Samistal Yaylası
 1. Anasayfa
 2. Rize

Samistal Yaylası

0

Karadeniz Bölgesi her yeri ayrı ayrı vakit geçirip görmeniz gereken doğa harikaları ile doludur. Özellikle yayla denildiği zaman Karadeniz Bölgesi ilk aklımıza gelen bölgelerimizdendir. Samistal Yaylası da Doğu Karadeniz Bölgemizde Rize ilimizin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan eşsiz bir güzelliğe sahip yaylalarımızdandır. Bu yaylamızı gidip görmekle kalmayın birkaç gün de kalın diyebiliriz.

Samistal Yaylası Hakkında Bilgiler

Rize ilimizin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan Samistal Yaylası ilçe merkezinin yaklaşık 17 km kadar güney – doğusunda yer alır ve tam olarak 2630 m rakımı bulunan oldukça güzel bir yaylamızdır.  Palovit, ve Kavrun vadileri ile çevrili olan bu yaylamız aynı zamanda Ayder, Kavrun, Hazindağ, palovit, ve Amlakit yaylaları ile de komşudur. Ortalama 100 – 120 kadar hane bulunan Samistal Yaylasında 1 bakkal 1 tane de kahve bulunmaktadır. Diğer yaylalarımızla karşılaştırdığımızda oldukça kalabalık ve birden fazla köy tarafından kullanılan bir yaylamızdır. Samistal Yaylamız özellikle Çamlıhemşin ilçesinin Konaklar Mahallesi (Makrevis Köyü), Ortan Köyü ve Boğaziçi Köyü; Hemşin ilçesinin Mutlu Mahallesi (Podollu Köyü) ve Akyamaç Mahallesinin de Tecina Köyü tarafından ortak olarak kullanılan yaylasıdır. Aynı zamanda Samistal Yaylası Pokut Yaylasının Yukarı yaylası olarak da bilinir.

Samistal Yaylası taş evleri ile ünlü bir yaylamızdır. Bu yaylamızda yüksek yaylalara özgü olan taş mimarinin en güzel örneklerini görmek mümkündür. Son derece mükemmel bir taş ustalığının ürünü oaln bu evler, kabaca boyları 2 m yi aşan yontma taşlardan yapılmış olduğu göze çarpmaktadır. Ayrıca bu evlerin kapılarındaki demir ve ahşap işçiliği de göz doldurmaktadır.  Bölgenin en yüksel yaylası oaln Samistal Yaylası, bu yükseklik nedeniyle çoğu zaman bulutlu ve yağmurludur. Güneşli havalarda da ayrı bir güzelliği vardır.

Samistal Yaylası 2

Samistal Yaylası, yerleşim yeri olarak da her biri ayrı ayrı vadilere bakan boğazlarla çevrilmiş olan çanak şeklindeki bir platoda kurulmuştur. Bu yaylamız gerek mimarisi gerekse geleneksel yaylacılığın halen devam ediyor olması ile doğallığını koruyabilmiş ender yaylalarımızdandır.

Samistal Yaylasının güney bölümünde de 3045 m rakımlı bölgenin en yüksek tepelerinden biri yer  almaktadır.

Samistal Yaylasına Ulaşım

Samistal Yaylasına ulaşabilmek için Çat – Elevit – tirovit – Palovit yolunu takip ederek ya da Hazindağ yaylasından ortalama 5 km lik bir yolu yürüyerek varabilirsiniz.  Eskiden Samistal Yaylasına gidebilmek için Pokut – Hazindağ – Samistal patika güzergahı kullanılarak gidiliyordu. Son dönemde ise, bu yaylamıza hem Ayder Yaylası üzerinden hem de Palovit Yaylası üzerinden ulaşılabiliyor. Araç ile Ayder Yaylasına ulaştıktan sonra yaklaşık 5 saat kadar süren patika yol izlenerek varabileceğiniz gibi; Palovit Yaylası üzerinden de gitmek isterseniz yaklaşık 4 saat süren bir araba yolculuğundan sonra yaya oalrak 2 saat süren Palovit boğazını tırmanarak varabiliyorsunuz..

Samistal Yaylası Konaklama

Hazır Samistal Yaylasına kadar gelmişken burada konaklamadan da dönmek olmaz. Ancak kalacağınız yer elbette ki güzel, temiz ve konforlu olmalıdır.

Ayder Kuşpuni Dağ Evi:  Ayder Yaylasında bulunan dağ evinin her odası dağ manzaralıdır. Bu dağ evinde ücretsiz wifi hizmeti bulunmaktadır. Tüm odalarda duş, terlik ve saç kurutma makinesi mevcuttur. Tesis ek olarak ücretsiz otopark hizmeti vermektedir. Oldukça tercih edilen bir konaklama noktadıdır.

Ayder Koru Otel: konum olarak oldukça güzel bir noktada bulunan Ayder Koru Otel de ücretsiz wifi ve otopark hizmeti bulunmaktadır.  Manzaralı restoranı da bulunan bu otel 2000 yılından beri hizmet vermektedir.  24 saat açık resepsiyonu ve günlük temizlik hizmeti de olan bu otelde 0 – 6 yaş arası bir çocukta ücretsiz olarak konaklayabilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Çambaşı Yaylası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir