Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri Müzesi
 1. Anasayfa
 2. Bursa

Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri Müzesi

0

Bursa’nın Muradiye semtinde bulunan ve 18 Eylül 2004’te açılan Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri Müzesi gezip görülesi şahane yerlerden birisidir. Geçmişten bugüne kadar bölgede yaşayan halkların yaşayış ve farklı kültürlerini bir arada görebileceğimiz sergidir. İnsanların yaşayış biçimlerini rahatlıkla ayırt edebileceğiniz bu müzede, özel takılarda sergilenmektedir.

Vaktinde egemenlik sürülen Kafkasya, Irak, Macaristan kısaca bütün Osmanlı Saltanatı altında herkesin yaşayış ve giyim tarzını araştıran Esat Uluumay ve ailesi tarafından bulgularda toplamda 4 ana koleksiyon kurulmuş ve isimlendirimiştir. Bunlar sırasıyla

1. Osmanlı Halk Kıyafetleri

2. Osmanlı Halk Gümüş Takıları

3. Ekonomisi zayıf kesimlerde kullanılan ”karakeçili” aksesuarlar.

4. Osmanlı El Sanatları Kolesiyonları olarak isimlendirilir.

En çok dikkat çekense aralarında Osmanlı El Sanatları Koleksiyonları serisidir. Çünkü içerisinde yazmalardan, ipek giysilere, hamam eşyaları, seccade dokuma örnekleri, bohça çeşitleri, banyo kesesi çeşitleri, deriden yapılan eşya çeşitleri, metalden yapılmış kapı ve kilit çeşitleri, topraktan yapılmış kap – kaçak çeşitleri, bakır güğüm, Osmanlı’ya özgün silah çeşitleri ve daha bi rçok eser yer almaktadır. 

Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri Binası Hakkında Bilgi

Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takılar Müzesi 2

Daha sonradan açılan bir bölümdeyse sadece ”Osmanlı döneminde yaşamış ve Osmanlı saltanatı altında yaşayan din adamlarına özgü kıyafler” sergilenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulundan çıkan onay ile Muradiye semtinde bulunan Ahmet Paşa Medresesi 1999 yılında restorasyon çalışmaları başlamış ve 2004 yılına kadar devam ederek 18 Eylül’de açılarak Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri Müzesi olarak adını almış ve bugünlere kadar gelmiştir. Müze içindeki hiç bir eser kesinlikle işlem görmemiş ve restore edilmemiştir. Günümüze kadar tamamıyla el emeği ile yapılan bu ürünler çok özel ve kaliteli bir kumaş yapısına sahiptir.

Takıları incelediğinizde hiç bir işçilikten kaçılmamış olup o zamanların kalitesi bu teknolojide bile bulunması zor olarak bakıyorsunuz. Tam da Osmanlı’nın kalbi olan Bursa’ya yakışır bir şekilde görücüye çıkan bu eski elbise ve takılar toplamda, 90′ a yakın kıyafet ve 500′ e yakın kıyafet olarak sergilenmektedir. Tabi müzeye ev sahipliği yapılan binanın darlığından ötürü bu sayı yıllardır değişmiyor. Ellerinde net olarak 250 ye yakın farklı kıyafet ve 1000 farklı çeşit takı çeşidi olduğu söylenmektedir. Bursa’da günü birlik gezmek için geliyorsanız eğer, kesinlikle gelip o dönemlere rahatlıkla dönebilir ve tarihi burnunuzun dibinde yaşayabilirsiniz. Padişah kıyafetleri fazla bulunmayan, Osmanlı’nın bir baştan bir başa kadar hükmünü sürdüğü yörelerin kıyafetlerinin sergilendiği bu bölümde zaman zaman etkinlikler oluşturularak bazen kıyafetlere dokunmak mümkün olabiliyor.

Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri Müzesi Ulaşım

Pazartesi günleri tatil ve haftanın diğer günleri

Sabahlar 08.00 – 18.00 saatleri arasında açıktır.

Ulaşım ise daha önceki yazımızda buraya tıklayarak aynı bölümde olduğunu hatırlatarak orayı da ziyaret etmeli ve gerekli ulaşım bilgilerini o yazımızdan alabilir ve rahatlıkla gidebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir