Satala Sadak Antik Kenti
 1. Anasayfa
 2. Gümüşhane

Satala Sadak Antik Kenti

0

Konu Başlıkları

Satala Sadak Antik Kenti tarihi yapısı ve bilinen özellikleri ile Gümüşhane ilinin en önemli turizm mekanlarından bir tanesidir. Çok eski dönemlerde kurulan ve şehir olarak bilinen Salata antik kendi ülkemiz sınırlarında bulunan birçok antik kentten farklı olarak anılmaktadır. Diğer antik kentlerden ayrılan en önemli özelliği kent içinde bulunan yüzey buluntuların şu an için birçok antik kentte bulunmamasındandır.

Roma dönemine ait özellikleri üzerinde barındıran Satala Sadak Antik Kenti içinde yer alan mezarlar, hamam odaları, kale surları ve su kemerleri gibi doğayla özdeşleşmiş harika bir geziye katılabilirsiniz. Antik kentin etrafında çevrilmiş büyük surlar günümüzde yeni yapılan mimarinin alt kısmında yer almaktadır. Antik kentin bulunduğu Sadak Köyü dağ eteklerine kurulu olduğundan su kemerlerinin görüntüleri de sizin ilginizi çekecektir. Tabi ki eski kalıntılar arasında yer alan su kemerleri günümüze kadar 4 kalıntı ile şu an sergilenmektedir. Antik kent içinde yapılan ev sahiplikleri ise Roma, Bizans, Hititler, Asur Medeniyeti, Makedonya gibi birçok medeniyeti içinde yaşatmış özelliği ile anılmaktadır.

Satala Sadak Antik Kenti 2

Satala Sadak Antik Kenti Nerededir?

Antik kentler arasında yer alan bu muhteşem yer tarihi kokusunu günümüzde bile içinde barındıran bir yapıya sahip olup, Doğu Karadeniz’in Gümüşhane ilinde yer almaktadır. Gümüşhane Kelkit sınırları içinde yer alan bölgede bulunan antik kent Erzincan yolu üzerinde yer almaktadır.

Satala Sadak Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Karayolu ile ulaşım sağlanmakta olan bu harika yapı Gümüşhane il merkezinden yaklaşık olarak 80-90 kilometre uzaklıktadır. Kelkit yolu üzerinden Erzincan yoluna gidilmesi halinde Kelkit merkezinden 20 kilometre sonra Sadak köyüne varılır. Buradan antik kente varış ise yol ayrımından sonra 7 kilometre sonradır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Avusor Yaylası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir