Kayseri Kent ve Mimar Sinan Müzesi
 1. Anasayfa
 2. Kayseri

Kayseri Kent ve Mimar Sinan Müzesi

0

Giderek gelişen belediye hizmetleri bazı şehirlere ayrıcalıklar yaşatmaya devam ederken, Kayseri bu şanslı iller arasında yer alıyor. Her köşesi tarihi dokunuşlara sahip olan Kayseri ilimizin, sadece sucuk ve pastırma ile anılması haksızlık gibi geliyor aslında. Tamam, şehre gelince sucuk pastırma yine alın ama, öncelikli işiniz bu devasa tarih kokan beldeyi gezip keşfetmek olsun. Peki nereleri gezeceksiniz? Nerede bu bahsettiğiniz güzellikler? dediğinizi duyar gibiyim. İşte bu konuda size rehberlik yapacak ve en doğru bilgileri sunacak olan Kayseri Kent ve Mimar Sinan Müzesi ile işe başlamalısınız. Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından uzun ve yoğun çalışmalar sonrasında Fuar Kültür Parkı içerisine yaptırılan, haftanın her günü açık ve en güzeli de ücretsiz olan dijital müze, sizlere Kayseri hakkında bilgiler vermektedir.

Kayseri Kent ve Mimar Sinan Müzesi Hakkında Bilgi

Toplamda 6 katlı olan müzenin giriş katı Kent Müzesi, 1. katı ise Mimar Sinan Müzesi olarak düzenlenmiştir. Üst katlara baktığımızda ise restoran, kafe ve yönetim katı olduğunuz görüyoruz. 400 metrekarelik bir alana kurulmuş bu müzede 12 ayrı bölümde, 82 ekran büyüklüğünde monitörlerde, Kayseri ile ilgili tüm konulara yer verilmiştir. Ekranlardan 6’şar dakikalık video prodüksiyonlar ile sunumlar yapılırken Kayseri tarihi, tarihi eserler, coğrafya ve nüfus, Kayseri mutfağı, doğal güzellikler, el sanatları, Erciyes tanıtım,ticaret, konut mimarisi, bağ kültürü ve sanayi şehri Kayseri konu başlıkları sıralanmıştır.

Müzeye gelen ziyaretçilere isteğe göre, İngilizce ya da Türkçe ses cihazı verilmektedir. Ziyaretçiler müzeyi gezerken hangi monitörün önünden geçerse, o monitörün sesini almaktadır. Okuyarak bilgi edinmekten hoşlanmayanlar için harika bir sistem olan sesli sistem sayesinde, sunumlar rahatlıkla dinlenip bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

Müzenin tam ortasında 5 metre çapında Kayseri Kent Maketi bulunuyor. Maketin dışına 3 adet kiosk yerleştirilmiş olup, ziyaretçiler sadece ekrana dokunarak Kayseri ile ilgili her türlü tanıtım bilgisine ulaşmaktadır.

Kayseri Kent ve Mimar Sinan Müzesi
Kayseri Kadir Has Kent ve Mimar Sinan Müzesi

Diğer yandan istediğiniz herhangi bir otel veya şehrin diğer önemli yerleri hakkında bilgi alarak, harita üzerinde yerini öğrenebiliyorsunuz. Kayseri’ye gelen turist ya da ziyaretçilerin ilk ziyaret etmesi gereken yer olan Kent Müzesi ile Kayseri’de gezilecek yerler hakkında bilgiler alınabilir.

Kayseri Mimar Sinan Müzesi Hakkında Bilgi

Mimar Sinan Müzesi giriş katında olup, kent müzesinden farklı olarak önemli eserlerin sergilendiği bölümdür. 6 ayrı sunum ile Mimar Sinan  ile ilgili sunumlar yapılmaktadır. Mimar Sinan’ın hayatı başta olmak üzere, eserleri gibi farklı başlıklar altında 6 dakikalık videolar monitörlerde izlenebilmektedir. Tıpkı Kent Müzesinde olduğu gibi Mimar Sinan müzesinde de dinleme cihazları ile bilgiler aktarılmaktadır. Plazma ekranda Mimar Sinan ile ilgili belgesel filmler sunulmakta olup, dev ekranda Mimar Sinan eserleri projeksiyon cihazı ile slayt şeklinde gösterilmektedir.

Aynı zamanda dokunmatik kiosk ile Mimar Sinan’ın hayatı, eserleri sunulmaktadır. Harika bir görsel şölene tanık olacağınız bu müzede şehrin yerlisi de olsanız bu kadar güzel bilgi sahibi olamazdınız. Kayseriyi tanımak isteyen gezmeyi amaçlayan, yerli yada yabancı olan herkesin muhakkak ziyaret etmesi gereken Kent ve Mimar Sinan Müzesi için emeği geçen herkese buradan teşekkür etmeyi de borç biliyoruz.

Kayseri Kent ve Mimar Sinan Müzesi Nerededir?

Kayseri Kadir Has Kent ve Mimar Sinan Müzesi, Kayserinin merkez Kocasinan ilçesine bağlı, Mustafa Kemal Paşa Bulvarı Fuar Kültür Parkı içerisinde yer almaktadır. Merkezi konumda olması sebebiyle de ulaşımı çok kolaydır.

Kent ve Mimar Sinan Müzesine Nasıl Gidilir?

Kayseri Havaalanı yolu üzerinde olan Kent ve Mimar Sinan Müzesi için ulaşım oldukça kolaydır. Toplu taşıma araçları ile kolaylıkla ulaşabileceğiniz mesafededir. Kayseri merkeze geldikten sonra, meydandan kalkan otobüsler ile ulaşabileceğiniz gibi, özel aracınız ile havaalanı yolunu takip ederek de kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir