Çeşme Arkeoloji Müzesi
 1. Anasayfa
 2. Çeşme

Çeşme Arkeoloji Müzesi

0

Çeşme olağanüstü doğal güzellikleri, masmavi denizleri ve kumsallarıyla olduğu kadar, barındırdığı tarihi kalıntılar yönünden de oldukça önemli bir bölgedir. Tarihi kalıntılar günümüzde Çeşme kalesi içerisinde bulunan Çeşme arkeoloji müzesi salonlarında sergilenmektedir. Çeşme kalesi, 1508 yılında yapılmıştır ve Sultan II. Beyazıt dönemi eserleri arasında yer almaktadır. Çeşme müzesi ilk olarak İstanbul Topkapı Müzesinden yollanan silahların sergilendiği bir silaj müzesi iken, sergilenen silahların aşırı nem sebebiyle bozulması üzerine, silahlar İzmir Arkeoloji müzesine devredilmiştir. Sonrasında Çeşme arkeoloji müzesinde Ildırı (Erythrai) antik kentine ait eserler sergilenmeye başlanmıştır.

Çeşme Arkeoloji Müzesi 5

Sergilenen eserler arasında pişmiş topraktan imal edildiği anlaşılan tanrı ve tanrıça heykelleri, mermer heykel ve büstler, gümüş ve bronz sikkeler, amphora ve altın varaklar yer almaktadır. Ildırı antik kentinde yapılan kazılarda, döneme ait birçok askeri ve sivil kalıntıya rastlanmıştır. Ele geçen tarihi kalıntıların tamamı çeşme arkeoloji müzesinde halka açık olarak sergilenmektedir. Oldukça düşük bir bedelle girilen müzede gezinti yapanlar, tarihe tanıklık etmekle kalmayıp adeta içinde yaşıyor hissine kapılmaktadır. Ildırı ( Erythrai) antik kentinde yapılan kazılarda ayrıca, Helenistik döneme ait birçok Roma ve Bizans dönemi yapılar ortaya çıkarılmıştır. Tapınaklar, villa kalıntıları, kiliseler, hamamlar bu yapılar arasında öne çıkan eserler olarak dikkat çekmektedir.

Çeşme Arkeoloji müzesi bölgesinde yer alan oteller

Tarihe ilgi duyan ziyaretçilerin konaklaması için her türlü konfora sahip olan Çeşme arkeoloji müzesi bölgesinde yer alan oteller farklı bütçelere sahip ziyaretçilerin imkânlarına uygun olarak, farklı seçeneklerle konaklama imkânı sağlamaktadır.

Marissa Boutique Otel: Çeşme İsmet İnönü Mahallesinde bulunan otel Çeşme Arkeoloji müzesine en yakın konumda bulunan oteller arasında yer almaktadır. İki kişi için kahvaltı dahi fiyatı 220 TL civarındadır. Toplam 5 odası bulunan butik otelin odalarında Çay-kahve makinası Klima, uydu yayını ve wi-fi ücretsiz olarak yer almaktadır. Denize 600 metre yakın olması sebebiyle sürekli dolu olan otelde 24 saat resepsiyon hizmeti sunuluyor. Otel bahçesinde yapılan kahvaltılar oldukça bol çeşitten oluşuyor.

Çeşme Arkeoloji Müzesi 6

Yalçın Otel: Çeşme musalla mahallesi sınırları içerisinde bulunan otel,  çeşme kalesi ve çeşme arkeoloji müzesine 50 metre mesafede yer almaktadır. İki kişilik tek gece konaklama fiyatı kahvaltı dahil 145 TL olan otelde deniz ve marina manzaralı odalar yer mevcut. 2 adet deniz manzaralı teras bulunan otelin tüm odalarında klima bulunuyor. İşletmeci ve personelin sıcak ilgisi sebebiyle, önemli bir müdavim sayısına sahip olan otel, canlı müzikle sonlanan geceleri ile gerçekten doyumsuz bir ayrıcalık olarak müşterilerin tercih sebebi oluyor.

Çeşme Arkeoloji Müzesi Civarında Yer alan Eğlence Mekânları ve Restoranlar

Adeta bir Kültür mozaiği olan Çeşme gezilerinin ardından, keyifli bir gece eğlencesi ihtiyacı duyanların gidebilecekleri birçok mekâna sahip olan bölgede Çeşme arkeoloji müzesi civarında yer alan eğlence mekânları oldukça ilgi görmektedir.

Barcode Bar: Çeşmeye sürekli gelen ziyaretçilerin oldukça aşina olduğu bir mekân olan barcode bar, özelikle kaliteli müzik guruplarının sahne aldığı günlerde oldukça kalabalık ve coşkulu.  Avrupai tarz bir ambiyansa sahip olan barda içecek fiyatları bu tarz eğlence yerleri seviyesinde. Farklı lezzetlerde sunulan kokteyller oldukça ilgi görüyor. Sabahın erken saatlerine kadar hizmet verilen mekânda özellikle bar sohbetleri oldukça eğlenceli oluyor.

Çeşme Arkeoloji Müzesi 7

Çeşme Marina: Çeşme marinası, Akdeniz’in en hareketli ve eğlenceli yerleri arasında, belki de ilk sırada yer alan eşsiz güzelliklerle dolu bir bölge. Muhteşem deniz manzarasına sahip marina bölgesi, hem Çeşme kalesine nazır hem de, bölgenin dinlenme ve eğlenme mekânlarının birçoğuna hitap eden bir konumda yer alıyor. Dar kalabalık sokaklarda yüzlerce farklı renk ve müzik cümbüşünün içerisinde yapılan yürüyüşler, ziyaretçilere ayrı bir dünyanın kapısını aralıyor. Birbirinden farklı mağazalar, yeme içme mekânları ve eğlence yerleriyle dolu olan bölge, sürekli kalabalık ve eğlenceli.

Restoranlar

Çeşme barındırdığı tarihi ve kültürel varlıkları, doyumsuz doğal manzaraları ve mükemmel deniziyle dünyanın dört bir yanından ziyaretçi ağırlayan bir bölgemizdir. Bu sebeple farklı lezzetlere sahip yeme içme mekânlarına sahiptir. Çeşme arkeoloji müzesi bölgesinde yer alan restoranlar her ziyaretçinin damak tadına uygun yemek bulabileceği mekânlardır.

İris&Art Steakhouse: Barbekü ve Türk mutfağına ait lezzetlerin ağırlıklı olarak sunulduğu bir menüye sahip olan mekân, biftek pişirme usulleri ile oldukça iddialı bir konumda. Çeşme Alaçatı mevkiinde yer alan mekân, lezzetli Akdeniz yeşillikleriyle dolu salataların yanında, mükemmel kıvamda pişirilmiş et ve köy ekmeği doyumsuz bir yemek keyfi yaşatıyor. Servis oldukça hızlı ve çalışanlar müşteriye karşı oldukça ilgili ve sıcak davranışlar sergiliyor. Fiyatlar şölen tadındaki yemeklerden sonra çok fazla akılda kalmıyor.

Balıkçı Niyazi: Çeşme Alaçatı mevkiinde yer alan restoran, deniz ürünleri ve balık çeşitlerinde mükemmel lezzetlere ev sahipliği yapıyor. Dalga seslerinin eşliğinde yenilen yemekler, emsal restoranlara oranla biraz pahalı olsa da, sürekli rezervasyon ile çalışacak derecede yoğun bir mekân. Ahtapot, karides kalamar gibi ürünlerin yanında bakıl çeşitleri ve lezzetli mezeleri ile oldukça iddialı bir restoran.

Fava: Alaçatı mevkiinde bulunan restoranda deniz mahsulleri, Akdeniz mutfağının yanı sıra vejetaryen yemeklerden oluşan bir menü hakim. Özellikle Akdeniz mutfağına özgü zeytinyağlılar ve kabak çiçeği dolması mükemmel. Oldukça huzurlu ve sakin bir ortama sahip olan restoranda, fiyatlarda oldukça makul ve porsiyonlar doyurucu.  Yemek servisi olabildiğince hızlı ve personel müşteriye karşı oldukça ilgili davranıyor.

Çeşme Arkeoloji Müzesi Bölgesindeki Festivaller ve Sosyal Etkinlikler

Türkiye’nin mükemmel doğa manzaraları ve tarihi eserleriyle öne çıkan tüm turistik bölgelerinde olduğu gibi, Çeşme Arkeoloji müzesi bölgesinde yer alan festivaller ziyaretçiler tarafından oldukça yoğun katılımlara sahne oluyor. Birçoğu uluslararası festivaller listelerinde yer alan etkinlikler, bölgeye gelen ziyaretçilere Türk kültürünü tanıtma konusunda oldukça önemli destek sağlıyor. Çeşmede 2018 yılı festival programı 5-8 Nisan tarihlerinde başlayan Alaçatı ot festivaliyle start alarak Ekim ayında yapılacak Aşk festivaliyle sona eriyor.

Çeşme Arkeoloji Müzesi 8

Birçok farklı amaca yönelik olarak düzenlenen festivaller arasında en çok ilgi gören etkinlikler ise, 5 Mayıs tarihindeki Hıdırellez şenlikleri,  12-13 Mayıs Reis Dere Uluslararası Uçurtma Festivali, 25-26 Ağustos tarihindeki Ildırı Kültür sanat festivali, 6-7 Ekim Germiyan festivali gibi etkinler olarak öne çıkıyor. Aynı zamanda Çeşme Arkeoloji müzesi bölgesinde yer alan sosyal etkinlikler oldukça yoğun katılımlarla gerçekleştiriliyor. Bu etkinlikler arasında öne çıkanlar ise, Nisan ayında yapılan Turizm haftası kutlamaları, Alaçatı uluslararası Çocuk ve gençlik tiyatro şenliği, Yarımada spor etkinlikleri, Çeşme şarkı yarışması, Çeşme resim sergileri, Alaçatı uluslararası sörf şampiyonası, Çeşme Uluslararası filem günleri, Çeşme Triatlon yarışması, Kitap fuarı ve Çeşme Boat Show olarak sayılabilir.

Ülkemizin hemen her turistik yöresinde, kültürümüzden kaynaklanan misafirperverlik duygularının yansıtıldığı birçok başarılı organizasyon yapılmaktadır. Birçok uluslararası festival Kültür ve Turizm Bakanlığının himayesi ve sponsorluğunda gerçekleştirilerek Türkiye’nin tanıtımına büyük katkılar sağlanmaktadır. Her yıl turist sayısında büyük artış gözlenen Çeşme ve civarında yer alan bölgeler, tarihi eserler, mükemmel doğa ve deniz manzaraları ile mutlaka görülüp yaşanması gereken yöreler olarak tatil seçenekleri arasında ilk sıralarda yer almalıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
thumbnail

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir