Pokut Yaylası
 1. Anasayfa
 2. Rize

Pokut Yaylası

0

Yolunuz Karadeniz Bölgesine düştüyse her metrekaresini iyice gezmenizi bu tatilin sonuna kadar tadını çıkarmanızı öneririz. Özellikle bilmenizi isteriz ki Karadeniz Bölgesinde hele ki yaylalara çıkma gibi bir niyetiniz varsa her günün size 4 mevsimi de yaşatabileceğine hazırlıklı olarak buraya gelin deriz. Valizinize mutlaka kışlık kalın bir hırka, yağmurluk, sağlam bir bot ve bol bol da yedek çorap almanızı öneririz. Bizim de yolumuz son olarak efsane bir güzelliğe sahip olan Pokut Yaylasına düştü. Bu yayla adeta dünya gözü ile görebileceğiniz cennetten bir köşe diyebiliriz. Hadi o zaman yayla hakkında sizi biraz bilgilendirelim.

Pokut Yaylası 3

Pokut Yaylasına Ulaşım

Rize ilimizin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Pokut Yaylası’na gidebilmek için Rize’ye geldikten sonra Çamlıhemşin ilçesine geçmeniz gerekiyor. Çamlıhemşin’e vardıktan sonra Şenyuva’ya geçip oradan da Şenyuva’da bulunan Çinçiva Kafe’nin hemen ilerisinden sol yöne doğru ilerlediğinizde Pokut Yaylası yol ayrımını göreceksiniz. bu yol ayrımına gelip doğruca ilerlerseniz yol sizi Pokut Yaylası’na ulaştıracaktır.

Yalnız belirtmek isteriz ki bu yaylamıza giden yol oldukça dik ve toprak bir yol altı yüksek bir araçla buraya çıkmanız daha rahat olacaktır. Yolda kalmamanız için bu çok önemli hatta hava yağmurlu ise çamura saplanma riskinin de söz konusu olduğunu unutmayın deriz. Özellikle yaylalarda konaklamayı düşünüyorsanız yanınıza uyku tulumunuzu da alın deriz. Çünkü yaz mevsiminde bile gitseniz yaylaların gecesi kış mevsimi kadar soğuk diyebiliriz. Aracım yok ne yapabilirim derseniz otostop çekmek de bir yöntem ama güvenliği tartışılır tabi.

Pokut Yaylası Hakkında Bilgiler

Pokut yaylamız Rize ilimizin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan 2050 m yükseklikte yer alan bir yaylamızdır. Çamlıhemşin ilçesinden ortalama 21 km uzaklıkta bulunan bu yaylaya gidiş yolu oldukça engebeli ama yaylaya ulaştıktan sonra buna değdiğini düşünüyorsunuz.

Pokut Yaylası 4

Pokut yaylasının da ismi yine bölgedeki diğer yaylalar gibi Ermeniceden geliyor. Kelime olarak Pokutun karşılığı rüzgarlı vadi anlamına geliyor. Pokut yaylasının ilk yerleşimi 200 yıl öncesine dayanıyor. Bu kadar eski bir yerleşim yeri olan yaylada bugün 75 kadar ev kalmış. Bu evlerin de hepsi kullanılmıyor. Ama yayladaki bazı evler de konaklamak isteyen misafirlerle paylaşılmaktadır. Bu yaylamız çoğunlukla da Orhan Köyü ve Konak Mahallesi sakinleri tarafından kullanılmaktadır.

Haziran – Ekim ayları arasında sıkça kullanılan yayla adeta kaçkarların terası gibi ziyaretçilerine de eşsiz bir manzara sunmaktadır.

Pokut Yaylası Konaklama

Pokut Yaylası içinde normal de kamp alanı bulunmuyor. Özellikle de yayla halkının da kamp yapanları çok sevdiği söylenemez. Ama yine de kamp yapmak isterseniz Pokut Yaylasını yukarıdan gören bir tepe var ve bu tepeye tırmanıp orada rahatlıkla kamp yapabilmeniz mümkün.  Aşağıda konuk evi de bulunduğundan yemek ve lavaboya gitme gibi ihtiyaçlarınız için bu konuk evi ya da aşağıda kalan pansiyonları kullanabiliyorsunuz.

Eğer bir pansiyonda konaklamak istiyorsanız yayla da pansiyonda mevcut. Bunlardan biri Doğa Konuk Evi, Pokut yaylasını çok net gören inanılmaz bir manzarası var bu konuk evinin. 2 Gürcü Kadın bu konuk evinin işletmeciliğini yapıyor. Yemekleri son derece lezzetli ve yöreye özgü.  Kahvaltı olarak da ev yapımı reçel, mıhlama, bal, peynir seçenekleri sunuluyor ve hepsi çok lezzetli.

Diğer bir konaklama noktası da daha aşağı kısımda yer alan Plato’da Mola.  Bu pansiyonda direk ormanı ve dağları görüyor. Bahçesinde çok güzel bir salıncağı da bulunan pansiyonun 10 tane de odası mevcut. Oldukça mumnun kalacağınız bir pansiyon olacağını düşünüyoruz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
gumushane-imera

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir