Patara Antik Kenti ve Plajı
 1. Anasayfa
 2. Kaş - Kalkan

Patara Antik Kenti ve Plajı

0

Kalkan-Fethiye arasında yer alan Xanthos vadisinin güneybatı yönünde konumlanmış olan, Ovagelmiş köyü sınırları içerisinde yer alan Patara Antik kenti, Caretta&Caretta kaplumbağalarının milyonlarca yıldan beri yumurtalarını bıraktığı bir bölge olarak, tüm dünyaca tanınan bir yerdir. Likya medeniyetine ait önemli bir kent olan bölge, Xanthos vadisinden denize açılmaya imkân veren tek bölge olması sebebiyle, tarihte önemli bir konuma sahip olmuştur. Kazılarda elde edilen sikkelerde Likya dilinde PTTARA olarak isimlendirilen kent, Helenistik dönem sonrası Patara olarak anılmaya başlamıştır.

Patara Antik Kenti ve Plajı 4

Dünya üzerinde yapılmış olan en eski deniz fenerine sahip olan yer Patara antik kentidir. Roma imparatoru Neron tarafından 2 bin yıl öncesinde yaptırılmıştır. Dünyada benzer örneklerine ait herhangi bir kalıntı yer almayan fenerlere oranla,  bölge de yer alan deniz feneri dimdik ayakta durmaktadır.  Antik kentin devamında yer alan Patara plajı halka açık bir plaj olarak yerli ve yabancı turistlerin en fazla ilgi gösterdiği yerler arasında yer alıyor. Rüzgâr sörfü meraklılarının buluşma adresi olan plaj, 12 km uzunluğa sahip olarak Akdeniz’in en uzun plajı unvanını elinde bulundurmaktadır. İnce kum ve sığ denize sahip olan plaj, mavinin her tonunu barındıran bir özelliğe sahiptir.

Patara Antik kenti ve Plajına Ulaşım

Patara Antik kenti Antalya turizm bölgeleri arasında en fazla gezilen bölgeler arasında yer almaktadır. Yoğun bir ziyaretçi sirkülasyonuna sahip olan Patara Antik kenti ve plajına ulaşım için, Antalya otogarından Kaş veya Kalkan ilçelerine ulaşmak, daha sonrada minibüslere binerek bölgeye gelmek mümkündür. Antalya yönünden özel araçlar ile bölgeye ulaşabilmek için yaklaşık olarak 220 km mesafe kat etmek gereklidir. Hava yolu ile gelen ziyaretçiler ise Antalya’dan Kaç veya Kalkan otobüslerine binerek bölgeye ulaşım sağlayabilirler. Ayrıca Dalaman Havaalanı, bölgeye ulaşım sağlamak için alternatif bir güzergâh olarak değerlendirilebilir.

Patara Antik Kenti ve Plaj Bölgesinde Yer Alan Oteller

Tatil için Patara anti kenti bölgesini tercih eden ziyaretçiler için, otel, motel, pansiyon türünde faklı konaklama imkânları bulunmaktadır. Patara Antik kenti ve plajı yakınlarında, düşük bütçelere uygun olarak konaklama imkânı veren kiralık evler de, alternatif bir yöntem olarak değerlendirilebilir.

Dardanos Hotel Patara: Kaş ilçesinde bulunan otel, iki kişilik tek gece konaklama fiyatı olarak 195 TL civarında bedelle konaklama imkânı sunuyor. Açık yüzme havuzuna sahip olan tesiste, şezlong ve şemsiyelerle dolu bir havuz terasında dinlenerek vakit geçirmek önemli bir ayrıcalık olarak göze çarpıyor. Kalabalık ilçe merkezinden kaçıp sakin bir konaklama arayan kişilerin tercih ettiği tesis, bisiklet turları, dalış, kano gezintileri ve dalış türünde aktiviteler uygun alanlara yakınlığı sebebiyle oldukça ilgi görüyor.

Patara Antik Kenti ve Plajı 5

Beyoğlu Apart Pansiyon: Daha uygun harcama yaparak konaklama yapmak isteyen ziyaretçiler için oldukça uygun olan otelde, iki kişilik tek gece fiyatı yaklaşık olarak standart odalar için, kahvaltı dahil 109 TL olarak belirlenmiş. Patara turistik bölgesinde yer alan pansiyon mükemmel dağ manzaralarına sahip bir konumda yer almaktadır. Büyük bir bahçeye sahip olan otel, Patara plajına 2 km mesafede yer almaktadır. Her gün düzenli olarak kat temizliği yapılan odalarda, ücretsiz internet ve klima yer almaktadır.

Patara Antik Kenti Bölgesinde Yer Alan Eğlence Mekânları

Antalya Kaş bölgesinde her ülkeden turizm amaçlı ziyaret yapan konuklar için farklı alternatifler sunan eğlence mekânları bulunmaktadır. Patara Antik kenti eğlence mekânları özellikle tatil sezonunda oldukça yoğun ziyaretçi akınına uğramaktadır. Yaz akşamlarında ilçenin her yerinden yükselen farklı müzikler, ilçeyi adeta bir karnaval şehri havasına büründürmektedir.

Echo Bar: Antalya Kaş ilçesi sınırları içinde yer alan mekân, Rock ve Caz türü müzik severlerin tercih ettiği yerler arasında ilk sırada yer alıyor. Yurt ve dünya çapında tanınmış olan birçok sanatçının sahne aldığı mekânda, fiyatlar oldukça uygun seviyede tutulmuş. En iyi kokteyl içeceklerin sunulduğu mekânda her gece yapılan canlı müzik performansları, önemli bir müdavim kitlesi oluşturmuş durumda. Mükemmel bir dış görünüş ve iç ambiyansa sahip olan mekânda, eğlencenin sınırlarını zorlamak garanti.

Red Point: Kaş İlçesi topçu sokakta yer alan mekân, bölgedeki gece hayatına yön veren yerler arasında. Daha çok yabancı müzik tarzına ağırlık verilen bar, yaz sezonları haricinde bile oldukça yoğun kalabalıkları ağırlıyor. Fiyatlar diğer mekânlarla neredeyse aynı düzeyde. Gece geç saatlere kadar eğlence imkânı sağladığı için sürekli dolu. Farklı lezzetler içeren kokteyl çeşitleri ve dans mekânın vazgeçilmez özellikleri arasında yer alıyor.

Antalya bölgesinde, turistik mekânların bulunduğu bölgelerdeki yeme içme yerleri oldukça yoğun ilgi görüyor. Türk mutfağının geleneksel tatlarının ağırlıklı olduğu Patara Antik kenti restoranları turistler tarafından çok daha fazla tercih ediliyor. Birçok restoranda Avrupa ve Akdeniz mutfağından örneklere de yer verilirken, birbirinden lezzetli mezeler eşliğinde alkollü içecekler de alınabiliyor.

Ada Restoran & Beach Clup: Kaş ilçesinde yer alan restoran, Büyük çakıl plajında kurulmuş bulunan bir tesis. Mükemmel deniz manzarasına sahip olan tesisin arkasında, yüksek tepe ve orman manzaraları ile olağanüstü güzellikte görselliğe sahip. Dalga sesleri arasında yapılan sabah kahvaltıları oldukça popüler durumda. Fast food tarzı yiyeceklerin de dahil edildiği bir menüye sahip olan mekan, geleneksel Türk damak tadına sahip yemeklerle tanınıyor.

Patara Antik Kenti ve Plajı 6

Musakka Restoran: Kaş Kalkan mevkiinde konumlanmış olan tesis, turistlerin müdavim olduğu mekânlar arasında. Öyle ki bazen servis esnasında yerli müşterilerin ihmal edildiğine bile rastlayabilirsiniz. Yemek çeşitleri ve meze çeşitleri konusunda oldukça geniş bir menüye sahip restoranda, geleneksel Türk mutfağına ait birçok yemek yer alıyor. Arkasını ormanlık bölgelere vermiş olan tesisin geniş bahçesinde yaz akşamlarının serinliğinde yenilen yemekler, olağanüstü keyif veriyor.

Patara Antik kenti Bölgesinde Yer Alan festivaller ve Sosyal Etkinlikler

Turizm sezonunda ülkemizin tarihi güzellikleri, el değmemiş doğası, olağan üstü güzellikte plajları ve mavinin her tonunu barındırmaktadır. Başta denizi olmak üzere ülkemizi milyonlarca yabancı turist farklı sebeplerle ziyaret ediyor. Kültürlerin kaynaşmasına olanak sağlanması amacıyla her bölgede geleneksel hale gelmiş olan festival ve aktiviteler yer almakta. Patara Antik kenti festivalleri kalabalık turist katılımı ile her yıl düzenli olarak yapılmaktadır. Her yıl 8 Temmuz günü yapılan Kaş-Kalkan Likya yemek festivalinde yöresel lezzetler turistlerin beğenisine sunularak, kültürler arası yakınlaşma sağlanmaktadır. Bunun dışında 1-4 Eylül tarihleri arasında yapılan Likya- kaş kültür ve sanat festivalinde Türk folklorundan örnekler ve akşam konserleri oldukça yoğun ilgiyle karşılanıyor.

Kaş- Kalkan bölgesi turizm faaliyetleri için, bölgede bulunan turistlerin eğlenmelerine yönelik olarak birçok sosyal aktivite düzenlenerek, eğlenceli vakit geçirmelerine olanak sağlanmaktadır. Şehrin yöneticileri tarafından düzenlenen sosyal aktiviteler arasında doğa sporları buluşması önde gelmektedir. Geleneksel el sanatları sergileri gibi etkinlikler yer almaktadır. Patara antik kenti sosyal aktiviteleri bisiklet gezileri, orman turları, sörf, yamaç paraşütü, kano gezileri, yelken yarışları, su sporları bölgede mümkündür.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir