Myra Demre Antik Şehri
 1. Anasayfa
 2. Kaş - Kalkan

Myra Demre Antik Şehri

0

Myra Antik şehri, Antalya il sınırları içerisinde yer alan ve kazılarda elde edilen bulgulara göre M.Ö 5. Yüzyılda kurulan bir Likya şehridir. Likya dilinde Myrrh olarak adlandırılan kent, Antalya’nın batı kısmında yer alan Demre bölgesinde yer alıyor. Diğer tüm Likya şehirleri gibi yüksekte kurulmuş olan Myra Demre antik şehri kalıntıları arasında 35 basamaklı bir tiyatro binası bulunmaktadır. Bunun dışında yamaçlarda yer alan kaya mezarları, günümüzde ziyaretçilerin ilgiyle inceledikleri eserler arasında bulunuyor.

Likya kentleri arasında önemli bir konumda olma sebeplerinden birisi de, St. Nicholaus’un ( Noel Baba) bu şehirde yaşamış ve piskoposluk yapmış olmasıdır. Burada bulunan Noel Baba kilisesi, bölgeyi oldukça popüler hale getiren kalıntılar arasındadır. Noel Babanın dışında Hristiyan tarihi açısından önemli görülen St. Paul, Aristharcos, Luke gibi önemli şahsiyetlerde Myra Antik şehrinde bulunmuşlardır.

Myra Demre Antik Şehri’ne Ulaşım

Demre pırıl pırıl deniziyle, tarihin derinliklerine açılan kapılarıyla mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır. Bölge Finike ve Kaş arasında yer alan bir konumda olup, ulaşım seçenekleri oldukça fazladır. Antalya havaalanına iniş yaptıktan sonra şehir merkezine, oradan da sürekli sefer yapan otobüslerle Demre’ye ulaşım sağlanabilmektedir. Yakın ilçelerden de günlük olarak Demre minibüs seferleri yapılarak yolcu taşımacılığı sağlanmaktadır.

Myra Demre Antik Şehri Bölgesinde Yer Alan Oteller

Demre Hristiyan inancına göre kutsal kabul edilen Noel Baba kilisesi ve hac yolu güzergâhını içine alan konumu sebebiyle, oldukça önemli sayıda turist ağırlamaktadır. Myra Demre antik şehri bölgesinde yer alan oteller farklı fiyat ve konfor özellikleriyle hizmet vermektedir.

Grand Hotel Kekova: Myra antik kentine oldukça yakın konumu sebebiyle sürekli bir yoğunluk görülen otelde, 2 kişilik kahvaltı dahil 1 gece konaklama bedeli 125 TL civarındadır. Otelde tüm odalar klimalı ve yüksek hızda ücretsiz internet erişimi sunuluyor. Otelin içerisinde yer alan bar ve restoran düzenli olarak ziyaretçilerin hizmetlerine açık tutuluyor.

Beymelek Taş Evler: Hem mimari tarzı, hem de oldukça huzurlu bir ortamda konaklama sağlaması sebebiyle, en favori konaklama mekânları arasında görülen bir tesis. İki kişilik 1 gece konaklama bedeli kahvaltı dahil 250 TL civarında. Portakal bahçelerinin kokusu eşliğinde ve mükemmel doğa manzaraları arasında keyifli bir tatil için her şey mevcut. Özellikle kahvaltı sofralarında yer alan organik ürünler ve lezzetli yemeklerin tadı unutulmaz güzellikte. Konaklama tercihlerinde ilk sıralarda düşünülmesi gereken yerler arasında yer almalı.

Myra Demre Antik Şehri 4

Myra Demre Antik Şehri Bölgesinde Yer Alan Eğlence Mekânları

Akdeniz bölgesinde tatil denince ilk akla gelen yerler arasında Antalya yer almaktadır. Bulunduğu coğrafik konum gereği mükemmel denizi, plajları ve bozulmamış doğası ile dünyanın ilgi odağı olan bölge, eğlence imkânları konusunda da oldukça zengindir. Myra Demre antik şehri bölgesinde yer alan eğlence mekânları bu konuda aranan tüm özelliklere sahip tesislere ev sahipliği yapmaktadır.

Queen Bar: Kaş ilçesinde bulunan mekân, yaz gecelerinde oldukça popüler yerler arasında. Muhteşem teras manzarasına sahip bulunan barda fiyatlar bu tür yerlere oranla oldukça iyi düzeyde. Sürekli kalabalık olduğu için eğlence dozu hep tavan yapıyor. Lezzetli kokteylleri arasında mojito çok revaçta bir içecek. Terasta koyu sohbetler yapılırken orta katta çılgınca dans edilebiliyor. Adeta her katında ayrı bir etkinlik yapılan bir mekân olarak, mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Myra Demre Antik Şehri 5

Rhythm & Beer: Kaş ilçesi İbrahim serin caddesinde bulunan bar, canlı müzik gruplarının performans sergiledikleri bir mekân. Bilinen klasik bar konseptinden farklı olarak, bar sohbeti ve müziğin aynı anda yapılabildiği Amerikan stili bir özelliğe sahip. Alkollü içkiler konusunda bol çeşit ve uygun fiyat hemen göze çarpıyor. Özellikle barmen müşteri sohbetleri oldukça fazla yaşanıyor. Abartısız bir şekilde dekore edilmiş olan mekânın iç ışıklandırmaları görsel olarak oldukça iyi.

Restoranlar

Myra Demre antik şehri bölgesinde yer alan restoranlar birçok farklı damak tadına hitap edebilen zengin menülerden oluşuyor. Tüm tatil yörelerinde olduğu gibi deniz ürünleri ve balık çeşitleri diğer yiyeceklere oranla daha fazla ilgi görüyor.

Likya Cafe& Restorant: Demre kale mevkiinde yer alan restoran, öncelikle manzarası ile görenleri büyüleyen bir konumda yer alıyor. Menüsünde Deniz mahsulleri ve Akdeniz mutfağı ağırlıklı yiyecekler bulunan mekân, balık çeşitleri konusunda oldukça iddialı. Bol çeşit mezeleri eşliğinde mükemmel deniz manzarasına karşı yenilen yemekler, hafızada oldukça güzel anılar bırakıyor. Fiyatlar oldukça uygun seviyede ve personel oldukça ilgili. Deniz kenarında ailece yemek yenebilecek ender mekânlar arasında sayılabilir.

Büyük Gökyazı Restoran: Demre kale mevkiinde bulunan restoran, hayalinizdeki bir sahneyi yaşayabileceğiniz en iddialı mekânlardan biri olarak görülebilir. Tam deniz kıyısında, size ait bir çardak altında, sohbetlere dalga seslerinin karıştığı bir ortamda rakı- balık sofrası yapabilirsiniz. Çarşaf gibi bir denize karşı yenilen lezzetli mezeler ve balık çeşitleri, başka hiçbir söze mahal bırakmayacak derecede özel. Fiyatlar oldukça makul ve manzara nefes kesici.

Yüzer Köşk Mavi Yengeç Restoran: Beymelek dalyan gölü kıyısına yer alan mekân, maviyle yeşilin kucaklaştığı bir ortama sahip. Tam bir aile restoranı olarak oldukça revaçta görülen yerler arasında. Menüsünde deniz ürünlerine yer vermiş olan mekânda, ızgarada mavi yengeç efsane olmuş bir lezzet olarak mutlaka denenmeli. Satırla ince kıyım yapılan salataları damak çatlatan lezzetler içeriyor. Restoranda ailenizle yemek yerken, çocuklar özel oyun alanlarında eğlenebiliyor. Servisi oldukça hızlı ve fiyatlar oldukça makul seviyede.

Myra Demre Antik Şehri Bölgesinde Yer Alan Festival ve Sosyal Etkinlikler

Antalya eşsiz doğa manzaraları, masmavi denizi ve olağanüstü kumsallarının yanında, uluslararası bilinirliğe sahip festivalleriyle de tüm dünyada tanınan bir şehir olma özelliği taşımaktadır. Antalya merkezde olduğu gibi Myra Demre antik şehri bölgesinde yer alan festival ve sosyal etkinlikler önemli sayıda ziyaretçinin katılımıyla geleneksel olarak kutlanmaktadır.

Noel Baba Festivali: Tüm dünyaca tanınan ve Hristiyan inancına göre aziz mertebesinde yer alan St. Nicholas şenlikleri 2014 yılında başlatılmıştır. Etkinlik kapsamında sokak eğlenceleri ve Türkiye’nin tanınmış sanatçılarının katılımıyla gerçekleştirilen konserlere oldukça büyük ilgi gösterilmektedir. Kültürler arası yakınlaşmayı sağlamak ve Antalya’nın dünya turizmindeki önemini göstermek amacını taşıyan festival, her geçen yıl çok daha büyük oranda katılımlara sahne olmaktadır.

Myra Demre Antik Şehri 6

Demre Deve Güreşleri Festivali: Geleneksel hale gelen festival, Türkiye’nin birçok yöresinden yapılan katılımlarla her yıl daha eğlenceli bir etkinliğe dönüşmektedir. İl protokolü ve ilçe protokolünün katılımıyla gerçekleştirilen deve güreşlerinde kazanan develer ödüllendiriliyor. 200 yıllık Yörük kültürünü yaşatmaya yönelik olarak yapılan güreşlere binlerce kişi seyirci olarak katılım sağlarken, Antalya, Muğla, Denizli, Aydın ve İzmir’den yaklaşık 100 deve katılıyor.

Antalya ve ilçeleri, her yaz sezonunun başlamasından bitişine kadar geçen sürede birçok festival ve etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Asıl amaç, bölgeye olan ilgiyi sürekli canlı tutabilmek ve farklı kültürden insanlara kendi öz kültürümüzü gösterebilmektir. Her yıl 10 milyondan fazla turist ağırlayan bir turizm cenneti olan Antalya, kültürel faaliyetlere verdiği önemle de tüm dünyanın saygın beldeleri arasında yer almaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir