Sivrikaya Yaylası
 1. Anasayfa
 2. Rize

Sivrikaya Yaylası

0

Ülkemizin her bölgesinin ayrı ayrı güzel özellikleri var ve kesinlikle hepsi görülmeye değer yerler. Karadeniz Bölgesi de yaz mevsiminde bile bol ağaçlıklı olması nedeniyle oldukça yağış alabilen bir bölgemiz. Ancak bu bölgeye yaz mevsiminde bile gidecekseniz yanınızda mutlaka yağmurluk, hırka ve bot bulundurmanızı tavsiye ederiz. Özellikle bir yaylamız var ki bu bölge de kesinlikle gidin ve görün derim. İşte bugün ki yazımızda da size Sivrikaya Yaylasını anlatacağız.

Sivrikaya Yaylası 3

Sivrikaya Yaylasına Ulaşım

Sivrikaya Yaylasına ulaşmak istiyorsanız, öncelikle Rize ilimizden İkizdere ilçesine geçmeniz ve buradan da asfalt yolu kullanarak ister yürüyerek ister araçla 25 km kadar ilerledikten sonra Sivrikaya Yaylasına ulaşmanız mümkündür.  Diğer Yaylalarımıza göre Sivrikaya Yaylasına ulaşmak nispeten daha kolaydır.

Sivrikaya Yaylası Hakkında Bilgiler

Sivrikaya Yaylası Doğu Karadeniz Bölgemizde yer alan Rize ilimizin İkizdere ilçesine 25 km kadar uzaklıkta yer alır. Rakımı 1875 m olan yaylamızın ormanları ve geniş otlakları arasında yer alan mimari yapısı oldukça dikkat çekmekte ve bölge yerli ve yabancı turistler tarafından fazlaca ziyaretçi çekmektedir. Günümüzde Sivrikaya Yaylası İkizdere ilçesine bağlı bir dağ köyü olarak kullanılmaktadır. Sivrikaya Yaylası oldukça büyük bir yerleşim yeridir.  Bölgenin tarihi çok eskilere dayanmakla birlikte bölge İkizdere ilçesinin Hemşin köylerinden biri haline gelmiştir.

Bölgenin yerli halkı Hemşinlilerdir. Bölge kendi içinde bir kültürü olan yerleşim noktası olma özelliğini de taşımaktadır. Örnek olarak, yöreye özgü olan peştemallar baş ve omuzlar içeride kalacak şekilde kapatılmaktadır. Bu şekilde kapatmayanlar bölgede yaşayan diğer insanlara karşı sanki saygısızlık etmiş gibi hissederler. Ancak tabi ki yeni nesil bu tarz uygulamaları benimsememiş ve günümüzde bu tarz peştamal bağlamak oldukça azalmıştır. Sivrikaya Yaylasının ilçeye uzaklığı da ortalama 20 km kadardır. İlçeden Sivrikaya Yaylasına da rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

Yaylaya ulaştığınız zaman oldukça sakin bir köy hayatı ve farklı kültürler bulmuş olacaksınız. Eğer kafa dinlemek istiyorsanız Sivrikaya Yaylasına gelmek sizin için oldukça ideal bir seçim olacaktır. Köy ekonomisi genel olarak tarım ve hayvancılık olmakla birlikte köye ulaşım sağlayan yolda asfalt özelliktedir. Doğanın adeta cennetten bir köşesi diyebileceğimiz bu yaylaya gelerek eşsiz bir deneyim yaşayacağınızı düşünüyoruz. Sivrikaya Yaylası bölge kültürünü görmek, temiz hava alıp dinlenmek, sakin bir zaman geçirmek ve yöresel lezzetleri tatmak için güzel bir tatil olacaktır.

Sivrikaya Yaylası 4

Sivrikaya Yaylası Konaklama

Hazır yolunuz Doğu Karadeniz Bölgemizin bu güzel şehrine düşmüşken birkaç gün kalıp yorgunluğunuzu atmalı ve iyice tertemiz havasını ciğerlerinize çekmelisiniz. Tabi ki kalacağınız yer de sizi tatmin edecek nitelikte temiz, konforlu ve güzel olmalıdır. İşte bu amaçla size konaklama yeri önerimiz de söz konusu:

Ridos Termal Hotel ve Spa: bu otel için bölgenin en iyi otellerinden biridir diyebiliriz. Ayrıca termal otel olması nedeniyle oteldeki termal suya girerek hem yorgunluğunuzu hem de üzerinizdeki negatif enerjiyi atabilme imkanınız olacaktır. Otelde standart oda, corner süit, aile odası, junior süit ve studio apart oda seçenekleri bulunmakta ve otel yarım pansiyon olarak hizmet vermektedir. Rize ilinin İkizdere ilçesinde bulunan bu otelde doğa ile tam olarak içi içe huzur dolu bir tatil yapma imkanınız olacaktır. Kablosuz internet hizmeti ve otopark hizmeti de bulunan otelde bay ve bayanlar için ayrı ayrı havuzları olduğu gibi karma havuzları da bulunmaktadır. 2008 yılında aktif hale gelen otel 2017 yılında yenilenmiştir. Ayrıca otelin 0- 6 yaş arası çocuklar için ücretsiz olduğunu da belirtmek isteriz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir