir belde. Yeşil ağaçların içinde yer alan tarihi evleri ile ve harika güzellikteki sokaklarıyla çok otantik bir havası var. Şirince harita üstünde Selçuk İlçesinin tepelik bir yerinde konuşlanmış durumda. Kendine has birçok evin mimarisi ile dikkat çektiği bu güzel köy MÖ 5. Yüzyılda kurulmuş. Şirince tarihi enteresan anekdotlarla bezeli. Zira bu köyü 40 kölenin kurduğu anlatılıyor. Muhteşem zeytin ağaçlarının bulunduğu köyde kaliteli zeytinyağları yapılıp hemen evlerinin önünde köylüler tarafından satılıyor.

Şirince Köyü 8

İzmir’in bu şirin köyü birkaç yıl önce tüm dünyanın da gündemine girdi. Kıyamet senaryolarında ayakta kalacağına inanılan Şirince, binlerce turistin akınına uğruyor. Şirince köyü gezilecek yerler bakımından oldukça zengin. Köy içinde zeytin ve şarap satan harika yerler var. Köyün içindeki her sokak bir gizemi barındırıyor ve sizi içinde çekiyor. Ayrıca taş döşeli sokaklar gezmek ve kaybolmak için ideal. Her köşe başında farklı bir ürünün satıldığı şirince köyü konaklama çözümlerini de beraberinde getirmiş. Şirince Türkiye otelleri daha çok butik tarzında dizayn edilmiş ve çok hoş duruyor. Şirince köyü lanetli ev efsaneleri ile ziyaretçilerine farklı anlar yaşatırken çok hoş evleri ve leziz ürünleri ile de damak tadınıza hitap ediyor.

Şirince Köyü Yapılacak Aktiviteler

Merkezinde kocaman bir alışveriş merkezi yerine, kocaman bir alışveriş çarşısı oluşturan şirince köyü, bölge halkının refaha ermesi ve kendi ürünlerini satabilmesi için oldukça güzel bir örnek oluşturuyor. Çarşı merkezinde alışveriş yapabileceğiniz pek çok dükkanda el yapımı işçilik ile hazırlanmış ürünleri satın alabilirsiniz. Bunların arasında el yapımı sabunlar ve zeytinyağı ürünleri oldukça büyük beğeni topluyor. Ayrıca bölgede bulunan şarap evlerini ve Arnavut kaldırımlı sokakları gezmek isterseniz de bölge size son derece cömert davranacak

Şarap Mahzenlerini Ziyaret Edin

Ege ve Akdeniz antik dönemlerden günümüze Şarapların en çok talep gördüğü bölgeler arasında yer alıyor. Köye geldiğinizde köy merkezinde yer alan pek çok şarap mahzenini ziyaret etmeniz ve şarapları tatmanız mümkün. Ayrıca şarap satışının da yapıldığı bu mahzende dilediğiniz yıla ait son derece kaliteli şarapları uygun fiyata satın alabilirsiniz. Şarapların klasik üzüm şarabı olduğunu söylemek oldukça zor. Zira son derece farklı aromaları hissediyorsunuz. Fakat sadece üzümden yapılıyor. Bunda bölgenin sahip olduğu eşsiz doğanın etkisi büyük. Bölge de yer alan en eski mahzen ise Aziz John Baptist’e kilisesinin sahip olduğu tarihi mahzen.

Şirince Köyü 9

Aziz John Kilisesini

Bölgede yer alan en eski ibadethanelerden biri de hiç şüphesiz Aziz John kilisesi. Kilisenin tam olarak tarihi hakkında net bir bilgi bulunmuyor. Fakat Hristiyanlığın öncesinde var olan bir başka inanışın ibadethaneleri arasında yer aldığı ve Hristiyanlık ile birlikte kiliseye dönüştürüldüğü düşünülüyor. 1805 Yılında tamamen restore edilen bu yapının içinde hala antik dönemden kalan bölümleri görmek mümkün. Kilise de yer alan küçük bir mahzen ise bölgede yer alan şarapların tarihi bir şekilde bulunabildiği bir alan olarak öne çıkıyor. Eskiden bir de tarihi papaz evinin de bulunduğu bölgede şimdilerde ev yıkılarak şarap satmak için bir bina yapılmış. Bölge mimarisi ile biraz ters düşse de hizmet veren bu noktadan şarap almanız mümkün. Zira her gören de bölge ile uyumsuzluğun altını çizdiği bu yeni binanın kısa sürede bölge mimarisine uygun hale getirilmesi planlanıyor.

Şirince Köyü 10

Mürver Şurubu

Bölge de ziyaret edilecek bir yerden daha çok tadılacak bir ürün olan Mürver şurubu, akar su kenarında yetişen bir çiçek olan mürver çiçeğinden yapılıyor. Bitkinin öz suyu kullanılarak yapılan bu şurup son derece leziz bir tada sahip. Bir çok restoranda ve kafede yemekten sonra ya da kahveden sonra ikram edilen bu leziz tadı denemenizi tavsiye ediyoruz.

Şirince Köyü 11

Kumda Kahve

Bölge de yine çok başarılı bir şekilde işlenen ürünler arasında kumda kahve oldukça büyük bir öneme sahip. Zira yöre halkı oldukça uzun süredir gelen ziyaretçilere kumda kahve ikram ediyor. Bu geleneğin ticari bir şekilde harmanlanması ile ortaya çıkan özel kafelerde kumda kahve içmeniz mümkün olmakta. Restoranlarda ve kafelerde %90 oranında kumda kahve bulmanız mümkün.

Tiyatro Medresesi

Ege ve Akdeniz bölgesinde sosyal hayatın ve eğlencenin tarihi antik yunan kadar eski bir tarihe dayanıyor. Bu nedenle hemen hemen her nokta da görebildiğiniz antik tiyatroların devamı olarak bölgenin günümüzde de tiyatro ile harmanlandığını söylemek mümkün. Bu nedenle yapılan tiyatro medresesi sadece bölge için değil Türk tiyatrosu içinde önemli bir yer kaplıyor. Zira her yıl onlarca yeni ve yetenekli genç bölgeden yetişerek Türk tiyatrosuna katılıyor. Tiyatro da her gün bir oyun düzenleniyor. Akşam 18:00 da başlayan oyunlar gece 24:00 kadar devam ediyor. Sadece bir gurubun değil onlarca farklı gurubun ziyaret ettiği Tiyatro medresesi bölge de değim yerindeyse en önemli eğlence merkezlerinden birine dönüşmüş durumda.

Şirince Köyü 12

Nesin Matematik Köyü

Şirince köyünü ziyaret ettiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken alanlardan biri olan Nesin matematik köyü, Türk halkının en yetenekli matematik dehalarını yetiştirmek ve eğitmek amacı ile Aziz Nesin’in oğlu Ali Nesin tarafından kurulmuş ve hala yönetiliyor. Bölge de hocalar ve öğrenciler bir arada yaşıyor. Köyün yönetimini birlikte yürüten guruplar son derece sessiz ve sakin bir doğada bilim ile bir arada olurken, aynı zamanda yaşam kaygısı olmaksızın eğitime odaklanmak oluyor. Bölgede yetişen çocukların istisnasız hepsi üniversite okuyan ve eğitimleri boyunca desteklenen bireyler. Eğitim dönemleri boyunca uyuyacak yer ve yemek endişesi olmadan sadece derslerine konsantre oluyorlar.

Şirince Köyü 13

Şirince Konaklama

Bölge de konaklamak için pek çok adres bulunuyor. Fakat daha önce söz ettiğimiz Ali Nesin’in kurduğu Matematik köyüne katkıda bulunmak isterseniz,

Nişanyan Oteli

Tercih etmeniz gereken en önemli konaklama alanı olacaktır. Çünkü bölgede konaklayacağınız sürede harcamalarınız tamamen matematik köyünde eğitim gören çocukların geleceği için ve işletmenin giderlerinin karşılanması için kullanılıyor. Sevan Nişanyan’ın işlettiği otel Şirince köyünün tarihine hiç zarar vermeden oluşturulmuş bir otelcilik projesi olarak öne çıkıyor. Şirince köyünde yer alan kır evleri içinde konaklama ayrıcalığına erişeceğiniz bu güzel projede 3 öğün açık büfe yemek yerine tam tadında ve lezzetinde sunulan düzenli yemek saatlerinden yararlanıyorsunuz. Ayrıca tüm tesis içinde yüksek hızda internette bulunuyor.

Şirince Köyü 14

Bölge Özeti ve Tavsiyeler

Bir dönem kıyamet koptuğunda yıkılmayacak olan bölge olarak bilinen ve televizyon yayınlarına konu olan Şirince köyü oldukça önemli bir nokta. Zira bölge de hem turizmin önemi hem de sunulan hizmetler aşırıya kaçmadan israf edilmeden sergileniyor. Bölgenin yapısının bozulmaması için olağan üstü çaba sarf edilen bölge de yaşam ve yaşama saygı üst düzeyde. Sadece yerli turistlerin değil yabancı turistlerin de ilgi odağı haline gelen işletmeleri alışveriş bölgeleri ile mutlaka gezi programınıza dahil etmenizi tavsiye ediyoruz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Aretmis Tapınağı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir