Ordu Gezi Rehberi

Ordu, Karadeniz gezisi hiç yapmadıysanız çok şey kaçırmışsınız demektir. Karadeniz Bölgesi en batısından doğusunun son ucuna kadar geldiğiniz her durakta size muhteşem bir deneyim yaşatacaktır. Ordu ili de Orta Karadeniz Bölgesi içinde kalan ve Karadeniz Bölgesi’nin 3. en büyük ilidir.  Ordu ilinin yüz ölçümü de 5.963 km2 ve 2008 yılı bilgilerine göre de merkez bölümünün nüfusu 134.005 kişidir.

Tüm ilçeleri ile birlikte de toplam Ordu ili nüfusu 2017 verilerine göre de 743.341 kişi olduğu bilinmektedir. Ordu bu nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık 30. Şehri olarak bilinir. Arkeolojik kazılara göre Ordu ili çok eski bir yerleşim birimidir ve en eski yerleşme alanlarından birisi de Mesudiye ilçesi olarak bulunmuştur. Eski uygarlıklara ev sahipliği yapması nedeniyle tarihi eserleriyle ve doğal güzellikleri il Ordu geziniz harika bir deneyim olacaktır.

Ordu Gezi Rehberi 2

Ordu Gezisine Nasıl Başlanır?

Ordu iline gelmeden önce Karadeniz Bölgesi’nin havasının her mevsim yağışlı olduğunu bilerek ve hangi mevsim gelirseniz gelin yağmura yakalanabileceğinizi bilerek gelin deriz. Tabi ki bir gezi ne kadar çok sevdiğiniz insanlarla da bir arada olursanız o kadar eğlenceli olacağından en çok sevdiğiniz arkadaşlarınızla birlikte grup halinde gelmeniz de çok eğlenceli olacaktır. Beraber kamp yapabilir, fotoğraflar çekinir ve eşsiz doğa yürüyüşleri yapıp gece kamp ateşi etrafında günün değerlendirmesini yapabilirsiniz.

Ordu ili Karadeniz Bölgesi’nin gizli kalmış cevheri olarak bilinir. Hem doğanın içinde hem de şehirleşmiş yapısı ile Ordu’ya istediğiniz her mevsim gelmeniz mümkün olmaktadır.  Ordu yolları da Karadeniz Bölgesi’ndeki diğer illere göre odlukça gelişmiştir. Hatta yeni yapılan bir çevre yolu bile mevcuttur. Aracınızla geldiğinizde şehirde rahat edebilirsiniz. Bu şehre gelirken yapmanız gereken en önemli şey her mevsim yağış alacağını bilip buna hazırlıklı gelmektir.

Ordu Gezi Rehberi 3

Ordu Hakkında Bilgiler? Ordu Nerede?

Orta Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Ordu batı kesiminde Samsun, doğu kesiminde Giresun, güney kesiminde Tokat ve Sivas ve kuzey kesiminde ise Karadeniz’in o masmavi sularına sınırı bulunmaktadır.  Ordu ilinde dağlar kıyıya paralel uzanır ve iç kesimlere gidildikçe yükselir.

Çok da eski bir yerleşim yeri olan Ordu ilinde bilinen ilk yerleşim M.Ö. 7. yüzyıla kadar dayanmaktadır.  Türklerin Hakimiyetinden önce Pontus ve Bizans elinde bulunan Ordu ilimiz 1071 Malazgirt Zaferinden sonra Türklerin hakimiyeti altına girmiş ve öyle de kalmıştır.

Ordu Gezi Rehberi 4

Ordu’nun Yerel Özellikleri

 • Doğu Karadeniz Bölgesi’nin girişinde bulunan Ordu, doğal güzellikleri, tertemiz koyları, yeşilin her tonunu barındıran ormanları, zengin bitki örtüsü, eşsiz güzellikteki mis gibi bir havaya sahip yaylaları ve kültür mirasları ile oldukça turistik bir şehrimizdir.
 • Toplamda 100 km kıyı şeridi bulunan Ordu ilimizin bu sahip olduğu kıyı şeridinden 60 km si şahane güzellikteki kumsallardan oluşur.
 • Kumsal alanlarının çok ve güzel olması diğer Karadeniz şehirlerinden ayıran en önemli özelliklerinden biridir.
 • Dağların kıyıya paralel oluşu şehri iklim bakımından birbirinden farklı iki kesime ayırmıştır.
 • Kıyı kesiminin iklimi tipik Karadeniz iklimi görülürken , iç kesimlerde ise yaz aylarında sıcak ve kurak, kış aylarında ise soğuk ve kar yağışlı bir karasal iklim görülür.
 • Ordu ilinde Batı Karadeniz Bölesindeki illere göre yağış miktarı daha fazla doğu Karadeniz Bölgesindeki illere göre de biraz daha az miktarda yağış alır.
 • Yıllık ortalama yağış miktarı kıyı kesimlerinden 1000 m yi aşarken, iç kesimlere gidildikçe ortalama 850 m civarında kalmaktadır.
 • Senenin ortalama 6 ayı kadarı yağışlı geçen bir şehrimizdir.
 • En soğuk geçen ay Ordu’da Ocak ayı olurken, yıllık sıcaklık ortalaması 14 derece civarındadır.
 • Arazi dağılımı içinde şehrin % 34 lük bir alanını yemyeşil çeşit çeşit ağaçları barındıran ve hayvanlara ev sahipliği yapan ormanlar kaplamaktadır.
 • Ordu’da hayvancılık da bir ekonomik faaliyet olabilecek kadar gelişmemiştir.
 • Buna karşın iklimi ve bitki örtüsü arıcılık için oldukça elverişli olan Ordu’da arıcılık çok önemli bir faaliyettir.
 • Hatta yıllık 10.000 ton bal üretimi ile Türkiye’nin en çok bal üretilen şehirlerinden biri Ordu olmuştur.
 • Denize uzun kıyısı olan şehirde balıkçılık da oldukça gelişmiştir. En çok su ürünleri tesisi bulunan şehirlerimizden biri de Ordu olmuştur.

Ordu Gezi ve Seyahat Rehberi

Ordu ili Doğu Karadeniz Bölgesi içinde bulunan Karadeniz illeri gibi yılın büyük çoğunluğu yağış almasa da yılın yarısı kadar bir süre boyunca yağış alır. Kıyı kesimleri tipik Karadeniz iklimi hakim olan şehrin iç kesimleri daha yüksek dağlara sahip ve daha soğuk karasal iklim hakimdir. Bitki örtüsü açısından çok zengin bir floraya sahip olan şehirdeki çeşit çeşit dağ çiçekleri de göze oldukça hitap etmektedir. Eğer fotoğraf çekmeyi seven biri iseniz bunun için bile bu şehre gidebilirsiniz.

Ordu Gezi Rehberi 5

Şehri diğer Karadeniz şehirlerinden ayıran en farklı yanlarından biri de uzun kumsallarının olmasıdır. Özellikle şehre gidecekseniz Ünye ve Fatsa ilçelerindeki kumsallarını mutlaka görmelisiniz deriz. Oldukça zengin bir turizm potansiyeline sahip olan Ordu ilinde özellikle kıyı turizmi, doğa yürüyüşleri, yamaç paraşütü, yayla turizmi, deniz turizmi gibi etkinlikler için de oldukça imkan olan bir şehrimizdir.

Tüm bunların dışında bile yöresel mutfağının eşsiz lezzetlerini tatmak, deniz ürünlerinin keyfini çıkarmak için bile Ordu iline mutlaka gezip görmenizi öneririz. Ayrıca yeşilin her tonunu barındıran ormanlarında çeşit çeşit ağaç türleri de bulunmaktadır. Kıyı kesimlerde geniş yapraklı;

 • Kayın
 • Kestane
 • Gürgen
 • Ihlamur
 • Akçaağaç
 • Meşe gibi ağaç türleri hakim iken, iç kesimlerde ise iğne yapraklı;
 • Sarıçam
 • Köknar
 • Karaçam
 • Ladin gibi ağaç türleri hakim olarak görülmektedir.
Ordu’ya Ulaşım

Ordu iline ister hava yolu, isterseniz de kara yolu ile ulaşmanız rahatlıkla mümkündür. İstanbul’a sadece 890 km uzaklıkta bulunan Ordu’ya özel aracınız ile gidecekseniz, İstanbul’dan 11 saatlik bir yol almanız gerekecektir. Bu süre Ankara’dan gidenler için 503 km lik bir mesafeyi aşmak 7 saat kadar sürer. Tabi ki bu kadar uzun mesafeleri aşmak uzun sürüp, yorucu olacağından şehre otobüsle de ulaşım oldukça kolay olmaktadır. İstanbul’dan Ordu’ya ulaşmak isterseniz de otobüs ile 14 saat, Ankara’dan ulaşmak isterseniz de yine 10 saatlik bir yolculuk yapmanız gerekecektir.

Ordu Gezi Rehberi 6

Eğer hava yolu ile Ordu’ya ulaşmak isterseniz de 2015 yılında hizmete giren Ordu – Giresun Havalimanı’nı kullanabilirsiniz. Bu havalimanının açılması ile birlikte Ordu’ya gelen turist sayısı da epeyce artmıştır. Ordu – Giresun Havalimanı Ordu Merkez’e 18 km uzaklıkta bulunmaktadır. Haftanın her günü İstanbul ve Ankara’dan Ordu’ya seferler düzenlenir. İstanbul’dan Ordu’ya uçakla ulaşım 1 saat 40 dk sürmekte ve Ankara’dan da Ordu’ya uçakla ulaşım sadece 1 saat 10 dk sürmektedir. Diğer büyük şehirlerden de İstanbul aktarmalı olarak Ordu’ya havayolu ile ulaşmak mümkün olmaktadır.

Şehre gelmek için demiryolu kullanmanız da dolaylı yoldan mümkün olacaktır. Çünkü en yakın tren istasyonu Samsun’da yer almaktadır. Samsun’dan da kara yolunu kullanarak Ordu iline gelebilirsiniz ama bu oldukça uzun bir yolculuk olacaktır.

Ordu da Konaklama, Ordu Otelleri, Nerede Kalınır?

Karadeniz’in turizm açısından en elverişli şehri olan Ordu iline her mevsim rahatlıkla gelebilirsiniz. Bu sebeple de konaklama noktaları olan; otel, pansiyon, apart, dağ evi gibi seçenekleri oldukça bol olan bir ilimizdir. Gerek şehir merkezinde gerekse Ordu ilinin tüm ilçelerinde her bütçeye ve zevke uygun bir konaklama noktası rahatlıkla bulabilirsiniz. Şehirde keyfine düşkün lüks bir tatil de yapmanız mümkündür, bir dağ evinde doğa ile iç içe tatil yapmanız da mümkündür. Siz de bu konaklama noktalarından kendinize en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Ordu Alışveriş, Gece Hayatı

Karadeniz Bölgesi’nin en kalabalık şehirlerinden biri olan Ordu ilinde gece hayatı için çok fazla seçenek olmasa da birkaç tane bar ve canlı müzik seçeneği olan mekan bulup eğlenceli vakit geçirmeniz mümkündür.  Ordu merkezde Bar&Bar adlı mekan oldukça beğeni toplamaktadır. Atatürk Bulvarında olan mekanda canlı müzik de dinlemeniz mümkün olmaktadır. Başka bir seçenek olarak da Jazz Pub Ordu’da diğer hoş bir seçenek olarak sizi beklemektedir. Bu mekanın içi son derece modern bir tasarımla düzenlenmiştir. Canlı müzik eşliğinde oldukça lezzetli yemeklerin tadına bakmak çok hoşunuza gidecektir.

Diğer bir alternatif olarak da Köşk Pub sizi beklemektedir. Sahilde bulunan deniz manzaralı bu mekanda içkinizi yudumlayıp manzara eşliğinde mekanın lezzetli yemeklerini yiyebilirsiniz. Yine diğer seçenekler olarak da ‘’ Küba Club, Aura Club Ordu, Gardenya Club, Cafe’s Karaoke, Teras Cafe&Bar, Çamburnu Balık Restaurant, Melek Balık Restaurant da diğer güzel alternatifler olarak sizi beklemektedir.

Ordu Gezi Rehberi 7

Ordu ilinde alışveriş yapmak istediğinizde de yöreye özgü çok çeşitli şeyler almanız mümkün olacaktır. Hazır böyle bir yere gelmişken yörenin doğal yiyeceklerinden, yöreye özgü el işi hediyelik eşyalarından çok güzel şeyler alabilirsiniz. Bunlardan da ya mutlaka yiyin ya da almadan dönmeyin diyebileceğimiz şeyleri sıralarsak;

 • Çakıldak ve palaz fındığı
 • Kestane balı ( pek çok hastalığın şifası olarak bilinmektedir.)
 • Tirebolu çayı
 • Mantar çeşitleri
 • Tereyağı
 • Dağ çileği
 • Mısır ekmeği
 • Dut pekmezi
 • Akkuş fasulyesi gibi lezzetli ürünler ve;
 • Kilim
 • Heybe
 • Yazma
 • Sepet
 • Baston
 • Ahşap heykel ya da biblolar gibi hatırası olan parçalar da alabilmeniz mümkündür.

Ordu Yemekleri, Ordu da ne Yenir?

Karadeniz Bölgesi’nin her şehrinde olduğu gibi Ordu’da da çeşit çeşit ve her zevke damağa uygun çok lezzetli yemekler ve tatlılar yemeniz mümkündür. Şehrin kendisi kadar güzel olan yemeklerini şehirde kaldığınız sürenin yarısını bu lezzetleri tatmaya harcayacağınızı düşündüğümüz Ordu ilimizde bakın neler yapılıyor ve nasıl yeniyor;

Ordu Hamsi Köftesi: Her zaman kıyma kıllanarak yapılan ev köftelerini Ordu ilimizde kıyma yerine yıkanıp ayıklanmış hamsi kullanarak yapıldığı değişik bir lezzettir. Kullanılan baharatlarla iyice yoğurulan hamsiler tavada kızartılarak harika bir lezzet olarak karşınıza çıkmaktadır.

Ordu Etli Pancar Sarması: pancar da denilen kara lahanalar toplanıp iyice yıkanır ve kaynar suda yumuşayıncaya bekletilir. Sonra da soğan, salça, tuz, karabiber, pirinç, tereyağı, maydanoz, dana kıyma ve sıvı yağıda kullanılarak sarılır ve pişirilir. Ortaya yemeye doyamayacağınız bir lezzet çıkmaktadır.

Ordu Kabak Tatlısı: Bal kabağının şeker ile iyice pişirilip üzerine bol kavrulmuş fındık dökülerek yenen çok hafif ve lezzetli bir tatlı seçeneğidir.

Sakarca Mıhlaması: Sakarca adı verilen bitkinin soğan, mısır, havuç, tereyağı ve sıvı yağda isteğe göre tuz ve karabiber de eklenerek ve en sonda çırpılmış yumurtanın kırılması ile alt üst pişirilmesi ile oluşan oldukça lezzetli bir omlet türüdür.

Mıhlama – Kuymak: Tereyağı, mısır unu ve peynir kullanılarak oluşturulan çok özel bir lezzettir. Özellikler kahvaltıların vazgeçilmez bir yemeğidir.

Kaldirik: Kaldirik denilen bir bitkinin önce haşlanıp suyu iyice sıkıldıktan sonra soğan, tereyağı, sıvı yağ ve yumurta da eklenerek pişirilmesi ile yapılır. Yöre de oldukça sevilen bir lezzettir.

Dible: hangi sebzeden yapılırsa onun diblesi adını alır. Kara lahana, taze fasulye, pırasa, yaprak bezelye gibi sebzeler kullanılarak yapılır. Hangi sebzeyi istiyorsanız onu seçip pirinç, tereyağı ve su kullanılarak pişirilir. Akşam ve öğle yemeklerinde yenmesi tercih edilir.

Balık: Tam bir sahil şehri olan Ordu ilinde isteğinize göre her balığı ister ızgara, ister kızartma ister de buğulama olarak tüketebilirsiniz.

Ordu da Yürüyüş ve Kamp Hazırlıkları

Ordu ili, doğanın tam kucağında çeşit çeşit bitki ve çiçekleri görüp fotoğraf çekebileceğiniz, temiz hava alıp huzur bulacağınız bir adrestir. Özellikle kamp ve karavan turizmi açısından da çok elverişli bir il olan Ordu kamp yapmayı sevenlerin ilk akıllarına gelen merkezler arasında yerini alır.

Ordu ilinde bulunan yaylalar (Çambaşı Yaylası, Perşembe Yaylası, Gerce Obası, Turnalık, Eriçek Yaylası, Topçam ve Yeşilce Yaylaları, Kızılağaç Yaylası, Zile Obası, Keyfalan Yaylası, Argın Yaylası) kamp ve yürüyüş için çok önemli ve sık tercih edilen yerlerdir. Ayrıca Ulugöl Tabiat Parkı, Çınarsuyu Tabiat Parkı da kamp ve karavan turizmi için de özellikle tercih edilen merkezler haline gelmiştir.

Ordu da Gezilecek Yerler

Ordu’nun Dereleri: Türküler de bile adı geçen meşhur dereleri görmeden dönmek olmaz değil mi? Hele sıkça rastlayacağınız dere kenarında yer alan değirmenler oldukça güzel görünümleri ile size tam fotoğraflık kareler vereceklerdir. Hatta piknik malzemenizi alıp piknik de yapmak isterseniz de sizin için muhteşem bir alternatif olacaktır.

Yaylaları: Hazır böyle yayla cenneti olan bir şehre gelmişken yaylaya gitmemek olmaz değil mi? Yaylalar özellikle dinlenmek, piknik yapmak, kamp yapmak, doğa yürüyüşü ve safari, yamaç paraşütü gibi ekstrem sporları severler için bulunmaz bir mekan olarak sizleri beklemektedir.

Yasonburnu Yarımadası:  Ordu ilinin Perşembe ilçesine bağlı çaytepe köyü içinde yer alan Yasonburnu Yarımadası dünyaca da tanınan Yasonburnu Kilisesini de içinde bulundurması ile oldukça fazla sayıda yerli ve yabancı turisti şehre çekmektedir.

Ordu Gezi Rehberi 8

Boztepe: Şehre hakim olacağınız bir yere gitmek istiyorsanız, Boztepe tam da bu nokta. Deniz seviyesinden yaklaşık 450 m kadar yüksekte bulunan Boztepe’ye ulaşmak için teleferik sistemi de kurulmuştur. Düşük bir ücreti olan teleferiğin yapılması sayesinde tepeye ulaşmak daha kolay hale gelmiştir. Bu tepe de bulunan çay bahçeleri ve lokantalar da şehrin manzarasını izleyerek çayınızı içip yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Ordu Gezi Rehberi 9

Osman Paşa Şadırvanı: 1847 yılında Ordu Valisi olan Osman Paşa tarafından yaptırılan Osman Paşa Şadırvanı Ordu ilinin merkezinde bulunmaktadır.  Bu şadırvan ülkemiz içindeki sütunları en yüksek şadırvan olma özelliğindedir. Ordu da yaşayan insanların buluşma noktası haline gelen şadırvan bir çok kez tadilattan geçmiştir. Hala ilk günkü güzelliğini korumaktadır.

Bolaman Kalesi: Ordu ili, Fatsa ilçesinde yer alan Bolaman Kalesi oldukça meşhur bir kaledir. Pontus Rumları döneminden kaldığı düşünülen kalenin bedenleri üzerinde yaklaşık 200 yıl önce Hazinedar Ailesi tarafından inşa edilen ahşap yapı bulunmaktadır. Kale bölgenin en özgün sivil mimari örneklerinden biridir.

Gölköy Kalesi: Kale Ordu ili Gölköy ilçesinde yer alır. Oldukça geniş bir de girişi olan kalenin zamanında gözetleme ve savunma amaçlı inşa edilmiş olup 1997 yılında da UNESCO tarafından dünya antik eserler listesine alınmıştır.

Ünye Kalesi: Ordu ili Ünye ilçesinde bulunan Ünye Kalesinin 2500 yıl önce inşa edildiği bilinmektedir. İsmini bu defa köy kaleden almıştır. Kale 2. Mitradates tarafından yapılmış ve bu güne dek sağlam bir şekilde kalmıştır.

Hoynat Adası:  Ada Perşembe ilçesinin en önemli tarihi unsurları arasında yer almaktadır. Martı ve Karabatak kuşlarına ev sahipliği yapan bir kuş cenneti konumundadır. Ayrıca tepeli Karabatak kuşlarının yuva yaptığı tek yer olarak da bilinmektedir.

Ulugöl Tabiat Parkı: Ordu ilinin en büyük gölü olan Ulugöl bu tabiat parkı içinde yer alır. Deniz seviyesinden 1500 m yükseklikte yer alan ve yemyeşil ormanlar arasındaki cennetten bir parça niteliğinde bir parktır. 700 m etrafında hiç yerleşim yeri bulunmamaktadır. Her mevsim ayrı güzellikte olan bu parkta huzur dolu saatle rgeçirip bol oksijeni sayesinde ciğerlerinize bayram ettişrebilirisiniz.

Karaoluk – Çiseli Şelalesi: Ordu merkez de bulunan Karaoluk sınırları içinde bulunan şelale oldukça dikkat çekmektedir. Dört mevsim akan göletinde yüzme imkanı bulabileceğiniz buz gibi suyu olan son derece mükemmel bir doğa harikasıdır.

Paşaoğlu Konağı: Ordu ilinin şehir merkezinde bulunan Paşaoğlu Konağı, Paşaoğlu Hüseyin Efendi tarafından 1896 yılında yaptırılmıştır. Konak yaptırılırken ilginç olan taşları Ünye’den ahşam malzemeleri de Romanya’dan getirilmiştir. Bu konağın yapımı ise, İstanbul’lu bir usta tarafından gerçekleştirilmiştir. Her katında ayrı işlemeleri bulunan konak tam olarak 3 katlıdır. Belediye’ye devredilen konak restorasyon yapıldıktan sonra da 1987 yılından beri ‘’Paşaoğlu Konağı ve Etnoğrafya Müzesi’’ olarak kullanılmaktadır. Girişi ücretsiz olan konak hafta içi her gün 08.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Ordu’yu gezmek için Kaç Gün Yeterli

Ordu iline geldiğinizde kaç gün kalırsanız kalın size yetmeyecek mutlaka tekrar gelmek için kendinize sebepler bulacak ve mutlaka geri geleceksiniz. Bunu öncelikle bilmenizi isteriz, eğer vaktiniz varsa şehirde 7- 10 gün arası bir süre de rahatlıkla her yeri gezebilirsiniz. Bu süre benim için çok uzun olur o kadar vaktim yok serdeniz de biraz hızlandırılmış tur yapar gördüğünüz yerlerde kalma sürenizi kısaltıp 5 – 7 gün arası bir süre de şehirde güzel vakit geçirip en çok görülmesi gereken yerleriniz görmeniz için yetecektir.

Ordu da Mutlaka Katılmanız Gereken Aktiviteler

Ordu da mutlaka yapmanız gereken o muhteşem yaylaları gezip dolaşıp bol bol fotoğraf çekmek olmalıdır. Bunun dışında gece hayatı da Karadeniz Bölgesi’nin diğer şehirlerine göre daha fazla ve çeşitli olan şehir de geceleri de canınızın sıkılmayacağını düşünüyoruz. Ulugöl etrafı da yürüyüş ve fotoğraf çektirmek için mükemmel bir seçim olacaktır.

Ordu ilinin son derece meşhur festivalleri de bulunmaktadır. Bunlara da katılmadan dönmenizi istemeyiz. Her mevsim ayrı festival etkinlikleri olan Ordu ilindeki festivalleri sıralarsak;

Çambaşı Kar Festivali: Ordu’nun Kabadüz ilçesine bağlı Çambaşı Yaylası’nda her yıl 31 Ocak tarihinde düzenlenen festival oldukça ilgi çekmekte ve çok eğlenceli geçmektedir. 2000 m rakımı olan ilçede düzenlenen festival il ve ilçeden olduğu kadar il dışından da oldukça turistin ilgisini çekmekte ve çok renkli geçmektedir.

Ordu Gezi Rehberi 10

Mayıs Yedisi Şenliği: Bu Mayıs Yedisi şenliği yüzlerce yıllık bir geçmişe sahiptir. Hızır ve İlyas peygamberlerin buluşma gecesi olarak bilinen gece de düzenlenen bir şenliktir. Eski takvime göre 7 mayıs tarihi 20 mayıs tarihine denk gelmektedir. Bu tarihte Hıdır ve İlyas peygamberlerin deniz kıyısında buluştuğu düşülmektedir. Ve denizin kıyısında 7 dalga üzerinden atlanarak yılın daha güzel geçeceğine, dileklerin kabul olacağına inanılır.

Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali:  Yeni başlanan bu festival çocuk ve gençleri tiyatroyla tanıştırmak, onlara tiyatroyu sevdirmek amaçlı başlanmıştır. Sanata büyük önem veren Ordu Şehri Belediyesi’nin de bu festivalde katkıları büyüktür. Festivalde sokak tiyatrosu, karagöz ve kukkla tiyatrosu gibi etkinliklere açıktır.

Uluslararası Çınar Festivali: Fatsa Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen bir şenliktir. Her yıl Temmuz ayında düzenlenen Çınar Festivalinde bir çok ünlü sanatçı şehre gelip konser vermektedir. Çınar Festivalinde konserlerin yanı sıra Sünnet, Kermesler, Sportif faaliyetler, Halk Oyunları gibi pek çok etkinlik düzenlenmektedir.

Ordu’ya Ne Zaman Gidilir?

Ordu şehrine her mevsim rahatlıkla gidebilirsiniz. Çünkü her mevsim Ordu ilinde yapacak bir aktivite görecek bir yer bulmanız mümkündür. Eğer yaylaya çıkmak temiz havada piknik yapmak ve dere kenarında oturmak, yürüyüş yapmak gibi bir niyetiniz varsa Mayıs – Ağustos tarihleri arasında bu şehre gelmeniz daha mantıklı olacaktır. Ama kış sporlarına katılmak kayak yapmak gibi bir isteğiniz varsa da Ocak – Şubat aylarında şehri rahatlıkla ziyarete gidebilirsiniz. Zaten hangi mevsim giderseniz gidin tekrar tekrar gitmek istediğiniz bir şehir olacaktır Ordu.

Ordu Gezi Rehberi 11

Ordu Seyahati Ne Kadara Mal Olur?

Ordu ilinde her isteğe ve her bütçeye göre bir konaklama noktası bulmanız mümkündür. Geceliği kahvaltı da dahil 120.00 TL ye bile otel bulabilmeniz söz konusu olduğu gibi geceliği 1.500 TL ye de konaklama noktası bulmanız söz konusu olur. Eğer konaklamaya hiç para ödemek istemiyorsanız eşsiz güzellikteki yaylalarda çadırınızı ve kamp malzemelerinizi getirip konaklayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra eğer karavanınız varsa ya da karavan kiralayıp buraya gelip bir dere kenarında bir yaylada karavanınızla da konaklama imkanı bulabilmeniz mümkündür. Burada yapacağınız tatil süresine göre ve yapacağınız alışverişe göre de kabaca hesaplarsak tatiliniz için 3.000 – 5.000 TL arası bir rakam ayırmanız makul olacaktır.

Ordu’ya Kadar Gelmişken Ziyaret Etmeniz Gereken Yerler

Ordu tatili başlı başına vaktinizi alacak ve zaten sizin için ayırdığınız süre hiçbir zaman yeterli olmayacaktır. Ancak hazır buraya kadar gelmişken şehrin yakınlarında komşu illerde de çok güzel ve mutlaka görmeniz gereken yerler vardır.

Bunlardan ilki Trabzon ve yaylaları, kültürel ve tarihi eserleri, Samsun, Artvin, Tokat, Giresun, Rize mutlaka görmeniz gereken şehirler arasında yer alır. Bize kalırsa Haziran – Ağustos arası 3 aylık dönemde kendinize mümkünse Karadeniz Bölgesi’ni başlı başına her şehrini gezmenizi her yeriniz görmenizi tavsiye ederiz.

Ordu Gezi Rehberi 12

Ordu Gezisi Yapacaklara Uyarılarılar

Öncelikle bu geziye gelmeden bir plan çıkarmanızı gezip görülecek yerlerini araştırıp, inceleyip ve yorumları okuyup gitmek istediğiniz yerleri bir sıraya koymanızı ve bu sıraya göre planlı vakit ayırmanızı öneririz. Böylece eğer zamanınız kısıtlı ise daha iyi vakit ayırmış olacaksınız.

Aklınızda kalan her mekanı görmüş olmanız için de iyi olacaktır. Hatta kalmak istediğiniz oteli de arayıp önceden yerinizi ayırtırsanız şehre gittiğinizde kalacak yer arama sorununuz da olmayacak ve vakit kaybı yaşamamış olacaksınız. Ayrıca burada yılın 6 ayının da yağışlı olduğunu bilerek gelirseniz yanınızda yağışlı havalara göre de kıyafetler bulundurmanız da fayda olacağını düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir