Sultan Murat Yaylası
 1. Anasayfa
 2. Trabzon

Sultan Murat Yaylası

0

Sultan Murat Yaylası; Ülkemizin akciğerleri görevini üstlenen mavi ile yeşilin buluştuğu tertemiz havası ve eşsiz güzelliği ile kendisine hayran bırakan Karadeniz Bölgesi’nin her yeri ayrı bir güzeldir. Özellikle şehir hayatının yorucu, karmaşık ve stres dolu atmosferinden kurtulmak isteyenlerin son dönemlerde en çok tercih ettiği tatil noktalarından biri de Karadeniz Bölgesi içindeki yaylalardır. Hepsi birbirinden güzel,  yaz aylarında bile serin kalabilen tertemiz bir hava ve ayrı ayrı güzellikte manzaralara sahip olan yaylalar içinde en çok görülmesi gereken yaylalardan biri de Trabzon ilimizdeki Sultan Murat Yaylasıdır. Biz de Sultan Murat Yayla yolculuğumuzu bu yazımızda sizlere anlatmaya çalışacağız.

Sultan Murat Yaylası’na Ulaşım

Trabzon ilimizin Çaykara ilçesinde bulunan Sultan Murat Yaylası’na ulaşmak için özel aracınız ya da şehirden kiraladığınız araçla Çaykara ilçesinden 25 km lik toprak yolu aşarak ulaşabilirsiniz.

Sultan Murat Yaylası Hakkında Bilgiler

Sultan Murat Yaylası Trabzon ilinin en gözde yaylalarından biridir. Sultan Murat Yaylası adını da IV. Murat’tan almaktadır. 1635 yılında IV. Murat İran Seferinden dönerken bu yaylada ordusu ile beraber Cuma namazını kılmış ve sonrasında da konaklamıştır. Sultan Murat’ın da çok beğendiği yaylanın adı bu hadiseden sonra Sultan Murat Yaylası olarak kalmıştır. Hatta IV. Murat’ın namaz kıldığı alan halen korunmaktadır. Yaylada ayrıca Osmanlı Ordusunun bir de şehitliği bulunmaktadır. I. Dünya Savaşı sırasında 1916 yılında Ruslarla yapılan savaş sonrasında oluşmuştur.  Bu şehitlikte 1 subay ve 70 askerin mezarı bulunmaktadır. Şehitler Tepesi de yayla merkezine 1,5 km kadar uzaklıktadır.

Alt yapı hizmetleri bulunan yaylada elektrik, su bulunmaktadır. Ayrıca, tuvalet ve içme suyu da bulabileceğiniz yaylada geçireceğiniz her dakikayı hafızanıza işleyeceğinizi düşünüyoruz. Konaklamak için oldukça idealdir. Deniz seviyesinden yüksekliği de 2200 m olan Sultan Murat Yaylası’nın havası da sizi en az 20 yaş gençleştirecek kadar oksijen yüklüdür.

Sultan Murat Yaylası 2

Her yıl Ağustos ayında yapılan Sultan Murat Şenlikleri de yaylaya olan ilgiyi artırmaktadır. Özellikle Ağustos ayında şenliklerin yapılacağı dönemde yayla nüfusu yerli ve yabancı turistlerin de yoğun olduğu bir nüfusa sahip olur. Her yıl 20 Ağustos tarihinde düzenlenen bu şenliklere gelmişken de katılmadan dönmemenizi tavsiye ederiz.

Sultan Murat Yaylası Konaklama

Konaklama imkanınız varsa yayla içinde kamp kurabilir ve geceleri yıldızları sayarak uykuya dalabilirsiniz. Eğer kamp kurmaktan hoşlanmıyorsanız ya da birkaç günlük kamp hayatından sonra yerleşik yaşama geçip bir otelde konaklamak isterseniz biz de sizin için rahatlıkla konaklayabileceğiniz birkaç otel tavsiyesi hazırladık.

Doğa Motel Villa Apart: tam 5 tane villa imkanı sunan tesis de konaklamak size oldukça ilginç gelecektir. Kendi evinizin konforundaymış gibi rahat edeceğinizi düşündüğümüz Doğa Motel Villa Apart üstelik sultan Murat Yaylası’na da 22 mil uzaklıkta yer almaktadır.

Çakıroğlu Villa Kent: Trabzon ilinin Çaykara ilçesinde bulunan Çakıroğlu Villa Kent sultan Murat Yaylasına 11 km uzaklıkta yer almaktadır. Tesisin içi oldukça otantik döşenmiş ve odaları da son derece ferahtır. Çalışanlarından aldığınız hizmetten de memnun kalacağınızı düşündüğümüz tesis de rahatlıkla aileniz ya da arkadaş grubunuzla konaklayabileceğinizi düşünüyoruz.

Birlik Yaylakent: Trabzon Çaykara ilçesinde bulunan Birlik Yaylakent Sultan Murat Yaylası’na da sadece 500 m kadar uzaklıkta yer almaktadır. Oda fiyatına kahvaltı da dahil olan tesis de son derece zengin ve lezzetli kahvaltısından memnun kalacağınızı düşünüyoruz. Temizliğine ve çalışanlarının verdiği hizmete de 10 üzerinden 8 verdiğimiz tesis de ister ailenizle isterseniz de arkadaşlarınızla rahatlıkla konaklayabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Çorum Gezilecek Turistik Yerler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir