Sultaniye Kaplıcaları
 1. Anasayfa
 2. Dalyan

Sultaniye Kaplıcaları

0

Köyceğiz gölünün güneyinde yer alan Ölemez dağı ve eteklerinde yer almaktadır. Sultan kaplılarını tarihi günümüzden yaklaşık 4000 bin yıl öncesine dayanmaktadır. M.Ö 100 yıllarında Kaunos medeniyeti için büyük önem taşıdığı düşünülmektedir. Bizans döneminde ise bölge çok daha etraflıca planlanmış ve genişletme çalışmaları ile bir sıhhat noktasına dönüştürülmüştür. İçinde bulunduğumuz dönemde ise söz konusu yapılarak su altıdadır. Roma döneminde ve Bizans döneminde bir hastane gibi kullanılan kaplıcalar, günümüzde de şifa dağıtmaya devam etmektedir. Antik dönemden kalan yazıtta ise; Tanrılar adına ölüm buraya giremez yazmaktadır. Ölemez dağının ismi de buradan gelmektedir. Başta romatizma, idrar yolları, böbrek hastalıkları ve olmak üzere pek çok cilt hastalığına deva olmaktadır.

Sultaniye Kaplıcaları 8

Suyunda kalsiyum sülfat ve kalsiyum klorür yanı sıra kalsiyum sülfür ve Bromür mineralleri bulunmaktadır. Su sıcaklığının 39 derece olduğu kaplıca da ise radyoaktivite 98,3 olarak ölçülmüştür. Bu değerler rehabilite edici sınırda yer almaktadır. Yatalak hastaların bölgede şifa bulduğu ve sonrasında yürüyerek bölgeden ayrıldıkları söylenmektedir.

Sultaniye Kaplıcaları Bölgesinde Gezilecek Yerler

Köyceğiz gölü ve kaplıcalar olmak üzere bölgeyi ele almanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü bölgenin gezilmeye uygun birçok önemli noktası bulunuyor. Bölgeye sadece şifa için gelmeyenlere geniş bir coğrafyada seyahat özgürlüğü sunan alanda kendi isteklerinize uygun bir aktivite bulmanız mümkün.

Osman Hamdi Konağı

Kısa süre önce restorasyon çalışmaları yapılarak yeniden turizme katılan önemli değerlerden biridir. Yatağan Turgut mahallesi bölgesinde yer almakta olup, aynı zamanda Sultaniye kaplıcalarını ziyaret ettikten sonra gezebileceğiniz müzelerden biridir. Daha önce büyükşehir belediyesi tarafından kapatılan konağın halk tepkisi üzerine yeniden açıldığını söylememiz doğru olacaktır. Etrafında bir de park bulunan bölge özellikle yerel halk tarafından çok sevilen mekanlar arasında yer alıyor.

Sultaniye Kaplıcaları 9

Volkan’s Adventures

Bölge de yapabileceğiniz sosyal aktivitelerden biri de Volkan’s Adventures nehir kano turlarıdır. Açık hava da bölgenin güzelliklerini görerek nehir boyu ilerlemek isteyenler ve eğlenceli anlarda tehlikesiz bir kano keyfi yaşamak isteyenler için oldukça önemli bir aktivite olacaktır. Daha çok giriş seviye sporcular için uygun olduğunu söylemek doğru olacaktır.

İletişim Adres; Gulpinar Caddesi, No:40A, Dalyan 48840, Türkiye

Sultaniye Kaplıcaları 10

Dalyan Likya Boat

Bölgede yaşayacağınız sosyal olanaklar arasında yer alan Dalyan Likya boat turu ile pek çok ayrıcalığa sahip olacaksınız. Öncelikle bölgenin en eşsiz koylarını size gezdirme olanağı sunan tur kapsamında pek çok koyda duraklayarak yüzmek için eşsiz olanaklara sahip olacaksınız. Ayrıca açıklarda da demirleyen tekne ile isteyenler dalış yaparken isteyenler de denize girmenin keyfini yaşayabilmektedir. Tur kapsamında teknede yiyeceğiniz eşsiz balık menüsü de size sunulan önemli ayrıcalıklardan biri olacak.

Sultaniye Kaplıcaları 11

Likya Kaya Mezarları

Tarihe tanıklık etmek isteyen pek çok insan için bölge büyük önem taşıyor. Hem tarihin en eski şifa merkezlerinden birinde konaklayıp hem de bölge de güzel bir aktiviteye katılmak isteyenler için Likya kaya mezarları turu oldukça önemli olacaktır. Bu nokta da geçmişi antik yunan dönemine dayanan lahitler, mezarlar ve mağara içi yollarda tarihin en özel anlarına tanıklık etme olanağına sahip olacaksınız. Sadece teknelerden geçerken görmek ile yetinmeyenler için harcadığı zamanı fazlası ile hak edecek bir yürüyüş olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır.

Sultaniye Kaplıcaları 12

Toparlar Şelalesi

Akarsular, göller nehirler ve çok daha fazlası ile Akdeniz ve Ege bölgesi Türkiye’nin en sulak alanlarından biridir. Antik dönemden bu yana her zaman medeniyetin bu bölgeye kurulması da şüphesiz bu bolluğun bir etkisi olarak değerlendirilebilir. Bu yönü ile bakıldığında şelale boyunca yapacağınız yolculukta pek çok özel noktaya tanıklık edeceksiniz. Öncelikli olarak yol boyunca ağaçların sizlere eşlik edeceği bir doğada yorulmadan ve terlemeden yürüyeceğinizi söyleyebiliriz. Ayrıca yer yer suyun doğal göller oluşturması yüzmek için kısa molalar vermenizi sağlayacak olağan üstü noktaları keşfetmenize olanak sağlayacaktır. Yol boyunca kayalar üzerine antik dönemden bu yana işlenmiş resimleri ve sembolleri görebileceğiniz önemli serüvenlerden biri olacaktır.

Sultaniye Kaplıcaları 13

Sultaniye Kaplıcaları Ulaşım

Kaunos medeniyetinin insanlığa önemli armağanlarından biri olan Sultaniye kaplıcalarına ulaşmak için öncelikli olarak Köyceğiz bölgesine ulaşmanız gerekmektedir. Bölgeye yakın olan havalimanları ya da kara yolu ile ulaşımı sağladıktan sonra asıl önemli olan konu şüphesiz tam adrese ulaşmanız olacaktır. Bunun için öncelikli olarak Hamitköy istikametine doğru ilerleyecek yolculuğunuzun pek çok bölümünde Sultaniye kaplıcalarına yönlendiren tabelalar ile karşılaşmanız mümkün olacaktır.

Bölgeye şehir dışından ulaşmak için Dalaman havalimanı kullanılması gereken doğru adres olacaktır. Türkiye’nin pek çok ilinden hava yolu ile ulaşımın mümkün olduğu Dalaman hava limanı Dalyan bölgesin 28 km uzaklıkta yer almaktadır. Hava yolundan sonra gideceğiniz mesafeyi ortalama 30 dakika olarak bitirmeniz mümkün olmaktadır. Otobüs yolculuğu ile bölgeye ulaşmak isteyenler için yine büyükşehirlerin otogarlarından düzenlenen otobüs seferlerinin iyi bir alternatif olduğunu söylememiz mümkün. Bunun için Dalyan ya da Dalaman bileti alarak bölgeye gelebilirsiniz.

Sultaniye Kaplıcaları Bölgesinde Yer Alan Oteller

Sultaniye kaplıcaları yakınlarında konaklamak isteyenler için akla ilk gelen konaklama adresi;

Grenadine Lodge Hotel olmalıdır. Çünkü işletme bölge de tam pansiyon olarak sunduğu hizmetlere ek olarak Sultaniye kaplıcalarına talep doğrultusunda servis ağı bulunan önemli konaklama adreslerinden biridir. Otelin özelliklerine göz atmadan önce doğa ile iç içe inşa edilmiş bu özel tesis için geleceğin en önemli tatil merkezi olacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Zira son derece pozitif hizmetler ile tamamen konuklarının tatilini kolaylaştırmak için özel önlemlerin alındığı bir işletme anlayışı hakimdir.

Sultaniye Kaplıcaları 14

İki katlı olarak inşa edilmiş otelin kendine ait iki olimpik havuzu gün boyu yüzmek isteyenler için kullanıma açıktır. Ayrıca otelde çocuklar içinde bir yüzme havuzu bulunmakta. Etrafında son derece güzel bir manzarayı barındıran ovaları ve dağları ile sadece fiziki değil mental açıdan da dinlenmenize olanak sağlayacak bir işletme olduğunu söyleyebiliriz. Otelde yer alan olanaklara baktığımızda ise;

 • Su sporları özellikle dalış sporuna merak saranlar için tesis dışında özel bir teknenin yer aldığını görüyoruz. Bu sayede misafirlerin otel dışında otel olanaklarını kullanarak dalış yapması mümkün olmakta.
 • Odalarda bulunan olanakları ve yüksek hızda interneti bir arada değerlendirmemiz doğru olacaktır. Çünkü işletme de yeni teknoloji elektrik ürünler yanı sıra oda servisi ve minibar hizmeti de bulunmakta.
 • Bisiklet kiralama olanağı sunan tesis, misafirlerinin otel dışında zaman geçirebilmesi için oldukça özel bir ayrıcalık sunmuş oluyor. Otelden kiraladığınız bisikletler ile Sultaniye kaplıcalarına gidip gelmeniz çok daha kolay olacaktır.
Sultaniye Bölge Özeti

Sultaniye Kaplıcaları insan eli değsin ya da değmesin onlarca yıldır şifa sunmaya devam ediyor. Toplum olarak bölgenin önemini kavramak ve bu öneme istinaden güzel bir tatil yapmak için bölgeyi tercih etmek doğru bir karar olacaktır. Özellikle cilt ve kemik rahatsızlıkları için tatilden çok daha öneme sahip olacak bu tur içinde oldukça özel anlara tanıklık etmeniz ve vaktinizi gerçekten kaliteli bir şekilde geçirmeniz mümkün. Yeni tatil döneminde mutlaka ziyaret etmeniz gereken alanlar arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
marmaris-baca-magarasi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir