Eskişehir Gezilecek Yerler
 1. Anasayfa
 2. Eskişehir

Eskişehir Gezilecek Yerler

0

Konu Başlıkları

Türkiye’nin gözde şehirleri arasında yer alan Eskişehir için hazırladığımız, Eskişehir Gezilecek Yerler yazımıza başlamadan önce biraz Eskişehir’i tanıyalım. Eskişehir, denizi olmayan bir tatil cennetidir. İster kış aylarında, ister yaz aylarında, insan tatil yapmak ve kafa dağıtmak için Eskişehir’i ziyaret edebilir. Eskişehir’i baştan aşağı gezmek isteyen bir kişi, en az iki gününü bu şehre ayırmalıdır. Gidenleri büyülemesinin yanı sıra, şehir içerisinde yapılacak harcama çok azdır. Öğrenci şehri diye tabir edilen bu şehirde, her şey çok ucuzdur. Kalınacak otelden, yenilecek yemeğe kadar en uygun fiyatları bulmak ve sıkışık olduğunuz bir zamanda dahi bu şehirde tatil yapmak mümkündür.

Eskişehir’de Yaşam

Özellikle İç Anadolu bölgesinden ziyaretçi toplayan bu şehir, öğrenci şehri olarak anılmaktadır. Bölgede bulunan üniversitelerin kapasitesinin fazla olması buna etkendir. Hızlı tren gibi bir ulaşım seçeneğinin olması da çok kişinin şehri ziyaret etmesini sağlamıştır. Herhangi bir ücretli yola giriş olmadığından ulaşım seçenekleri de pek ucuzdur.

Genel anlamda küçük ama gelişmiş bir şehir olan şehir bu hali ile hem öğrenciler hem de tatilciler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Şehre gelen bir kişi gün içerisinde pek çok yeri ziyaret edebilir ancak ikinci güne de kalacak yerler bulunmaktadır. Bu nedenle şehre tatil amaçlı geliyor iseniz bir günden fazlasını ayırmalısınız. Merkezde bulunan otelleri dahi çok ucuz olan şehir de her bütçeye uygun konaklama imkanı vardır.

Eskişehir insanın hayatı boyunca en az bir kere gitmesi gereken bir yerdir. Özellikle çi böreği, pek çok insan için vazgeçilmez olacaktır. Çi böreği yiyebileceğiniz en güzel şehir Eskişehir’dir. İnsanı pek misafirperverdir, kaybolma gibi bir sorun kesinlikle olmayacaktır çünkü yerli halkı yol gösterici olacaktır. Pek çok otel, pansiyon, günlük daire gibi kalınabilecek yerler mevcuttur. Giden kişi daha önceden yer ayarlamamış olsa bile, yılın her günü kendine göre bir yer bulabilir. Yine de çok sıkıntı yaşamamak için bir yerler ayarlamakta fayda olacaktır.

Eskişehir en çok Ankara’ya yakınlığı sayesinde tercih edilmektedir. Ankara’ya gidecek olan ziyaretçiler, zamanları varsa genellikle Eskişehir’e de uğramaktadır. Ankara ve Eskişehir arası ulaşım çok rahat ve konforludur. Dolayısıyla Ankara öncesi inilecek bir durak olarak Eskişehir tercih edilebilir. Ankara’dan çok daha ucuzdur, dolayısıyla Ankara’da kısa bir işi olan kimseler Eskişehir’de konaklamayı tercih edebilir.

Eskişehir içerisinde çok fazla ulaşım seçeneği mevcuttur. Dolayısıyla insanlar uygun fiyata hızlı bir ulaşım sağlayabilir. Hızlı tren şehre yakın bir yerde indirmektedir. Otobüs ile gelenler ise, şehir içi otobüs seçeneklerinden ya da servis seçeneklerinden faydalanabilir.

Eskişehir gezilecek yerler çok fazladır, kişi sıkılmadan harika bir gezi yapma şansına sahip olabilir. Gezi boyunca Porsuk çayı gibi eğlence mekanları, masal şatosu gibi hem çocuklar hem de yetişkinler için muhteşem hale gelecek turistik yer, gerçek kumsalı aratmayacak şekilde dizayn edilmiş yapay kumsal ve birbirinden güzel şeyleri anımsatan müzeler mutlaka ziyaret edilmelidir. Yörenin muhteşem yemeklerinin tadına bakılmalı, hem doyurucu hem de eğlenceli bir tatil yapılmalıdır. Eskişehir tatili sonrası insanlar gerçekten mental olarak rahatlamış hissedeceklerdir.

Eskişehir her yaş grubuna hitap eden bir şehirdir. Giden herkes kendine uygun bir şeyler bulabilecektir. İsteyen kişiler nostaljik müzikler eşliğinde muhteşem bir tatil yaparlar, isteyen kişiler dans ederek tatilin keyfini çıkarırlar. Her mekan birbirinden farklı yaş gruplarına hitap edecek şekilde hazırlandığından herkes her yere gidebilir ve farklı şekilde eğlenerek kendine uygun bir tatil yapabilir.

İşte çok sık aranılan ve gelmeden önce listesi yapılan Eskişehir gezilecek yerler!

Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir Gezilecek Yerler listesi uzayıp gitmektedir. En azından birkaç günü olan ziyaretçiler zamanlarına verdiğimiz listede geçirebilir. Anadolu’nun en güzel kentleri arasında yer alan Eskişehir’de yapılacak olan gezi her anlamda keyif verecektir. Farklı yemekler ile tanışmak isteyen kişiler için de bu gezi son derece anlamlı olacaktır.

Eskişehir gezilecek yerler hakkında daha geniş bilgilere sahip olmak isteyen kişiler, yaptıkları geziyi bir rehber eşliğinde devam ettirebilir. Bu sayede pek çok yer hakkında daha başka detaylara sahip olunacaktır. Eskişehir’in gerçek güzellikleri daha iyi anlaşılacak, tarih ile şehir arasında gerçek bir bağ kurulacaktır. Rahatlatıcı ve keyifli bir tatilin detayları Eskişehir ile tamamlanarak, uygun fiyatlı muhteşem bir gezi yapılabilir.

Porsuk Çayı - Eskişehir
Eskişehir Gezilecek Yerler: Porsuk Çayı

Porsuk Çayı

Muhteşem bir manzara eşliğinde sıcak bir kahve içmek isteyen, tertemiz suya bakarak günün yorgunluğunu atmayı hedefleyen, çay karşısında keyifli ve ucuz bir yemek yemek isteyen, dahası küçük bir çay turu yapmak isteyen kişilerin gitmesi gereken muhteşem mekan, insanların boy boy tatil fotoğrafları çekilebilecekleri alanlardan bir tanesidir. Yemyeşil manzarası insanı dinlendirecek ve mutlu edecektir. Zamanı olanların hem gündüz, hem de gece tercih etmeleri gereken bir mekandır. Gündüz saatlerinde küçük bir tekne turu ile gündem değiştirebilir. Gece saatlerinde içilen kahve ve alkol insana çok güzel gelecektir. Özellikle yerli halkın sık sık ziyaret ettiği bir yer olan Porsuk Çayı, Eskişehir gezilecek yerler listesinde birinci sırada yer almaktadır.

Porsuk çayı uzun ve gösterişli bir çaydır. Eskişehir’i Eskişehir yapan şey bu çaydır demek mümkündür. Çay etrafında her şey bulunmaktadır, kişiler kendilerine göre her şeyi bulabilme lüksünü elde edeceklerdir. Birbirinden farklı yemek mekanları vardır. Kişiler isterlerse yöresel yemekler, isterlerse normal yemekler, isterlerse de fast food tercih edebilme lüksüne sahiplerdir. Ayrıca çay etrafında gece kulüpleri, kahve evleri ve alkol almaya uygun cafe barlar da bulunmaktadır. Kişi kendi isteği hangi doğrultuda ise, onu tercih edebilecektir. Yeni şeyler denemek için de harika bir seçenek olduğu unutulmamalıdır. Çay üzerindeki köprü fotoğraf çekilmek için ideal bir alandır. Çayın etrafında özellikle yaz aylarında çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

Çayda gezmek ve nostaljik müzikler ile eskileri yadetmek isteyen kişiler, tekne turuna çıkabilir. Oldukça uygun fiyatları bulunan tekne turu, gerçekten herkesin deneyimlemesi gereken bir aktivite olacaktır. Yaklaşık yarım saat süren tekne turu boyunca, dileyen kişiler çay ve kahve tüketebilir. Çayın tamamı dolaşılacak ve müzikler buna eşlik edecektir. Hem sabah saatlerinde, hem öğlen, hem de akşam saatlerinde çayın etrafı canlıdır. Kişi kendi için en uygun saati kendisi belirleyebilecektir.

Porsuk Çayı Nerede, Nasıl Gidilir?

Porsuk çayı çok ideal bir yerdedir. Ulaşımı çok kolaydır, istenirse otobüs, istenirse taksi, istenirse de yürüyerek Porsuk Çayı’na ulaşım sağlamak mümkündür. Bu tamamen kişinin kendi rahatına ve isteğine bağlıdır. Pek çok otobüs Porsuk Çayı’na uğramaktadır. Taksi tarifesi diğer şehirlere göre düşüktür, genel olarak öğrencilerin bu şehirde yaşaması bu durumda etkilidir. Otobüs seçenekleri aynı şekildedir, en uygun fiyatlar sunulmaktadır. Dolayısıyla kişi kendi için en uygun seçeneği rahat bir şekilde belirleyebilecektir.

Sazova Parkı - Eskişehir
Eskişehir Gezilecek Yerler: Sazova Parkı

Sazova Parkı

Sazova Parkı aslında Eskişehir Gezilecek Yerler listelerinin en başına alınmalıdır. Çünkü doğal güzelliği ile muhteşem bir parktır. Sazova ilçesinin 400 bin metrekarelik alanına 2008 yılında kurulmuş olan park, adeta saklı bir cennettir. Türkiye’nin en güzel parkları arasında yerini almıştır ve adından çok söz ettirmektedir. İçerisinde Nuh’un Gemisi bulunmaktadır, ayrıca 25 bin metrekarelik bir göl bulunur. Fotoğraf çekilmek için ideal bir yer olduğu kesindir. Parkın çok büyük olması, gidenlerin yorulmasını neden olabilir. Dolayısıyla park içerisinde gezen buharlı bir tren vardır.

İsteyen kişiler bu treni kullanarak pek çok yere ulaşım sağlayabilir. Girişte büyük bir akvaryum bulunur, bu akvaryumun içerisinde çeşitli balıklar yer almaktadır. Girişi pek çok akvaryuma göre çok uygundur, dolayısıyla çok ziyaretçi almaktadır.

Parkın içerisinde sayılabilecek daha pek çok şey vardır. Çocuklar için oyun alanları yapılmıştır, yani hem yetişkinlerin hem de çocukların ilgilenebilecekleri bir yerdir. Ayrıca konser alanları da vardır, park içerisinde bahar ve yaz aylarında pek çok konser yapılmaktadır. İsteyen kişiler bilim ve deney müzesini ziyaret edebilir, ilgilenen kişilerin gerçekten zevk alacakları bir yerdir. Amfi tiyatro da parkın içerisindedir. Kışın yapacak etkinlik bulamayanlar için idealdir. Parkın içerisinde küçük bir hayvanat bahçesi bulunmaktadır.

Pek çok hayvanın yer aldığı bu bahçede yapılacak mini bir gezi, insanı rahatlatacaktır. Parkın içerisinde yer alan Masal Şatosu, pek çok insanın fotoğraf çekilebileceği türdendir. İçerisinde çeşitli masal kahramanlarına yer verilmiştir, yine mini bir tur için uygundur. İsteyen kişiler bu şatodan hediyeler alabilir, ziyaretçiler için güzel hediyelik eşyalar bulunmaktadır. Fiyatları yine fahiş değildir, her bütçeye hitap etmektedir.

Sazova parkı özellikle yerli halkın ve öğrencilerin sık ziyaret ettikleri yerler arasındadır. Ziyaretçiler ne kadar isteseler de pek çok etkinlikten yararlanamayacaklardır. Fakat yine de mini bir hayvanat bahçesi ve akvaryum turu yapılabilir. Masal şatosu buharlı tren yolculuğu sonrası ziyaret edilebilir. Özellikle çocuklu aileler bu turdan çok etkilenecek ve memnun kalacaklardır. Eskişehir tatilinin bir günü bu alanda geçirilebilir, bu sayede geziler daha uzun tutulur ve keyifli olur. Gidenlerin çok yorulacağına hiç şüphe yoktur. Çünkü park çok büyüktür ve vakit geçirecek çok yeri bulunmaktadır. Dinlene dinlene gezmek isteyenler için harika bir fırsat olacaktır.

Sazova Parkı Nerede, Nasıl Gidilir?

Sazova parkına ulaşım sağlamak çok kolay olacaktır. Şehrin pek çok yerinden otobüs bulmak ve bu seçenek ile ulaşım sağlamak mümkündür. İsteyen kişiler taksi ile de gelebilir, ancak biraz masraflı olacağını söylemekte fayda vardır. Daha çok otobüs seçeneğinin kullanılması tavsiye edilmektedir.

Odunpazarı Evleri - Eskişehir
Eskişehir Gezilecek Yerler: Odunpazarı Evleri

Odunpazarı Evleri

Eskişehir gezilecek yerler listesinde ilk sıralara yerleşmeyi hak eden yerler arasında gelen Odunpazarı Evleri, Osmanlı döneminden kalma muhteşem evleri ile ziyaretçilerini beklemektedir. Tarihi altın gibi parlatacak bu evler, her gezime tarihi bir şey sığdırırım diyenler için idealdir. Muhteşem manzarası ve fotoğraf çekilmeye uygun yerleri ile kişilere akustik bir şov yaşatacaktır. Neredeyse üç dört kuşağı ağırlamış evler bulunan bu yerde, 300 yılı aşkın süredir orada bulunan evler vardır.

Osmanlı yaşam biçimini yansıtan bu evler, Unesco tarafından dünya mirası listesine alınmıştır. Evlerden bir tanesi, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi olarak değerlendirilmektedir. İlgisi olan kişiler bu müzeyi kesinlikle ziyaret etmelidir. Son derece keyifli bir gezi olacak ve farklı sanatlar ile tanışılma fırsatı yakalanacaktır.

Odunpazarı Evleri rengarenk dizayn edilmiştir. Sokaklarda dolaşan kişiler bu atmosferde kaybolacak ve son derece huzurlu hissedecektir. İsteyen kişiler yakınlarda konaklama imkanına sahiptir. Odunpazarı çok gelişmiş bir yerdir. Konaklama imkanları hem çok fazladır, hem de pek çok yere göre çok uygun kalmaktadır.

Tarihi Odunpazarı Evleri Nerede, Nasıl Gidilir?

Merkezi bir konumda olduğundan ulaşımı çok rahattır. Kişiler Odunpazarı Evleri’ne giden bir otobüs aracılığıyla rahat ve kısa bir yolculuk geçirebilirler. Daha konforlu bir seçenek arayanlar taksi kullanabilirler.

Balmumu Heykeller Müzesi - Eskişehir
Eskişehir Gezilecek Yerler: Balmumu Heykeller Müzesi

Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir gezilecek yerler arasında yer alan Balmumu Heykeller Müzesi çok büyük ve konforlu bir müzedir. Profesor Doktor Yılmaz Büyükerşen tarafından açılmış olan müze içerisinde adını tarihe yazdırmış büyük bilim insanları, Kurtuluş savaşının önemli insanları, Atatürk, oyuncular, futbolcular ve daha pek çok kişi yer almaktadır. Herkes mutlaka tanıdığı bir simaya denk gelecek, kendi için idol gördüğü kişiyi görebilecektir. Hem çocuklar hem de yetişkinler için son derece eğlenceli bir gezi olacaktır. Müzede gezmek çok keyiflidir ve kişi zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaktır.

Balmumu Heykeller Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Balmumu Heykeller müzesi konumu itibariyle Porsuk Çayı’na çok yakındır. Otobüs ve taksi gibi seçenekler de tercih edilebilir ancak yürümek de doğru bir seçenek olacaktır. Günü yorgun geçirmeyen kişiler, yürüyerek daha çok yer görebilme imkanına sahip olurlar. Dolayısıyla yürümek en iyi seçenek olarak değerlendirilebilir.

Balıkdamı Kuş Cenneti - Eskişehir
Eskişehir Gezilecek Yerler: Balıkdamı Kuş Cenneti

Balıkdamı Kuş Cenneti

Eskişehir’in en çok ilgi gören yerleri arasında bulunan Balıkdamı Kuş Cenneti, üç kıtanın en büyük kuş cenneti olarak değerlendirilmektedir. Binlerce kuş aynı anda uçarken görülebilir. Büyük bir sulak alan olarak değerlendirilen bu yer, 30 bin dönüm üzerine kurulmuştur. Alanın tamamını gezmek, neredeyse imkansız olacaktır. Ancak uzun bir zamanı olan ziyaretçiler, büyük bir alanı görebilme şansı elde edeceklerdir.

Balıkdamı Kuş Cenneti üzerinde yaşayan yüzlerce tür kuş bulunmaktadır. İnsanlar daha önce denk gelmedikleri pek çok kuş türüne denk gelme şansı elde edeceklerdir. Alanda çok fazla balık da yaşamaktadır. Bu nedenle yerli halk bu alana Balıkdamı adını vermişlerdir. Bahar ve yaz aylarında çeşitli etkinlikler ve festivaller düzenlenir. Keyifli bir tatil için mutlaka ziyaret edilmelidir.

Bu alan insanda meditasyon etkisi yaratacak ve insanı gerçek anlamda rahatlatacaktır. Yaşanılan stresten uzaklaşmak, şehrin gürültüsünün yanı sıra kuş seslerini duymak ve doğayla iç içe zaman geçirmek isteyen kişiler, Balıkdamı Kuş Cenneti’ni ziyaret edebilir.

Balıkdamı Kuş Cenneti Nerede, Nasıl Gidilir?

Balıkdamı Kuş Cenneti şehre biraz daha uzak bir alanda yer almaktadır. Yürümek doğru bir seçenek olmayabilir çünkü zaten bu alanda da çok fazla yürünecek ve yorulunacaktır. Dolayısıyla otobüs ya da taksi seçeneklerinden biri tercih edilmelidir. Kişi kendi konforu ve bütçesi için en uygun olan seçenekten faydalanabilir.

Sivrihisar - Eskişehir
Eskişehir Gezilecek Yerler: Sivrihisar

Sivrihisar

Sivrihisar Eskişehir Gezilecek Yerler listesinin başında yer alan alanlardan bir tanesidir. Sivrihisar’ı bilmeyen insan çok az bulunur. Pek çok Nasrettin Hoca fıkrasında yer alan bu alan, görülmeye değer yerler arasındadır. Muhteşem bir manzarası bulunur, insanlar son derece keyifli bir şekilde bu manzara karşısında oturup saatlerini geçirebilir. Bu tamamen zaman ile ilgilidir. Gelmek isteyen kişiler kolay kolay geriye dönmek istemeyeceklerdir.

Eskişehir’in en büyük ilçesi olarak değerlendirilen Sivrihisar, önceleri Ankara’ya bağlı bir ilçeydi. Bakanlar kurulunun toplandığı ilk yer olarak bilinen ilçe, daha sonra Eskişehir’e geçti. Farklı kültürü, yemekleri ve manzarası ile küçükten büyüğe herkesi etkileyecek olan bu ilçe, farklı konaklama imkanları ile sevenlerini beklemektedir. Kişiler sadece bu ilçeyi tamamen ziyaret edebilmek için tatillerini bir iki gün uzatabilir.

Eskişehir’e gelenlerin dönmeden mutlaka ziyaret etmeleri gereken bu yerde, farklı yöresel tatlara rastlamak mümkün olacaktır. Mutlaka denenmesi gereken yemekleri bulunduran Sivrihisar, tatilin keyfinin en güzel çıkarılacağı yerler arasındadır.

Eskişehir tatilinin gerçekten rahatlatıcı olmasını dileyen kişiler, Sivrihisar’ı ziyaret etmelidir. Balıkdamı ile başlayan meditasyon burada devam edecek ve kişi geri döndüğünde mental olarak rahatladığını ve verimliliğinin arttığını hissedecektir. Bir dahaki gelişini iple çekecektir.

Sivrihisar Nerede Nasıl Gidilir?

Sivrihisar konumu itibariyle çok iç açıcı bir yerde değildir. Kendi arabasıyla gelen kişiler için ulaşım daha rahat olacaktır. Otobüs seçeneği elbet vardır ancak tam merkeze girmemektedir. Ayrıca otobüs seçenekleri çok aralıklı olduğundan kişilerin erken çıkmayı tercih etmeleri gerekir. Bunun dışında taksi iyi bir seçenektir ancak biraz pahalıdır. Kişiler bütçeleri için uygun olacaksa taksi seçeneğinden faydalanmalıdır. Konaklama yine çok uygun fiyatlı olacaktır, gelen ziyaretçiler birkaç günü keyifle Sivrihisar’da geçirebilir.

[alert-note]Eskişehir Gezilecek Yerler başlıklı yazımız ilginizi çektiyse Ankara Gezilecek Yerler yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü Eskişehir’i keşfettikten sonra mutlaka Ankara’yı da keşfetmenizi öneririz. Aksi takdirde çok şey kaçırdığınızı bilmenizi isteriz. Ayrıca bizi İnstagram üzerinden @yaz_tatilii adresinden takip edebileceğinizi unutmayınız.[/alert-note]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir