Çeşme Ilıca
 1. Anasayfa
 2. Çeşme

Çeşme Ilıca

0

İzmir –Çeşme yolu üzerinde bulunan ve Çeşmeye 5 km Mesafede yer alan Ilıca, plaj ve sıcak su kaynağının aynı yerde bulunduğu nadir yerler arasındadır. Ilıca koyunun yer aldığı bölge sınırları içerisinde 250 ‘den fazla sıcak su kaynağı tespit edilmiştir. Ilıca bölgesinde 58 dereceye varan su sıcaklığı, birçok hastalığın tedavisinde şifa kaynağı olarak değerlendirilmektedir. İçeriğinde sodyum klorür, potasyum klorür ve magnezyum klorür bulunan sular cilt hastalıkları, romatizmal rahatsızlıklar, raşitizm, gut, kadın hastalıkları, idrar yolları rahatsızlıkları gibi birçok hastalığın tedavisinde yarar sağlamaktadır.

Çeşme Ilıca 5

Ayrıca kalp ve damar tedavisinde, damar tıkanıklıklarında fayda sağlayan sıcak-soğuk uygulaması içeren şok tedavi yöntemine uygun bir yapıdadır. Türkiye’nin birçok bölgesinden hatta Avrupa ülkelerinden tedavi amaçlı olarak bölgeye binlerce ziyaretçi gelmektedir. Sıcak suyun ortaya çıktığı bölgede taşlarla çevrili doğal bir havuz görünümüne sahip olan ılıca bölgesi, biraz daha bakım yapıldığı takdirde daha fazla sayıda ziyaretçinin geleceği önemli bir turizm merkezine dönüştürülebilir.

Çeşme Ilıca Ulaşım İmkânları

Yıldız Burnu mevkiinde yer alan sıcak su kaynakları, Ilıca balıkçı barınağı ve Çeşme yelken ihtisas kulübünün bulunduğu marina tesislerinin sonunda yer alıyor. Araç girişi imkânı olmayan bölgeye araçları yelken kulübü otoparkına bırakarak yürüme gidilebiliyor. Çeşme ilçe merkezine 8 km mesafede bulunan ılıca, Alaçatı tatil beldesine ise 4 km uzaklıkta yer alıyor. İzmir havaalanından yaklaşık 80 km uzaklıkta bulunan bölgeye ulaşım sağlamak için, havaalanı-Çeşme arasındaki havayolu servis araçları kullanılabilir. Diğer şehirlerden direk otobüs seferleriyle çeşme ve oradan da ılıcaya ulaşım sağlamak mümkün olmaktadır.

Çeşme Ilıca Bölgesinde Yer Alan Oteller

Hem muhteşem bir plaja sahip olan hem de şifa kaynağı bir doğal sıcak su kaynağı bulunan Ilıca, Çeşme bölgesinde oldukça fazla sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Çeşme Ilıca bölgesinde yer alan oteller konaklama konusunda birçok farklı seçenek sunarak,  konuklarına hizmet vermektedir.

Ceshme Plus Hotel

Çeşme Ilıca bölgesinde yer alan otelde kişi başı bir gecelik oda fiyatı kahvaltı dahil olmak üzere 149 TL civarında. Kahvaltı haricinde gün boyu tüm yiyecek ve içecekler için ekstra ücret ödeniyor. Denize sıfır konumda bulunan otelin müşterilerine özel iki adet havuzu da bulunuyor. Otelde yer alan alakart restoranda Türk mutfağı ve Akdeniz mutfağına ait birçok yiyecek yer alıyor. Kendine ait bir iskelesi ve plajı da bulunan otelde banana, jet ski gibi su sporları yapılabiliyor.

Çeşme Ilıca 6

Kalina Inn Otel

Çeşme Ilıca bölgesinde bulunan otelde konaklama, gecelik kişi başı kahvaltı dahil fiyat 76 TL civarında. Denize uzaklığı yaklaşık 100 metre olan otel, Çeşmeye 3 Alaçatı’ya 1 km mesafede yer alıyor. Tesiste yer alan açık ve kapalı restoranlarda birçok farklı damak tatlarına sahip lezzetler yer alıyor. Otelde jakuzi ve sauna hizmetleri ücretli, hamam ise ücretsiz hizmetler arasında yer alıyor. Odaların tamamı klimalı ve ücretsiz internet erişim hizmeti veriliyor.

Çeşme Ilıca Bölgesinde Yer Alan Eğlence Mekânları ve Restoranlar

Ilıca bölgesinin mükemmel denizi ve benzersiz plaj kumlarında vakit geçiren ziyaretçilerin gece eğlencesine yönelik ihtiyaçlarına uygun olan birçok mekân bulunmaktadır. Çeşme Ilıca bölgesinde yer alan eğlence mekânları sabahlara kadar süren eğlenceleri ile tanınmaktadır.

Paparazzi

Çeşmenin en kalabalık bölgeleri arasında yer alan Aya Yorgi mevkiinde bulunan bar, Çeşme gece hayatında oldukça bilinen ve birçok müdavime sahip olan eğlence mekânları arasında yer alıyor. Canlı müzik yapılan barda sabahın ilk saatlerine kadar eğlence devam ediyor. Tatil sezonunda her daim kalabalık olan mekân lezzetli kokteyl çeşitleriyle tanınıyor. Fiyatlar bu tür gece eğlenceleri için bilindik seviyelerde.

Çeşme Ilıca 7

Tius Bar

Çeşme Ilıca mahallesinde bulunan mekân içecek çeşitliliği konusunda farklı bir yer. Servis konusunda oldukça titiz olan personel oldukça ilgili ve güler yüzlü. Canlı dj performanslarının yer aldığı eğlence gecelerinde ortam oldukça coşkulu. Fiyat bakımından oldukça uygun olan mekân, manzara konusunda da tek kelimeyle mükemmel bir konumda yer alıyor. Mekân Çeşmenin sembollerinden sayılan barlar arasında gösteriliyor.

Çeşme ılıca bölgesinde yer alan restoranlar farklı kültürlere ait damak tatlarını bir arada bulabileceğiniz ender mekânlardan oluşuyor.

Altınkapı Restoran

Çeşme ılıca mahallesinde bulunan restoran, Türk damak tadına uygun olan harika ürünlerden oluşturulmuş bir menüye sahip. Et döner ve pideler konusunda oldukça iddialı olan mekân sürekli kalabalık. Kalabalık oluşu servis kalitesini etkiliyor. Özellikle faklı lezzetlere sahip olan mezeleri ve çiğ köftesi oldukça rağbet görüyor. Ilıca plajına 5 dakikalık uzaklıkta yer alan restoranda hizmet ve sunum oldukça yeterli.

Çeşme Ilıca 8

Veysis Restoran

Çeşme Ilıca mahallesi mevkiinde yer alan restoran, Türk mutfağında yer alan et yemekleri konusunda oldukça fazla çeşit ile dikkat çekiyor. Yemeklerden sonra yapılan ikramlar ve personelin ilgisi oldukça iyi. Yemeklerin ardından yenen profiterol, herkesin beğendiği bir lezzet olarak adeta sembolleşmiş durumda. Her zaman kalabalık olmasına rağmen, oldukça tertipli ve düzenli bir mekân olmasıyla dikkat çekiyor. Fiyatlar gayet iyi ve porsiyonlar doyurucu.

Çeşme Ilıca Bölgesinde Yer Alan Festivaller ve Sosyal Etkinlikler

Türkiye’nin kültür mozaiği İzmir tarihi geçmişi, doğal güzellikleri ve masmavi deniziyle tüm dünyanın yakından tanıdığı bir turizm cenneti olarak biliniyor. En fazla turist çeken bölgeler arasında yer alan Çeşme ise, tüm övgüleri hak edecek derecede mükemmellikler barındırıyor. Turizm sezonu başlangıcı ile birlikte, Çeşme ılıca bölgesinde yer alan festivaller binlerce ziyaretçinin katılımıyla gerçekleşiyor.

Alaçatı ot Festivali

Bölgeye mahsus yenilebilir otlardan yapılan yemeklerin tanıtımına yönelik olarak düzenlenen festival, beslenme seminerleri, konserler, söyleşiler ve eğlenceli yarışmalar içeriyor. Her yıl geleneksel olarak yapılan festival kortej geçişinde oldukça renkli görüntülere sahne oluyor.

Reisdere Uluslararası Uçurtma Festivali

Her yıl katılımcı sayısının arttığı festival 12-13 Mayıs tarihleri arasında yapılıyor.  2018 yılında yapılacak festivalde, rengârenk uçurtmaların gökyüzündeki dans gösterisine Hollanda, Fransa, İtalya ve İngiltere’den profesyonel uçurtmacıların katılması bekleniyor.

Ildırı Kültür Sanat Festivali

Çeşme belediyesinin himayesinde yapılan festival, 2018 yılında 25-26 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Festival geçmişi 5 bin yıl geriye giden antik kentin kültürel geçmişini,  günümüzdeki sosyal yaşamla harmanlayarak oluşturduğu kültürel yapının ziyaretçilere sunulmasını hedefliyor. Festivalde tiyatro, müzik, söyleşi tarzındaki etkinliklere katılan ziyaretçilere kurulan stantlarda el işçiliği ürünleri görme fırsatı da sunuluyor.

Derin izler taşıyan tarihi ve kültürel özelliklerini yansıtan festivallerin yanı sıra Çeşme Ilıca bölgesinde yer alan sosyal etkinlikler binlerce ziyaretçinin katılımıyla düzenli olarak gerçekleştiriliyor.

Gran Fondo Çeşme

Çeşme belediyesinin ev sahipliği yaptığı ve 3-4 Kasım günlerinde Velo Türk ile Argeus organizasyonu ile gerçekleştirilecek olan etkinliğe, bisiklet sporuna gönül vermiş olan birçok sporcunun katılması bekleniyor. Birçok farklı kategori ve yaş guruplarının katılımıyla olağanüstü görüntüler yaşanıyor.

Hıdırellez Şenliği

Çeşme beldesinde iki farklı yerde kutlanan bahar müjdecisi Hıdırellez şenlikleri, yakılan ateşler, müzik ve eğlencenin buluştuğu bir şölen halinde kutlanıyor. Oldukça yoğun ilgi gören etkinlik, yerli yabancı birçok katılımcı ile geleneksel olarak her yıl 5 Mayıs günü yapılıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir