Milet Antik Kenti
 1. Anasayfa
 2. Didim

Milet Antik Kenti

0

Milet antik kenti Didim bölgesinde yer alan oldukça önemli tarihi kalıntılar arasında yer almaktadır. Ülkemizin turizm dünyası için de son derece önemli olan bu yapı antik yunan döneminden günümüze bütünlüğünü korumaya devam etmiştir.

Antik bir tiyatronun tarihten günümüze uzanan yolculuğunun belgelenmesi açısından son derece önemli bir yapıdır. Antik tiyatro ve Milet antik kenti iç içe olan yapısı ile birlikte menderes nehrine komşudur. Bir liman bölgesi olan belde modern zamanlarda Akkoyun bölgesine 5 km uzaklıkta konumlanmıştır. Deniz ile arasında 15 km bir alan olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Fakat bölge de yer alan tek antik kent olduğu düşünülmektedir. Zira etrafta yer alan adalarda başka antik çağ kalıntılarına ulaşılamamıştır. Tarihi 3000-3500 yıl eskiye dayanan bu önemli bölge de cilalı taş döneminden bu yana yaşamın varlığını sürdürdüğü düşünülmektedir. Milet antik kentine ismini veren asıl nokta Apollo ve Artemis tapınaklarıdır.

Milet Antik Kenti 5

Günümüzde de yapılan incelemelere göre dönemin insanları hem suya yakın yaşam alanları seçerken hem de denizin avantajlarını kaybetmemek adına denizden çok içeride yaşama fikrinden kaçınmıştırlar. Deniz ürünleri ve tarım ürünleri ile paralel ilerleyen yaşam antik çağlar için son derece zengin dönemlerin yaşandığını göstermektedir.

Milet antik kentin de gezilecek önemli yerlere baktığımızda Miletus müzesi öne çıkmaktadır. Bu müze de yakın sayılabilecek tarihi eserler yer almaktadır. 15.yy ait Roma, Selçuklu ve Osmanlı eserleri müzede sergilenmektedir.

Milet Antik Kenti Ulaşım

Milet antik kentine ulaşım için pek çok farklı olanak söz konusundur. Bu nokta da ulaşımı şehir dışı ve şehir içi olarak iki sınıfta toplamak doğru olacaktır.

Şehir Dışı Ulaşım

Şehir dışından gelenler için hareket edecekleri şehirde hava limanı varsa Aydın’a uçuşun mümkün olduğunu söylemek doğru olacaktır. Eğer yoksa otobüs ile de şehre ulaşmak mümkün olurken özel araçları ile gelmek isteyenler trafik tabelaları ya da Navigasyon yardımı ile şehre ulaşabilirler.

Şehir İçi Ulaşım

Didim bölgesine ulaştıktan sonra şehir merkezinden 4 km uzakta bulunan bu beldeyi ziyaret etmek yaya olarak mümkündür. Fakat ben yürümek istemiyorum diyenler için hemen hemen her köşe de bulunan taksiler fazlası ile yeterli olacaktır. Ayrıca Balat birlik işletmesine ait dolmuşlar da bölgeden geçmektedir.

Milet Antik Kenti Bölgesinde Yer Alan Oteller

Milet antik kentine en yakın oteli arayanlar için pek çok ayrıcalık söz konusu olabilmektedir. Fakat Elvan Hotel antik kente en yakın olan oteller arasında öne çıkmaktadır. Çünkü işletme tam manası ile profesyonel yönetim sergilemektedir. Mutfağından sosyal alanlarına kadar ince düşünülen ve uygulanan bir işletme politikası olduğu hemen fark edilmektedir.

Milet Antik Kenti 6

Mutfak Olanakları

Milet antik kent konaklamanızda lezzetli yiyecekler ile buluşmak her tatilci gibi sizi de mutlu edecektir. Bu nedenle kalacağınız otelin mutfak olanakları oldukça büyük önem göstermektedir. Elvan hotel içinde Türk-Osmanlı mutfağı Avrupa mutfağı ve Akdeniz mutfağının en önemli ayrıcalıklarını bulundurmaktadır. Bu sayede sabah 07:00 da başlayan kahvaltı ile 24:00 kadar devam eden yiyecek servisleri sizi fazlası ile memnun edecektir.

Sosyal Olanaklar

Otelde yer alan sosyal olanaklara göz attığımızda olmazsa olmazlardan biri olan internet bağlantısı ve yüksek hızlı veri bağlantısı öne çıkmaktadır. Bu sayede otel de kaldığınız süre içinde açık ya da kapalı tüm alanlarda internet bağlantısının keyfini çıkartmış olacaksınız.

Spor salonu ayrıcalığı ile formunu korumak isteyenler için oldukça önemli ayrıcalıklar sunulmuş oluyor. Bu sayede otelin zengin menüsünden yararlandıktan sonra dahi spor salonunda vakit geçirerek aldığınız kiloları hemen eritmeniz mümkün olacak. Ayrıca spor sonrasında sauna ve Türk hamamı aktivitelerinden yararlanarak kendinize bakım yapmanız mümkün. Sosyal olanaklar arasında masaj ayrıcalığından söz etmekte mümkün. Fakat masaj hizmeti ücretli olarak sunuluyor.

Milet Antik Kenti 7

İçki Olanakları

Otelde konaklamak ultra her şey dahil ve her şey dahil paketleri ile sunulmakta. Bu sayede yerli ve yabancı tüm içkileri tatmanız mümkün olurken istediğiniz an odanıza içki siparişi vermeniz de mümkün olmakta.

Çocukların Aktiviteleri

Çocuklar belki de en önemli konular arasında yer alıyor. Tatil boyunca ailelere sorun olmaması için otel yönetimi 4 yaşından başlamak üzere 12 yaşına kadar tüm çocukları bir arada toplayarak gün boyunca güvenli bir şekilde eğlenmelerini sağlıyor. Ayrıca yemekleri ve diğer ihtiyaçları da görevliler tarafından sağlanmakta. Bu sayede yetişkinler tatilin tadını çıkartırken çocuklar da eğlenceye katılıyor.

Milet Antik Kenti Bölgesinde Yer Alan Eğlence Mekânları

Otelden sıkıldım biraz da dışarı da zaman geçireyim diyenler için oldukça önemli bir adres bulunuyor. Milet antik kenti yakınlarında olan gece kulüpleri davetlileri için oldukça önemli ayrıcalıklar sunuyor.

The Castle Didim

Bu mekanlar arasında öne çıkan en özel alanlardan biri. Çünkü mekan da 24 saat eğlenceyi ve sosyalliği yaşamak mümkün oluyor. Yerli ve yabancıların sık tercih ettiği the Castle Didim hem akşam yemeği için hem de gece eğlencesi için son derece doğru seçim olabilir.

Milet Antik Kenti 8

Temel de bir bar olsa da 19:00 ile 23:00 arasında akşam yemeği yerken canlı müziğin gurup müzisyenler ve solo müzisyenler ile tadına varmak için ideal bir adres olma özelliği taşıyor. Bu yönü ile bakıldığı zaman bölge halkının da mekana olan ilgisi bir anlaşılır oluyor.

Adres: Hisar Mahallesi, 2132. Sk. No: 3 | Yalıköy, Didim, Türkiye +90 256 811 42 42 ön rezervasyon ve iletişim için bilgileri size fayda sağlayacaktır.

Milet Antik Kenti Bölgesinde Yer Alan Restoranlar

İyi bir akşam yemeğini içkinizi yudumlarken yemek isterseniz Milet antik kenti bölgesinde pek çok önemli adres sizleri bekliyor.

Günbatımı Güllübahçe Restoran

Tamamen barbekü ve etin üzerine kurulu olan menüsü ile vejeteryanlar için ideal olmayacak bir adres olsa da, mekan da aradığınız her çeşit et ürününü bulmanız mümkün. Sahip olduğu manzarası ile sadece yemek aramayanlara romantizmi ve aşkı da sunabilecek bir yapıya sahip. Fiyat ortalamasının biraz pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Fakat ülkemizde ortalama fiyatlar arasında olduğunu söylemek de doğru olacaktır.

Günbatımı Güllübahçe Restoran adını aldığı güllü bahçe içinde kurulmuş durumda. Hem yemek yerken hem de çevreden gelen eşsiz kokular ile akşam yemeğiniz şenlenecek. Kullanıcılarından ortalamanın çok üstünde bir puan aldığını söylememiz doğru olacaktır. Genel tercih puanının 4.5 Olması mekanda sunulan hizmetin ve lezzetin kalitesini ortaya çıkartırken %90 memnuniyet başarısı ve yeniden geleceğim düşüncesi mekan için son derece önemli artılardan yalnızca bir kaçı oluyor.

Restoran civarda olmayan pek çok ayrıcalığa sahip bu ayrıcalıklardan biri de hiç şüphesiz sahip olduğu ücretsiz otoparkı ve bebekler için uygun oturma koltukları sunması. Bu sayede çocuklu aileler için ideal ortam hazırlanmış oluyor. Restoran da bulunan diğer özelliklere baktığımızda kablosuz ücretsiz internet de misafirlere sunulan diğer ayrıcalıklardan biri olduğu görülüyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
marmaris-selimiye-25

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir