Santa Harabeleri
 1. Anasayfa
 2. Gümüşhane

Santa Harabeleri

0

Konu Başlıkları

Tarihsel yapılar içinde yer alan Santa Harabeleri Gümüşhane ilinde bulunmaktadır. Kendi bölgesinde yer alan dere kenarındaki 3 farklı yamaç üzerine kurulu olarak günümüze kadar ulaşan bu tarihi mekanın önceki dönemlerde dokuz farklı mahalleden oluştuğu bilgisi mevcuttur. Özellikle geçmişinde bulunan Kültürel varlık içinde en bilindik yönünün ise Rum çetelerinin sığınağı olarak kullanılması konusudur. Trabzon Rum İmparatorluğuna bağlı olarak kimi zaman ticari faaliyetlerde büyük önem tutan Santa Harabeleri Osmanlı zamanında fethedildikten sonra madeni ile öne çıkmış olarak bilinmektedir.

Santa Harabeleri

Günümüzde kendi bölgesinde bulunan toplam 7 mahalle bulunmaktadır. Tarihi yapısını zar zorda olsa korumaya çalışan harabeler eski dönem içinde Gümüş ve Kurşun madeni olarak işletilmiştir. Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı topraklarına katılan bu bölgeye maden ocaklarının işletilmesi için göçler başlamış ve çoğunluğu Rum olan Osmanlı vatandaşları bu yörede yerleşmişlerdir. İlerleyen dönem içinde çevre illerde bulunan ve zamanın mübadele göç şartlarına göre atıl arazilere ve çevre köylere belirli aileler göç ederek buralarda yerleştikleri anlatılmaktadır.

Doğu Karadeniz’in en önemli tarihsel yapısına sahip olan Santa Harabeleri günümüzde birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Santa Yanbolu Deresinin doğduğu vadilerin yamacında kurulu olan bu muhteşem tarihi mekanı gezmenizi tavsiye ediyoruz.

Santa Harabeleri Nerededir?

Gümüşhane il merkezinin doğu kanadında bulunan yola 80 km uzaklıktadır. Gümüşhane’nin Dumanlı Köyü sınırlarında yer almaktadır.

Santa Harabelerine Nasıl Gidilir?

Ziyaretleriniz için yapacağınız özel araçlar haricinde il merkezinden kalkan otobüsler ile buralara ulaşım sağlayabilirsiniz. Kendi özel aracınızla yapacağınız ulaşım için Gümüşhane İlinin Bayburt ilçe yolu üzerinden sağlayabilirsiniz. Öncelikle karayolu üzerinden Kabaköy istikametine oradan da tabela ile belirtilen Dumanlı köyüne geçiş sağlayabilirsiniz. Yaklaşık olarak il merkezinden 80 kilometre sonra Santa bölgesine varmış olacaksınız. Seyahatleriniz esnasında yol üzerinde birçok farklı doğa manzaralarına ve tarihi değere sahip yerleri de görebilme şansınız olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Golezena Yaylası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir