Aperlai Antik Kenti
 1. Anasayfa
 2. Kaş - Kalkan

Aperlai Antik Kenti

0

Elde edilen bulgulardan anlaşıldığı üzere ‘’Boğaz Geçidi’’ anlamına gelen Aperlai, Kaş ile Kekova arasında yer alan Sıçak yarımadasının başlangıcında yer alan uzun ve dar bir coğrafyada kurulmuştur. Kentin kuruluş tarihi tam olarak kesinlik kazanmamakla birlikte, kazılarda elde edilen sikkelerden ve bazı kalıntılardan, kentin M.Ö V- IV yıllarında var olduğu anlaşılmaktadır. Likya birliği adına basılan ilk metal paralarda ismi geçen Aperlai Antik kenti, günümüzde ilgiyle ziyaret edilen bölgeler arasında yer almaktadır. Deniz kenarından başlayan surlarla çevrilmiş olan kentin, Roma dönemine ait olan batı bölümü oldukça iyi durumdadır.

Aperlai Antik Kenti 12

Kentin batı taraflarında, üstlerine yuvarlak kapaklar bulunan çok sayıda lahit yer almaktadır. Henüz çok detaylı bir yüzey araştırması yapılmamış olan antik kentte, Bizans dönemine ait birkaç şapel ve şehrin batı ucunda yer alan kilise kalıntıları yer almaktadır. Günümüzde, rıhtıma yakın olarak inşa edilmiş bulunan tüm kalıntılar su içerisinde bulunmaktadır. Mükemmel bir doğa ve deniz manzarasına sahip olan Aperlai Antik kenti, mutlak surette gezilip görülmesi gereken bir yer olarak değerlendirilmelidir.

Aperlai Antik Kenti 13

Aperlai Antik Kentine Ulaşım

Antik kente ulaşım sağlamak için başka şehirlerden veya ülke dışından hava yolunu tercih ederek ulaşım sağlamak isteyen kişiler Antalya havalimanına, Antalya otogarından Kaç ilçesine, buradan da tekne seferleriyle Aperlai antik kentine ulaşım sağlayabilirler. Karadan ulaşım sağlamak için ise, Kılıçlı bölgesinde bulunan Apollonia antik kentinden bölgeye kadar uzanan 7 kilometre uzunluğunda antik bir yolu yürüyerek kat ederek ulaşım sağlayabilirler. Ayrıca Üçağız bölgesinden kayık gezintileri yaparak antik kente ulaşım imkânı da bulunmaktadır.

Aperlai Antik Kenti 14

Aperlai Antik Kenti Bölgesinde Yer Alan Oteller

Etrafında mükemmel doğa manzaraları barındıran antik kent, tarihi kalıntılarının yanında olağanüstü görsel güzellikleri sebebiyle de görülmeye değer yerler arasında yer almaktadır. Likya medeniyetine ait tarihi merak edenler için bölgede birçok konaklama imkânı bulunmaktadır. Yaz tatilini geçirmek için Kaş bölgesini tercih eden ziyaretçiler, Aperlai Antik kenti bölgesinde yer alan oteller veya pansiyonlarda en uygun şartlarla konaklama imkânı bulabilirler.

Otel Maki: Kaş merkezde Küçük Çakıl mahallesinde bulunan otelde iki kişilik bir gece konaklama bedeli, kahvaltı dahil olmak üzere 275 TL civarındadır. Kusursuz olarak donatılmış kahvaltı sofralarıyla oldukça beğenilen tesis, Aperlai antik kentine yaklaşık olarak 13 km uzaklıkta yer almaktadır. İnanılmaz güzellikte deniz ve doğa manzaralarında sahip bir konumda bulunan otel, kusursuz hizmet ve temizlik bakımından oldukça iyi bir düzeyde. Tüm odalar klimalı ve otel genelinde ücretsiz wi-fi uygulaması bulunuyor.

Aperlai Antik Kenti 15

Medusa Hotel: Kaş ilçesinde yer alan otelde 2 kişilik 1 gece konaklama bedeli kahvaltı dahil olmak üzere 250TL civarında. Mükemmel deniz manzaralarına sahip odaları oldukça modern döşenmiş. Kendine ait şirin bir plajı bulunan otelde temizliğe oldukça önem veriliyor. Bol çeşitten oluşan sabah kahvaltıları çok beğeniliyor. İşletme çalışanları son derece nazik ve müşteriye karşı çok özenli davranışlar sergiliyor. Otel odalarının tamamı klimalı ve otel genelinde ücretsiz internet bağlantısı olanakları sunuluyor.

Aperlai Antik Kenti 16

Aperlai Antik Kenti Bölgesinde yer Alan Eğlence Mekânları ve Restoranlar

Her yıl milyonlarca ziyaretçi ağırlayan Antalya bölgesi, dünyanın turizm cennetleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Mükemmel denizi ve sahilleri, olağanüstü doğa manzaraları ve tarihi geçmişiyle sürekli artan ziyaretçi potansiyeline sahiptir. Bölgeye gezi amaçlı gelen konukların eğlence ihtiyaçlarına yönelik olarak hizmet veren Aperlai antik kenti bölgesinde yer alan eğlence mekânları farklı kültürlere ait ziyaretçilerin sınırsızca eğlenmesine olanak sağlamaktadır.

Aperlai Antik Kenti 17

Old House Bar: Kaş ilçesinde Uzun Çarşı mevkiinde bulunan bar, sokak üzerinde bulunan masaları olan oldukça sevimli bir yer. Genellikle yabancı ziyaretçiler tarafından tercih edilmesi sebebiyle mekânda çalınan müzikler jazz, Blues tarzında. Sürekli kalabalık olan mekânda, fiyatlar yabancılar tarafından hiç yadırganmayacak şekilde oldukça uygun. Oldukça farklı bir ambiyansa sahip olan mekân, daha çok İngiliz tarzı pub görüntüsü veriyor. Hem içkinizi içip hem de sokakları görebileceğiniz ender mekânlar arasında yer alıyor. Özellikle akşamları oldukça sıkışık bir oturma düzeni görülüyor.

Aperlai Antik Kenti 18

HiJazz Bar: Kaş zümrüt sokakta bulunan bar, özellikle canlı müzik gruplarının sergilediği performanslarla beğeni topluyor. Oldukça samimi bir eğlence ortamında, farklı lezzetlerde içeceklerle geç saatlere kadar eğlenen kitlenin çoğunluğu gençlerden oluşuyor. Jazz ve Blues severlerin ilgi gösterdiği mekânda fiyatlarda oldukça uygun seviyelerde. Kaş bölgesinde en çok tercih edilen canlı müzik mekanları arasında yer alan barda, sabahın erken saatlerine kadar süren eğlencelerde sürekli bir coşku hakim.

Aperlai Antik Kenti 19

Restoranlar

Aperlai Antik kenti bölgesinde yer alan restoranlar özellikle deniz ürünleri sevenler için en ideal ortamları oluşturuyor. Genellikle Avrupa, Türk deniz ürünleri ve et ürünlerinden oluşan menülerle müşterilerini ağırlayan mekânlar, antik kenti ziyaret edenlerin yeme içme ihtiyaçlarına yönelik olarak eksiksiz hizmetler sunuyor.

SpaghettiCi: Kaş ilçesinde Andifli mahallesinde bulunan restoran, menü olarak İtalyan yemek çeşitleri ve pizza çeşitlerinden oluşuyor. Kuru et ve roka ile tatlandırılmış pizzası oldukça lezzetli ve denemeye değer. Makarna çeşitleri konusunda oldukça iddialı olan restoranda, Lazanya mutlaka denenmesi gereken yiyecekler arasında olmalı. Akdeniz mutfağının en önemli özelliği olan bol yeşillikli salatalar ve zeytinyağlı yemekler oldukça lezzetli. Servis oldukça hızlı ve kusursuz hizmet veriliyor. Ailece yemek buluşmaları için fiyatlar oldukça uygun düzeyde.

Aperlai Antik Kenti 20

Natur-El: Uzun çarşı sokakta bulunan restoran Akdeniz, Türk ve Avrupa mutfağından örneklerin sunulduğu bir menüye sahip. Kuzu şiş ve bademli tavuk mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında ilk sıralarda yer almalı. Mekân çalışanları müşteriye karşı oldukça ilgili ve hizmet neredeyse kusursuz işliyor. Farklı lezzetlerde mezelerle servis edilen ana yemekler çok uygun fiyatlarla servis ediliyor. Kalabalık gruplar ve aile yemekleri için mükemmel bir seçim olabilir.

Aperlai Antik Kenti 21

Aperlai Antik Kenti Bölgesinde Yer Alan Festival ve Sosyal Etkinlikler

Turizm konusunda ülkemizin yüz akı olan Antalya bölgesi, her yıl düzenli olarak yapılan festival etkinlikleriyle tüm dünyanın ilgisini üzerine çekmektedir. Bölgenin tarihi geçmişini sürekli gündemde tutan ve kültürler arası yakınlaşmaya vesile olan Aperlai antik kenti bölgesinde yer alan festival ve sosyal etkinlikler her yıl coşkuyla kutlanmaktadır.

Aperlai Antik Kenti 22

Uluslararası Likya-Kaş Kültür Festivali: 2017 yılında 20. Kez düzenlenen festivalde Türkiye’nin yakından tanıdığı sanatçıların konserleri ve müzik gruplarının dinletileri ile yapılmış ve büyük bir katılımla gerçekleşmiştir. Festivalin amacı bölgenin kültürel dokusunda yer alan antik kentlerin öneminin vurgulanması ve bölgeye olan ilginin sürekli canlı tutulmasına yöneliktir. İl ve ilçe protokolüyle birlikte, birçok yabancı konuk tarafından ilgiyle izlenen etkinlikler, geleneksel olarak her yıl 30 Haziran 3 Temmuz arasında yapılmaktadır.

Festivalde ayrıca, sokak etkinlikleri, film gösterimleri, yöresel ürünlerin sergilenmesi gibi birçok sosyal etkinlik yer almaktadır. Ayrıca akademik düzeyde yapılan konferans ve söyleşilerle antik kentlerin dünü ve bugünü hakkında bilgilendirmeler yapılmaktadır. Kapanış günü yapılan yüzme yarışlarının da büyük ilgi gördüğü festivale, Yunanistan Meis adasından gelen kadınların katılımıyla ‘’ortak tatlar farklı lezzetler’’ adı altında düzenlenen yemek yarışması büyük ilgi görmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Kınık Semt Pazarı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir