Didimde Gezilecek Yerler
 1. Anasayfa
 2. Didim

Didimde Gezilecek Yerler

0

Ege bölgesinin en şirin beldelerinden olan Didim, tarihi dokusu ve ödüllü plajları ile yaz tatillerinin vazgeçilmez beldeleri arasında yer alır. Her kesimden ve bütçeden insanın tatil yapabileceği Didimde gezilecek yerler hakkında, merak edilen detayları sizler için yazımızda paylaşmak istedik.

Yaz tatilinizi Didim’de geçirmeye karar verdiyseniz, Çeşme ve Bodrum’un arasında kalan bu harika tatil cenneti hakkında bilgi edinmenizde fayda var.

Didimde Gezilecek Yerler

Ege’nin gözde tatil yörelerinden Aydın’ın ilçesi olan Didim, tertemiz altın kumlu plajı, ılık ve sığ denizi ile sizleri bekliyor. Diğer yandan tarihi zenginlikleri ve antik yapıtları ile dikkatleri üzerine çeken Didim’de gezilecek yerler saymakla bitmiyor.

Gece hayatından tutun, plajlarına, koylarına, eğlence mekânlarından çarşılarına kadar gezmekle bitiremeyeceğiniz, Didim ve Didim’e yakın gezilecek yerler hakkında detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Didimde Gezilecek Yerler

Akbük

Akbük Didim merkezine 23 km mesafede yer alan, masmavi denizi, yemyeşil doğası ve tarihi zenginlikleri ile Ege’nin en gözde tatil semtleri arasında yer almaktadır. Doğal güzelliklerine şöyle bir baktığımızda; Çukur, Yavan, Yarık isimli 3 adet koyu bulunmaktadır.

Plajı ve altın kumu ile Didim’in en popüler bölgeleri arasında yer alır. Denizden gelen iyotlu havası ile astım hastalarına şifa kaynağı olup, sağlık turizminde önde gelen merkezler arasında yer alır. Akbük’te gezilecek yerler arasında Akbük Kazıklı Koyu, Saplı Ada, Kömür Adası, Akbük Plajı, Tarihi Rum Kilisesi ilk sıralarda yer alır.

Akbük’te görülmesi gereken yerler elbette bunlarla sınırlı değil. Eğer kampçı bir ruh haline sahipseniz, mutlaka Akbük Koyu ilk adresiniz olmalıdır. Özellikle yatçıların ve kampçıların buluştuğu nokta olarak karşımıza çıkan bu koyu muhakkak ziyaret etmelisiniz.

Didimde Gezilecek Yerler 4

Antik Kentler

Ege bölgesinde antik kentlerin en yoğun olduğu Didim, tarih sevenlere mazide seyahat etme imkanı veren bir çok yapıtı içerisinde bulunuyor. Priene Antik Kenti Samson Dağı eteklerinde yörenin en önemlileri arasındadır.

Herakleia Antik Kenti (Latmos Antik Kenti) Milas Söke karayolu üzerinde olup Ortaçağ’da manastır yaşamının merkezi olduğunu, halen devam eden manastır kalıntıları ile ispatlıyor.

Miletos Antik Kenti tiyatrosu, hipodromu ve sular altında kalan hamamları ile Egenin görülmeye değer antik yerleri arasındadır.

Myus Antik Kenti Bizans döneminden kalma olup Avşar Köyü yakınlarındadır. Yine Apollon Tapınağı da Didim bölgesinde bulunmaktadır.

Didimde Gezilecek Yerler 5

Altınkum

Sanırım Didim’in en çok turist çeken noktası desek abartmış olmayız. Didim’in en güzel semti neresi sorusunun yanıtı da yine Altınkum yanıtı ile karşımıza çıkmaktadır. Mavi bayrak ödüllü 2 km ‘lik plajı Türkiye’nin en güzel plajları arasında yer almaktadır.

Altınkum plajı her yıl binlerce yerli yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Çevresinde bol miktarda gece kulubü, bar, restoran ve kafe seçenekleri ile Didim’de gece hayatı için eğlenceli tatil seçenekleri sunmaktadır.

Yaz aylarında hareketli akşamların merkezi olan Altınkum’da açık havada eğlenmek isteyenler beach clupları tercih ederken, danssız olmaz diyenler gece kulüplerine yönelmektedir.

Didim eğlence mekânları arasında en coşkulu ve kalabalık olanı her zaman ilk tercih edilen Altınkum’da bulunmaktadır.

Didimde Gezilecek Yerler 6

Didim’de ne yenir?

Seyahatlerin olmazsa olmazları arasında, elbette lezzetli yemekler yer alır. Bu nedenle gittiğiniz tatil beldesinde nerede yemek yenir tavsiyelerini muhakkak araştırmak gerekir. Didim bölgesinde bu konuda öne çıkan restoranlar ve lokantalar nezih ortamları ve güler yüzlü personeli ile sizlere hizmet vermektedir.

Sizlere bu konuda birkaç tavsiye verecek olursak; Akbük sahilinde balık restoranlarını tercih edebilirsiniz. Altınkum sahilde Kamacı Restaurant deniz mahsulleri konusunda oldukça başarılıdır. Her ne kadar Didim merkezde ve Altınkum civarında kebapçıların sayısı çok olsa da bana göre deniz mahsulleri ilk tercihleriniz arasında olmalıdır.

Didim Plajları ve Koyları

Didim’de bir çok gezilesi görülesi plaj ve koy bulunmaktadır. Bunlardan başlıcalarını sizler için derledik ayrıca üzerine tıklayarak detaylı tanıtım yazılarına da ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
bodrum-gece-hayati

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir