Patara Plajı

Patara, Likya medeniyetinin kentleri arasında bulunan ve Likya birliğinde üç oy hakkı olan 6 kent arasında yer alan en önemli yerleşim yerleri arasındadır. O dönemde Likya birliği ile ilgili yapılan toplantı ve görüşmelerin merkezi olduğu elde edilen yazıtlardan anlaşılmaktadır. Yaklaşık olarak tarihi geçmişi M.Ö V. Yüzyıla dayanan kentin, İskender tarafından kuşatılan kentler arasında olduğu bilinmektedir. Hristiyanlar açısından oldukça önemli bir yere sahip olan antik kent, günümüzde herkesin yakından tanıdığı Patara plajı vesilesiyle oldukça tanınır bir hale gelmiştir.

Patara Plajı Kaş ile Fethiye arasında yer alan ve günümüzde Gelemiş olarak isimlendirilen antik Patara kentine ait olan mükemmel bir plajdır. Hiç bozulmadan doğal yapısı ile korunmuş şekilde bulunan bölge, Hristiyanlarca aziz kabul edilen ve tüm dünyada tanınan Noel babanın doğduğu yerdir. Türkiye’nin en uzun kumsalına sahip olan Patara plajı Caretta&Caretta kaplumbağalarının yumurtlama alanları arasında yer almaktadır. Uzaktan bakıldığında bir çöl görünümüne sahip olan kumsal, mükemmel bir denizle birleşince gerçek bir serap haline gelmektedir.

Patara Plajı’na Ulaşım

Plaj Antalya kaç ilçesi sınırları içerisinde olmasına rağmen, havayolu ile bölgeye gelmek isteyen ziyaretçiler için Dalaman havaalanı daha uygun bir mesafede yer almaktadır. Fethiye-Finike istikametini takip ederek Gelemiş köyüne ulaşım sağlamak mümkün olmaktadır. Kaş yönünden Patara plajına ulaşım ise, araçla 45 dakika süren bir mesafede yer almaktadır. Otobüsle bölgeye gelmek için, Fethiye yönünden veya kaş istikametinden bölgeye gelen otobüs seferlerinden istifade edilebilmektedir.

Patara Plajı 2

Patara Plajı Bölgesinde Yer Alan Oteller

Akdeniz bölgesinin en güzel plajlarına sahip olan Patara bölgesine hem Türkiye’den hem de dünyanın birçok ülkesinden ziyaretçiler akın etmektedir. Tatil amaçlı bölgede bulunan konukların dinlenme ihtiyaçlarına hizmet veren Patara plajı bölgesinde yer alan oteller özellikle yaz sezonunda doluluk oranları konusunda rekorlar kırmaktadır.

Hotel Pataros

Gelemiş mevkiinde yer alan otelde 2 kişilik bir gece konaklama fiyatı kahvaltı dahil 200 TL civarındadır. Kendine ait mükemmel bir havuza sahip olan tesis, Fethiye-Kaş-Kalkan bölgelerine olan yakınlığı sebebiyle en çok tercih edilen yerler arasında yer almaktadır. Kahvaltılarda ev yapımı reçeller, hormonsuz yeşillikler, doğal zeytinler ve birçok farklı peynirle şölen havası yaratılan otelde, odaların tamamı klimalı ve tesiste ücretsiz internet hizmeti de veriliyor. Bir aile işletmesi olan otelde müşterilere gösterilen yakınlık hemen kendini hissettiriyor. Temizlik bakımından da yeterli olan tesis, aile konaklamaları için aranan tüm özelliklere sahip.

Patara Plajı 3

Patara Delfin Otel

Gelemiş Köyünde bulunan otelde 2 kişilik 1 gece kahvaltılı konaklama fiyatı yaklaşık olarak 150 TL civarında olmasıyla ilgi çekiyor. Güzel bir havuza sahip olan tesis bir aile işletmesi olması sebebiyle, müşteri ile diyaloglar oldukça sıcak. Temizliği ve düzeni ile dikkat çeken otelin Kaş ve Kalkan bölgesine oldukça yakın olması sebebiyle birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Bölgenin en büyük avantajı ise, koruma altında olan bir bölge olduğu için 5 yıldızlı otellerin yer almaması nedeniyle yörenin oldukça sakin olması.

Patara Plajı Bölgesinde Yer Alan Eğlence Mekânları

Bölge doğal koruma alanı olarak ilan edildiği için, yapılaşmaya izin verilmeyen bölgeler arasında yer almaktadır. Bu sebeple eğlence amaçlı olarak genellikle Kaş bölgesinde yer alan Bar, Club tarzında yerler tercih edilmektedir. Patara plajı bölgesinde yer alan eğlence mekânları tatil sırasında eğlence arayan tüm ziyaretçilerin ihtiyaçlarına uygun olarak hizmet vermektedir.

In Bar

Kaş ilçesine bulunan bar, kaliteli müzikleri ve kendine has kokteylleri ile oldukça favori bir mekân. Eğlenceli bir ortama sahip olan bar, daha çok gençlerin tercih ettiği yerler arasında bulunuyor. Çalışan personel oldukça cana yakın ve hizmet kusursuz. Özellikle karadut-Cin karışımı olan kokteyli tatmadan mekândan ayrılmamak gerekir. Sürekli yüksek sesli müzik severler için oldukça ideal bir eğlence yeri olarak, her zaman kalabalık ve coşkulu eğlencelere sahne olan bir mekân.

Echo Bar

Atatürk bulvarı Liman caddesinde yer alan bar, canlı performans sunan gruplarla dikkat çekiyor. Eğlenceli müzikler eşliğinde çılgınlar gibi dans edip geç saatlere kadar non-stop eğlenmeye müsait bir mekân. Jazz müzik sevenleri uğrak yeri haline gelmiş olan Echo barda fiyatlar bu tür eğlence yerlerinde olduğu gibi biraz pahalı sayılır. Farklı alkollü içeceklerle hazırlanan kokteyller gecenin eğlencesine biraz daha katkı sağlayarak doyumsuz bir hal almasına yardım ediyor.

Patara plajı bölgesinde yer alan restoranlar herkesin dilediği çeşitte yiyeceği bulabileceği bir şekilde düzenlenmiş menülere sahip.

Sailing Terrace Restoran

Patara bölgesinde yer alan restoranın menüsü Akdeniz Türk mutfağı ve deniz mahsullerinden oluşuyor. Denizde yol alan bir tekne dekoru ile oldukça göz alıcı bir ambiyansa sahip. Özellikle deniz ürünlerinin mutlaka denenmesi gerekir. Mekânda çalışan personel, oldukça ilgili ve sıcakkanlı bir şekilde servis yapıyor. Fiyat bakımından oldukça uygun olan restoranda güveç mantar ve salata çeşitleri gibi et yemekleri de oldukça lezzetli. Menüsünün İngilizce-Türkçe olması, çok sayıda yabancı turist ağırladıklarını gösteren bir işaret olarak görülüyor.

Durak Restoran

Patara’da yer alan konumuyla ziyaretçilerin uğrak yerlerinden biri olan restoran, Türk, Akdeniz ve vejeteryan yiyeceklerin sunulduğu bir menüye sahip. Tas kebabı ve köftesi unutulmaz lezzetler arasına girebilecek kadar güzel. Restoran çalışanları müşteri ile oldukça ilgili ve servisi oldukça hızlı. Yemeklerin ve mezelerin lezzetine bakıldığında Patara bölgesinin en çok tercih edilen mekânı olduğunu söylemek gerekir. Oldukça uygun fiyatlarla hizmet veren restoran mutlaka uğranması gereken adresler arasına not edilmeli.

Patara Plajı 4

Patara Plajı Bölgesinde Yer Alan Festivaller ve Sosyal Etkinlikler

Herkesin malumu olduğu gibi Patara antik kenti ve bölgesi, koruma altına alınmış ve nadir görülen özelliklere sahip bir doğal güzellikler manzumesi gibidir. Tüm yaz boyunca önemli sayıda ziyaretçi ağırlayan bölgede düzenli olarak yapılan geleneksel festivaller, bölgenin tarihsel önemini sürekli canlı tutmaya yönelik önemli faydalar sağlamaktadır. Patara plajı bölgesinde yer alan festivaller ve sosyal etkinlikler yaz sezonu ile başlayıp kış aylarına kadar süren bir dizi programı kapsamaktadır.

Patara Plajı 5

Geleneksel Demre Deve Güreşleri Festivali

Her yıl düzenli olarak yapılarak geleneksel hale gelmiş olan güreşler, binlerce kişinin izlediği ve yörenin kültürünü yaşattığı bir festivaldir. Belediyenin sponsorluğunda gerçekleştirilen festivale Türkiye’nin birçok yöresinden deve yetiştiricisi, yarışmaya katılarak develeri ile birlikte ilçeye gelmektedir. Yörük kültürünü yaşatmaya yönelik olarak düzenlenen festival, bölgeye mal olmuş etkinlikler arasında yerini almıştır. Oldukça kalabalık katılımın sağlandığı festivaller arasında Likya-Kaş kültür festivali, Kaş yemek festivali, Likya yolu bahar yürüyüşü, ot festivali, Meis yüzme yarışları, doğa sporları festivali vb. gibi farklı etkinlikler de yer almaktadır.

Sosyal etkinlik kapsamında birçok faaliyete imkân sağlanan bölgede kano gezileri, yamaç paraşütü, doğa yürüyüşleri, mavi yolculuk, dalış faaliyetleri düzenli bir şekilde yapılmaktadır. Patara bölgesi bozulmamış coğrafi özellikleri ve barındırdığı doğal güzellikler sebebiyle en fazla tercih edilen tatil mekânları arasındadır. Her yıl daha da artan ziyaretçi sayısı, bölgenin önemini göstermesi açısından önemli bir özellik olarak görülmektedir.