Peristera Manastırı
 1. Anasayfa
 2. Trabzon

Peristera Manastırı

0

Karadeniz gerek yaylaları, gerek kendine özel ve has iklimi, gerek geçmiş dönemin izlerini taşıyan özel tarihi alanları ile birçok ziyaretçinin uğrak yeridir. Karadeniz’in en büyük şehirleri arasında yer alan Trabzon ili sınırlarındaki Peristera Manastırı bütün bu özellikleri içinde taşıyan bir yerdir. Muhteşem doğanın tam ortasında bulunan tarihi kişiliği ile tanınan bu yerin diğer bir ismi Hızır İlyas Manastırıdır.

İl içinde yer alan ünlü Sümela Manastırı ve Vazelon Manastırı kadar büyük üne sahip olan tarihi gezinti yerlerinden bir tanesidir. Peristera Manastırı 8. Yüzyılın sonlarına doğru inşa edilmiş, çok eski ticari merkezlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Şahane bir manzaraya sahip olan bu eski yerleşim yerinin etrafında şırıl şırıl akan derelerin sesini dinleyebilirsiniz. Yeşillikler arasında kaybolmaya yüz tutan bu tarihi kokuyu içinize çekebilirsiniz.

Peristera Manastırı 3

Ziyaretçiler tarafından yapılan birçok doğa yürüyüşü aktiviteleri bu bölgeye yapılmaktadır. Böylece hem tarihi gezintileri hem de doğanın güzelliklerini birlikte içeren turlar oluşmaktadır. Yeşilin her tonunun yer aldığı bu muhteşem gezi içinde tarihe şahitlik edeceksiniz. Biraz harap bir şekilde kendini gösteren manastırın, yıpranmış halinin ihtişamı bile eski dönemlerdeki kıymetini ve yerini sizlere hissettirecektir.

Peristera Manastırı Nerede?

Trabzon İlinin Maçka ilçesi sorumluluk sahasında yer alan Esirlioğlu beldesinde bulunmaktadır. Beldenin Şimşirli köyü içinde bulunan manastır tarih severler tarafından ziyaretçi akınına uğramaktadır.,

Peristera Manastırı 4

Peristera Manastırına Nasıl Gidilir?

Özel tarihi gezintiler için gelen ziyaretçilerin büyük bir çoğunluğu uçakla Trabzon iline gelip buradan araç kiralama yöntemi ile bu özel mekanın gezintilerini yapıyorlar. Özel turlara bağlı olan firmalar sayesinde sizlerde jeep veya arazi araçlarını kiralayarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel araçla gidilmesi durumunda il merkezinden Maçka ilçesine buradan Şimşirli köyüne ulaşabilirsiniz. Son dönemlerde ziyaretçilerin artması sebebi ile bu alana ilçe merkezinden saat başı giden dolmuşlar veya minibüsler ile de ulaşım sağlamam mümkündür.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Ambarlı Yaylası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir