Marmaris Selimiye

Marmaris Selimiye
PAYLAŞ

Marmaris Selimiye Köyü, nostaljik bir balıkçı köyüdür. Henüz imar izni çıkmamış olan bir sit alanıdır. Marmaris Selimiye arası 40 kilometredir ve yaklaşık 40 dakikada ulaşabileceğiniz Selimiye Köyü sessiz bir hizmet veren doğal limanlardan bir tanesidir. Geniş kapalı bir koy olan bu köy bir gölü andırıyor.

Marmaris Selimiye

Bölgedeki bu doğal limanlar balıkların yumurtlama alanı olup burada; arıcılık, zeytincilik, bademcilik, hayvancılık, balıkçılık ve ahşap tekne yapılıyor. Kaynak suyu açısından çok zengin ve bölgede oldukça yaygın.

Antik Çağ’da adı Hydas olarak biliniyor ve sonra Losta adını alıyor. Günbatımında gökyüzünün kırmızı renge bürünmesinden dolayı bir dönem “Kızılköy” olarak anılmıştır. Bozburun Yarımadası’nda Loryma Kaisareia, Kastabos, Erine, Bybossos gibi antik yerleşimlerden biri olan Marmaris Selimiye, Arkaik dönemden kalma kalıntılara sahip. Üç tane kalesi bulunan bu köy; kalelerinin birini en yüksek tepesinde, diğerini Sarıkaya Tepesi’inde ve sonuncuyu da Kızılköy mahallesinde barındırıyor.

Koyun güneydoğu tepelerinde Hellenistik çağdan kalma sur kalıntıları turistlerin ziyaret yerleri arasında bulunuyor. Üç yıldır bölgedeki batıklarda araştırma yapan Amerikalı sualtı arkeolog bilim adamları batıktan çıkardıkları malzemeleri, Bodrum sualtı müzesinde sergiliyorlar.

Havanın fırtınalı olduğu günlerde doğal liman olan koy , doğal havuz biçminde volkanik yapıya sahip bölgede deniz derinliği sahilde 15 mdir. Açıldığınızda ise 30-40km’yi buluyor. Selimiye’nin muhteşem denizinde tekne gezilerine katılmak mümkün, bu sayede pek çok güzel manzaraya şahit olabilirsiniz.

Özellikle Buruncuk mevkiinde denizin rengi fosforlu bir renk oluyor ve burada yaptığınız tekne gezileri sizleri; Aşk Adası, Manastırlı Ada, Arap Koyu, Emel Sayın Koyu, Korsan Kayalıkları duraklarına götürüyor.

Marmaris Selimiye Otelleri yapılırken doğal çevreye zarar vermemeye özen gösterilmiştir.Genelde hepsi denize çok yakın mesafededir. Bahar aylarında tatil sezonun başlamasıyla açılıp ekim sonlarına kadar kapanmıyor, gelip bir haftanızı bu aralıkta burada geçirmeniz mümkün. Bu otellerde aradığınız her şeyi bulabileceğiniz gibi aynı zamanda enerjinizi harika manzaralarında ve lezzetli yemeklerinde toplayabilirsiniz.

Marmaris Selimiye

Bunlara ek olarak, Orhaniye Köyü’ndeki Kız Kumu ve Turgut Şelalesini mutlaka görmelisiniz. Şelalenin göletinde serinleme fırsatı bulup sonrasında etrafta bulunan gözlemeciler ya da alabalık restoranlarında lezzetli tatları deneyebilirsiniz. Bu çevrede Trekking ve Jeep Safari etkinlikleri de düzenleniyor, maceraperestlere duyrulur.

Marmaris Selimiye de satılık müstakil ev bulmak isteyebilirsiniz, buraya doymak pek mümkün değil. Kendinize iyi gelecek huzurlu bir yaşama sahip olmanız mümkün. Yerli halkı çok güleryüzlü ve yardımsever. Düşünmeye değer bir fikir. Selimiye’de doğanın sesini dinleyebildiğiniz gibi bir sürü maceraya atılabilirsiniz. Özetle Selimiye, keşfedilmeyi bekliyor.


PAYLAŞ


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR