Eskişehir Alaeddin Cami
 1. Anasayfa
 2. Eskişehir

Eskişehir Alaeddin Cami

0

Eskişehir Alaeddin Cami, Odunpazarı Belediyesi sınırlarında yer almaktadır. Geçmiş dönemden kalan ve kültür mirasımız için atalarımızdan bir kalıntı olarak hala ayakta ve sağlam kalan bu cami Eskişehir’de gezilecek yerler planı yapıyorsanız mutlaka uğramanız gereken yapılardan birisi.

Eskişehir Alaeddin Cami Hakkında Bilgi

Anadolu Selçuklu Dönemi’nde yapılan eser yaklaşık olarak 1267 yılında inşaa edilmiştir. Yaptıran ise o dönemin hükümdarı olan 3. Gıyaseddin Kelküsrev olarak tarihe geçmiştir. Yıllar içerisinde yapılan iyileştirme çabalarından ötürü Selçuklu Dönemi’ne ait olan özelliklerinin %90’ı kadarını kaybetse de yine de ayakta durmaya devam etmektedir.

Alaeddin Parkı içerisinde yer alan Alaeddin Cami’si 1944 ve 1951 yılları arasında şehrin önemli kalıntılarının bulunduğu eserlere ev sahipliği yapmıştır. Bundan ötürü de o dönemde ibadete kapalı olarak devam etmiştir. Fakat bu yıllardan sonra Arkeoloji müzesi açılmasıyla beraber derhal ibadet edilmeye devam edilmiş olup ve günümüzde de ibadete açık bir cami olarak yaşamına devam ediyor. Cami şehrin diğer turistik yapılarına yakın olduğu için eğer günü birlik bir geziyse rahatlıkla buraya da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Alaaddin Camii Ziyaret Bilgileri ve Ulaşım

Cami haftanın 7 günü istediğiniz her vakit açıktır.

Tepe Sokak402 Metre
İnklap Sokak440 Metre
Çeşme Sokak543 Metre
İnklap Sokak435 Metre
Kemal Zeytinoğlu Caddesi327 Metre
Çeşme Sokak561 Metre
Beyler Soka333 Metre
Paşa Mahallesi315 Metre
Şarkiye Mahallesi Muhtarlığı314 Metre
Şarkiye Mahallesi Muhtarlığı314 Metre
Alanönü Dere Cami578 Metre
Fırın Sokak303 Metre
Baldere Sokak557 Metre
İnkılap Sokak376 Metre
Fırın Sokak302 Metre
Koca Müftü Sokak272 Metre
Kolbaşı Sokak563 Metre
Mumcu Sokak417 Metre
Koca Müftü Sokak271 Metre
Beki Sokak459 Metre

Yukarı da ki sokak listesi Eskişehir’in en canlı ve merkezde bulunan sokak isimleridir. Siz de eğer bu sokaklardan birinde konaklıyorsanız, bu camiye rahat bir şekilde yürüme mesafesinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çevresinde de yeme – içme ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Eğer cami hakkında ne düşünüyorsanız deseniz de tüyleriniz kıpır kıpır oluyor. Günlük hayatta gördüğünüz normal camilere benzese de içerisindeki kalıntılar ve burada kimler ibadet etti düşüncesi içinizde tatlı bir heyecan oluşturuyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir