Antalya Gezilecek Yerler
 1. Anasayfa
 2. Antalya

Antalya Gezilecek Yerler

0

Hem Türkiye’nin hem de dünyanın pek çok farklı noktasından yüz binlerce turist ağırlayan Antalya, ülkemizin en önemli tatil beldelerinde biridir. Bu nedenle Antalya Gezilecek Yerler konusu da insanlar tarafından çok merak edilmektedir. Bizde bu yazımızda sizlere bu adeta tatil cenneti olarak da değerlendirebilmenin mümkün olduğu Antalya’nın gezilebilecek yerleri hakkında bilgiler verdik.

Antalya yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olurken, sahip olduğu denizleri, birbirinden güzel plajları, tatil olanakları, tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Bu nedenle de birçok insan yaz tatili için Antalya’yı tercih etmektedir. İlk kez bölgede tatil yapacak olan pek çok turist Antalya’nın en güzel yeri ve kentte yapılabilecekler hakkında detaylı araştırmalara girmektedir.

Tarihi boyunca birbirinden farklı uygarlıklara ev sahipliği yapması ile bilinen Antalya, hem tarihi, hem kültürel hem de deniz – kum – güneş tatili arayanların en uğrak noktaları arasında yer almaktadır. Hatta iki günlük hafta sonu tatillerinin bile en önemli rotası olarak değerlendirilebilen bu kent ile alakalı olarak pek çok insan “Antalya’da hafta sonu ne yapılır?” sorusuna yanıt arayabilmekte ve kendisi için bir tatil programı hazırlayabilmektedir.

Antalya Gezilecek Yerler

Antalya’ya doğru gitmek üzere yola çıkan ya da tatil planları yapan insanların büyük çoğunluğu kentte neler yapabileceğinin, nerelere gidebileceğini, neleri yiyebileceğini araştırmasını yapmaktadır. Antalya’da gezilecek yerler hakkında önceden bilgi almak, daha planlı ve programlı bir tatil yapabilmek, daha fazla aktiviteye katılabilmek, kentteki mutlaka görülmesi gereken yerleri görebilmek ve keyifli bir tatil geçirebilmek adına önemli bir adımdır.

Antalya’da gezilecek yerler ve hatta mutlaka görülmesi gereken yerler;
Kaleiçi,
Alara Han Kalesi,
Aya Yorgi Kilisesi,
Tarihi Saat Kulesi,
Antalya’nın antik kentleri,
Alaeddin Camii,
Murat Paşa Camii,
Antalya Arkeoloji Müzesi,
Konyaaltı Plajı,
Lara Karpuz Kaldıran Plajı,
Side Antik Kenti,
Adrasan Koyu,
Patara Plajı,
Antalya Müzesi,
Antalya Oyuncak Müzesi,
Karain Mağarası,
Kocain Mağarası,
Altınbeşik Mağarası Milli Parkı,
Dim Mağarası
Damlataş Mağarası şeklinde sıralanabilir.

Antalya Gezilecek Yerler
Antalya Gezilecek Yerler: Kaleici

Kaleiçi

Antalya’da mutlaka gezilmesi gereken yerler listesinde yer alan Kaleiçi, kentteki sosyal yaşamın merkezi olarak bilinmektedir.

Kentte bugün bile ayakta kalmayı başaran tarihi dokunun en iyi şekilde görülebileceği yerlerden olan Kaleiçi, dar sokakları, tarihi yapıları, eski tarz evleri ile yalnızca kentin değil, kentte yaşamını sürdüren insanların da davranışlarını, gelenek ve göreneklerini, yaşayış şekillerini en iyi şekilde gözler önüne sermektedir.

Muratpaşa ilçesinde yer alan Kaleiçi, aynı zamanda kentin en iyi restoranlarına, barlarına ve eğlence mekanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Dolayısıyla 7’den 70’e hemen hemen herkesin ziyaret edebileceği, keyifli vakit geçirebileceği Kaleiçi’nde denizin keyfini çıkarabilmek de mümkündür.

Antalya Kurşunlu Şelalesi
Antalya Gezilecek Yerler: Kurşunlu Şelalesi

Kurşunlu ve Düden Şelaleleri

Antalya’ya gidenlerin kesinlikle görmesi gereken yerlerden olan Kurşunlu ve Düden Şelaleleri, muhteşem doğası, yeşillikleri ve manzarası ile gören herkesi hayran bırakabilecek bir güzelliğe sahip. Antalya’nın en meşhur şelaleleri olarak bilinen Kurşunlu ve Düden Şelalesi, kent merkezinde yer almaktadır.

Özellikle de Düden Şelalesi, şehrin kalabalığında, binaların arasında gizlenmiş olan adeta doğa harikası olarak karşımıza çıkarken, Kurşunlu Şelalesi de suyunun rengi ve muhteşem yeşillikleri ile Bali’de tatil keyfi izlenimi sağlayabilmektedir. Düden ve Kurşunlu Şelalelerine kadar gidiyorsanız mutlaka yürüyüş parkurlarında doğanın keyfini çıkarmalısınız.

Köprülü Kanyon
Antalya Gezilecek Yerler: Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyonu

Köprülü Kanyon, Roma döneminden günümüze kadar ulaşan iki farklı tarihi köprüye ev sahipliği yapan bir kanyondur. Isparta’dan başlayarak Antalya’da denize dökülen Köprüçay’ın altından aktığı Köprülü Kanyon, yaz sezonunda en çok ziyaret edilen bölgeler arasında yer almaktadır.

Ayrıca rafting, hiking, kamping ve doğa yürüyüşü gibi çeşitli aktiviteleri yapabilmenin mümkün olduğu bu kanyon, doğa severler ve aksiyon tutkuları için oldukça ideal bir rota olarak gösterilebilmektedir.

Side Antik Kenti - Antalya
Antalya Gezilecek Yerler: Side Antik Kenti

Side Antik Kenti

Antalya’da bulunan antik kent oldukça fazla olurken, bunlardan biri de Side Antik Kenti olarak bilinmektedir. Tarihi Milattan Önce 8. Yüzyılda Hititlere dayan bu antik kent, 12. Yüzyılda terk edilmiş olmasına rağmen kalıntıları günümüze kadar ulaşmıştır.

Apollon Tapınağı, tarihi antik tiyatro, evler, hamamlar ve bunun gibi daha pek çok farklı yapısı ile oldukça dikkat çeken Side Antik Kenti, eski dönem uygarlıklarından kalma heykellere, sütun ve portrelere de ev sahipliği yapmaktadır.

Manavgat Şelalesi - Antalya
Antalya Gezilecek Yerler: Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi

Türkiye’deki en meşhur şelalelerden biri olarak bilinen Manavgat Şelalesi, Manavgat Nehri’nin yaklaşık olarak 5 metre yükseklikten döküldüğü bir doğa harikasıdır. Her ne kadar yüksekliği çok fazla olmasa da görünümü bakımından oldukça dikkat çeken bu şelale, kentteki en iyi rafting yapılabilecek yerler arasındadır.

Üstelik Manavgat Şelalesi’nin çevresinde bulunan pek çok farklı restoran, kafeterya, kamp alanı ve çay bahçesinde soluklanabilmek de mümkün.

Sandland - Antala
Antalya Gezilecek Yerler: Sandland

Sandland

Lara sahilinde yer alan ve kumdan yapılan devasa büyüklükteki heykellerin yer aldığı Sandland, Antalya’nın en ilginç yerlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dünya üzerindeki en büyük kum heykel etkinliklerinin yapıldığı Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali olarak da bilinen Sandland, 10 bin metrekarelik alanda 10 bin ton ile yapılan heykellerin yer aldığı ender görülen etkinliklerden biridir.

Kum Heykel Sanatı’nın sergilendiği bu festivalde ayrıca konser, atölyeler ve video mapping showlar ve bunun gibi çeşitli etkinliklere de yer verilirken, yerli ve yabancı turistler bu ilginç sanat eserlerini sabah 09:30 ile akşam 23:00 arasında ziyaret edebiliyor.

Telmessos Antik Kenti - Antalya
Antalya Gezilecek Yerler: Telmessos Antik Kenti

Telmessos Antik Kenti

Antalya’da görülmesi gereken yerlerden bir diğeri olarak gösterilebilen Telmessos Antik Kenti, kentin 30 km kuzeybatısında yer almaktadır. Türkiye’deki en iyi korunan antik kentlerden biri olarak bilinen Telmesssos, tarihte halkın Büyük İskender kuşatması karşısında göstermiş olduğu gayreti ve kenti savunması ile bilinmektedir.

Anadolu’da yaşayan en eski halklardan Solym’ler tarafından kurulduğu düşünülen bu tarihi kent, her yıl yüz binlerce ziyaretçisini ağırlamaktadır.

Antalya’da Gezilecek Müzeler

Türkiye’nin en çok turist ağırlayan turizm merkezlerinden Antalya’da gezilip görülebilecek daha pek çok farklı yer bulabilmek mümkündür. Özellikle de Antalya’da gezilecek müzeler kentin tarihini, gelenek göreneklerini, yaşayış şeklini en iyi görebilmenin ve anlayabilmenin mümkün olduğu yerlerdendir.

Kent genelinde ziyaretçisini ağırlayan pek çok farklı müze bulabilmek mümkün olurken, Antalya Müzesi, Antalya Oyuncak Müzesi, Antalya Etnografya Müzesi, Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi, Antalya Atatürk Evi ve Müzesi bunlardan birkaçı olarak örneklendirilebilmektedir.

Antalya Muzesi - Gezilecek Yerler
Antalya Gezilecek Yerler: Muzesi

Antalya Müzesi

1922 yılında kurulmuş olan Antalya Müzesi, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından bölgedeki işgal güçlerinin yağmalamasından kurtarılan eserlerin korunduğu bir müze olarak bilinmektedir.

Dönemin eğitimcilerinden olan Süleyman Fikri Erten’in kurmuş olduğu bu müze 30 bin metrekarelik bir alan üzerinde yer almaktadır. Müzede ise 14 farklı sergi alanı, heykel ve çeşitli eserlerin yer aldığı bahçe ile açık teşhir alanları bulunmaktadır.

Oyuncak Müzesi Antalya
Antalya Gezilecek Yerler: Oyuncak Muzesi

Antalya Oyuncak Müzesi

Akdeniz’in incisi olan Antalya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir diğeri de Antalya Oyuncak Müzesi’dir. 2011 yılında açılan ve Türkiye’deki 3’üncü oyuncak müzesi olma unvanı taşıyan bu müze, özellikle de çocuklar tarafından büyük ilgi görmektedir.

Atatürk Evi - Antalya
Antalya Gezilecek Yerler: Ataturk Evi

Antalya Atatürk Evi ve Müzesi

2 katlı yığma taş duvarları ile dikkat çeken Antalya Atatürk Evi ve Müzesi, kentte ücretsiz olarak ziyaret edebilmenin mümkün olduğu sayılı müzelerdendir. Atatürk’ün ziyaret edip konakladığı ve kendisine hediye edildiği evin müze haline getirildiği bu ev, üzeri kiremit bir çatı olan taş yapı olarak bilinmektedir.

Antalya’da Gezilecek Mağaralar

Tarihi ve doğal güzellikleri bakımından Türkiye’nin en zengin kentlerinden olan Antalya, bu özelliği ile gezilmesi gereken yerler bakımından da oldukça zengin olmasıyla bilinmektedir. Antalya’da gezilecek mağaralar da oldukça fazla olurken, en meşhur olanları ise Altınbeşik, Dim ve Damlataş olarak bilinmektedir.

Altınbeşik Mağarası Antalya
Antalya Gezilecek Yerler: Altınbeşik Mağarası

Altınbeşik Mağarası

İbradi ilçesinin Ürünlü Köyü’nde yer alan Altınbeşik Mağarası, Antalya2nın en meşhur mağaralarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise en büyük 3. yer altı gölüne ev sahipliği yapan bu mağara, yaklaşık olarak 1,5 saatlik bir yürüyüş parkurunun sonunda yer almaktadır.

Altınbeşik Milli Parkı içerisinde yer aldığından belli bir noktaya kadar araçla ulaşım mevcut olurken, geriye kalan yolu patika yoldan yürümek gerekmektedir.

Dim Magarasi - Antalya
Antalya Gezilecek Yerler: Dim Magarasi

Dim Mağarası

Antalya’nın en ünlü mağaralarından bir diğeri ise Dim Mağarası olarak bilinmektedir. Alanya merkeze 11 km mesafede yer alan Dim Mağarası, Cebel Reis Dağı’nın batı yamacında bulunmaktadır.

Ziyaretçilerin soluklanıp çay, kahve içebilecekleri çay bahçesi de bulabilmek mümkün olurken, konumu bakımından oldukça yüksek ve güzel bir yerde bulunduğu için Dim Çayı’nın yer aldığı vadinin ve Alanya Kalesi’nin manzarasını izleyebilmek de mümkündür.

Damlataş Mağarası - Antalya
Antalya Gezilecek Yerler: Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası da Alanya’nın merkezinde yer alan mağaralardan bir diğeri olarak bilinmektedir. 15 bin yıllık süreçte oluştuğu düşünülen bu mağaranın aynı zamanda astım hastalığına iyi geldiği de düşünülmektedir.

Nem oranının yüzde 90’nın üzerinde olması, karbondioksit oranının da yüksek bir düzeyde olması sayesinde astım, nefes darlığı ve bu gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelen Damlataş Mağarası, hem gezilip hem de şifa bulmak amacıyla gelinen bir mağaradır. Hastalar bu mağaraya gelerek günde 4 saat, haftada ise 21 saat geçirmektedir.

Antalya’da Neler Yapılır?

Tatil için Antalya’yı tercih edenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de “Antalya’da neler yapılır?” sorusunun yanıtıdır. Yaz sezonunda tercih edilebilecek en iyi tatil beldelerinden biri olan Antalya’da raftingden yamaç paraşütüne, doğa yürüyüşlerinden dağ tırmanışlarına, festivallerden konserlere kadar pek çok farklı aktivite ve ekstrem sporları yapabilmek mümkündür.

Rafting - Antalya
Antalya Gezilecek Yerler: Rafting

Rafting

Su sporları arasında oldukça popüler olan Rafting, Antalya’da da sıklıkla yapılabilecek aktiviteler arasında yer almaktadır. Rafting elverişli akarsularının zenginliği ile bilinen Antalya’da, özellikle de Köprülü Kanyon bu spor için biçilmiş bir kaftan olarak değerlendirilmektedir.

Rehber eşliğinde 8-10 kişilik botlarla yapabilmenin mümkün olduğu rafting için daha çok Temmuz – Ağustos – Eylül ayları tercih edilmektedir.

Geyikbayırı - Antalya
Antalya Gezilecek Yerler: Geyikbayırı

Geyikbayırı’nda Tırmanış

Türkiye’deki en iyi kaya tırmanış noktalarından biri olarak bilinen Geyikbayırı, doğa sporlarının tutkunları için oldukça sık tercih edilen noktalardan biridir. Toros Dağı’nın yalnızca bir parçası olarak bilinen Geyikbayırı daha çok bu spor dalı üzerine uzmanlaşmış olan tatilciler tarafından tercih edilmektedir.

Tırmanış yüksekliklerini 15 ila 50 metre arasında değişiklik gösterdiği Geyikbayırı’nda ayrıca kamp alanı ve plaj da bulunmaktadır.

Teleferik - Antalya
Antalya Gezilecek Yerler: Teleferik

Teleferik

Antalya’nın muazzam manzarasını kuşbakışı seyredebilmek için yapılması gereken en iyi şeylerden biri de teleferik ile Tahtalı Dağı’na çıkmak gerekir. Kentte iki farklı teleferik bulunurken bunlardan biri Tünektepe, diğeri ise Olimpos olarak bilinmektedir. Üstelik kentte bir tür ulaşım aracı olarak da kullanılabilen teleferik, Göynük, Kemer, Kiriş, Beldibi gibi yerlere ulaşım sağlayabilmektedir.

Tekne Turlari Antalya
Antalya Gezilecek Yerler: Tekne Turlari

Tekne Turları

Antalya’da yapılabilecekler listesinde yer alması gereken aktivitelerden biri de mutlaka tekne turları olmalıdır. Tekne turları ile kentin en güzel koylarını ziyaret ederek denizin keyfini sürebilmek mümkün olurken, aynı zamanda kentin güzelliklerini deniz üzerinden seyredebilmek de mümkündür.

Antalya’da Ne Yenir?

“Antalya’da ne yenir?” sorusu da yine yerli ve yabancı turistlerin en sık araştırdığı konulardan biri olarak bilinmektedir. Kente gelenlerin mutlaka tatması gereken pek çok farklı yöresel lezzet bulabilmek mümkün olurken, serpme börek, kabak tatlısı, yanık dondurma, köfte – piyaz, yengen ve balık bunlardan birkaçı olarak örneklendirilebilmektedir.

Antalya Serpme Börek
Antalya Lezzetleri – Serpme Börek

Serpme Börek

Antalya’nın yöresel lezzetleri arasında yer alan serpme börek, hamuru elde savrularak açılan bir börek türüdür. Kıymalısından peynirlisine kadar pek çok farklı lezzetlerde sunulan serpme börek, kentin 85 yıllık börekçisi olarak bilinen Börekçi Tevfik’te yenmektedir.

Her ne kadar küçük ve salaş bir mekan olsa da, serpme börek konusunda oldukça başarılı olan Börekçi Tevfik, kentin en çok tercih edilen mekanları arasında yer almaktadır.

Kabak Tatlısı - Antalya
Antalya Lezzetleri – Kabak Tatlısı

Kabak Tatlısı

Antalya’da mutlaka tadılması gereken lezzetler arasında yer alan kabak tatlısı, yine kentin bir başka popüler yemeği olan Köfte – piyazın üzerine yenmektedir. Bu ikiliyi en güzel yapan yerlerden biri de Piyazcı Ahmet olarak bilinmektedir.

Köfte – piyaz ve üzerine tahinli kabak tatlısının eşsiz lezzetini deneyimlemek isteyenlere Piyazcı Ahmet önerilirken, Muratpaşa’da yer alan bu mekana ulaşım da oldukça kolaydır.

Antalya Gezilecek Yerler 1
Antalya Lezzetleri – Balık

Balık

Bir sahil kenti olması sebebiyle deniz kültürü de oldukça gelişmiş olan Antalya’da balık ve diğer tüm deniz mahsulleri de yine kentte yenilebilecek yemekler arasında yer almaktadır. Kent genelinde bu türden deniz mahsullerini tüketebilmenin mümkün olduğu pek çok farklı mekan bulabilmek mümkün olurken, Antalya Balık Evi bu konuda uzmanlaşmış olan mekanlar arasında yer almaktadır.

Mantar Evi Restoran - Antalya
Antalya – Mantar Evi Restoran

Mantarevi Restoran

Adından da anlaşılacağı üzere tamamen mantar kültürü ile beslenen ve konuklarına mantarın her türlüsünü tadımlama imkanı sunan Mantarevi Restoran, kentin en meşhur restoranlarından biri olarak bilinmektedir.

Korkuteli’nde yer alan bu restoranda mantar İskender, mantar reçeli, mantar çorbası ve mantarlı ekmek, kesinlikle tadılması gereken lezzetler arasında yer almaktadır. Ayrıca isteyenler için mantar dışında farklı lezzetler de bulunmaktadır.

Antalya’da Ulaşım

Tatilde doyasıya eğlenmek, rahatlamak ve denizin keyfini sürebilmek için Antalya’ya gitmeyi planlayan ancak ulaşım konusunda tereddüt yaşayan insanların çoğu Antalya’da ulaşım konusunda da çeşitli araştırmalarda bulunmaktadır.

Antalya’da şehir içi ulaşım oldukça kolay olması ile dikkat çekerken, turizmin merkezi olarak değerlendirebilmenin mümkün olduğu bu kentte tramvaylardan halk otobüslerine, taksilerden deniz otobüslerine varana kadar pek çok farklı toplu taşıma aracı bulabilmek mümkündür.

Antalya’da sıklıkla tercih edilen ulaşım araçlarından tramvaya Antray adı verilmektedir. Kent merkezinde ulaşımı sağlayan ve totalde 16 istasyona sahip olan Antray, ulaşım fiyatları bakımından da oldukça uygun olmasıyla bilinmektedir. Antalya şehirlerarası otobüs terminaline oldukça yakın olması sayesinde kente gelen ziyaretçilerin şehir içi ulaşımını da kolaylaştırabilmektedir.

Antalya’da en sık tercih edilen bir diğer ulaşım aracı ise deniz otobüsleri olarak bilinmektedir. Deniz otobüsü Antalya ve Kemer arasındaki ulaşımı deniz üzerinden sağlayan oldukça konforlu ve uygun bir ulaşım aracı olarak tercih edilmektedir.

Üstelik sahil şeridini seyrederek yolculuk edebilme imkanı sunan deniz otobüsleri, belirli sefer saatleri ile hizmet vermektedir.

Öte yandan turistlerin yoğunluğu sebebiyle taksiler de yine oldukça fazla kullanılan ulaşım araçlarındandır. Antalya’daki en pahalı ulaşım aracı olarak da bilinen taksiler, her ne kadar uçuk fiyatlarla ulaşım sağlasa da pazarlık edebilmek mümkündür. Üstelik en konforlu ve keyifli ulaşım da yine taksilerle sağlanabilmektedir.

[alert-note]Antalya Gezilecek Yerler başlıklı yazımızı okuyup Antalya’ya gitmeye karar verdiyseniz, aynı zamanda bölgeye yakın konumda bulunan Fethiye’yi de ziyaret edebileceğinizi unutmayınız. Fethiye Gezilecek Yerler yazımızı okuyarak Fethiye hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca bizi İnstagram üzerinden @yaz_tatilii adresinden takip edebileceğinizi unutmayınız.[/alert-note]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Araxa Antik kent 1

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir